• Fantasy

Neobyčejná - Připraveni řádit (2024) (epizoda)

4.díl. Nora zve Roberta/Spermíka a Jen na křest její knihy, v níž se všem svým čtenářům svěřuje se svými myšlenkami o nelehkém životě lidí. Nejprve se však oba dva, spolu s Carrie a kashem, podívají do skladu Spermíka. V něm naleznou indicie k jeho zesnulým rodičům, starému pivu, a především k jeho bývalému nejlepšímu kamarádovi. Na samotné akci se pokusí Jen provést neúspěšný tah na Nořinu důstojnost, čímž se akorát ještě více ponoří do svého vlastního hněvu. Ani po všem, o co se snažila, není Spermík zcela její. Ba naopak, Nora mu poradí, ať se na ni vykašle. Což celkem zabírá. Kash hledá múzu pro svoji tvůrčí stránku osobnosti. Carrie zase kluka, s nímž by se mohla cítit více svá. Oba vcelku pohoří (...). 50 procent. Tentokrát opravdu velice slabý díl. Jestli půjde sestupné tempo pokračovat, asi dám celé seriii spíše negativnější hodnocení, než půl napůl.

Neobyčejná - Vymýtání Carrie Jacksonové (2024) (epizoda)

3.díl. Aby se stala Carrie více odvážnou při hledání klků, čili aby se z ní stala skutečná mrcha, pokouší se poradit s herečkou ze třicátých let skrz své vlastní schopnosti. Potíže nastanou v momentě, kdy se stará dáma rozhodne proti vůli blondýny v ní natrvalo usadit. Chvíli jí to trvá, ale Carrie se nakonec vzdá. Jen se Spermíkem a Kashem mají poté dost a dost práce, aby ji z ní opět vyhnali. Pomůže Jenina máma, a samozřejmě se přidá i Kash, jemuž však vymýtání příliš nevychází. Spermík se mezitím v těle kocoura prochází Halloweenským městem (...). 70 procent. Další ze slabších dílů, jež ve své podstatě neměl co nabídnout.

Serenity (2005)

Stručně: "Veledílo" z dílny Josse Whedona jsem zhlédnul o chvíli předtím, než jsem si uvědomil jeho návaznost na všemi opěvovaný, a některými též zatracovaný seriál Firefly. Tudíž mi, samozřejmě, není a nemůže býti mnohé z děje zcela jasné. I přesto však, některé maličkosti (kupříkladu nevyužitost River) vyznívaly až příliš zřejmě, tudíž si mohu o celém filmu utvořit jednodchou, a poměrně kritickou myšlenku. Předem ještě jednou upozorňuji, že neznám Firefly, tudíž se mi v tomto snímku chybějící scény mohou klidně objevit v seriálu (...). Zaprvé: většina posádky, mimo kapitána Malcolma, telepatky River, a hlavního záporáka, mi připadala krajně nesympatická. Tudíž se o nich nebudu dále zmiňovat. Samotný Malcolm měl v ději tohoto filmu možná až přespříliš velký prostor, jež bych bez váhání předal River. Ano, pobavil, a ano, v závěru si s ní popovídal, ale... no dobře. Má představa filmu: River se nám předvede na počátku coby vražedkyně všech. Úkolem Simona a posádky bude ji uklidnit, což se také stane. Jenomže poté, při cestě vesmírem, se v River objeví pochybnosti ohledně všeho, co kolem sebe vidí. Ne, nezačne zrazovat, ale počká, dokud její tým (s její o trochu menší pomocí) neprohraje, a ona se nedostane "do spárů" hlavního záporáka. Ten ji bude přesvědčovat, ať se přidá na jeho stranu. Po tlaku od posádky lodi ale již River na myšlenku Aliance nebude věřit. Tudíž záporáka po velkolepém boji zabije. Ovšem, v patách bude stále všem stát Aliance. Její hlavní představený se vydá za River sám, a postupem času zvítězí. Přikáže River, ať se rozhodne, zdali bude lepší nechat posádku zavraždit (včetně jejího bratra) či se mu poddá. Svede se náročná bitva, při níž se River "spustí" a postaví proti nim. Po všem dalším, týkající se síly Simona promluvit River do duše, nakonec dívka povolí. A vůdce Aliance zemře. Kdo ho však nahradí? Ona sama, protože po smrti Vůdce se v ní spustí pojistka, jež ji zbaví všeho lidského (...). Myšlenka snadná, primitivní, pro diváky poutavá. TAK PROČ SE NEOBJEVILA TADY? Ne, prostě. River má prostor jen pro pár minut, kdy se (až zveličeně) předvede ve všem, co umí. Bez ohledu na to, jestli se musí "spustit" či ne. Její bratr ji musel ukočírovat, aby nezavraždila celou posádku. A po jeho smrti? To už se umí kontrolovat bez potíží, viďte? To už se "vyléčila" (...). Další potíže ohledně ní: je pořád v pozadí děje, ač se kolem ní má vše točit. Čekal bych od ní boj se záporákem, čekal bych (už zmíněný) jakýsi prequel, kde se chovala jako vzorná vojačka Aliance. Či alespoň trochu více uchopit stranu Zla, a alespoň o ní mluvit jako o jako již jakési Temné dívce. Ne začít s tím, že umí být Zlá, že se nedá udržet, a nakonec se vlastně jedná o milou dívku s pečlivým výcvikem (...). Bohužel, toho se stejným způsobem chytili i v Rebel Moon, kde se prostě nepoučili a opět dávali Zlu jen minimum prostoru. Všichni se bouří, ale stačí banda odpadlíků a včasný zásah náhle vyrovnané River, a padne nejlepší nájemný vrah Aliance. Nemluvě o nepovedenosti celého uchopení děje, kde vlastně nikdo neví, KDO vede Alianci, KDE je vedení Aliance, či CO vlastně Aliance je. O tom máme ponětí jen díky prvním dvěma minutám, na něž na konci už divák vůbec nepamatuje (...). A do třetice: film velice, ale VELICE připomíná Star Wars smíchaný s dalším sci - fi dílem, Dunou. A dalšími fantasy motivy. Aliance = říše, již vlastní Shaddam IV. Vesmírná loď, vyvrhelové apod. = Han Solo a jeho banda. Kupodivu i místo, kde se bránili hrdinové před zkázou zvenčí, zavánělo Terminátorem III a úkrytem před výbuchem Skynetu. A v neposlední řadě je důležité upozornit na vše okolo nevinnosti, šílenosti a zmatenosti River. Charakter strachu po zmanipulování jasně poukazuje na Minority Report a chudinku dívku ukazující budoucnost (taktéž vlastnost River). A vražedný "spíač" zase jasně ukazuje na Resident Evil, kde ho v sobě měla i Alice (...). Zkrátka, vykrádačka na druhou, a ne příliš dobře pojatá. Abych ale zase nekritizoval: Summer Glau se dosti snažila. Její herecký talent a samotná postava River tvořila tři čtvrtiny všeho, co činilo film nejen koukatelným, ale i působivým. Zbytek pobral části samotného děje, jmenovitě její únos z rukou Aliance, Zlo, jež v sobě nosila, a chvíle vnitřního utrpení. A poté i vtipy kapitána apod. 65 - 70 procent. Lépe zpracovat v roce 2024, a dát moji zápletku, (aniž bych se cítil jako Egoista, co vymyslel námět na film) a třeba by se i rozjela nová myšlenka na vytvoření seriálu Firfly 2.0. Vcelku doporučuji, po přečtení varování ohledně řečených vad, na něž se musíte připravit.

Neobyčejná - Ahoj cizinče (2024) (epizoda)

2.díl. Spermík/Robert čeká návštěvu své manželky Nory a syna Alfíka, zatímco Jen zkoumá, jak jenom může, veškeré podrobnosti o své de facto sokyni. Po jejím příchodu se dozví další nesnesitelnou novinku: pár spolu dokáže mluvit přes její schopnost telepatie. A navíc, Nora s ní má až příliš podezřele dobré úmysly. Carrie mezitím nastupuje po rozchodu do nové práce, kde však vzápětí narazí na svého ex, čili Kashe. Ten dělá vše proto, aby se k ní vetřel. Nešťastnou schodou náhod se nakonec ztrapní ona sama. Po počátečním dobrém rozpoložení vytáhne manželka Spermíka/Roberta na Jen, a velice jasně přes telepatii prozradí, co si o ní myslí (...). 80 procent. Vcelku povedený díl.

Neobyčejná - Nicota (2024) (epizoda)

1.díl 2.série. Od minulé sezóny uteklo pouze pár minut. Jen vstává s vědomím nového přítele, zatímco sám Spermík v obchodě, kam vyrazí, naráží na svoji starou rodinu. Kvli proměně v kocoura neměl šanci si ji zapamatovat, což se mu nyní může vymstít. Oba dva, zrzka i on, se dozvídají o nepříjemné záležitosti bránící jejich vztahu nezávisle na sobě. Ani jeden z nich se nesvěří druhému přímo, i když moc chce. Nakonec na sebe narazí v Nicotě, kde se vyhazují nepotřebné věci do neznámé dimenze, a v rukou drží plakáty, kde se na obrázku nachází ztracený manžel dítěte. Čili on. Carrie se definitivně rozchází s Kashem, čehož chce docítili i vyhozením nepotřebných věcí. Po dlouhém sporu se oba dva usmíří. Sám Kash chce vrátit čas, ale posune se o dva dny dopředu. Jeho bývalá přítelkyně má stále ofinu, (i když si ji chce opravit) a skončila s obdobím "lehké coury". Spermík a Jen se vydávají za jeho ženou. Pro Jen nastává ještě jeden šok: neví o jeho synovi (...). 90 procent. Velice slušný rozjezd druhé řady.

Neobyčejná - Série 1 (2023) (série)

Krátce: první série nás uvádí do příběhu Jen, mladé zrzky, jež se, na rozdíl ode všech okolo sebe, nedočkala ve svých osmnácti nadpřirozených schopností. Kamarád Kasch umí vracet pro sebe čas, nejlepší kamarádka Carrie se zase umí chovat jako médium. Jen jí, dvaceti pěeti leté holce, osud nepřeje. Nemůže si ani zajít do centra, kde by (snad) přišli na záhadu její smůly, jelikož konzultace stojí příliš peněz. A proto se propadá do depresí. Jediný, kdo ji z nich dokáže vysvobodit, je chlupatý kocour. Ten se po čase promění v muže, do nějž se pomalu, ale jistě zamiluje (...). Samozřejmě, děj je rozvinutý mnohem více. Ale tato dějová linie (ještě kromě jedné ohledně Carrie a její vášni pro dávného monarchu) mne zaujala nejvíce. Nejedná se sice o veledíla typu Zaklínač či Letopisy rodu Shannara. Seriál nedosahuje ani kvalit GEN V. Avšak, dokáže zase dosti uvolnit a pobavit. Objevuje se v něm plno nových popových písniček, neotřelých, někdy až dosti otevřených vtipů (čili 15+). Zato  zase až příliš přetahuje v určitých scénách, není problém domyslet si určité souvislosti ve chvíli, kdy mají překvapit, a kupříkladu Kash mi není dosti sympatický. Carrie je skvělá, ale zato někdy až příliš... zmatečná. Má jí být, či ne? Toť otázka. Podle mne by potřebovala alespoň dvojnásobek prostoru. A Jen se Spermíkem? Rozhodně jim fandím, avšak... Dobře, zcela otevřeně: celý seriál si hraje hru sám se sebou. Je smrsknut do oblasti dvou tří míst, a nemá větší souvislosti. A především... hrozně, ale hrozně se dějově natahuje. Proč už nemáme po třetím díle jasno o Jeniných schopnostech? Proč se nedovíme o nějakém místě, kde jsou kupříkladu určití lidé bez schopností ponižováni? Proč nemáme širší povědomí o původu schopností? A tak dále. Toto dílo se tváří (právem) jako komické, odlehčené. Ale tím se zbytečně ponáří do víru béčkových sitcomů s lehkým prvkem fantasy. Postavy řeší běžné problémy života, a tu a tam do nich zapojí i schopnosti. Ale nic víc. Řešit nějaké vážné záležitosti typu válka? An náhodou (...). 65 procent. Původně jsem chtěl dát více, ale za celou sérii nemohu. Jednotlivých dílů si cením, ale jako celku až příliš ne. Snad se v druhé sérii objeví alespoň ŠPETKA drama.

Neobyčejná - Překvapení! (2023) (epizoda)

8. a poslední díl 1.série. Carrie je odhodlaná rozejít se s Kashem, zatímco on o jejím plánu ví a rozhodne se uspořádat oslavu. Na ní vrací čas zpátky pokaždé, když si s ním chce jeho přítelkyně promluvit. Jeho vyhýbání mu vychází do chvíle, než se začne cítit unavený, a jeho kytka, již mu blondýna darovala, zvadne. Následně si povolá svého kamaráda, aby ho dopoval energetickými nápoji. Carrie už ale o všem tuší, a nakonec se spolu rozejdou. Mezitím se Spermík pokouší s Jen navázat bližší kontakt, netucha, jak se vlastně zachovat. Jen mu to dá až příliš nepříjemně najevo. Zejména poté, co se setká se svojí matkou, a celá situace se vymyká kontrole. Spermík proto raději odchází pryč. Jen ho po dlouhé chvíli najde, a vyzná mu své city. Její kamarád přes orgasmy je ochoten věnovat jí trochu ze svých peněz na konzultaci v centru pro superschopnosti (...). 80 procent. Dobré, ale opět, trochu přetažené.

Neobyčejná - Příjemný monarcha (2023) (epizoda)

7. a předposlední díl 1.série. Jen, aby si vydělala potřebné peníze, se chce spolu se Spermíkem vydat na výstavu, kde se pořádají cvičení s kočkami. Je zde však vážný problém: Spermík už není kocourem. Aby se jím stal, musí sníst kočičí žrádlo. Jeho nevyzpytatelnost ale nažene zrzce strach. Teprve po vzájemné spolupráci a podpoře nakonec získá její kamearád svoji podobu znovu zpátky, ač tím porotce (vyjma jednoho) příliš neoslní. Carrie se Kashův nezájem přestává líbit. V práci musí jednomu životopisci ukázat dávného monarchu. Do něj se po čase zamiluje, a nechybí málo, aby mu zcela propadla. Bohužel, Kashův návrat, ač je za něj vděčná, ji vrací znovu zpátky do nudného stereotypního života. Sám Kash s nájezdem na drogové dealery též neuspěje (...). 90 procent. Tentokráte znovu povedený díl.

Neobyčejná - Superschopnost jsou naši přátelé (2023) (epizoda)

6.díl. Jen, poté, co se přestane kamarádit s Carrie, hledá novou kamarádku. Tu nalezne v Hannach, dívce stejně staré jako ona, jež taktéž nemá žádné schopnosti. Společně se úžasně doplňují, a to nejen v touze posmívat se lidem se schopnostmi, ale i ve vlastní prohnanosti. Přátelství bohužel rychle končí, Hannach získává dar teleportace, a jejich "klub" se rozpadá. Carrie popostrčí Kashe v jeho snaze omluvit se svým bývalým parťákům. Mladý černoch zvládne více, než od sebe očekával, v kontrastu s tím ale přestává mít volný čas na svoji přítelkyni. Spermík tvoří mezi všemi prostředníka, a je i tím, jež svede Jen a Carrie opět k sobě (...). 80 procent. Další dobrý díl. Snad jen v některých místech až trochu přehnaný, přetažený.

Neobyčejná - Jenina show (2023) (epizoda)

5.díl. Carrie a Jen se vrací do své staré školy na předávání cen pro bývalé absolventy. Sestra zrzky se snaží opět na sebe upoutat pozornost a ponížit svoji sourozenkyni, brzy se však nepříjemně prořekne, když prozradí pravdu o svých superchopnostech. Kvůli nim již nemůže dále hrát na housle, a též ublížila své přítelkyni. Aby si z toho odnesla co nejvíce, ozhodne se ji Jen veřejně ponížit, čímž ji rozpláče, a rodiče dosti naštve. Mezitím se spolu s Carrie ocitne tváří v tvář své bývalé šikanátorce. Z ní se stala místní učitelka. I přesto, mrchu v sobě nezapře, což poté následně vyzkouší i mezi čtyřma očima s blondýnou. Té ukáže svoji vlastní minulost, kde ji její kamarádka pouze využívala. To se potvrdí i v současnosti. Kamarádství mezi nimi proto nadobro skončí. Kash si mezitím nechává ve vaně pročistit hlavu. Společnost mu tvoří Spermík (...). 90 procent. Výrazné zlepšení, hlavně co se týče dobře zpracované hádky mezi Jen a Carrie.