Bublifuk (1991)

Absolútne nechápem distribučný názov Bublifuk, no ale dobre. Komédia, ktorá si ešte trhla ozvenu kvalitných bláznivých rokov osemdesiatych a je taká trafená, hyperbolizovaná a chaotická, že som sa pri nej dobre zabavila :-)

Jumper (2008)

Sci-fi námet sa mi páčil, začalo to dobre - v momente, ako sa do toho priplietla stupídna lovestory, šlo to všetko do hája. Hlavný hrdina sa začal správať ako hormónmi presýtený idiot, jeho lusknutím prstov obnovená láska z detstva bola len o niečo menšia blbka s večným jačaním (!!!) otázok, na ktoré nedostávala odpoveď (napriek tomu s ním sadla do lietadla a vliezla do postele v rovnaký deň ako sa stretli), ale najviac na to doplatil dovtedy sebestačný Griffin - škoda, že mu nenapadlo uplatniť viac asertivity na zamilovaného trpáka skôr a nezbavil sa ho, kým nebolo neskoro. Premrhaná šanca, z ktorej mohol byť aj film pre dospelých fanúšikov sci-fi. Takto je to len romantická sračka so špeciálnymi efektami pre tínedžerky.

Konec přehlídky (2012) (seriál)

Veľmi rada by som dala 4*, lebo sa na to krásne pozeralo a bavili ma postavy, príbeh, atmosféra aj kostýmy... ale často som mala z dialógov či diania taký pocit "mimóznosti", že som vôbec nechápala, prečo sa niektoré veci dejú a prečo niektorí ľudia hovoria čo hovoria. Dokonca som asi 2x skúsila prepnúť na originálny zvuk a zopakovala si danú pasáž, aby som si overila, či nejde len o zlý preklad, zmršený do tej miery, že sa úplne stratil pôvodný zmysel vety - ale nie! Aj originálne anglické repliky boli rovnako divné... Takže ako sa vraví: "toto!" Toto ma konsternovalo a preto sťahujem 1 hviezdu. Možno je to všetko v predlohe, ale pri filmovom spracovaní (tobôž pri 5 hodinovej minisérii) neočakávam, že sa bude znalosť predlohy vyžadovať. Tie zvláštne nezmyselnosti doteraz nechápem, ale seriál sa mi páčil.

Velký flám (1966)

Musela som na Veľký flám natrafiť v telke, aby som zistila, že som mu ešte nedala hodnotenie, hoci ho poznám od detstva. Zlatý vek francúzskej komédie, skvelé obsadenie, vynaliezavý scenár a klasické gagy... no ktorý pamätník by nedal päť :-)

Machete zabíjí (2013)

Toľko bláznivých nápadov, že som sa nemohla nesmiať. Paródia a hyperbola dovedená ad absurdum. Oceňujem.

Knights of Badassdom (2013)

Dám 4, lebo... lebo :-) Aj som sa smiala, aj som sa bála. Tvorcovia si vymaznali aj detaily a počas celého filmu bolo vidieť, ako si to všetci užívali a spravili si túto milú spomienku na mladosť - ale aj hororové komédie 80. rokov - pre radosť a na pamiatku, sebe i fanúšikom. Ešte aj tá sukuba bola v retro duchu, hoci som pôvodne čakala najmodernejšie počítačové triky. Obludka mi skôr pripomenula Polymorfa z Červeného trpaslíka :-) Ale tak to má byť a toto je jedna milá žánrovka, ktorá by sa rozhodne mala premietať na conoch ako "treat" :-) Naj hláška, výkrik Petra Dinklagea: "AND THERE BE MONSTERS IN NEED OF PUMMELIN'!" :-D

Enderova hra (2013)

Myslím, že Klerik to vystihol výborne a mám rovnaký názor - ako zastúpenie myšlienkovo extra nabitej predlohy je to obstojné, ba možno až chvályhodné. Samozrejme, že výpadkom, skratkovitosti, zjednodušeniam a sem-tam prehnanému klišovitému symbolizmu sme sa nevyhli. Ale stálo to za to :-) A dúfam, že film inšpiruje niektorých ľudí, aby si prečítali knihu, v ktorej objavia oveľa, oveľa viac.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Prekvapujúco dobre som tolerovala dosadenú elfskú lamačku sŕdc, hoci pred filmom som sa na toto trápne (povinné) klišé dívala skrz prsty. Horšie nesiem fakt, že síce už v Pánovi prsteňov netiekla červená, ale tiekla aspoň čierna... v Hobbitovi niet po telesných tekutinách ľudí či orkov takmer ani stopy (jednu ranu, rozbitý nos a poškriabané čelo nepočítajme). Čerstvo brutálne zosnulí tak vyzerajú, akoby ich kóšer odkrvili už pred smrťou. Škoda, že popri režisérskych a predĺžených verziách sa dodatočne nevyrábajú aj tie pre dospelých :-p

Vlk z Wall Street (2013)

Bolo to šialene dlhé, plné prasačín, neurotické, agresívne. Ale je to skvele nakrútené, menej expresívna forma by nedokázala adekvátne vyjadriť obsah. Celý štáb šiel očividne na plné gule a DiCaprio hral ako o život. Intenzívny zážitok, pravá filmová zábava.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Zatiaľ si všetky tri videné série odo mňa vyslúžili 5*. Do AHS som sa asi zamilovala :-) Hoci TV seriály slávia renesanciu, toto je jeden z mála, ktoré ma skutočne zaujali. Vo väčšine ostatných ma doslova trýznia tony klišé a trápnych dialógov už v pilote, takže o pokračovanie nemám záujem. American Horror Story ma chytí hneď na začiatku a drží až do konca.