Models (1999)

Chcela som dať 3*, ale jednu uberám za to, že sa dej nikam nevyvinul. Chápem, že zámerom psychologického filmu môže byť aj stagnácia deja a postáv, ale na druhej strane nevidím dôvod, prečo by aj psychologický film nemohol nejaký dejový oblúk mať. Keď som absolvovala toľko kecania (teraz bez ohľadu na to, či sa rozprávajú modelky alebo napr. dvaja hudobníci), zaslúžila som si odmenu v podobe "niečoho". Takže OK, zaujímavý vhľad do ohraničeného sveta jednej profesie, ale takéto mockumentary by som mohla nakrútiť aj o knihovníkoch alebo hrobároch (alebo hocikom), a bolo by to rovnako "objavné", psychologicko-sociálne a zaujímavé ;-) Ale vnútro filmu, ktoré je samozrejme hodnotné i realistické, no ja nepovažujem za objavenie Ameriky, pekne vystihol v komentári Radko.

Sousedská hlídka (2012)

No neviem... asi v polovici filmu mi došlo, že všetky dobré vtipy narvali do traileru. Záverečná tretina bola o niečo zaujímavejšia (alebo len menej nudná?) než predchádzajúce dve, ale výsledný dojem z celej Susedskej hliadky je viac než chladný - napriek tomu, že tam boli dobré momenty. Kvitujem rozumných 102 minút, o to viac sa čudujem, že sa do nich nedalo umiestniť viac zábavy a menej patetických žvástov o neplodnosti hlavného hrdinu. Kamarátske prekáračky ma tiež prestávali baviť už v polovici každej jalovej kvázi-vtipnej komunikácie. Keby si scenáristi odpustili tú romantickú príšernosť (zas a znova nás poučujúcu ako má vyzerať krásny vzťah) a hromadu kecov, mohli sa viac sústrediť na poriadny cynizmus a čierny humor.

Hostel (2005)

Oukej, tak kašľať na reálie alebo špecifiká podžánrov hororu. Ale ten film bol do dvoch tretín fakt nudný. Až na zopár výnimiek boli ešte aj scény s napätím a záver nakrútené akoby amatérsky a nezaujímavo. Apropos, fascinovalo ma, ako sa z rýchlika do Žiliny dá vystúpiť až v Nemecku :-)

Hudba pro jeden byt a šest bubeníků (2001)

Hudobní teroristi :-D Oni sú fakt blázni, ale v dobrom. Originálne a zábavné, odporúčam pozrieť aj celovečerný film Sound of noise (2010).

Zvuk hluku (2010)

Vau, už dávno som nevidela nič také originálne, hravé, netradičné, zábavné... Vynikajúco som sa bavila od prvej minúty po poslednú, Zvuk hluku ma úplne nadchol. Už v polovici som si povedala, že ak dojem nič závažné nepokazí, tento film si zaslúži absolutórium. A dostáva ho :-)

Apollo 18 (2011)

Trailer bol lákavý, začiatok filmu hneď sklamal, keď ponúkol celý film v štýle "found footage", ale nakoniec to nebol najväčší problém (nie som zásadne proti tomuto štýlu, ale moje oči proste nemajú v láske roztrasené kamery, zbesilý strih a p.). Nápad s... ohrozením, ktoré nechcem spoilerovať, bol dobrý... ale záver to celé spláchol, lebo fakt netuším, ako sa tie nahrávky mohli dostať na Zem. Celý čas som čakala práve na toto, ale rozumného vysvetlenia som sa nedočkala (dá sa použiť bláznivá teória, ktorú nemôžem opísať bez spoilerovania, ale je to iba bohapusté domýšľanie - v prípade tohto filmu to považujem za najväčšiu dieru v scenári). Keby sa vykašľali na celé mockumentary, výsledný dojem mohol byť lepší a bez dier, i keď ďalšiu hviezdičku by som asi nepridala - tri sú viac než dosť. Celkový dojem trochu rozpačitý, má to svoje plusy, ale aj dosť mínusov.

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Pokojný sobotný podvečer v obývačke, nič dôležité na práci, HBO vysiela Twilight... hmm, trochu masochizmu nezaškodí. Aspoň zistím, ako je to naozaj s tým súmračným finále (prvé dva diely som videla, potom mám medzeru). Nuda to bola samozrejme zúfalá, zaujímali ma iba luxusné interiéry a súkromný ostrov (veď som žena), často som sa musela smiať nad tým, aké príhodné riešenia a vysvetlenia sa postupne nachádzali na hlavnú zápletku - samovražedné a nikým neočakávané tehotenstvo Belly spanillej. Najviac som však prevracala oči na správaní novomanželov - to mi chcú povedať, že v najslávnejšej romantickej ságe posledných rokov sa takto k sebe správajú dvaja ľudia, ktorí sa milujú až "za hrob" a roky čakali na to, kým budú svoji??? Sú na svadobnej ceste, ktorá je ich splneným snom, ale čumia na seba ako cudzí a len kukajú bokom? Tomu hovoria večná láska? Dôvera? Kokos, celý čas som rozmýšľala prečo a na základe čoho to tá Meyerová takto napísala... Po technickej stránke ma prekvapilo, že pri súčasnej vynikajúcej úrovni CGI boli vlkodlaci plyšoví a všetko umelé skutočne vyzeralo umelé. Najlepšie zvládnutý efekt bola Bellina podvýživa a jej mŕtvolná tvár, tá sa podarila dosť vierohodne :-)

Hexen - Magie, Mythen und die Wahrheit (2003) (seriál)

Dramatizácie mi síce príliš nesadli a niektoré časti 3-dielneho dokumentu sú trochu riedke - ale na druhej strane som sa dozvedela od historikov rôzne zaujímavosti, ktoré som doteraz nepoznala, napriek tomu, že som o hone na čarodejnice už čo-to preštudovala. Takže dávam 5* ako celku.

Taková normální královská rodinka (2005)

Čudujem sa tomu nízkemu hodnoteniu, Palais royal je podľa mňa klasická francúzska komédia / paródia, až podivuhodne zvládnutá, ak vezmeme do úvahy, že ju režírovala herečka :-) Na rozdiel od iných, ja som sa v tomto filme netešila na Catherine Deneuve, ale práve na Valérie Lemercier a Lamberta Wilsona. Valérie ako Armelle je úplne skvelá, prerod z nevinného škaredého káčatka na mrchu non plus ultra bol naozaj zábavný. Koniec bol trochu prekvapivý, ale aspoň originálny. Komentátorke Orlau32, ktorú urazilo drzé parodovanie zosnulej princeznej Diany odporúčam nebrať to tak vážne ;-)

Sex ve městě 2 (2010)

O dva chlpy lepšie ako prvý film, ktorému som s radosťou udelila odpad. Niektoré vtipné scénky boli fajn, ale ten zvyšok sú sračky a Carrie Bradshawová je v puberte zamrznutá puča, ktorú by som s radosťou udusila brokátovým vankúšom značky Chanel. Dávam veľkorysé 2* za Abú Dabí, hormónovú Samanthu a opatrovateľku bez podprsenky.