Trhlina (2019)

Knihu som nečítala (vraj dosť veľa zmenili), ale z filmu teda múdra nie som. Čo sa mňa týka, nič tu nevyšlo, snáď okrem zopár mrazivých scén, ktoré stáli za to. Zvyšok ani ťuk. Postavy, dialógy, narácia, herecké výkony,... akurát na pokrčenie plecami.

Michael Palin v Severní Koreji (2018) (seriál)

Na prvý pohľad je to celé zinscenované, a trochu reality do toho vnáša len miestami (umiernene) kritický komentár. Inokedy sú Palinove závery z pozorovania vrcholne naivné. Otázkou zostáva, či na ne prišiel sám a skutočne veril tomu, čo vraví alebo bolo všetko podľa dvojstrannej dohody a scenára. Pre Severnú Kóreu bol tento dokument jednoznačne skvelý spôsob ako prezentovať svoju krajinu v ružových farbách. Napriek priehľadnej účelovosti dávam 3 hviezdičky, lebo ak si odmyslím (resp. vo vlastnej hlave kriticky upravím a prispôsobím) tú idylku a takpovediac "čítam medzi riadkami", tak Palinovi ukázali aj veci, ktoré v kritických dokumentoch nie je možné vidieť, lebo vám to nedovolia. A že je ten výsledný obrázok pokrivený? Ja sa dokážem pozrieť aj zaň. Problém s pochopením tohto diela by mohli mať tí, ktorí o Severnej Kórei nič nevedia a nechajú sa oklamať. Kto sa Kimovou propagandou ošáliť nedá, vidí aj v tomto nerealistickom dokumente, čo je za oponou.

Hurá za Kájou! (1997) (seriál)

Moje dieťa to miluje od 2,5 roka, a v porovnaní s mnohými inými rozprávkami, ktoré mám teraz možnosť vidieť, toto je aspoň inteligentné a poučné. Pri niektorých iných doslova trpím, ale Kajo je fajn.

Příběh služebnice (2017) (seriál)

Zdá sa mi, že v každej ďalšej sezóne sa hromadia logické diery, a z hlavnej hrdinky sa stáva superhrdinka, ktorá neustále zázračne uniká trestu. Inak povedané, keby sa seriál držal stanovenej reality, už dávno by ju obesili. No baví ma to, hoci na tvár Elizabeth Moss som si ani po tých troch sezónach nezvykla, a striedavo sa mi zdá, že prehráva alebo je drevená. Ale človek stále čaká, čo bude ďalej. Hlavne vzhľadom na záver tretej sezóny som fakt nesmierne zvedavá, ako by z tohto mohli zúčastnení vyviaznuť.

Příšerákovi (2017)

Nečakala som Hotel Transylvania, ale dostala som ešte menej. Ani animácia sa mi nepáčila, na dnešnú dobu by som si už želala viac realistické stvárnenie.

Zaklínač (2019) (seriál)

Kedysi dávno som čítala prvú knihu, ale Geralt si ma nedokázal pripútať natoľko, aby som pokračovala. Toto spracovanie sa mi však páči, bavilo ma to, hoci mi chvíľu trvalo pochopiť, že všetky scény s Geraltom sú minulosťou, a aj potom som na to neustále zabúdala. Unavený mozog, no :-) Na sociálnych sieťach som zachytila sťažnosti na nilfgardské brnenie, a ja teda neviem, ako malo vyzerať, ale súhlasím, že sa mi nepáčilo. Rovnako ako Yeneferine šnúrové šaty z posledného dielu prvej sezóny. Inak veľká spokojnosť.

Nový papež (2020) (seriál)

Opäť majstrovské dielo, mágia formy i obsahu. Keby som nebola tvrdohlavý ateista, Sorentino by ma hádam aj na katolícku vieru obrátil. Našťastie viem odlíšiť fantáziu od reality ;-)