Nepřítel státu (1998)

Krátka SPOJLEROVÁ recenzia: Tomuto ja hovorím dobrý film zo starej školy, mafia, polícia, policajná mafia, vydieranie, streľba, trocha erotiky a hlavne poriadna zápletka všetko čo má dobrý film mať, film sa vyvaroval prekliatu starších akčných filmov kde jeden hrdina porazí sám všetkých nepriateľov na druhú stranu to nieje plnokrvný akčný film ale skôr špiónska dráma. Samozrejme aj tu by sa našli chybičky niekedy treba privrieť oči nad možnosťami techniky ako je vo filme prezentované, predpokladám že rozpoznávanie tváre s fotky by v roku 1998 neprebiehalo ako vo filme ale aj tak film pôsobí veľmi realisticky, a je príjemné vidieť film v ktorom nemusia byť žiadne holografické displeje alebo v ktorom sa nedá do všetkého nahekovať rýchlim ťukaním do klávesnice. Ak sa niekomu tento žáner zapáčil a mal by chuť pozrieť si ďalší starší snímok zo špiónskeho prostredia určite by som odporučil film, Najhoršie obavy.

Vychováni vlky (2020) (seriál)

Krátka SPOJLEROVÁ recenzia: Po prečítaní niekoľkých komentárov mala väčšina spoločné jedno meno Ridley Scott. Ja sa na seriál skúsim pozrieť bez tohoto a brať ho ako seriál a nie ako prequel k niečomu. Sc-fi mám rád ale už od začiatku mi seriál neprišiel moc zaujímavý možno to bolo vizuálom ktorý mi príde strašný androidi sú vlastne ľudia v šedom latexe, vesmírne lode vyzerajú ako plastové alebo veriaci ktorý chodia poobliekaní na štýl križiackych výprav. Možno sa mi nepáčila logika keď sa vyšle vesmírna loď na inú planétu aby založila ľudskú kolóniu ale na tej okrem toho že androidi dokázali vypestovať deti zo skúmavky žijú ako kromaňonci v kamennom dome a oheň si rozkladajú škrtaním kameňmi. Celé toto by sa dalo prejsť keby dej a postavy boli k niečomu, čo sa týka postáv tam sa mi pozdávali postavy deti ktoré sa v podstate snaží jedna aj druhá strana ochrániť a preto sa zabíjajú, je to skupinka zložená s veriacich detí, detí ktoré prišli o svoju vieru a chlapca vychovaného androidom, škoda že sú to deti a interakcie medzi nimi nemohli zohrať väčšiu úlohu. Dospelé postavy už tak dobré nie sú a nenašiel som si tam nikoho koho by som si obľúbil, jednu frakciu, frakciu ateistov tvoria androidi s ktorých matka, ktorá mi je vrcholne nesympatická sa počas deja zmení z ochranárky detí na vražebný neporaziteľný stroj ktorá sa zaujíma akurat o svoju minulosť. Druhá frakcia je frakcia veriacich ktorý počas deja akurát niekam chodia a umierajú, najzaujímavejšia časť deja s nimi sa odohráva v ich flashbackoch. Čo sa týka deja samotného možno aby nebol predvídateľný sa autori hlavne ku koncu seriálu priklonili k zvláštnym zvratom ktoré ale podľa môjho názoru seriálu moc neprospeli a keď sa po dlhom vleklom a dosť neprehľadnom deji v poslednej epizóde androidke ktorá otehotnie v simulácii s počítačom narodí bez akejkoľvek príčiny lietajúca pijavica povedal som si že na druhú sériu sa už nepozriem.

Love Life (2020) (seriál)

Krátka SPOJLEROVÁ recenzia: Behom sledovania prvého dielu som si tento seriál zamiloval, prekvapil ma úplne jednoduchý nápad ktorý bol pekne spracovaný, páčila sa mi ako boli napísané postavy s ich vnútornými myšlienkovými pochodmi ktoré skvelo doplňovala rola rozprávačky. Keby sa autori toho s čím začali držali až do konca u mňa by tento seriál patril medzi tie naj, síce mal jednoduchú zápletku ale človek nie vždy musí pozerať len na seriály štýlu Black Mirror. Po pár dieloch kde si v každom hlavná hrdinka prešla vzťahom z rôznymi mužmi kde bolo zaujímavé sledovať tú mužsko-ženskú chémiu autori začali rozoberať vzťahy z detstva, vzťahy z kamarátkami a vzťah z rodičmi pričom atmosféra seriálu sa dosť zmenila z milej romantickej komédie na niečo melodramatické, seriál síce ukáže človeka ako v rôznych obdobiach svojho života prežívať vzťahy rôzne, napríklad zatiaľ čo mladá Darby bola na nervy s toho že jej chlap po spoločnej noci dlho nevolá, staršia Darby bola na nervy s toho že je slobodná matka a chlapcov otec to má až príliš jednoduché. Seriál možno takto pôsobí realistickejšie ale ja by som dal skôr prednosť keby si zachoval tú veselú romantickú atmosféru zo svojho začiatku.

V síti (2020)

Krátka SPOJLEROVÁ recenzia: Ešte sa mi tak ťažko nehľadali slová na opis filmu, o aký film asi ide som sa dovtípil s pár riadkov popisu ale aj tak som nečakal niečo takéto. K dobru by som pripísal filmu že poukazuje na vec o ktorej sa moc nehovorí ale je problémom, film možno nevylieči podobných internetových predátorov ani keby sa v dokumente sami našli a pochyboval by som že naleje rozum do hláv malých detí ale ako výstraha pre rodičov aby sa viac zaujímali čo ich deti robia na internete a čo sa im tam môže stať by film mohol poslúžiť, to je ale asi všetko pozitívne čo sa dá povedať. Čo mi na druhej strane vadilo asi najviac bolo spracovanie danej témy, prišlo mi to spracované ako nejaká reality show ktorá sa ženie za senzáciou. Nehovorím že sa nestáva aby sa mladé dievča namiesto rozhovoru pozeralo ako predňou cudzí chlap masturbuje alebo jej chce platiť za nahé fotky či ju vydiera, ale prišlo mi že herečky ťahali niektoré situácie zbytočne ďaleko a niekedy mi dokonca prišli ako iniciátorky, iné časti zasa nemuseli byť ukázané tak podrobne a podľa mňa ich stačilo spracovať len v náznakoch. Čomu už vôbec nerozumiem je verzia 18+ kde sú zobrazený masturbujúci muži pred akože mladými dievčatami bez akejkoľvek cenzúry, to mi príde ako na objednávku pre iný typ internetových predátorov. Na záver by som povedal že film hodnotím malým počtom hviezdičiek ako film ale aj tak vo mne zanechal niečo čo si zapamätám.

Láska se zárukou (2020)

Krátka SPOJLEROVÁ recenzia : Filmy od Netflixu nikdy nepatrili medzi moje obľúbené ale chcel som zasa vyskúšať niečo od nich, tento film by som bral ako od dychovku kľudne aj popri inej práci, lebo dej sa dá naozaj odhadnúť dopredu, máme tu chlapa a ženu najskôr sa moc nemusia no neskôr sa do seba zmilujú samozrejme si to povedia keď sa to vôbec nehodí tento vzťah sa odvíja na pozadí súdneho sporu kde chlap žaluje zoznamku lebo mu nikoho nenašla. Aj keď je to film plný stereotypov najviac ma štvala jedna vec a to že chlap, aj keď bývalý športovec živiaci sa ako fyzioterapeut vôbec nemá problém s financiami, nemá problém absolvovať 1000 krát rande v drahých podnikoch mať parádny byt v meste a podobne. Možno by to človeku tak neudrelo do očí a bral by to len ako ďalšie filmové klišé keby jeho protiklad nebola ledva prežívajúca právnička, nejak som nepochopil na čo autori do tohoto filmu pridali tento rozmer.

Špióni v převleku (2019)

Krátka SPOJLEROVÁ recenzia : Odo mňa dostáva film hodnotenie dve hviezdičky čo u mňa znamená slabší priemer, film na jedno pozretie. Na filme musím pochváliť animáciu, pekná práca štúdia ktorého u ktorého ide o prvý film, a napríklad hudbu ktorá pekne dokresľuje akčné scény a samozrejme námet. Myslím že myšlienka aby tajný agenti používali na svojich misiách nesmrtiace zbrane bola fajn a originálna, problém bol v spracovaní. Na začiatku je to klasika ukáže sa neohrozený tajný agent ktorého krivo obvinia s páchania zla tak ujde aby sa očistil, pri tejto príležitosti sa dá dokopy s vynálezcom zbraní ktorého nechal vyhodiť lebo jeho vynálezy neboli konvenčné zbrane. Už som sa tešil ako budú plniť náročnú misiu na očistenie agentovho mena a záchranu sveta a pri tom použivať divne vyzerajúce a fungujúce "gadgety" no na moje sklamanie vynálezca Walter premení svojim maskovacím sérom agenta na holuba. To síce prinesie do filmu viacero vtipných scén ale osobne mi príde že dej od tohoto momentu nejak viazne a zaostáva za začiatkom aj koncom filmu. Na konci filmu keď je agent Sterling zasa človek a spolu s agentmi čo ho naháňali sa dá bo boja proti záporákovi, dej zasa naberá na obrátkach. Ako keby sa tento film nevedel rozhodnúť či chce byť špionážny akčák alebo bláznivá komédia a tak je kombináciou oboch čo mi neprišlo ako dobrá voľba.

Má mě rád, nemá mě rád (2002)

Krátka SPOJLEROVÁ recenzia : Tento film patrí medzi moje najobľúbenejšie vôbec, narazil som naň náhodou a zhruba do polovice mi prišiel ako klasická romantická snímka na jedno pozretie o tom ako sa mladé dievča zapozerá do ženatého muža ktorí kvôli ich vzťahu opúšťa manželku s ktorou je nešťastný. Až zhruba v polovici film odhalil genialitu svojho príbehu, od polovice sa totiž začne dej filmu v podstate opakovať zmena je v tom že prvá časť filmu sa na udalosti pozerá s pohľadu hlavnej hrdinky a druhá polovica sa na tie isté udalosti pozerá s pohľadu hlavného hrdinu kde zrazu tie isté scény naberajú úplne opačný charakter. Postupne človeku dochádza že hlavná hrdinka Angelika asi nebude úplne psychicky v poriadku čo sa po vyhrotení udalostí na konci filmu kde sa Angelika pokúsi zabiť muža čo ju odmietol potvrdí aj jej umiestnením v liečebni. Keď som si už myslel že je koniec príbeh je vyriešený film mal pripravené ešte jedno prekvapenie. V posledných pár minútach dej poskočí o nejaký čas a ponúkne scénu ako Angelika prešla výstupným pohovorom a prepúšťajú ju z liečebne čo by nebolo až tak zaujímavé keby následne údžbár pri vypratávaní jej izby nenašiel na stene za skriňou nalepené lieky čo mala počas liečby užívať, tým pádom je koniec filmu otvorený a na to či sa Angelika naozaj vyliečila film nedá odpoveď.

1917 (2019)

Krátka SPOJLEROVÁ recenzia: Po vzhliadnutí trailerov boli očakávania od tohoto filmu veľké a celkom som sa naň tešil, ale nakoniec mi tento film prišiel len ako priemerný. Námet je jednoduchý, putovanie dvoch vojakov zo súrnou depešou ktorou môžu zachrániť kopu životov medzi inými aj brata jedného z nich. Problém je v tom že polovicu filmu putujú po opustenom nepriateľskom území kde človek síce čaká v napätí kedy sa niečo stane, ale v podstate sa nič poriadneho neudeje a to robí túto časť filmu celkom nudnú. Pri prvej akcii keď vojaci pomáhajú z horiaceho havarovaného lietadla nepriateľskému pilotovi tento jedného z nich zabije. Vo zvyšku filmu zostávajúci hrdina prejde k mestu obsadenému nepriateľom, náhodou alebo zo šťastím sa vyhne guľkám od nepriateľských vojakov pri prechode cez toto mesto a na koniec sa z odkazom na poslednú chvíľu dostane kam má a podarí sa mu zastaviť útok ktorý mal byť vedený do nepriateľskej pasce. Dej tohoto filmu by mi viac sedel na epizódu nejakého vojnového seriálu lebo ako celovečerný film my prišiel dosť pomalý a miestami nudný, ale možno to autori takto urobili aby film pôsobil viac realisticky, predpokladám že vojna nieje len samá streľba.

Power Rangers: Strážci vesmíru (2017)

Krátka SPOJLEROVÁ recenzia : Tento film by sa mohol páčiť len fanúšikom seriálu, keďže ide v podstate o jeho filmovú verziu. Dej je klasická superhrdinovka od ktorej sa veľa prekvapivého čakať nedá. Partia stredoškolákov s pohnutým osudom sa dostane k super moci ktorú sa učia ovládať čo im však nejde až kým sa jeden druhému nevyznajú zo svojich tajomstiev prekvapivo to zaberie podstatnú časť filmu a až v poslednej polhodinke prichádzajú na rad súboje dobra zo zlom, škoda že aj tie sa držia seriálovej predlohy a je to len klasické mlátenie jeden do druhého bez nejakého nápadu, samozrejme s tým že pred porážkou príde záporák aj hrdinovia s nejakou novou väčšou silou. Finálna porážka hlavnej záporáčky prebehne jej odhodením do vesmíru, možno to nieje ultimátny koniec na ktorý sme v podobných filmoch zvyknutý ale už na začiatku filmu nezničila náš svet len pre to že spadla do vody a trvalo 65 miliónov rokov kým ju rybári náhodou vytiahli. Ozdobou podobných filmov býva zväčša sci-fi technika no v tomto prípade sa ani to nepodarilo, napríklad bojové obleky hrdinov vyzerajú ako z nepodarenej objednávky z Čínskeho internetového obchodu a ani ich bojové stroje na tom nie sú o nič lepšie.

Silicon Valley (2014) (seriál)

Krátka SPOJLEROVÁ recenzia: Môj najobľúbenejší seriál, bez debaty. Seriál sa točí okolo partičky programátorov s ktorých jeden dostane unikátny nápad a v prvej epizóde je postavený pred voľbu predať ho za slušnú sumu peňazí veľkej korporácii alebo vybudovať vlastnú spoločnosť, vyberie si druhú možnosť a seriál nás prevedie postupne rôznymi problémami s ktorými sa partička stretáva a tie sú naozaj rôzne a po každom úspechu prídu dve katastrofy. Človeka až zamrzia posledné epizódy seriálu po tom ako hrdinom držal palce a prešiel s nimi všetkým nástrahami ktoré im, konkurencia, investori, a miestami aj vedenie ich vlastnej spoločnosti hádzalo pod nohy. Možno si myslíte že sa pohybujem v IT odvetví a pre to sa mi seriál tak páčil ale nie, tak ako človek nemusí byť lekár aby si užil doktorské seriály nemusí byť z IT sveta aby sa mu páčil tento, stačí vypustiť niektoré výrazy a nechať sa viesť príbehom. Čo je pre mňa najväčšou devízou tohoto seriálu je humor, s toho čo som písal do teraz to mohlo vyznieť že sa jedná o vážny seriál na štýl "Halt and Catch Fire" ale nie tento seriál je viac komediálny ako vážny a má úžasný štýl tvrdého humoru ktorý mi strašne sedí, skrátka scenáristi nemajú problém používať vulgarizmy aby niečo vyznelo vtipne a postavy zo svojimi charaktermi, vzájomnou interakciou a situáciami do ktorých sa dostávajú tento štýl humoru parádne využívajú. Určite odporúčam pozrieť si každému komu tento humor tiež sedí lebo v seriáloch alebo filmoch sa neobjavuje často.