Murrro

Murrro

Peter Gašparík

okres Nové Mesto nad Váhom
"Já nejsem Věra, já jsem Štěpa."

homepage

Twitter: Peter_Gasparik

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 31.12.2017  12:21
    matka! (2017)

Ale áno, ja to Darrenovi beriem! Zábavné podobenstvo, ktoré sa hrá s hororovými subžánrami, a teda diváckymi očakávaniami, pričom ale od začiatku do konca ponúka indície k svojmu dešifrovaniu. A že po dešifrovaní sa v jeho hĺbke neutopíme? A že sa Aronofsky ako tvorca nikam neposúva? A že je štylizácia miestami pekne afektovaná? Tak si poďme spoločne zodpovedať, koho to chce autor neformálne vzdelávať - či tých, ktorí si toto všetko uvedomujú, alebo tých, ktorí majú k podobným úvahám ešte len časom dozrieť. Do učebných osnov stredných škôl s tebou, matka!

• 13.11.2017  23:05

Farebný Thor síce šliape ako hodinky, ale jediná emócia, ktorú dokáže vyžmýkať, je občasný úsmev. Ani som sa nebál magickej kaderníčky Cate Blanchett (toto by uhrala aj Jennifer Lawrence, sorry jako), ani som nemal pri čom plakať dojatím. A mať ako divák za najväčšiu odmenu, že vo filme zaznie Led Zeppelin? Škoda toho.

• 25.1.2017  21:55
    Prázdniny (TV seriál) (2017)

Už som z toho unavený, ako často si u nás televízni scenáristi namiesto písania vytierajú zadky papierom. V tomto prípade na myjavskej latríne počas letného víkendu. Výstavba scenára žiadna, len zle opajcnutá Poledňákovej mustra, nesúdržné epizódy bez jedinej pointy, žiadny konflikt, žiadny gag... Pol hviezdičky za to, že zatiaľ aspoň bez vulgárnosti. Toto ale naozaj nemuselo opúšťať latrínu.

• 9.11.2016  20:18
    Příchozí (2016)

Tak aj mne nakrútili uspokojujúci Interstellar. I slzička padla, i srdce lingvistu pookrialo. Villeneuve je medzistupienok od Nolana ku Kubrickovi, perfekcionistické zlatíčko, čo nie je celkom pre Hollywood, ale predsa chce, aby mu ľudia rozumeli. A Amy začína v kariére veľmi pekná éra, nepochybujem a teším sa!

• 25.6.2016  12:02

Radšej: Repulsion (R. Polanski), A Woman Under the Influence (J. Cassavetes), ktorýkoľvek Bergman. Naozaj.

• 20.5.2016  01:25

Druhá trilógia X-men opakuje v mojich očiach osud prvej - úvodný film veľmi sľubne rozdá karty, druhý spojí to najlepšie na oboch stranách (dobro so zlom, prípadne staré s novým) a tretí film sa utopí v rozporuplných snahách. Páčil sa mi Apocalypse, noví mutanti mi boli vizuálne (ale iba tak) sympatickí, expozícia ma dokonale vtiahla a záver aj slzu vytlačil, ale medzitým sa ma to jednoducho malo dotknúť viac. Dám štyri hviezdičky, pretože mi je jasné, že negatívne hodnotenia budú negatívnejšie, než by si film ako taký zaslúžil, ale mám oči prižmúrené. Alebo možno obviazané obväzom...

• 20.1.2016  00:37

Iñarritu pokračuje v tvorbe superhrdinských spektáklov. Ja vám mám radšej tie z dielničky Bryana Singera, neviem si pomôcť...

• 5.9.2015  23:57

Wet Hot American Summer je najvtipnejší v momentoch, kedy si nerobí žarty z teenagerov, ale v tých, v ktorých žartuje na margo ZOBRAZOVANIA teenagerov a princípov filmového rozprávania. Akí ostávame krásne naivní, keď ide oň! ;)

• 22.8.2015  00:27
    Scream (TV seriál) (2015)

Po štyroch filmoch konečne niečo, čo značke Scream kazí meno, ako sa patrí... Nemá to Cravena ani Williamsona, čo poznať na nefungujúcich hláškach, odkazoch a vlastne celkom absentujúcom humore. Hĺbkou postáv a ich vzťahov pôvodná séria nikdy neohromovala, ale na ploche seriálu podobná plochosť bolí ešte viac, nehovoriac o tom, že okrem lesbičky nie je žiadna postava taká výrazná a svojsky sympatická, ako boli "za mojich čias" Sidney, Gale alebo Dewey. Chýbajú mi, mal som ich rád. Seriálovému Vreskotu sa tak podarilo to, čo ani jednému zo šialencov v pôvodnej sérii - zabil ich. Česť ich pamiatke!

• 11.7.2015  23:02

Funguje. Ale funguje len vtedy, keď nehľadá paralely krásy s pravdou ani morálkou, len vtedy, keď ju uznáva ako samostatnú kvalitu života. A funguje len pre toho, pre koho je krása kvalitou povrchnou, či je vonkajšia, alebo vnútorná. Pre mňa funguje.

• 6.2.2015  00:03
    Zabijáci (2014)

Nesympatické, otravné, doslovné, v detialoch občas vyslovene hlúpe a samoúčelné, zato ale s pôsobivým vizuálom a severskou pochmúrnosťou, ktorá ešte stále dokáže mnohým privrieť očká... Škoda.

• 23.1.2015  00:01
    Frekvence (2000)

Nepáči sa mi spôsob hry s časom, kedy minulosť po skontaktovaní s prítomnosťou, prebieha s ňou paralelne a týmto kontaktom spôsobené zmeny sa nedejú v medzičase medzi nimi, ale náhle v prítomnosti. Rozumiem, že pre filmové rozprávanie je to najstráviteľnejšia forma, ale u mňa nefunguje. Škoda, pretože inak po väčšinu stopáže mimoriadne vkusný film...

• 19.1.2015  02:02
    Femme Fatale (2002)

Musím takto: Ten Brian, to je jebooo!!! Bavil som sa kráľovsky.

• 6.1.2015  03:51
    Vláda (TV seriál) (2010)

Sem-tam očividne zjednodušujúci a občas prekuknuteľný, ale inak svižne napísaný, dôsledne zrežírovaný a výborne zahraný seriál. Z 5,5 miliónového Dánska. Áno, to je približne toľko obyvateľov, čo má Slovensko. Nepochybujem, že raz budeme písať, režírovať a hrať podobne!

• 13.11.2014  02:22
    Interstellar (2014)

Ak prijmete, že bývalému inžinierovi NASA musí kolega na ceste do inej galaxie vysvetľovať princíp čiernej diery a že skúsená vedátorka (s Oscarom za Bedárov) obhajuje lásku ako motiváciu na ceste za záchranou ľudstva, mali by ste si Interstellar užiť. Má zmáknutý storytelling, skvelého Matthewa, citlivú Jessicu... a bohužiaľ o "dimenziu" menej, než nejeden čakal. Ja som nečakal, prižmurujem oči a za to, že ešte aj v mojom hodnotení osciluje film medzi hviezdičkami, dávam mu štyri. Šak sme ľudia, nie?

• 2.10.2014  01:22

Keby to občas nepožmurkávalo humorom (podareným!), hollywoodsky záver by som len ťažko prehrýzal. Ale ono požmurkávalo, bavilo, iskrilo, urobilo z Emily Blunt konečne sympatickú babu a Cruisovi sadlo ako už dlho nič. Navyše si ani nepamätám, či som niekedy videl lepšiu filmovú metaforu scenáristickej borby - napíš a prepisuj, kým nezafunguje! Bodaj by vo výsledku takto scenáristom fungovalo čo najčastejšie!

• 25.9.2014  16:42
    Superhrdinovia (TV seriál) (2014)

Za takéto nezvládnutie detských hercov by si tvorcovia zaslúžili preplesk. Za snahu o deformáciu diváckeho vkusu už v ranom veku doživotný zákaz tvorby. Radšej knihu! Ktorýchkoľvek Troch pátračov, prosím!

• 16.8.2014  21:26

Spomedzi doterajších marveloviek disponujú Strážcovia asi najhlúpejším scenárom s prekvapujúco prvoplánovými motiváciami postáv a často slaboduchým humorom, najmä na úrovni dialógov. (STAR Lord má s Tonym STARkom spoločné vážne len tie štyri písmená.) Majú ale zároveň najväčší počet sympatických postáv a prakticky nonstop podhadzujú nejakú atrakciu, no kto by sa na nich mohol hnevať? Štyri hviezdičky horko-ťažko, ale predsa - tak motivačne.

• 2.8.2014  23:48

Bez Black Widow by bol druhý Cap pre mňa nedopozerateľná záležitosť - možno príliš maskulínna, a možno príliš okato hlúpa, keď ju nekryje šarm a vtip Tonyho Starka.

• 27.7.2014  00:40

O tom, že nič nie je len čierne a blond. Ani vo vojne. Ani v láske. Plus prsia. Výborné.

• 12.7.2014  15:44
    Kalvárie (2014)

Ani si nepamätám, kedy som sa pri filme z ostrovov takto nudil. Humor, ktorý mal byť zrejme čierny a nakoniec nie je humorom; nesympatické - hoci dobre obsadené - postavy s absolútne neuchopiteľnými motiváciami (hlavná postava je kladnou len preto, že je najsympatickejšia?); nevyužitý potenciál motívu krížovej cesty... Asi som si na základe sľubnej premisy a krajín produkcie vytvoril očakávanie iného filmu. Omnoho rafinovanejšieho.

• 21.6.2014  03:00

Viac ako spirituálneho Malicka mi Upstream Color ideovo pripomenul Avatara. Áno, toho Cameronovho. A že ma baví, ako sa dá obdobná myšlienka rôznorodo uchopiť, a že mi s ňou indie štylizácia ladí lepšie než trojdimenzionálny Hollywood, a že si Carruthovo čokoľvek rád pozriem znova, dávam plný počet. Vďačne.

• 23.5.2014  01:13

Netuším, nakoľko film obstojí ako samostatné dielo, ale v kontexte predchádzajúcich (a budúcich!) snímok x-menovského univerza funguje výborne a ja po prvom pozretí cez slzy dojatia klikám na plné hodnotenie. Príbeh šliape; temnota si podáva ruku s humorom, aby oboje odľahčovalo nárazové vlny sentimentu; sem-tam sympaticky zažmurká odkaz na pôvodnú trilógiu, komiks alebo animovaný seriál; staré postavy definitívne odovzdávajú štafetu mladým, ktoré v časoch First Class ešte neboli megahviezdami... Áno, dostal som všetko, čo som chcel! Nie, nedostal som viac, než som chcel, ako kedysi v prípade X-2, ale to nie vždy treba. Ako povedal jeden rozumný muž s vysúvacími pazúrmi: "Your best will be enough." A je.

• 29.3.2014  01:52
    Líbánky (2013)

Ako Hřebejk s Jarchovským nepochopili, kde je SEVER, keď chceli jeho tvorbu variovať... a ako pasažieri v padajúcom lietadle dopadli - na hubu. A mne by to mohlo byť ukradnuté, keby to nezabolelo aj mňa. Au.

• 3.3.2014  06:10
    86. Annual Academy Awards (TV pořad) (2014)

Bez veľkých prekvapení medzi ocenenými, rozhodne ale jedna z najzábavnejších oscarovských show za posledné roky. Nielen vďaka vynikajúcej Ellen, ale aj vďaka súdnosti a/alebo nadhľadu viacerých ďakovačiek. Vedzme to tak aj my, poprosím!

• 23.2.2014  03:38
    Jako nikdy (2013)

Tomáš: "Tohle nejde, přece tady nemůžete sedět a jíst nějaký brambory." Jaruna: "Zapečený." Karla: "Můžeme." Tomáš: "Hele, musíme něco udělat. Nějakej rituál. Zazvonit na zvon... Nebo aspoň pořádnej oheň..." Karla: "Je mokrý dřevo. Podal bys mi kečup?" Tomáš: "No ne, nepodal." Ak mi chcete tvrdiť, že toto na papieri fungovalo, nepíšte! Tiež vám budú musieť film zachraňovať herci... A treba to? Treba?

• 6.2.2014  02:46

Akokoľvek považujem dokument za podnetný a dôležitý, nie sú mi sympatické jeho propagandistické postupy, takmer všadeprítomný hudobný podmaz a útoky na city, ktorým som sám počas sledovania niekoľkokrát podľahol. Na film zaštítený dúhovou vlajkou pre mňa príliš čiernobiela reflexia...

• 7.10.2013  02:27
    Gravitace (2013)

Ani pre tých, čo čakajú novú Vesmírnu odyseu (namiesto meditatívnej fylogenézy poldruhahodinová akčná ontogenéza), ani pre tých, čo si píšu do kolónky záľub astrofyziku. Gravity je blockbusterový vrchol roka, čo mi slzami zmáčal tričko a zaparil 3D okuliare. (Naozaj si začnem sledovať cyklus...) A do Sandry NEVIEMČI nie som...

• 6.10.2013  16:12
    Liv & Ingmar (2012)

Veľká škoda. Komukoľvek, kto čítal Ullmannovej Premenu a Bergmanovu Laternu magiku, neprinesie film prakticky žiadnu novú informáciu, len citácie z nich, prekladané otravnými zábermi na čokoľvek radoby lyrizujúce (steblá, oblaky, more... steblá...) a neuveriteľne doslovnými ilustrákmi z Ingmarových filmov. Približne rovnako, ako je režisér obdivovateľom ich spoločnej tvorby, je príšerným filmárom, ktorý z nej nič nedokázal vyťažiť. Všetko, čo od Persony po Sarabandu povkladali obidve legendy na filmové pásy, Dheeraj Akolkar bez citu nafarbil na ružovo a bez hanby pustil do sveta s označením "pocta". Nie, ďakujem, Ingmara aj Liv mám rád.

• 28.9.2013  23:01
    +1 (2013)

Naozaj? Naozaj mi niekto ukradol nápad na existenciálnu drámu a vytesal z neho jedno z najinteligentnejších teenage sci-fi-čiek, aké som kedy videl? A to až do tej miery, že dokážem privrieť oči nad milostnou líniou dvoch najhoršie napísaných spomedzi všetkých charakterov? Že dokážem odpustiť rozpačitý úvod aj meteorit ako "rozbušku"? Že sa nebojím označiť záver za podarene masakrálny, vrátane tej časti, v ktorej - rovnako ako J*A*S*M - vidím cynickú pointu? A že sa začínam obávať, či som do scenáristického editora neťukal ja sám, ku ktorému sa každým black-outom prib... Do riti!

<< předchozí 1 2 3 4 6 7