• Fantasy

Letopisy rodu Shannara - Černý mág (2017) (epizoda)

7.díl. Andre umírá. Riga se ještě rozhodne zaútočit na Temlyninu dceru, ale neúspěšně. I tak ale má menší království zcela pod kontrolou, a může si dělat, co se mu zlíbí. Třeba pozvat do jeho prostor některé své nové poddané a veřejně před nimi svrhnout Temlyn do nitra vodopádu, stejně tak jako předtím mrtvolu posledního krále Arborlonu. Allanon se ocitá na pokraji života a smrti. Když upadne do kómatu, už u skřeta léčitele, ani Wil, ani Mereth, dcera Druida, si neví rady. Poté ale najdou magickou knihu, Druidskou encyklopedii. Díky Merethině schopnosti číst runy se dostanou až ke klíčovému bodu. A i přes neshody, jež mezi Wilem a jí panují, hlavně kvůli obavám o toho druhého, se Allanonova dcera vydává do říše snů, kde ještě nějakou dobu může její otec přebývat. Spolu s ním se dozví o své nové roli. Převezme po něm Druidskou moc. Jen se s ní musí naučit zacházet. Pro tento účel dostal Allanon poslední šanci zůstat ještě danou dobu na zemi. Wil a Emberle se vydávají za Ellcrys, kterou nyní ztělesňuje Amberle. Právě bývalá princezna Arborlonu mluví ve snu k Eretrii a varuje ji před blížící se temnotou. Wil a Mereth se musí rozloučit, stejně tak jako, znovu (už předtím) Eretria s Lyrií, jež zůstává po smrti matky sirotkem. Bandon probouzí k životu Černého mága. Právě ten se nápadně podobá Allanonovi. 90 procent.

Enderova hra (2013)

Poté, co jsem zhlédnul tento zpočátku velmi zajímavý, ale postupem času čm dál tím hloupější seriál, mi došlo, že Asa Butterfield nemusí hrát jen v naprostých trhácích, jež se mi moc líbily (například Vesmír mezi námi, případně Znovu a lépe), ale i v něčem totálně hloupém. Nebýt závěru, a dát do děje více lásky, hned bych si snímek oblíbil. Abigail Breslin, dnes již šestadvacetiletá žena, si ve snímku zahrála kamarádku Enera, Pedru. Sám Asa ztvárnil, ještě ve svých dětských letech kluka, jemuž se podařilo vyšplhat z pozice obyčejného cvičence v řadách vesmírné armády až na hodnost Admirála. Jistě, mít takové štěstí, stát si v jednom kuse za svým a odporovat zkušenému a válkou ostřílenému hrdinovi, hned bych učinil stejné rozhodnutí. Nebýt tak naivní, a nenechat se zatáhnout do příšerného průšvihu. SPOILERY: Už dvacet minut před koncem filmu, kdy jsem sledoval poslední simulaci bitvy, mi bylo malinko podezřelé, kdy se ta skutečná odehraje. A vida, ona se neodehrála, simulace ve skutečnosti znamenala skutečnou válku, v níž se Enderovi podařilo zlikvidovat nezničitelného nepřítele jen se svým vlastním důvtipem málem zlikvidovat celou flotilu a k tomu všemu jít proti všem přesvědčením. Jako ano, myslelo mu to. Ano, měl párkrát namále, ještě předtím, než se vůbec dostal tak vysoko. Jenomže, výsledek? Jaksi se mu nepodařilo, jako dítěti, pocítit lásku k Pedře. Nevím, ale čekal bych zde i trochu romaniky, která má ke sci - fi čekat. Ne, Asa, ač zde vypadá na třináctiletého, už není nejmladší. Je mu patnáct. A v patnácti čekám už alespoň políbení. Navíc, patnáct je hranice i pro něco víc, než jen obejmutí. Jenomže, věk dvanáct plus a celková dětskost celého filmu neumožňuje ani nejmenší dotyky, případně onu pusu. S tím, a s faktem, kdyby si třeba na ten svůj zatracený nápad najít broukům domov vzal onu kamarádku, bych hned film hodnotil lépe. Vystřihnout snad hodinu cvičení, a nahradit ji pátrání ve vztazích... No nic, snad jindy. akto jsem velmi zklamán. 40 procent, alespoň se tam něco málo dělo. Radši si snímek pusťte jako nouzovku.

Letopisy rodu Shannara - Karmínovci (2017) (epizoda)

6.díl. Wil a Mareth dokáží najít lebku Černého mága, a poté, co zachrání Sheina před přízrky, se vydávají zpátky do přítomnosti. Mezitím se Flick čím dál tím více blíží smrti, a na Allanona doléhá stáří druidů. Banden slbí půlelfovi, že mu uzdraví jeho strýčka, ten se ale radši nechá zabít, než aby služebníkovi zla pomohl. Při dramatickém boji mezi ním a Wilem vyhraje. Nejen, že zničí Shannarův meč, ale navíc i pořeže Allanona, jenž začne pomalu umírat. Poté Bandon zdrhá pryč. Na zámku Temlyn se chystá svatba. Tu však naruší Riga, který byl předtím zrazen právě královou, která na něj vyslala lovce odměn. Tomu se podařilo zabít jeho nejbližšího spojence, Rigu samotného ale nezastaví. ODehraje se další krvavá řežba. Ember, poslední královný potomek Arborlonu, nedokáže odolat nátlaku Karmínovců, a sám Riga ho proto zabije. Eretria čelí rozhodnutí. Poté, co nenajde svého strýce, zabije přízrak, jenž jí vyjeví temnotu. Poté utíká s lovcem odměn chránit Embera. To se jí ale nepovede. Mareth se marně pokouší vyjádřit své city k Wilovi. Jeho meč, než byl zničen, mu ukázal vizi temné Eretrii, jakožto služebnici Černého mága. 95 - 100 procent.

Letopisy rodu Shannara - Paranor (2017) (epizoda)

5.díl. Allanon s Wilem a Mereth dojdou až do Paranoru, kde narazí na Bandona a Wilova strýčka Flicka. Sluha Černého mága nevěří druidovi a jeho řečem, a proto se rozhodne Půlelfa zradit. Díky moci Mereth nakonec skončí jak on, tak Allanon v kouzelném vězení, zatímco oba dva skončí v dávné minulosti, kde musí najít lebku Černého mága, aby mohl Wilův strýček i nadále žít. V dávných časech narazí na Wilova otce Sheina, a čelí mnohým hrozbám. Lovec odměn spolu s králem Arborlonu a dcerou Temlyn Lyrií připravují útok na Karmínovce. Eretria musí čelit své budoucnosti. Spolu se svým strýčkem přichází do tajné místnosti, kde strýc zadržuje přízrak. Eretria se narodila jako půldémonka, Černý mág se může pokusit v ní vyvolat temnou stránku jí samotné. Bývalá tulačka se proto musí naučit svoji zlou podstatu naučit kontrolovat. A jak se zdá, zatím se jí nejen daří, ale zotročení přízraku se jí i velmi líbilo (...). 95 procent.

Letopisy rodu Shannara - Slídil (2017) (epizoda)

4.díl. Allanon se spolu s Mereth a Wilem vydávají hledat Shannarův meč, nejmocnější zbraň, jež kdy byla ukuta. Eritrea se mezitím s Lovcem odměn vydává za Temlyn, aby oznámila královi Androvi zradu v jeho vnitřních řadách čestných mužů. Sám král měl již delší dobu vážné podezření vůči svému nejlepšímu příteli, a to s jejich pomocí úspěšně prokáže. Temnyl na oplátku zabije i dva své muže, kteří ji zradili a přidali se k teroristům, Karmínovcům. Jejich velitel Riga plánuje pomstu. Sluha Černého mága Brandon se mezitím vydává spolu s Wilovým strýčkem do svého rodného domu, aby mu ukázal, jak moc se mýlí v lidském dobru. Wil při pátrání za mečem narazí na Slídila, jenž mu vyjeví mučivé vzpomínky z dětství. Allanon stále nechce mít nic společného se svojí dcerou. Eritrea se znovu shledá se svojí dívkou Lyrií, ale krátce na to se musí rozloučit a jít každá dál. Tímto se od sebe navždy oddělují. 80 procent.

Letopisy rodu Shannara - Šerá stopa (2017) (epizoda)

3.díl. Eritrea se znovu shledává s Wilem. Dále poznává i Allanovovu údajnou dceru a představuje jim svůj doprovod. Ten je hned Wilem žádán, aby jim všem pomohl vydat se za Allanonem na tajný hrad, v němž sídlí velitel Karmínovců, generál Riga. Tomu se podařilo druida zajmout a nyní ho mučí, aby zjistil, kde se nachází druidská encyklopedie. S její pomocí, a s pomocí Elfeinů od Shannary může jednou provždy vymazat z Čtyřzemí pro něj tolik nenáviděnou magii. Wil se změnil, vlivem používání Elfeinů a ztrátou Amberle se stává nerudnějším a více zoufalým, což se Eritrii nelíbí. Má o něj starosti. Když už se lovec odměn a Wil dostanou na hrad, jejich plán trochu selže. Zatímco se Wil setkává s Allanonem a sám bojuje o život, Eritrea a její dva spojenci se vydávají zachránit je. Při útěku pryč se Allanon dozví o schopnostech pro něj dosud neznámé dívky, z nichž mu dojde, kým mlastně je. Sám ale přichází o svoji moc. 95 procent.

Letopisy rodu Shannara - Přízrak (2017) (epizoda)

2.díl. Eritrea a její přítelkyně Lyrie jsou zajati místními tuláky. Ti jsou však snadno přemoženi mužem z cizího království, pro Lyrii však důvěrně známé. Před svojí dívkou totiž úspěšně tajila svůj pravý původ, královská dcera své matky Temlyn. Ta si pro ni opět poslala posla, aby ji znovu přivedla k rozumu. Současný král Arborlonu hledá spojence. Společně s Allanonem se vydá právě k Temlyn, aby s ní vyjednal dohodu o pomoci. Pouze pokud si vezme Lyrii, může nastolit spojenectví. Eritrea je vůči tomu bezbranná. Navíc, musí se vydat za Wilem, jenž se nachází v nebezpečí. On sám došel spolu s Mareth, novou holkou se zvláštními schopnostmi, za svým strýcem, aby ho ochránil. Než se však stihnout ochránit před blížící se hrozbou, sluha Černého mága si dozví vše, co potřebuje, právě od něj. Nyní je na vše sám, strýce mu unesl, a bůh ví, co se s Mareth stalo. Přítelkyně krále Arborlonu umírá. Allanon je zraněn. Eritrea se vydává za Wilem. 90 procent.

Letopisy rodu Shannara - Druid (2017) (epizoda)

1.díl 2.série. Rok poté, co se Amberle obětovala a válka skončila, se Eritrea nachází v ruinách města, kde spolupracuje s přítelem svých rodičů a snaží se mu donášet všemožné vzácné věci. Wil ji totiž nepřišel hledat, a neměla tak ani chuť mu vzdorovat. Zde si našla přítelkyni, s jejíž pomocí pomalu zapomíná na svoji minulost, na své přátele. Jenomže nový život nedokáže zahnat staré vzpomínky. Když jednou utíká před trollem, smete ji do hlubin řeky. Tam se jí zjeví Amberle. Požádá ji o pomoc, a ona začne váhat, jestli neučinila chybu. Jenomže i když začne pátrat po tajemstvích jejího nového domova, a najde přívěsek Wila, s nímž odhalí lži jejího opatrovníka, neuteče. Za městem ji znovu zajmou. Tudy cesta nevede. Wil ošetřuje raněné, kteří stále trpí po válce. Nemůže zapomenout na Amberle, a tak se ji pokouší magií přivolat. Marně. Nezapomíná ani na Eritreu, ale pátrání po ní se mu moc nezdařilo. Brzy narazí na záhadnou holku, jež mu možná může pomoci. Skrývá však mnohá tajemství. Zlo se začíná uskupovat. 85 procent.

Letopisy rodu Shannara - Série 1 (2016) (série)

1.série nádherného fantasy seriálu nám ukazuje svět plný Elfů vládnoucích tisíce let po pádu lidí, svět, v němž existují staré zvyky a kde technologie nemá místo. Uběhlo třicet let od pádu démonů, jež nyní drží ve vyhnanství magický strom Ellcrys. Král Eventime má vnučku, jež touží více než po čem jiném pomáhat chránit symbol elfí moci a nadřazenosti. Hodlá běžet závod a s jejím vítězstvím v něm se dostat do role Vyvolených. Jako žena a navíc princezna vyhraje, což nikdo nečekal. A dostává to, co chce. Jenomže Amberle, jediná vnučka krále není jen obyčejnou Elfkou. (OD NYNĚJŠKA SPOILERY!) Je předurčenou k tomu stát je jejím nástupcem, ač o tom sama neví. Démoni totiž sílí a Ellcrys začne umírat. Každým spadnutým listem se probouzí jeden démon, hlavně Dagdamor, jejich vůdce. S jeho společníkem Měňavcem začne rozpoutávat zmatky (...). Mimo to máme v příběhu i Tulačku Eritreu, moji nejoblíbenější postavu. Jako otrokyně svého šéfa Cephalona, naučená krást a chovat se jako prvotřídní mrcha narazí jednoho dne na Půlelfa Wila, chudáka, který neví, kým má kdy být, a navíc mu právě zemřela matka. Zpočátku ho jen zneužila, aby mu ukradla cenné kameny, Elfeiny s magickou mocí. Později se ale znovu setkávají. Pro Wila se klíčovým okamžikem stane setkání s právě probuzeným Druidem Allanonem, který ho přivede (zatím se Wil a Eritrea znovu odloučí) až za princeznou. Ta utekla z království ke své tetě. Při jejich setkání je ohrozí první monstrum, Fúrie. Allanon jim pomůže se jí zbavit. Poté ale děj směřuje dál a dál, až do okamžiku, kdy se Wil, Eritrea a Amberle poprvé setkají společně. Láska mezi nimi, hlavně mezi Wilem a Amberle a Wilem a Eritreou započne druhou část příběhu, jež doplňuje i boj s démony (...) Krásný děj, příběh, a romantika s fantasy a vzpomínkami na starý svět lidí tvoří dílo originálním a nepřekonatelným. Přemýšlím, že se možná brzy dostane i do TOP 1. Vše ale ukáže 2.série, na níž se velmi těším. 90 procent.

Letopisy rodu Shannara - Ellcrys (2016) (epizoda)

10. a poslední díl 1.série. Wil dokáže s pomocí magických safírových kamenů přivést Eritreu zpět k životu. Amberle se od ztělesněné Ellcrys uvnitř Krvavého ohně dozví tragickou pravdu - musí se obětovat, aby se mohla sama stát semenem stromu a dokázala zahnat démony zpět do vyhnanství. Když se jí podaří s pomocí přátel dostat zpět do normálního světa, prchá s nimi pryč z Úkrytiště. Eritrea se od nich odpojí, aby mohla bojovat s probudivší se trolly. Dagdamor se vydá na pochod k hlavnímu městu, zatímco král se skřety hodlá držet ochranné pozice. Času však moc nezbývá. Amberle s Wilem si vyznají lásku, a poté putují dál až k paláci. Zde se strhne závěrečná bitva, kdy Wil ochrání princeznu před vůdcem démonů a Allanovovi se podaří ho zabít. Amberle se obětuje a tím vřava končí. Dá se jen hádat, jestli musela, když po pádu Dagdamora pravděpodobně zahynuli všichni ostatní démoni. Nyní je Allanonův učeň tím, co z démona zbylo. A Eritrea se setkává po svém zajetí s někým, koho dobře zná (...). 90 procent, dobrý závěr série.