Orthank

Občasný filmový pisateľ,moviefil

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 7.5.2018  15:18

Nezvyknem týmto digi blockbusterom dávať najvyššie hodnotenie, no Marvel si to po 10 rokoch neustáleho šprintu k vyšším a vyšším métam jednoducho zaslúži. Infinity War má navyše všetko, čo dáva tomuto digitálnemu kolosu punc monumentálnosti. Vyšší presah, vytúženú a tak potrebnú osudovosť či geniálny arcizáporák posúvajú tuctovú letnú zábavu do úplne novej dimenzie. Nakládať na dej nemá opodstatnenie, pretože v tomto prípade žiaden očakávať nemožno. Jedná sa o vyvrcholenie všetkých dejových liniek uplynulej marveláckej dekády smerujúcich ku kameňom nekonečna a tajomnému Thanosovi...kto by už len očakával zasa nejaký opulentný medzigalaktický guláš plný zvratov? Bratom Russoovim môžeme zložiť uznanie už len zato, že vôbec ukočírovali ten šialený megapretlak charakterov, z ktorých už takmer každý utiahol svoj vlastný film. Marvel právom vládne novému fenoménu, akéhosi "Cinemaserie". Prakticky určil ďalšie smerovanie Hollywoodskej filmovej produkcie. Odteraz nebudeme chodiť do kina pre jednorázové zážitky, ale na krásne prepojené blockbustery s presahmi a dlhoročne pestovanými zvratmi odkladanými na úplný záver vyžmýkanej pokladničnej špongie. Napokon, prečo nie...?!

• 9.3.2017  17:18
    Příchozí (2016)

Jedným slovom dokonalé. Myšlienkovo, vizuálne, hudobne aj scenáristicky...a najmä s obrovským presahom;)

• 9.3.2017  17:10

Do bodky okopnutý Shutter Island (ešte aj hlavní hrdinovia sa podobajú) s peknejším vizuálom, svojským Verbinského podpisom a čerešničkou na torte v podobe za vlasy pritiahnutej mysterióznej pointy, na ktorú musíte prísť najneskôr do 15 minút.

• 9.3.2017  17:04

Drsný a zároveň dojemný...Osudový a živelnosťou nabitý pohľad do vnútra adamantiového veterána ponúka trochu odlišný pohľad ako jeho úderný blockbusteroví súrodenci. Logan sa hrá viac na drámu ako na uvoľnenú komixovú jazdu. Chvíľku síce človeku trvá kým sa zorientuje v komplikovanom filmovom univerze X-Menov, ale chvalabohu to v Loganovi hrá až tie povestné druhé husle. Mangold nerobí z Logana zbytočnú opulentnosť. Šikovne vybalancované na hranici, po ktorú vlastne je môžené ešte definovať komix. Silný zážitok, ktorý by pokojne zniesol aj viacnásobné pozretie, a to mi pri komixoch zatiaľ ani len nenapadlo. Poctivé zakončenie nie len Wolverina ale mám pocit, že na istú dobu aj X-Menovskej série ako sme ju poznali. Tento vesmír potrebuje reštart lebo už to začína byť skutočne "crazy";)

• 26.2.2017  16:20

Zrodený hrdina deklasje vyprávačskú formu svojim brilantným obsahom. Mel však paradoxne neprináša nič nové. Výjavy, ktoré sme na plátne už viackrát videli sú síce patrične naturálne a vskutku kvalitné, no nebyť emocionálne vyšperkovaného civilného príbehu, ktorý je navyše skutočný, bol by to "len" obyčajný 3-hviezdičkový nadpriemer. Pán Gibson však nezabudol režírovať, a vie ako spraviť z obohratej platne nabylskané cd-čko bez zbytočných pátosov a špekulácií.

• 26.2.2017  16:09

Poctivá filmárčina s kvalitným obsadením a jasnými oscarovými abmbíciami. Skvelý, pre niekoho možno tuctový námet v odľahčenom spracovaní zbytočne netlačí na pílu v komplikovaných spoločensko politických otázkach, a pritom dokáže diváka strhnúť na svoj funny prístup, ba dokonca priviesť k slzám či zamysleniu. Snímka, ktorú proste nejeden divák dokáže oceniť aj po rokoch, len záleží na tom, ako sviežo si na ňu dokáže rozpomenúť...90%.

• 5.1.2017  23:56
    Učitelka (2016)

V poslednej dobe je na česko-slovenskej filmovej scéne akýsi pretlak totalitnej tématiky. Niektoré sú vydarené, iné zasa len skúšajú prinavrátiť svojej téme zašlú slávu. Som rád, že Učiteľka vykľučkovala z prevareného klišé a aj vďaka relatívne originálnej (na naše pomery nie úplne bežnej) forme spracovania ladne vykľučkovala z dosť okukaných reáli a priniesla jemne prepracovanejší pohľad na pestré multicharaktery zmietané v turbulenciách reality. Hrebejk šikovné v postave mierne psychopaticky vykreslené učiteľky vystihol ducha danej doby, kedy všetko bolo akosi v pohode, až do okamihu, keď ste sa rozhodli otvoriť si ústa. Zlatým klincom je záver, ktorý celý tento dobový absurdizmus povyšuje na možnú realitu každej doby. Podobných snímkov by som si na plátnach kín želal viacej, možno v ešte odvážnejšej dramaticko-vizuálnej forme....

• 13.6.2016  23:15

Wan dokazuje, že sa nenechá zastrašiť (heh:) pokračovaním a servíruje divákovi opäť jednu poriadnu nakladačku do gatí. Zbytočne by som sa tu vypisoval o kvalitách a zakopnutiach. Jednoducho povinnosť pre všetkých čo radi duchárčinu a samozrejmosť pre všetkých čo sa radi nechajú vystrašiť parádne vyhrotenou atmosférou. Wan to proste dokáže...a pevne verím, že ešte aj poriadne dlho;)

• 13.6.2016  23:10

Príliš digitálna metelica pomrkávajúca najmä po herných fanúšikoch, bežného diváka trochu dezorientuje a chvíľku trvá kým začnú pojmy, mená a dojmy do seba zapadať. Ako fantasy je Warcraft parádne ukuchtený guláš s tými pravými ingredienciami, ktorým však trochu chýba správna prímes, niečo medzi veľkoleposťou mytológie Tolkienovho sveta a fabulácií Game of Thrones....teda aspoň zatiaľ z pohľadu herného analfabeta;)

• 28.2.2016  20:05

Brutálna mytologická báchorka vycucaná z pradávnych Egyptských prameňov, ktorá pokrivkáva na odfláknutých efektoch a plytkých charakteroch. Nič viac nič menej, a to aj napriek tomu, že od Proyasa podvedome akosi vždy čakám niečo navyše. Okrem toho si kurát snažím udržať aspoň kúsok nádeje, že toto nie je nejaký symbol postupne upadajúcej kariéry Gerarda Butlera.

• 28.2.2016  20:00
    Deadpool (2016)

Áno, chápem, že Marvel skúša ako uloviť diváka a zároveň ako nenápadne prepojiť celé ich komixové univerzum bez veľkých pôrodných bolestí...Chápem aj to, že súčasná divácka osádky vyžaduje trošku "realistickejší" pohľad na široký superhrdinský svet a napokon chápem aj to, že niekto si potrebuje uľaviť zo svojho zvrhlého alterega a napakovať to do nejakého nadupaného spektáklu. Tomito všetkému rozumiem, ale vie mi niekto prosím povedať, prečo naši hollywoodski intelektuáli posúvajú tieto snímky do sféry pseudodokumentu, v ktorom sa s nami hlavný hrdina zhovára o konkurenčných superhrdinoch kedy si (miestami skutočne na hrane paródie) dosť podivne uťahuje aj sám zo seba? Aj napriek týmto podivným pachutiam v mojej mysli sa mi Deadpool paradoxne pozdáva, a je to tak podivné, že ani sám vlastne neviem čím to je. Pravdepodobne stojí za tým tá neopísateľná štýlovosť, niekedy celkom trefné hláškovanie a bla bla bla...Dúfam ale, že po tých astronomckých tržbách, ktoré nachytal tento chytrák za extrémne krátky čas sa na nás nevysype to množstvo čakajúceho komixového marazmu, ktoré sa bude chcieť podobne priživiť na tak kolosálnom úspechu. Ehm..a ozaj, Deadpoola nikdy nechcem a ani neodporúčam vidieť v akomkoľvek slovákom(čachom) blízkom dabingu, to by bola 100% katastrofa;)

• 12.10.2015  22:15
    Marťan (2015)

Nemôžem si pomôcť, ale za Marťanom cítim silnú (možno aj finančne motivovanú) inšpiráciu Gravitáciou. Povedomý spôsob rozprávania, kedy nejde o komplexný dej, ale skôr o mozaikovité diely omnoho silnejšej myšlienkovo-emočnej časti filmu. Scott si rozumie s vesmírnymi témami a dáva do nich ku zo seba a to aj napriek tomu, že sa opieral o predlohu. Možno som to už nedávno dakde videl, ale podobnej intelektuálne uvoľnenej tvorby s vesmírnym presahom je v poslednej dobe v kinách tak málo, že takéto zjavy sú ako ľadový závan na marťanskej púšti. Nádherne odvedená práca s citom pre detail, ktorá nevsádza len na čierne tikajúce mašinky a nebojácnych grafikov. Chválabohu aj za kasový úspech...ktovie možno sa s podobnými témami, a tak trochu iným prístupom k sci-fi žánru budeme konečne stretávať častejšie.

• 12.10.2015  22:03

Na prvý pohľad je vidieť Ritchieho nezameniteľný podpis, no tentokrát som mal pocit, ako by mu nápad pretiekol pomedzi prsty. Niečo ako keď sa snažíte uvariť svoj obľúbený obed niekoľkokrát po sebe tým istým spôsobom, ale niekto vám odrazu vymení suroviny. Žánrová klasika, mierne prekombinovaný dej a metrosexuálne duo kombinujú od začiatku do konca šialené trendy situácie v tak podivnom pomere, až som zostal zaseknutý ako unavený plavec na hladine. Fajn zábava, strelená šmrncovnou réžiou...a tu to v podstate akosi aj končí. Pozrieť, zabudnúť, ísť ďalej...

• 10.11.2014  11:04
    Kontakt (1997)

Parádna intergalaktická sonda, ktorá pristupuje k mimozemskej latke stráviteľne pre širšie publikum a zároveň s patričným nadhľadom a tajnostkárstvom pre viac premýšľavého diváka. S odstupom času zisťujem, že tento Zemeckisov počin je nadčasový a kedykoľvek na neho narazím, vždy sa nechávam uniesť to zvláštnou atmosférou prvého kontaktu, parádnymi hereckými výkonmi a skvelou režisérskou rukou, ktorá drží napätie do samého záveru. Zostáva si už len priať, aby takéto nadčasové veci v našich kinách rástli ako huby po daždi....;)

• 11.9.2013  22:29

Práve som si uvedomil, že prišiel ten moment, kedy sa James Wan dostal na piedestál práve sa prebúdzajúcej "neoduchárskej" filmovej éry. Už len fakt, že sa jedná o stále tie isté nápady so strašidelným domom, pokrivenými detičkami a prekliatymi "ježibabkami" na prvý moment znechutí. O to intenzívnejšie je však následné precitnutie, ako veľmi sa človek mýli. Už od etalonóveho Insidiuos, ktoré minimálne v najbližšom desaťročí pravdepodobne nikto neprekoná je každému jasné, že mladý aziat presne vie čo robí. V zajatí démonov je proste precízne namixovaná akcia bez hluchých miest s presvedčivosťou, ktorá garantovaným skutočným udalostiam dodáva očakávaný punc uveriteľnosti. Brilantné vyváženie medzi mrazivou hrôzou a úzkostnou nepríčetnosťou balansuje na hrane únosnosti ľudského sluchu a divák v pár momentoch doslova zabúda dýchať. Neviem si spomenúť kedy naposledy som v kine precítil podobné stavy. Duchárska povinnosť pre všetkých milovníkov žánru, ale aj pre tých, ktorý nemajú strach....ehm...zo strachu...)

• 26.6.2013  23:07
    Muž z oceli (2013)

Hra s názvom "Rozmláť čo stihneš" dostala konečne svoju plnovýznamovú tvár. Snyder zburcoval svoje filmové úchylky a naservíroval tu najúchvatnejšiu trikovú jazdu akú som kedy na striebornom plátne videl. Popritom nezabúda na jemné prekreslenie hĺbky osudových udalostí a citové "šponováky". Tie sa síce prispôsobujú šalamúnskym flashbackom a trikovým orgiám, no stále je dosť časového priestoru na to, aby sa divákovi podarilo zachytiť osudovosť konfrontácie dvoch civilizácií. Je jasné, že tu režisér od začiatku vedel, ako vychovať svoje "pohyblivé dieťatko". Napokon keď si plníte životný sen, nemusíte nad tým dlho premýšľať -skvelé nápady sa sypú z rukávu. Snyder ich má na rozdávanie a byť ešte trošku viac peňazí na správnom mieste, už by to v kine pravdepodobne neprežili ani samotní diváci. Jednoducho tvorcom sa podarilo stvoriť "masakrálnu" kombináciu neopozeraných tvárí (Shannonov generál Zod je stelesneným šialenstvom), mohutnej epic music a toho najprepracovanejšieho vizuálneho pekla s príchuťou zimomriavkových citových atakov. Blockbusterová konkurencia to bude mať tento, ale aj najbližšie roky veľmi ťažké. P.S.:V týchto dňoch by som si prial vidieť závisťou sčervenalú tvár strýčka Baya...;)

• 13.6.2013  22:04

Abramsa už začínam považovať za jedného z najtalentovanejších režisérov súčasnosti, ktorý aj ten najpodivnejší nápad premieňa v zlato. Je úžasné sledovať ako aj tých najzarytejších fanúšikov presviedča o tom, že práve jeho prístup je ten pravý a novátorský....jednoducho presne taký, kedy aj ovca je celá aj vlk sýty. Vyváženosť nie len v scenári ale aj v celkovej dynamike, ktorá je presne načasovaná, tak aby sme sa nenudili. Benedict Cumberbatch sa zjavil ako blesk z jasného anglicko-sherlokovského neba a odrazu je ako Khanova tvár úplnou samozrejmosťou, ktorú by ste nikdy nemenili. Jediná vec, ktorá sa dá tomuto žánrovému skvostu vytknúť je jeho blockbusterová nálepka, ktorá ho umelo núti dodržiavať isté nepísané dogmy voči smrti hlavným hrdinom, hraničným citovým "ždímaniciam" a laxným vyvrcholeniam, ktoré ani tentokrát neponúkne poriadnu galaktickú nakládačku ala STAR WARS, hoci sa neustále tvári ako ich mladší bratranec. Napriek tomu sa s akceptovaním spomínaných pravidiel dá táto ťarcha prepáčiť a divák si môže užiť ďalšie vesmírne dobrodružstvo naplno. Ktovie?! Možno sa dočkáme zaujímavého vzkriesenia série a možno je to len jedno skromné zbožné prianie každého nostalgicko-fandovského srdca.

• 13.6.2013  21:44

Príliš nostalgické, príliš akčné, príliš epické a dosť mimo svojho pôvodného nápadu. Do tej istej rieky sa už jednoducho vstúpiť nedalo, a tak sa Todd Phillips rozhodol uchopiť príbeh cudzími rukami. Celá sranda je bez rozmyslu a myslím, že aj dosť riskantne navešaná na superblbovi Alanovi, ktorý to s tvárou dokonalého Zacha Galifianakisa aspoň patrične úročí. Ostatní sa mu len vtipne prizerajú alebo sa snažia jeho situačné gagy poriadne slovne okoreniť. Nie je to k popukaniu ako jednička a nie je to ani slabosť tokijskej jazdy. Je to proste akčná komédia s pár silnými momentami a bravúrnou potitulkovou perličkou, ktorá bude pravdepodobne to jediné na čo si na druhý deň dokážete spomenúť. Bohužiaľ, na poctivé zakončenie jedného z najprekvapujúcejších osviežení žánru žalostne málo;(

• 12.5.2013  14:47
    Mama (2013)

Obsahovo veľmi tuctová, nápadom originálna a záverom šalamúnska žánrová kľučka, ktorej sa pár krát podarí rozbúšiť srdce a prižmúriť oči, ale to je tak nejak všetko. Po remeselne a žánrovo dokonalom Insidious majú duchárčiny poriadne ťažký život.

• 12.5.2013  14:34
    Iron Man 3 (2013)

Poctivé a vtipom napechované zavŕšenie asi najvydarenejšej marveláckej adaptácie máme za sebou. Komix, ktorý prostredníctvom scenára dostal do vienka omnoho viac vtipného odľahčenia, flegmatickejšieho Downey Jr. a svižnej réžie, než akýkoľvek jeho konkurent je najsilnejší práve vo svojej racionalite, nech to znie akokoľvek podivne. Práve výrazné odľahčenie robí Iron Mana stráviteľnejším a divácky príťažlivejším. Jednoducho človek má niekedy pocit, že sa pozerá skôr na akčnú komédiu ako na železného, lietajúceho a hyperinteligentného supervedca vo víre vážnych udalostí so zamýšľaným sociálnym presahom. Samozrejme v prvom rade ide o zábavu, a tej sa dostáva požehnane. Vyzdvihovať vydarené trikové sekvencie v dnešnej dobe má význam asi ako pochvaľovať si posilňovač riadenia v najnovšej "Audine", no aj napriek tomu sa páni grafici neskutočne vyhrali. More zaujímavých futuristických nápadov a odväz aj v tých najvypätejších situáciách stavia túto komixovú pecku právom na vrchol marveláckeho sveta a diváka do nutkania niekoľkonásobného opakovaného zhliadnutia. Napokon zostáva už iba dúfať, že v prípade ďalšieho pokračovania (pri aktuálnych tržbách asi nikto nepochybuje) uvidíme opäť Downeyho, pretože tak na mieru napísaný scenár a svojský prístup by sa len veľmi ťažko obsadzoval niekým iným. Pozor! Opakované pozeranie návykové.

• 20.4.2013  22:35

Kde sme to dospeli, keď prozápadná filmová propaganda naivne vystriedala tú lacnú fašistickú? Presviedčať normálnych ľudí podobnými nezmyslami je absolútne mrhanie síl na útok voči pokojnému diváckemu názoru. Akurát sme ešte nestihli zabudnúť na moslimských radikálov a odrazu ich vystriedali korejskí kamikaze rytieri. Nechajme to radšej tak...aspoň, že sa nebáli rozpumpovať adrenalín v žilách a roztočili parádnu plnokrvnú akciu. Radosť pozerať tak precízne koordinovaný útok na pýchu Ameriky v mohutne ozvučených kulisách a podarených trikových sekvenciách. K tomu radšej zabudnúť na tony západniarského pátosu, hrdinstva, záverečných veľkohubých výlevov a nechať sa uchvátiť neľútostnou jazdou jedného neohrozeného hrdinu. Podľa vzoru One Man Show snímkov prižmúriť očko nad nesmrteľnosťou hlavného hrdinu a logikou samotného útoku a všetko bude v najlepšom poriadku. Charizmatický Gerard Butler sa o to určite postará a Vám bude jedno ako lacno sa tvorcovia snažia o politickú či motivačnú korektnosť. Stačí odísť 5 minút pred povinnou klišé koncovkou a možno sa bude večer lepšie zaspávať. Presnejšie povedané TU.

• 31.3.2013  18:02
    Jack a obři (2013)

Jasný predskokan letných blockbusterov sa snaží ako sa len dá, no jeho mohutnosť a digitálna vypiplanosť nestačí slabému scenáru, ktorý ponúka jeden nezmysel za druhým. Inak sa jedná o podarenú trikovú jazdu s parádnym zvukovým mixom a "rozlietanou" kamerou, pri ktorej je nutnosťou vypnúť a nechať sa unášať zábavou. Je cítiť skúsenú režisérsku ruku a kontrolu nad jednotlivými scénami. Absencia humoru (tých pár zábavných situácií sa objavilo už v traliery) a žalostne napísané dialógy trochu potiahli najmä Ewan McGregor a charizmatický McShane. Toť vše, na max. 50%.

• 25.3.2013  12:29
    Rebelka (2012)

Parádny dôkaz animátorských zručností ľudí z Pixaru, ešte nemusia vždy zaručiť ten najlepší filmový zážitok. Chudobný scenár síce uštedrí pár vtipných momentov, ale dejovo by to vystačilo na jednú priemerne dlhú epizódu nejakého animáku z Disney Channal. Jednoducho postaviť celovečerný potenciálny kino trhák na námete generačnej rebélie je skutočne odvaha, ktorú si môže dovoliť jedine PIXAR. Beriem to ako malé potknutie, s parádnou hudbou a vtipnými momentkami, ale už teraz čakám reparát;)

• 25.3.2013  12:14
    Ve stínu (2012)

Jasný dôkaz vyspelosti českého filmu. Jedná sa síce o koprodukciu, no keby to bolo také jednoduché, podobné filmy by sme vídali na plátnách kín častejšie. Scenár síce nie je jeden z tých najoriginálnejších a už vôbec nie bezchybných, no podstatu špinavosti 50.-tych rokov minulého storočia sa mu podarilo podať bezchybne. Kvalitné herecké výkony na čele s Ivanom Trojanom, noir kamera a viac než vydarenú výpravu a kulisy sú dôkazom parádne zvládnutej réžie. Čo tam po tom, že samotná zápletka má viac barličiek ako chromá stonožka. Sám za seba som vďačný za to, že aj v strednej Európe sa dokážu zrodiť rovnako kvalitné a divácky stráviteľné žánrové počiny ako kdekoľvek inde.

• 25.3.2013  12:00

Snaha o sugestívnu špionáž sa podarila. Pocit reality a zainteresovanosti je cítiť od samotného začiatku a poriadne dlho. Nuda prvej hodiny začne rýchlo ubíjať, čo určite prinúti nejedného diváka predčasne ukončiť tieto muky. Teda muky ako pre koho. Priaznivci tajomných špionážnych záležitostí, ktoré sú viac dramatické než dynamické, si prídu na svoje už od prvej scény výsluchu. Nastáva zložitá mašinéria nezapamätateľných mien, byrokratických postupov a nečakaných výbuchov, ktoré vie režisérka parádne ukočírovať. Chvalabohu človek nieje svedkom len utáraných postáv. Najmä v druhej polovici filmu sa preradí minimálne o dva prevodové stupne vyššie. Ako by to dopadlo keby sa nezmenili skutočnosti počas natáčania, sa veľmi ťažko odhaduje, ale mám taký pocit, že už len kvôli filmu môžeme byť za to vďačný. Záverečný 20 minútový hon na Usámu je mrazivou ukážkou filmového remesla. V minimalistickom prostredí, tme a hudobnom tichu sa celá akcia odohráva prakticky v reálnom čase. Režisérka sa cíti doma vo vojnovej tématike. Jej akcia nie je ani zďaleka samoúčelne akčným alebo citovým vydieraním. Všetky postavy a dej sa musia prelúskať výraznou motiváciou a divákovi nezostáva nič iné len sa preluskávať s nimi.90%

• 25.2.2013  14:06
    Adam a pes (2011)

Dobrý nápad je len tak dobrý ako jeho zavŕšenie. Úmyselne "odfláknutú" animáciu by som ešte pochopil ako vyjadrenie tvorcov, ale tú celkovú pointu mohli dotiahnuť dokonca.

• 25.2.2013  14:01

Ako veľa sa dá povedať v 6-tich minútach. Niekomu na podobnú myšlienku treba veľkorozpočtový celovečerák, niekto sa uskromní s čiernobielym a nemým prostredím. Milé a nenáročné, aj keď možno s otrepanou pointou...

• 20.2.2013  23:42

Oprášiť Nintendo, vložiť Mária a môžeme spomínať. Vytiahnuť polyfónne herné legendy zo záhrobia do jedného inteligentného celku v animovanej podobe, tak tomu sa hovorí nápad za milión. Z marketingového hľadiska sa jedná o hotové Terno, teda aspoň čo sa týka herných geekov a nostalgikov. To množstvo požmurknutí na diváka, to množstvo rôznych odkazov....mňam. Škoda len, že pre cieľovú skupinu - súčasného mladého detského publika - zostane Ralph len animovanou štandardkou z podivne vyzerajúcou grafikou a ešte zvláštnejším hudobným doporovodom. Pre nás odrastenejších sa jedná o balzam pre našu detsky hravú dušu a uši. Za túto "maličkosť" jedno obrovské plus aj napriek nenapraviteľným Disneyho ponaučeniam.

• 20.2.2013  23:28

Príjemný pocit, zo zistenia, že Bradley Cooper nebýva vždy len po opici alebo všemocným intelektuálom. Samozrejme film nie je prehliadkou jedného človeka (herca), ale skladačkou zosypaného života jedného na prvý pohľad normálneho "jedinca". Pat síce netrpí žiadnou životu nebezpečnou psychickou chorobou, aj keď ľudia z jeho okolia a celková atmosféra sa nás celý čas snažia presvedčiť o opaku. Vďaka ukecanému scenáru a (dúfam) zámerne zmätenému strihu nestačíte pobrať všetky dialógové perly, ale scéna s Hamingwayom a zoznamovacie trable so svojráznou Tiffany sa prehliadnuť nedajú. Terapia láskou je všetkým len nie zástancom svojho presladeného slovenského prekladu. Je to najmä exotická ryba v stojatých vodách romantických dramédií, ktoré vždy vďačne útočia na tie najvyššie ocenenia - aspoň ústredná dvojica Cooper-Lawrence si po nejakú trblietavú určite zabehnú. Na podobné záležitosti tváriace sa ako schématická romantika sa jednoducho treba prichystať. V opačnom prípade bude nejeden divák sklamaný z roztržitého a skutočne fakt mega ukecaného "papiera", z ktorého spotreby by "Grínpisáci" zaručene radosť nemali. Už po prvej minúte prepnúť do vlastného uponáhľaného sveta reality a všetko bude v poriadku. Záležitosť pre náročnejších romantikov.

• 15.1.2013  12:09
    50/50 (2011)

Na maximálku tomu ešte niečo chýba. Možno emotívnejší alebo zábavnejší WTF záver a možno si len chcem priať, aby ma tento film ku svojej dokonalosti niečím odrovnal. Aj napriek menším výhradám však mám pocit, že už dlho som nevidel podobnú symbiózu akú predviedli Levitt s Rogenom. Dva absolútne odlišné charaktery dokážu s prehľadom vyvážiť každú situáciu, ku ktorej ich scenár dokopal. Táto mierne ironicky čiernohumorná dramédia je jasnou ukážkou toho, ako šikovne natočiť vtipnú záležitosť s veľkým priehrštím emócií a dramatických momentov bez toho, aby musel citovo vydierať alebo prekračovať hranice slušnosti. Niektoré dialógové perly sú skrátka nezabudnuteľné.

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11