Seveřan (2022)

Severan je preplnený skvelými scénami (celé prvé dejstvo, prvý útok na dedinu so Skarsgardom, vynikajúce rituálne zábery, boj s kostlivcom a podobne), ale aj množstvom symbolickej vaty (rozhovory s čarodejnicou, hranie otca a syna na vlkov...). Navyše Skarsgard, ktorého mám inak rád, má mierne sklamal a jeho postava bola vykreslená príliš jednofarebne. Naopak potešenie mi priniesli výkony Kidman a Taylor-Joy. Trochu mi tiež prekážalo, že príbeh bol prakticky jedno veľké klišé a okrem malého zvratu nepriniesol nič, čo by som nepredvídal. Od Eggersa som pritom čakal trochu prepracovanejší dej. Cez všetky spomínané mínusy som si však film celé dve hodiny užíval, a tak to budú slabšie štyri hviezdy z piatich, resp. 7/10.

Mé srdce bije na tvůj povel (2020)

Svojský indie horor, ktorý mi naháňal zimomriavky už len pri pohľade na šialené výrazy Owena Campbella a Ingrid Sophie Schram. Námet zháňania obetí na krvavé desiaty pre chorého brata/upíra sa mi pozdával, ale vo filme mi chýbalo pozadie trojice súrodencov. Ako sa postava Thomasa nakazila? A kedy sa dvojica rozhodla, že sa z nich kvôli prežitiu brata stanú sérioví vrahovia?

Ztracené město (2022)

Slušných 7/10. Brad Pitt ma bavil, chémia medzi Channingom Tatuom a Sandrou Bullock fungovala, a i keď nemám hlavnú herečku tohto filmu príliš v láske, dokázal som si na ňu rýchlo zvyknúť. Najväčším mínusom je klišé príbeh, ktorý ma ani na malý moment neprekvapil a nadbytočné sceny s Da'Vine Joy Randolph, ktorej neprítomnosť od časti v džungli by bola iba na dobro veci.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Príjemná crazy jazda s rukopisom Sama Raimiho. Trochu hororové, jemne temné a na pomery Marvelu aj drsné a krvavé. Viaceré scény s Wandou mi ale prišli nadbytočné a i keď mám Elizabeth Olsen rád, neviem sa rozhodnúť, ako vnímať jej postavu záporáčky. Miestami som ju žral, no v niektorých polohách (hlavne materinských) na mňa nepôsobila autenticky. Celkovo som ale spokojný a som rád, že to filmári s alternatívnymi realitami na môj vkus príliš neprekombinovali.

X (2022)

Originálny slasher, v ktorom hlavní hrdinovia nie sú iba obyčajnou partiou pozostávajúcou z hororových stereotypných charakterov. Chvíľu síce trvá, kým si na jednotlivých členov filmového/porno štábu zvyknete, ale takmer určite vám niektorí z nich sadnú. Väčšina z nich je vykreslená (na pomery žánru) pomerne dôkladne, a tak si k nim o to ľahšie vytvoríte vzťah. Aj keď som sa zo všetkých najviac tešil na sympatickú Jennu Ortegu, ktorá bola jedou z hlavných hrdiniek posledného Vreskota, najviac som si užil svojskú Miu Goth a na prekvapenie aj Kida Cudiho. Ortega naopak patrila medzi najmenej výrazných hercov. Dialógy nenudia, vraždy sú zábavné a záporáci poriadne slizkí (aj keď príliš OP, ale okej, je to horor). X veľmi sviežim spôsobom vzdáva poctu slasherom z 80. rokov, prezentuje ich vo veľmi príjemnom novodobom kabáte a ani v najmenšom nešetrí krvou. Za mňa spokojnosť.

Lesní duch (1981)

Objavenie knihy viazanej v ľudskej koži a magnetofón odhaľujúci jej hrôzy skvelým spôsobom navodili lovecraftovskú atmosféru z neznámeho. Následný príchod zla bol na danú dobu určite veľmi pôsobivý, ale z pohľadu roku 2022 mnohé scény pôsobili skôr komicky, než desivo. Zub času sa nad Evil Dead značne podpísal.

Umučení Krista (2004)

Mel Gibson nechal Ježiša mučiť tak dlho a tak brutálne, že iba zázrakom neomdlel a kríž by za neho museli niesť vojaci. Samotné utrpenie tvorcovia zobrazili veľmi explicitne, citlivo vnímajúci divák musí každú ranu prežívať spoločne s Ježišom. Na filme sa mi pozdávalo aj mystické vyobrazenie diabla a spracovanie osudu zradného Judáša. Predpokladám, že Gibson počítal s tým, že väčšina divákov biblický príbeh pozná, ale podľa mňa by bolo lepšie, keby do príbehu vložil viac flashbackov, a ukázal tak prepojenie medzi jednotlivými postavami.

Oculus (2013)

Originálny koncept, sympatická Karen Gillan a obstojný záver. Jediné, čo mi na filme celkom prekážalo, boli neustále skoky medzi minulosťou a súčasťou. Častokrát boli nadbytočné a iba tlmili napínavosť jednotlivých scén.

Přepadení v Pacifiku (1992)

Slušný hudobný podmaz, niekoľko dobrých bojových scén a celkom napínavý rozbeh so zabratím lode. Tam ale všetky kvality končia. Casey Ryback je pomerne suchár, jeho hlášky na mňa nefungovali a vybabranie so zloduchmi nebolo príliš zaujímavé. Asi by som seagalovky nemal v roku 2022 pozerať. Iba si kazím nostalgiu z mladosti.

Gangy z Birminghamu - Série 6 (2022) (série)

Finálna séria je plná skvelých scén, ktoré som si užil (Arthurove debaty s Tommym, politické rozhovory, scéna v saune a s nepodplatiteľným rozhodcom...), ale ako celok pôsobí nekonzistentne. Vizuálne je to stále krásne, hudobný podmaz skvelo podkresluje každý moment a napätie, no zároveň tu máme množstvo omáčok. Dejová línia s Ruby a utrápenou Lizzie nudí, pričom zápletka s cigánskou kliatbou pôsobí ako navyše. Osobitným tragédiám sa venuje viac priestoru, ako by bolo vhodné. Michaelova línia je úplne jasná od celého počiatku a jeho vyhlásenia o pomste sú otrávne. Záver je remeselne natočený dobre, ale zároveň mu chýba šťava, plus vývoj jednotlivých línií je predvídateľný. Ako veľký fanúšik série sa po pozretí 6. série cítim pomerne sklamaný a prázdny. 6/10