Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dobrodružný
  • Sci-Fi

Recenze (1 110)

plakát

Rod Draka - Regent (2024) (epizoda)

5.díl. Daemon nadále sídlí na Harenově, odkud sbírá podporu ezi nejrůznějšími rody. Jeden z nich, jenž si naklonil na svoji stranu, po generacích porazil své úhlavní rivaly. A co především, splnil se mu jeho sen: říční lidé si žádají jeho audienci. Jenom kdyby ho neobvinili z vraždy následníka trůnu (...). Aegon překvapivě přežil porážku na drakovi. Je ale příliš slabý, než aby se probudil, natož aby vládl. I přes houževnatou snahu Alicent dosadit sama sebe na pozici regenta všichni, včetně jejího milence a pobočníka krále v jednom tuto roli sehraje Aemond, ctižádostivý a krutý bratr Aegona. Dokonce i manželka raněného vladaře, jeho sestra, mu má vše za zlé a nebojí se ozvat. Rhaenys umírá, a její manžel truchlí. Vnučka mu však dá radu, jak žal překonat. Rhaenyra plánuje rozšířit v Králově přístavišti pomluvu. Na radu jejího syna navíc plánuje zapojit další příbuzné Targaryenů do války na dracích (...). Daemonovi se zdá sen o jeho mladé matce, s níž se vyspí, a jeho podezření ohledně záhadné čarodějky značně zesílí (...). 80 procent. Docela dobrý, avšak zbytečně natažený díl.

Vezmi mě na Měsíc (2024)

(Zhlédnuto v Biografu Český Ráj 12.07.2024). Velice spektakulární komediální film se Scarlett Johansson v hlavní roli, jenž de facto (z hlediska faktů) shrnul všechno, čeho jsme se dočkali i v ostatních filmech na téma Apollo 11. A taktéž humorně zdůraznil náhradní plán Američanů, čili Artemis, pokud by let s Neilem Armstrongem selhal. Jedině s jeho pomocí, čili natočení falešných scén Měsíce ve studiu, mohl by přesvědčit Sovětský Svaz o jeho prohře, a milionům diváků přinést, sic lživou, podívanou na souputníka Země (...). Nemá cenu zde vyprávět o ději, je totiž úžasný. Vše shrnu stručně: Scarlett jako obvykle nezklamala. Channing sice trochu na první pohled nezapadal do snímku, ale později se na něj dalo zvyknout. Záporák v roli představeného programu Artemis - úžasný. Původní snímky z letu a příprav, řídící středisko letu, čili původní počítače apod. včetně dobových kostýmů, pohledu do ulic USA, NASA (raketa Saturn V a tak dále) se nedají najít jen tak někde. Musíte se podívat na tento film, a pochopíte, že i přes jeho komediálnost v sobě má hloubku. Není béčkový. Je skvělý. Svým způsobem překvapí jako Králíček Jojo a vyrovná se (co se týče technických částí) Apollo 13. 95 procent. Skvělá podívaná. Pět procent ubírám jen sporadicky, chtělo by to ještě více pohledů na faktické podrobnosti, jichž se ale (samozřejmě kvůli mé kritičnosti) zde nemůžeme dočkat. Nelze po něčem chtít vše, viďte?

plakát

Terminátor: Příběh Sáry Connorové - Série 1 (2008) (série)

1.série nám přináší pohled na svět Sarah Connorové a jejího syna Johna, pakliže bychom skončili filmovou dvojkou a nenavazovali trojkou. Poté, co náš Arnold Schwarzenegger představující T-101 chránícího Johna zemřel, uběhly další dva roky. On i jeho matka však stále prchají před hrozbou terminátorů, které mohl Skynet vyslat před svým vlastním zničením. Jenomže, došlo vůbec k oné události? Nemusí. Stačí, když do minulosti vstoupí jeden z jeho robotů, a jede se nanovo. To se také stane, když nastupuje John do nové školy, a jeho učitelem na první hodině je právě onen vraždící stroj. Sice vypadá jinak, ale zato je mnohem nebezpečnější. Ještě že se mezi jeho spolužáky nachází dívka, jež má v mozku také čip. Jež ho má chránit (...). Vcelku povedené dílo, jež, na rozdíl od ostatních, nehodnotím až tak negativně. Jistě, Arnold a Linda jsou nahrazeni Lenou a dalšími, avšak Summer Glau a Thomas Dekker tomu dávají také velice slušný náboj. Ano, příběh se motá pořád kolem toho samého, a některé vtipy nezazní zrovna tak, jak by měly, (čili úderně). Ale na béčkový seriál, především pro skalní fanoušky Terminátora, a pro ty, jimž se v roli ochránce Johna líbí i dívka, se nejedná o nic zlého. Dokonce bych na jeho adresu pronesl i pravý opak, a pochválil ho (...). Správný vtíral coby agent FBI, záporák v roli terminátora, ač velmi nechápavá, přesto laskavá a krásná Cameron, klasická Sarah a John a další mi zde prostě sednou. 80 procent. Dal bych víc, ale děj se prostě trochu táhnul, a schazuje sérii jednu hvězdu.

plakát

Terminátor: Příběh Sáry Connorové - A uslyšel jsem hřmění (2008) (epizoda)

9. a poslední díl 1.série, jedné ze dvou z tohoto díla. Naši hrdinové jsou na stopě majitele Turka, počítače schopného vyvinout se ve Skynet, zničující vojenský systém. Jenomže cena za něj je vysoká, a vzhled onoho vlastníka je nejasný. I přesto, po dlouhé době se s ním setkají. Částka vzhledem k Sarah, jež už má býti dlouho mrtvá, narůstá. Proto se ho zbaví, a za Turkem se vydají sami. Seberou zesnulému disk, a z něj se pokouší vytáhnout všechny informace. I díky tomu přijdou na šokující fakt: zabili nepravého. Agent FBI mezitím přichází na kloub záhadě ohledně terminátorů. Při výslechu bývalého snoubence Sarah, doktora, zjistí jméno agenta, jenž k FBI vůbec nepatří. Vyšle proto na něj mnoho mužů včetně své kolegyně. Všichni, mimo něj, umírají. John slaví narozeniny. Ty nejprve prožívá s Derekem, bratrem Kyla, přičemž v parku sleduje mladší verzi jeho i svého otce. Cameron pochopí podstatu narozenin a chce koupit Johnovi dort. Namísto toho se ale stane obětí atentátu ze strany majitele Turka, když pod ní vybuchne auto (...). 85 procent. Celekm slušný díl, ač zbytečně rozvijí již rozvité.

plakát

Rod Draka - Rudý drak a zlato (2024) (epizoda)

4.díl. Aegon se snaží vládnout, jenomže jeho rada ani jeho bratr Aemond ho neposlouchají. Z pocitu nudy a křivdy se obrátí na svoji matku, ale ani ona ho příliš nepodpoří. Proto se vydá do války. Proč? I Rhaenyra díky jejímu setkání s Alicent se vzdá naděje na mír. Do boje o malou přístavní pevnůstku proto chce vyslat sebe samotnou, její spojenkyně ji však přemluví, aby se tam vydala sama (sestra Viseryse? Nyní nevím). Současný pobočník krále, rytíř ve službách Bílých plášťů, věrný Egonovi, mezitím dobývá jednu pevnost za druhou, a cesta k Dračímu kameni se tak stává volnou. Jeho poslední útok nyní směřuje na onu pevnůstku. Zde se však odehraje drama. Egon se vydá do války sám. A v boji se spojenkyní Rhaenyry prohrává. Poslední ránu zandá Aemond, vždy toužící po jeho trůně. Po pádu Egon umírá. A aby splnil Aemond svůj úděl, zabije i onu ženu. Alicent je zřejmě těhotná, a vezme si lektvar na to, aby potratila. Setkává se též s vlivným mužem Koruny, vždy moudrým, na jehož rady dbají všichni. A ten ji řekne pravdu do očí, s níž nemůže nesouhlasit. Rhaenyra zase poví svému synovi příběh o písni Ledu a Ohně. Daemonovi se zdají noční můry. Zároveň se setká s čarodějnicí, ež o něm ví zhola vše. A rovněž se spojencem Rhaenyry, jenž mu nabízí své služby (...). 85 procent. Velmi dobrý díl, ale trochu protažený.

plakát

Terminátor: Příběh Sáry Connorové - Vickův čip (2008) (epizoda)

8. a předposlední díl 1.série. Turek, počítač schopný hrát šachy, a potenciálí hardware Skynetu, jenž v budoucnu vyhladí tři čtvrtě světové populace, je stále mimo dosah našich hrdinů. Jenomže je tu potíž číslo dva: software v podobě programu ovládajícího semafory začíná pracovat, a musí být též zničen. Mimo to, ve škole, kam Cameron a John chodí, se objeví další terminátor, opět náš známý nepřítel. Z minulého stroje si ale John dokáže, s pomocí svých korejských kaamrádů, vytáhnout dost informací o ženě, jež program navrhla. Bohužel, jsou mu k ničemu. A navíc, čip ho dokáže sledovat, když si nedá pozor. I proto musí John zariskovat. Cameron mu dovolí vzít si její čip, aby pronikla do systému radnice a celý ho zavirovat. To sice zní dobře, jenomže co nyní od dívky/terminátorky čekat? Její rozhodnutí jsou velice nejistá. Nejprve lhala o čipu, jenž nespálila. Navíc čas od času odmítá rozkazy od Johna. A začíná mu být čím dál tím blíže. Nejen jako ochránkyně, ale i jako kamarádka. Dívka, jež umí i trochu žárlit na jeho pokusy skamarádit se s dívkou ze školy (...). 95 - 100 procent. Zatím nejlepší díl ze série.

plakát

Terminátor: Příběh Sáry Connorové - Ruka z krajních mezí (2008) (epizoda)

(Zhlédnuto 04.07.2024). 7.díl. Agent FBI si je pevně jistý svým triumfem. Nyní ale potřebuje někoho, kdo by mu mohl též uvěřit. To, že Sarah mluvila pravdu, a skutečnost ohledně terminátorů si může pojistit u jediné osoby: doktora Silvermana, jenž o ni celou dobu pečoval. Nyní je v důchodu, ale stále je přesvědčeným fanatikem. Bohužel, chce si vše vzít pro sebe, a proto agenta uspí. A hodlá zabít. Naštěstí, vše se donese k Sarah, jež onu ruku též hledá. On jedinou (zdánlivě, jak víme) Cameron nespálila. Situce se sejde perfektně. Agent je zachráněn, Silverman převezen do blázince, a ruka spálena. Cameron se učí balet. (...). 85 procent. Dobrý díl.

plakát

Terminátor: Příběh Sáry Connorové - Dračí doupě (2008) (epizoda)

(Zhlédnuto 04.07.2024). 6.díl. Život bratra Kyla Reese visí na vlásku, a jediný, kdo mu může pomoci, je bývalý snoubenec Sarah. Toho našel a požádal sám John. Operace se zdaří, ale ve vzduchu visí plno otázek. Samotný snoubenec je zmaten celou situací, a s pravdou ven musí právě Sarah. Bratr Kyla Reese zase nevěří Cameron, a ta se ocitá ve svízelné situaci. Před ostatními tají tu skutečnost, že i po zničení terminátora nezničila jeho čip, na němž se nachází celý jeho "život". John dosud neví o matčině rozhodnutí vzdát se Johna, když se nacházela v léčebně, na rozdíl od jistého muže. Agent FBI je překvapen dvojnásobně: mimo života Sarah našel ruku patřící terminátorovi. Reese vzpomíná na minulost v budoucnosti (...). 80 procent. Zajímavý díl, ač trochu protažený.

plakát

Terminátor: Příběh Sáry Connorové - Královský gambit (2008) (epizoda)

(Zhlédnuto 03.07.2024). 5.díl. Mimo jejich hlavního nepřítele čelí naši hrdinové i pokračující snaze Andyho Gooda, mistra přes počítače, vytvořit stroj schopný hrát mistrovsky šachy. A také pokusům vytvořit další terminátory ze strany onoho chlapa v těle vraždícího monstra. John navíc musí chodit s Cameron do školy, aby nikdo nepojal podezření. Zde se Connor skamarádí s jedním klukem, a také s dívkou, jež se u líbí, ale rodiče ji mají neustále na pozoru. Brzy se dozvíme o smrti Goodyho. Ten nevyhrál šachový turnaj, a navíc zemřel. Ruku na něj vztáhl bratr Kyla Reese. O tom ale ani Sarah, ani John s Cameron neví, a proto se ho ihned chopí, poté, co je vážně raněn terminátorem (...). 95 procent. Dokonalý díl.

plakát

Terminátor: Příběh Sáry Connorové - Heavy Metal (2008) (epizoda)

(Zhlédnuto 03.07.2024). 4.díl. Sarah, John a Cameron, jeho ochránkyně, čelí šokující novince: jejich nepřítel, terminátor s úkolem zabít Johna, i přes zdánlivé zničení ze strany Sarah stále žije. Všichni zároveň čelí rozhodnutí co nejdříve z místa, kam se přestěhovali, utéci pryč, či zůstat a bojovat s ním. On sám mezitím "požádá" místního doktora, aby mu upravil tvář, aby vypadala více lidsky. Truchlení za Johnovu spolužačku pokračuje, a Cameron se učí lidskému chování (...). 85 procent. Slušný díl.