Zlo mezi námi (2003)

Porovnávaniu so "Zkazenou mládežou" by som sa veľmi rád vyhol, pretože "Zlo" bolo natáčané úplne iným druhom réžie. Omnoho farebnejším a pestrejším rozostavaním charakterov, a príjemne pôsobiacim prostredím. Zatiaľ čo "Zkazená mládež" je tvrdá až depresívna, "Zlo" je tvrdé až hrdinské. Boj medzi správnym a nesprávnym, boj medzi morálnym a nemorálnym, boj medzi dobrom a zlom. Výborné drama, ktoré bez akýchkoľvek rečí stojí za povšimnutie a ubehne neuveriteľne rýchlo.

Experiment (2010)

Another crappy USA remake - hovorí snáď za všetko. Opäť iba kopírujú, neponúkajú nič nové, vyjma zopár herecky známych tvárí, z ktorých asi len jediný Forest Whitaker stojí za zmienku (Gigandeta mám rád, ale tu sa teda príliš nepredviedol). Celý snímok pôsobí lacno a bez ambícií stať sa väčšou rybou. Hlavný hrdina sťa absolútny pablb neustále vyhľadáva problémy aj keď vie, že sa jedná o simuláciu. Čo ak by držal hubu a za dva týždne dostal prachy bez nič robenia? __ Film síce ubehne pomerne rýchlo, čo jest pravdepodobne jediný dôvod nedať ešte nižšie hodnotenie, no stále nemôžem pochopiť z akého dôvodu vlastne The Experiment (2010) vznikol. Načo sa tvoria remake-i bez zakomponovania aspoň troška toho mála z režisérových ingrediencií? Načo, prečo, proč?!

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Večerné premietanie v nedeľu sa vyplatilo. V kine by ste nenašli nikoho poď 10 rokov, čo pokladám za obrovský úspech. Nikto nekričal, nikto neodchádzal (pozn. - viz zopár komentárov a diskusia). Musíte si ten čas jednoducho správne naplánovať a nie nastúpiť do sály plnej deciek ala "mami, a on je zlý"?, "mama, a prečo ho zabili?". __ Rečiam o príšerne naťahovanom snímku skutočne rozumiem. Nový Potter už nie je tým začiatočným, rozprávkovým, ktorý má presne daný sled udalostí a vy viac menej očakávate každý nasledujúci krok. Kniha je iná, film musel byť tudíž tiež odlišný. Ja, čo by čitateľ predlohy som však vcelku spokojný. Yates nevynechal nič podstatného, aplikoval všetko dôležité. U niektorých častí by však bodlo ubrať, u iných zasa pridať (časovo). Solídna príprava na veľké finále a 70-80% rozhodne zaslúžených. P.S.Taneček bol naozaj roztomilý & 146 minút ubehlo ako voda.

Star Trek (2009)

Pre tých, ktorí by ako ja váhali či film zhliadnuť alebo nezahliadnuť len kvôli neznalosti seriálu a histórie Star Treku, oznamujem, že ju poznať nemusíte! Do dnešného dňa som počul len o mene James T. Kirk, vedel o existencii toho ušatého stvorenia, no vôbec netušil ktože to má byť. A heleme se, zas a opäť som o niečo múdrejší. __ Lahôdková jazda vesmírom, s prekrásnou, vizuálnou stránkou a "main theme" songom, ktorý sa vám naprace do uší a ani za svet nechce odísť preč. Herecké výkony v žiadnom prípade nekazia zážitok ako to už pri takýchto "monštrózitách" býva (150 mil.) - práve naopak, boli nadmieru štandardné a ja môžem vyjadriť len neskonalú spokojnosť. __ Star Trek síce nie je dokonalý, ale poskytuje väčšiu zábavu než ktokoľvek, vrátane mňa očakával. Ak by som patril medzi ST geekov, určite krochkám blahom, ale takto "len" dlhočízno tlieskam a skladám klobúk pred režisérom, ktorý sa s pekelne zložitým projektom (vyhovieť fanúšikom i ne-fanúšikom je vždy obtiažnejšie než len jednej, cieľovej skupine) vysporiadal naozaj výborne.

Dexter (2006) (seriál)

V posledných týždňoch bol pre mňa Dexter modlou - a pochopiteľne ňou stále je. Pevne verím, že raz docieli statusu "kultová záležitosť", ktorá vo svojom žánri nebude mať absolútne žiadnu konkurenciu. Každopádne, gule seriál k niečomu takému vlastní. Milujem začiatočnú zvučku, priebeh celého vyšetrovania, spomienky na minulosť, masakrálne miesta činu, psychologické hrátky a vždy niečim prekvapivý záver. God, i love this! VIAC TU __ 1. séria 85% 2. séria 95% (Dexter sa mení, všetko v seriáli je akési zaužívanejšie, pestrejšie a obsahujúce ešte viac napätia. Prichádza pochybovanie o Harryho princípe a pochybovanie o sebe samotnom. I'm Monster? 3. séria 80% (Zatiaľ najslabšia séria, no i tak stále vysoký nadpriemer, ktorý stojí za hriech. Predovšetkým zamrzí rýchla premena Miguela - až moc jednoduchý a uspěchaný záver.) 4. séria 100% (Čo tretia séria vzala, štvrtá priniesla. Sto percent som pri hodnotení seriálových séríí ešte nikdy nikomu nedal, aneb všechno je raz po prvé. Nádhera, nádhera, nádhera. Záverom si vás tvorcovia učičíkajú ako malé batoľa.. a.. potom nastane zlom.) 5. séria 95% (Vysoká kvalita je pre Dextera akýmsi prekliatím i požehnaním zároveň.. a dúfajme, že to tak zostane naďalej. Spočiatku veľmi depresívna sezóna, ktorá však postupom času naberá grády, až ku koncu vyvrcholí ťažko popísateľným finále. Neviem. Malo pôsobiť smutne? Alebo radostne? Z každého rožku trošku, povedal by som. Každopádne spokojnosť neustále obrovská. Tak sfúkneme sviečky.. a čakáme, čakáme.) 6. séria 85% (Nu, priznám sa, že nastalo malé sklamanie. Dexter sa síce stále drží medzi špičkou, ale oproti posledným dvom sériám (5. a 4.) prišiel pokles kvality - najmä čo sa týka zaujímavosti tématiky jednotlivých dielov. No i tak som sa kúsok po kúsku tešil na novú časť stále viac a viac, takže v podstate spokojnosť zostala.) __ 96/96, koniec seriálu. P.S. 7mu a 8mu sériu som zabudol percentuálne zhodnotiť.

Ctihodný občan (2009)

Milujem na filmoch rýchle, prípadne adrenalínové, ale hlavne plnohodnotne do deja vťahujúce "štarty". A práve týmto nadmieru dôležitým kladom Ctihodný občan oplýva. Ale na rovinu - jedná sa o súdnické drama s prvkami krimi, ktoré neponúká prakticky nič, čo by ste už predtým nemali možnosť vidieť. Hlavný problém nastáva práve vo chvíli, keď si samotný divák uvedomí, že nevie komu veriť. Foxxovi, s rozpolenou povahou - na jednej strane dobrácky tatínek, na strane druhej.. jednoducho právnik? Alebo Butlerovi, snažiacemu sa o pomstu smrti svojej ženy a dcéry, niekedy za vlasy pritiahnutými a nelogickými vraždami (o odfláknutom závere už radšej ani nevravím..)? Je obrovská škoda, ako lineárne bol snímok poňatý. Nedá vám možnosť premýšľať, nedá vám možnosť rozhodovať. Odsýpa si svoje linky a vy mu ich máte prachprosto veriť. Obrovská škoda ale predovšetkým preto, že som sa neskonalo bavil a musím jednou slabšou hviezdičkou nadhodnocovať.

Until the Light Takes Us (2008)

Dokument zaoberajúci sa udalosťami okolo black metalovej scény v Nórsku (80‘ - 90‘ roky), pálením kostolov, vraždou, spáchanou Vargom Vikernesom atď atď. Čo je vlastne podľa vás šialené/nadmieru extrémne? Dokážete určiť normu? Samotná zostava Mayhemu sa každopádne žiadnych noriem nedržala a čas od času mi prišlo ich správanie vyslovene mrazivé (Aarsethova povýšenosť a zvrátená morálka, Deadova samovražda, otvorená brutálnosť). No na druhej strane boli (a niektorí ešte stále sú) len obyčajní ľudia, ktorí svojou hudbou poukazovali osobitný názor.

Sociální síť (2010)

The Social Network sa radí do sorty filmov, pri ktorých už v prvých minútach viete, že na plné porozumenie snímku a zachytenie každého detailu bude potrebné opätovné zhliadnutie. Fantastický scenár, predkladajúci nesmierne pútavú súhru dialógov. Navyše nedokážem nájsť ani jeden náznak proti sociálnej sieti Facebook a zároveň žiadne povzbudzovanie k registrácii. Režisér vytvoril komerčne-nekomerčnú záležitosť, kde snáď každá tretia veta obsahuje akúsi zaujímavú ideu na zamyslenie. Herecké výkony v čele s Eisenbegom a Timberlakom zaslúžia jeden veľký potlesk. Sakra, prečo sa ten Justin nedal miesto muziky na hereckú kariéru?! __ Mimochodom, Fincher dozaista upísal svoju dušu Belzebubovi! Ako inak by ste dokázali vysvetliť tak kvalitné a v určitých smeroch geniálne snímky (Button, Se7en, Fight Club)? Je to ukecané, je to novodobé, je to svieže, je to The Social Network! Najväčšie prekvapenie za posledné mesiace. http://www.youtube.com/watch?v=0YSsdWsbf4s

Alenka v říši divů (2010)

Gýčovosť snímku je nepopierateľná. Nič výnimočného, nič katastrofálneho. Obyčajný priemer, ktorý len mierne vystrkuje hlavičku smerom nahor. Nebyť hereckého obsadenia, buď digitálneho alebo reálneho, už tak pomerne nízke hodnotenie by išlo ešte o kúsok nižšie. Dostal som však presne to, čo som aj očakával, takže sa koniec koncov nie je na čo sťažovať. Viac tu http://csfdkofein.blog.cz/1011/recenzia-alica-v-krajine-zazrakov-alice-in-wonderland-2010.

Submission: Part I (2004) (TV film)

Časť, v ktorej dievčina spomína ako ju manžel pravidelne mláti vo mne vyvolala číru zlosť. Vraždou samotného Theo van Gogha sa len potvrdil fakt, že Islam je náboženstvo ľudí bez názoru, plných zášte voči okolitému svetu. Smutné, smutné. Aj v dnešnej dobe sa odohrávajú takéto zverstvá.. naozaj smutné. Ak by sa do projektu Theo nepúšťal s príliš tvrdým odhodlaním, dozaista mohol ešte žiť. Veci ohľadom Islamu treba prednášať s určitou úctou a miernosťou - i keď samotní muslimovia žiadnu úctu a miernosť nevlastnia (iste, iste, česť rozumným výnimkám, ktoré dokážu debatovať na úrovni). Nikto mi však nedokáže vyhovoriť, že to čo sa deje v krajinách Islamu nie je alarmujúce a choré. Tudíž neodsudzujem konkrétnych ľudí, ale náboženstvo, manipulujúce s mysľami každého jedinca, narodeného práve v tejto časti sveta.

Ovládací panel
50. nej uživatel Slovensko