• Krátkometrážní

Vánoce s velkým V (2011)

Přiznaná variace na Grinche, která má od prvních vteřin čitelná pravidla a postavy. Je jasné, jak vše bude probíhat a jak to dopadne, klišé tu nikdo nechce měnit. V jiném období by to byl kýč jak bič, o Vánocích se to dá bez větší újmy překousnout.

Melancholie (2011)

Trier se vzchopil. Po povrchním a lacině šokujícím Antichristovi přichází s rodinným dramatem, které není uměle přepjaté jako podobná Dogma, zakládá se na skutečných emocích a postavách. V druhé polovině mu vychází i sci-fi prvek, čímž pro mě nečekaně překonává Another Earth a ještě nečekaněji pasuje Melancholii po Tanci v temnotách na Trierův druhý nejlepší film, takže za devítku. (Otázkou je, jaký 'dopad' to bude mít napodruhé)

Jiná země (2011)

Film jsem si rozdělil na dvě půlky. V té první jsem byl nadšen z toho, že nápad dvou Zemí je podporován slušným emocionálním a morálním příběhem, v té druhé mě mrzelo, že "sci-fi rovina" (časté záběry nebe hodně matou) je pořád tolik upozaďována na úkor lidských trablů. Po dlouhé době musím ocenit umění vyprávět především obrazem a hudbou, víc než kdy jindy působí pojetí kamery přirozeně a díky tomu dvě Země zcela přijatelně. Chci ovšem pokračování.

Terapie - Série 1 (2011) (série)

První týden byl ve znamení křečovitých dialogů a odtažitého Rodena, kterému - podle tvůrců - mají diváci časem přijít na chuť. Divné ale je, že se terapeut choval rezervovaně jak ke svým novým pacientům, tak i k těm dlouhodobým, což se počátkem druhého týdne rapidně změnilo, a on byl náhle přívětivější ke všem. Bije se tu tedy předpoklad, že hlavní protagonista se chová pořád stejně, avšak naše sympatie k němu se mění (k lepšímu). Příjemná délka jednotlivých dílů je dobrým výplňkem pro volný čas a dá se mluvit o jisté návykovosti. V podstatě jde ale pouze o další pokračování (v našich končinách velmi oblíbených) reality-show, jen v umělečtějším hávu... (Výjimečně zrežírované epizody: 21+43, 44, který jsou dost silný)

Zločin z lásky (2010)

Důkladná studie psychického rozkladu jedné osoby druhou. Můžete sice uhádnout 4 zvraty, ale pátý vás dostane. Precizní práce.

Šípková Růženka (2011)

Mnohem raději bych byl, kdyby se to všechno odehrávalo v oparu bezčasí. Takhle totiž jakž takž funguje jen ta aristokratická linie a zbytek je výplňková nuda, které se nedaří charakterizovat ani ukotvit postavy. Nemůžu tomu chvílemi upřít erotický napětí, vzdáleně to může připomínat i Eyes Wide Shut, ale dneska jen průměr.

Umění lhát (2009)

Rozjezd je parádní, těží z originálního nápadu okouzluje klasický gervaisovský humor. Pak se to ale láme, postavy se díky svému pravdoživotnímu omezení chovají naivně a hloupě a spíše připomínají stroje než plnohodnotné charaktery.

Nebezpečná krása (1998)

Takže na konci se chlapi radostně plácají po ramenou, že můžou s děvkou i nadále spát? :o)

Shake Hands with the Devil (2007)

Podle mého režijní selhání. V informacích, postavách a motivacích jsem se topil (protože se pořád něco dělo - ale díky tomu uteklo), a emočně mě to minulo. 7O%