• Krátkometrážní

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Kdybyste v životě neviděli jiný film, než Pulp Fiction, vůbec o nic byste nepřišli. A kdybyste viděli tisíckrát všechny filmy, které byly, jsou a budou natočeny, jenom Pulp Fiction ne, neviděli byste vůbec nic a neměli ponětí, co znamená slovo "film". Pulp Fiction je - a tak je to se vším, co za něco stojí - založena na neuvěřitelném vnitřním paradoxu: je to filosofický epos o všem důležitém na tomto světě, o dobru a zlu, o údolí temnot, pastýřích a slabých, zázracích a lhostejnosti - a zároveň svůj vlastní opak: pár jen tak pro zábavu natočených a značně vulgárních historek o gangsterech, o podplácení na boxu, o masážích nohou, o tom, co se může odehrávat ve sklepě pod nenápadnou zastavárnou, o jedné rozmlácené hondě, o jednom bistru, kde neměli borůvkové koláče a o jednom nešťastném úklidu auta. Dokonalé filmové dílo, nejlepší myslitelný film, opus ve kterém není zbytečné jediné slovo, jediné písmeno, ve kterém není nic, co by se dalo vynechat, ve kterém je každý obraz, každá nota soundtracku dokonale propojená s dialogy a s dějem a nic je nemůže oddělit. Viděno devatenáctkrát. Zmizíš z tohohle města. Když zmizíš, budeš zmizelej, nebo tě zmizím já.

Forrest Gump (1994) odpad!

Hm... 1) Téma "báječný svět dementů", ať je pojato jakkoli, je samotnou svou ideou odporné... 2) Kočkopes toho, pro co tvůrci Simpsonů vytvořili geniální název diversity kittens, "rodinné komedie", která si nedovolí jediný inteligentnější či méně laskavý vtípek, a cukerínové romantiky, která se od průměrné telenovely liší jen rozpočtem... 3) S "postmodernou" a s "komiksovým vyprávěním" by to nemělo nic společného ani v případě, že by ty pojmy něco znamenaly... 4) Idiotské průpovídky (to, že jsou idiotské schválně, není v tomto případě omluva) a hudba k uzívání... 5) Narážky na americkou historii jsou na úrovni základní školy a nevytváří žádný hlubší systém ani z nich nic nevyplývá, takže jsou ve filmu vlastně úplně k ničemu (i když je na nich postavený)... Asi jediné pozitivum je, že mi film sám poskytl příhodnou sebecharakteristiku: How can you watch that stupid shit?

Spalovač mrtvol (1968)

Jediný český horror hodný tohoto jména a korunovační klenot české kinematografie. Neuvěřitelně temná a groteskní atmosféra a neopakovatelné herecké výkony (geniálně slizký Hrušínský zde předvádí asi nejlepší herecký výkon v dějinách české kinematografie, ale i všichni ostatní jsou neméně skvělí), skvělý scénář (jediný případ v historii kinematografie, kdy je film lepší než knižní předloha, i když v tomto případě je Fuksovu brilantní novelu nesmírně těžké překonat). A dáš si rakvičku nebo věneček? P.S. Viděno pětkrát.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Muzikály normálně moc nemusím, ale tenhle se mi líbil mimořádně. Možná to je tím, že to je (burtonovsky) vizuálně dokonalý béčkový horor, ve kterém občas někdo něco zazpívá, možná taky ne. Viděl jsem i v krvavosti poněkud mírnější jevištní verzi, která se mi líbila neméně. Perfektní scénář se skvělými texty písní, Burtonova typická výtvarnost a důraz na vizuální stránku věci, úžasně zvrácený smysl pro humor (záběry na podřezávané krky a do toho "Aj fíl jů, Džoááááááána" jsou nezapomenutelné), hudba, proti níž se nedá nic namítat, skvělí herci - co víc by vlastně člověk měl chtít?

Kladivo na čarodějnice (1969)

Jeden z nejlepších českých filmů (když to říkám normálně, tak tím myslím něco jako "jednooký mezi slepými", tentokrát je to ale vážně skvělý film), ve své době politicky i počtem nahých těl na scénu velmi odvážný, dnes prostě působivý. Psychologické drama o člověku bezmocnému vůči zlu, o tom, že cokoliv se dá z člověka vytlouct a o spoustě dalších věcí. Bezchybné herecké výkony (krutý úsměv Vladimíra Šmerala jako Bobliga z Edelstadtu, geniální Eduard Cupák v roli kněze, který napřed rozpoutá tragédii a pak ji nemůže zastavit), skvělý scénář atd., v podstatě všechno vynikající. A mimochodem, nedokážu si představit lepší titulní píseň než nádherné verše Adama Michny z Otradovic: Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják Už táhne smrťák zabiják Už zabiják táhne na hrbatém koni A na tom koni kosti jenom zvoní A vlá a vlá mu hříva plesnivá A kosti a kosti a těma on nás hostí Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják Už táhne smrťák zabiják A krev a krev, není čas na rakev A krví a krví on pustá pole mrví Nám je už hej, už s námi táhne zubatej Už s námi táhne zubatej Už zubatec táhne na svém černém koni A na tom koni jenom kosti zvoní A láká a láká každého vojáka Ta dávivá kosa smrti zabijáka A černej host už ohryzává bílou kost A černej host už ohryzává kost A kosti a kosti a těma on nás hostí Nám je už hej, už s námi táhne zubatej... Už s námi táhne zubatej...

Sedmá pečeť (1957)

Scéna, v níž flagelanti vcházejí do vesnice, je (dle mého neskromného a arogantního názoru) vůbec nejlepším záběrem v dějinách filmu. Zajímavé filozofické mystérium o hercích, životě a smrti, víře, Bohu a smyslu života, temné a takové syrové, studené, zasazené do morové epidemie. Temná, fascinující atmosféra, středověkost a baladičnost, plná metafor a složitých symbolů. Skvělá hudba a vynikající dialogy. Herecké výkony bez chyby. P.S. Podívejte se na to v originále, švédština je nádherný jazyk.