Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Animovaný
  • Akční
  • Dobrodružný

Obsahy (35)

The Outcast (2015) (TV seriál)

Dvoudílný britský snímek sleduje osudy dvou rodin na anglickém venkově ve 40.–50. let 20. století. Ústřední postava, Lewis Aldridge (George MacKay), je doživotně poznamenán smrtí své matky, za kterou je částečně viněn svým okolím, a nezvládá se začlenit mezi ostatní děti. Oporou mu je jen Kit Carmichael (Jessica  Barden), která rovněž ví své o zraněné psychice, odlišné povaze a nechápavé rodině. Film předsavuje téma psychického utrpení, fyzického násilí a povrchní společnosti, která nemá pochopení ani odpuštění.

Please Like Me (2013) (TV seriál)

Australský seriál sleduje život mladého Joshe (Josh Thomas), se kterým se právě rozešla jeho přítelkyně Claire (Caitlin Stasey), a jehož matka (Debra Lawrance) se pokusila o sebevraždu. Série hořko-sladkých příhod ze života mladíka, který se smiřuje s tím, že je gay, stará se o labilní matku a zařazuje se do pracovního procesu, je kombinací humoru a vážných životních témat. Spíše než o propracovanou dějovou linii, jde v tomto seriálu o konverzace ústředních postav a Joshův nadhled nad věcí.

Adú (2020)

Španělský koprodukční snímek se soustředí kolem tří hlavních hrdinů a jejich příbehů. Mateo (Álvaro Cervantes) pracuje jako strážce španělské hranice v marocké Melille a jeho denním chlebem je bránit uprchlíkům v nezákonném vstupu do země, což je pro něj také zdrojem jistého morálního dilemmatu. Gonzalo (Luis Tosar) již dlouho podmaňuje svůj život boji proti lovení slonů na slonovinu, nyní je ovšem na čase věnovat se i své rodinně, jmenovitě dceři Sandře (Anna Castillo), která má problém s drogami. A končně malý Adú (Moustapha Oumarou) po vraždě matky podniká strastiplnou cestu z Kamerunu do Španělska za otcem. Film z různých perspektiv představuje otázku odlišných priorit a komplexitu situace s uprchlíky, nebývalé hrůzy a naprosté odhodlání.

Layla M (2016)

Layla M je příběh dcery marockých imigrantů v Holandsku, která stejně jako mnoho jiných mladých lidí v podobné situaci trpí krizí identity. Sice se narodila a vyrostla v Amsterdamu, ale spíše než mezi spolužáky ze střední se cítí lépe v mešitě. Její zvědavost, dozvědět se více o radikálním islámu a o životě na Středním východě, ji přivede až ke sňatku s džihádistou a útěku z Evropy. Co když ale realita není tak růžová, jak si představovala? Drsný snímek představuje málo rozebírané téma zfanatizované evropské mládeže, která se na čas nechala pobláznit tzv. Islámským státem, a patovou situaci, ve které se ocitli, když se chtěli vrátit.

Bienvenue à Marly-Gomont (2016)

Francouzský snímek, založený na skutečných událostech, popisuje příběh konžského lékaře Seyola Zantoko (Marc Zinga), který se v sedmdesátých letech dvacátého století přestěhoval na francouzský venkov, aby si zajistil místní pas a své rodině lepší budoucnost. Přesun přirozeně způsobil kulturní šok jak Seyolově ženě Anne (Aïssa Maïga) a dětem, tak i místním obyvatelům, kteří doposud žádného Afričana ani neviděli, natož aby mu důvěřovali se svým zdravím. Krušné chvíle, jimiž si rodina musela projít, než si získala náklonnost sousedů, navíc znepříjemňovalo odlišné klima a francouzská byrokracie. Přesto se doktor Seyolo nakonec nejen uchytil, ale dokonce se i stal miláčkem obce a byl oceněn za své zásluhy.

Chlapec, který spoutal vítr (2019)

Režisérský debut britského herce nigerijského původu Chiwetela Ejiofora vypráví příběh založený na reálných událostech o malawském školákovi, který svým vynálezem zachránil vesnici před hladomorem. William Kamkwamba (Maxwell Simba) navzdory nedůvěře okolí a tíživým podmínkám dokázal i se svým velmi omezeným vzděláním a možnostmi díky svému důvtipu přijít na způsob, jak v Malawi zajistit úrodu i v období sucha. Za pomocí otcova (Chiwetel Ejiofor) kola vytvořil větrný mlýn, který čerpal vodu a zavlažoval ornou půdu. Snímek mimo ústředního příběhu zobrazuje i složitou politickou, klimatickou a socioekonomickou situaci v Malawi na počátku století. Autentičnost dokresluje jazyk nyanja, jímž se po většinu filmu hovoří, lokální hudba a scény zobrazující místní rituály.

The Long Song (2018) (TV seriál)

Výpravný seriál zaznamenává období konce otroctví na Jamajce a následnou pozvolnou proměnu poměrů očima mladé služky July (Tamara Lawrence). Svůj pohnutý osud vypráví sama hlavní hrdinka - od dětství, kdy ji plantážnice Caroline Mortimer (Hayley Atwell) ukradla její matce, až po stáří strávené v poklidu v synově vile. Britská minisérie je doplněna krásnými dobovými kostýmy a atmosféru dokreslující hudbou.

Nejkrásnější věc - Série 1 (2019) (série)

Píše se rok 1959 a brazilská společnost vypadá zcela jinak než dnes. Upjatá slečinka z vyšší společnosti Maria Luíza (Maria Casadevall) se stěhuje ze Sao Paula do Ria de Janeira, aby tam se svým mužem Pedrem otevřela restauraci. Ke svému překvapení však nachází pouze opuštěný byt a vymetené bankovní konto. Zlomená Malú se následně ve městě střetává hned s několika ženami se silnou osobností - novinářkou Therezou (Mel Lisboa), hospodyní Adélií (Pathy Dejesus) a zpěvačkou Lígií (Fernanda Vasconcellos), které jí dodávají sílu a odhodlání postavit se navzdory všem očekáváním a konvencím doby na vlastní nohy. Mimoto se v Riu seznamuje i s novým hudebním stylem Bossa Nova prostřednictvím umělce Chica (Leandro Lima), se kterým si náramně padnou do oka, takže má o důvod více zůstat a pokusit se uskutečnit svůj sen o otevření vlastního hudebního klubu... Historicko-romantický seriál se věnuje společensko-politickým tématům doby, feminismu, osobním příběhům a vztahům hlavních postav.

Sierra Burgess je marná (2018)

Romantická komedie zachycuje milostný trojúhelník teenagerů Veroniky, Sierry a Jameyho. Oblíbená roztleskávačka Veronica (Kristine Froseth) dá z legrace fotbalistovi Jameymu (Noah Centineo) místo svého čísla kontakt na oplácanou umělkyni Sierru (Shannon Purser) bez jejího vědomí. K překvapení všech tento vtípek nekončí fiaskem, ale naopak přináší mnoho pozitivního. Sierra si je od začátku vědoma, že Jamey si ji s někým spletl, ale jeho pozornost jí velmi imponuje, a tak se snaží vyhýbat odhalení pravdy. Problém ovšem nastává, když už páru nestačí komunikace po telefonu, ale chtějí se potkat osobně. Sieře nezbývá než vyhledat pomoc své nenáviděné spolužačky Veroniky, která si pak také začíná všímat Jameyho kvalit...

En attendant les hirondelles (2017)

Alžírský snímek představuje ve třech segmentech, které na sebe volně navazují, příběhy postav z dnešního Alžíru. Mourad (Mohamed Djouhri) je bohatý developer, který se složitě snaží vybalancovat svůj soukromý život, kariéru a svědomí; mladá Aicha (Hania Amar) zase čelí trablům s láskou a úspěšný lékař Dahman (Hassan Kachach) se potýká s důsledky svého konaní za války. Film spíše než komplikovaným dějem zaujme realistickým náhledem do života obyčejných lidí a jejich problémů.

Meu Nome Não é Johnny (2008)

Brazilský snímek vypráví zážitky z dětství a mládí Joãa Guilhermeho Estrelly (Selton Mello), který před tím, než se stal hudebníkem a producentem, byl známý především coby dealer drog. João pocházel z relativně dobrých poměrů, ale po rozvodu rodičů to s ním šlo z kopce. Neměl řádnou práci, v domě svého nemocného otce pořádal jeden večírek za druhým a vlastně jen konzumoval a prodával drogy. Postupně se v této sféře vypracoval z drobného obchodu až k mezinárodnímu pašování kokainu a vydělal si řádnou sumu peněz, kterou pak zbrkle rozhazoval se svou přítelkyní Sofií (Cleo Pires). Právě pro jeho neopatrnost ho poměrně brzy dopadla policie a Estrella skončil ve vězení. Jeho příběh je výjimečný hlavně tím, že João uznal své chyby, vzal na sebe vinu za zločiny, ze kterých byl on a jeho přátelé obviněni, a během vykonávání trestu se skutečně napravil.

Neria (1993)

Dnes již klasický snímek zimbabwské kinematografie dostal jméno podle hlavní hrdinky příběhu. Neria (Jesese Mungoshi), se na začátku filmu stává vdovou s dvěma dětmi a jako taková se musí podřídit tradičním kmenovým zákonům, kterých zneužívají příbuzní jejího zesnulého manžela. Postupně tak přichází o všechny naspořené peníze, majetek a nakonec i o děti. Jedinou oporou v těžké situaci jí jsou přítelkyně Connie (Kubi Indi) a bratr Jethro (Oliver Mtukudzi), ti jí také poradí jít proti zaběhlým tradicím a vyhledat soudní pomoc...

In the Name of Honor (2015)

Dokumentární snímek zachycuje příběhy lidí z prostředí indického venkova, Jordánska a Palestiny, jejichž životy byly nějakým způsobem ovlivněny tradicí vražd v duchu zachování cti. Pozůstalí, pachatelé i oběti vysvětlují pohnutky, které k takovým činům vedou a sdílí své vlastní zážitky. Šokující výpovědi napomáhají divákovi pochopit mentalitu s tímto tématem spojenou.

Outro Lado da Rua, O (2004)

Hlavní postavou atypické romance je seniorka Regina (Fernanda Montenegro), která si krátí čas prací pro policii. Má totiž jisté nadání pro odhalovaní zločinců a rozpoznávání nekalých úmyslů. Jedné noci však z okna svého bytu zahlédne postaršího soudce Camarga (Raul Cortez) zabít svou ženu a navzdory tomu, že si je jistá tím, co viděla, jí policisté nechtějí věřit. Proto se rozhodne celou záležitost dále vyšetřovat na vlastní pěst. To však ještě netuší, že se do hlavního podezřelého mezitím zamiluje...

Underground (2016) (TV seriál)

Děj seriálu je zanesen do doby před americkou občanskou válkou a jeho ústředními postavami jsou otroci z Georgie patřící plantážníkovi Tomu Maconovi (Reed Diamond). Noah (Aldis Hodge) je po zvláštním setkání, při kterém obdrží "návod na útěk", odhodlán uprchnout z otroctví amerického Jihu na svobodný Sever. Hlavní partnerkou mu je služka z pánova domu, míšenka Rosalee (Jurnee Smollett-Bell), ale rozhodnou se přibrat i další přátele z plantáže. Již tak nebezpečný plán jim navíc ztěžuje lovec uprchlých otroků August Pullman (Christopher Meloni). Šanci pro ně naopak představuje Maconův bratr John Hawkes (Marc Blucas), který se svou ženou Elizabeth (Jessica De Gouw) podporuje myšlenky abolicionismu a usiluje o zprostředkování útěků otroků na svobodu skrze síť tajných cest a úkrytů. Postupně se však ukazuje, že za svobodu se platí velká cena...

Teachers (2016) (TV seriál)

Ústředními postavami komediálního seriálu jsou učitelky z jedné americké základní školy. Každá z šestice žen je velmi specifickou osobností a každá má také své nedostatky, pro které se zdá, že není zrovna ideálním příkladem kantora. Navzdory svým odlišnostem jsou však sebestředná Chelsea, pobožná Mary Louise, zhrzená Caroline, aktivistka Cecilia, bláznivá AJ a negativistická Deb dobrými kamarádkami. Skrze humorné příhody divák postupně lépe poznává hlavní hrdinky a nejednou se zasměje jejich výstřednostem.

O Que É Isso, Companheiro? (1997)

Brazilský snímek vznikl na námět stejnojmenné knihy od ústřední postavy příběhu - Fernanda Cabeiry. Fernando (Pedro Cardoso) se ke konci 60. let 20. století rozhodne přidat k levicové extremistické organizaci MR8, která se pokouší skrze různé sabotáže svrhnout vojenskou diktaturu. Vzhledem k cenzuře se ovšem akce MR8 nedostávají k brazilské veřejnosti, proto se uchýlí k záležitosti mezinárodního významu - unesou amerického velvyslance (Alan Arkin). Jako požadavek za jeho propuštění stanoví svobodu pro několik politických vězňů. Únos se sice objeví v médiích, nicméně čas plyne, deadline se blíží a nervozita roste. Nezdá se totiž, že by někomu na velvyslancově životě příliš záleželo...

Cidade dos Homens (2007)

Tento brazilský snímek je sequelem ke stejnojmennému seriálu z let 2002-2005. Hlavní hrdinové Laranjinha (Darlan Cunha) a Acerola (Douglas Silva) stále žijí ve favele Morro da Sinuca a s blížícími se osmnáctými narozeninami graduje i jejich touha dozvědět se pravdu o svých otcích. Mezitím ve favele zuří boj mezi Laranjinhovým bratrancem Madrugadãem (Jonathan Haagensen) a jedním z jeho bývalých stoupenců, kvůli čemuž jde ústředním postavám doslova o život. Situace se ještě více komplikuje, čím blíže se chlapci dostávají ke zjištění celého příběhu o svých rodinách, a jejich celoživotní přátelství prochází těžkou zkouškou...

Era Uma Vez... (2008)

Brazilský snímek popisuje příběh lásky chudého chlapce z favely Cantagalo, Dého (Thiago Martins), a bohaté Niny (Vitória Frate) z vedlejší milionářské čtvrti Ria de Janeira. Navzdory veškerým jejich snahám a trpělivosti jejich rodičů musí mladý pár čelit řadě překážek plynoucích z jejich odlišného postavení. Situaci ještě zhorší návrat Dého bratra Carlãa (Rocco Pitanga) z vězení. Carlão se totiž zaplétá do zločinných praktik typických pro brazilské favely, a tak ani poctivý Dé nemůže zůstat zcela stranou. Jedinou nadějí pro vztah Niny a Dého se zdá být útěk z města... Thiago Martins, který sám vyrostl ve favele, se filmem snažil upozornit na tristní realitu brazilské společnosti.

Madame Sată (2002)

Snímek popisuje část života Joãa Francisca dos Santose (Lázaro Ramos), který se v Brazílii proslavil coby Madame Satã (Dáma Satan), a hlavně to, jak se vypořádal s dobovými sociálními tabu. Dos Santos pocházel z nejchudších vrstev, byl analfabet a prakticky celý život strávil mezi prostitutkami, pasáky a zločinci. Stal se jistým symbolem bohémského života, opovrhoval rasovými a sexuálními předsudky a snažil se je smazat svým excentrismem. Mimo léta, která strávil ve vězení, vystupoval po brazilských kabaretech v různých ženských převlecích, coby Madame Satã, a oslňoval na každoročním karnevalu. Dále byl známý pro své dovednosti v capoeiře. Zemřel v roce 1976 v 76 letech.

Reklama

Reklama

Reklama