• Fantasy

V zajetí kouzel (2015) (seriál)

Krátce: Seriál vyprávějící o dvacátníkovi, jenž se zasekl ve svém dětství, nezačíná sice dvakrát zajímavě, po první sérii máte takový divný pocit, že chcete skončit. Musíte však vydržet, zde se jedná o pomalý náběh, (hodně pomalý) a než se nadějete, už proklínáte celkem krátké trvání celého seriálu. Má jen pět sérií, po, přibližně, třinácti dílech. I tak ale chválím "nacpanost" skoro každého dílu (pár výjimek se najde). Co však beru jako velké mínus, je nevyužití vedlejších postav, z nichž by se klidně mohly stát hlavní, a naprosto zbytečné tahání hlavních postav do situací, z nichž následně vyvozuji i jejich potřebu. SPOILERY: Quentin se mi už od počátku příliš nelíbil, jediná hezká scéna byla ta, jak s Elliotem skládal ten hlavolam a prožil celý svůj život, a pak snad, ráceně řečeno, ta, kde zemřel na roztrhání. Podobně je to i u Pennyho. Toho bych nejraději škrtl ze scénáře. Alice... u ní nevím. Taky se mi moc nelíbila, možná bych jí dal pár dílů, ale víc ne. Cadey je příběh sama o sobě, zbytečná postava. Stejně tak i Zelda či Tod. Chválím využití Margo, ta je boží, Elliota, ten je taky super, a Julie, ta je taky skvělá. Stejně tak i Fen, líbí se mi rovněž. Chybí mi naplnění postavy Fraye, ta si toho mohla zahrát mnohem více. Totéž platí u Mariny, ta je u mne TOP, a její zanedbanost mne velmi mrzí. Celkově je seriál fajn, hezký na jedno, možná i druhé zkouknutí, ačkoliv u něj teda nevím. Jen má pár mušek. A ty dost ovlivňují celkový pohled na věc. 75 procent, tím patří mezi podprůměrná díla. Lepší u mne tedy bylo True Blood, Lovci stínů - Nástroje smrti, i The Originals a Upíří deníky. Možná i Hra o trůny. Snad jen ten Odkaz, Sabrinina děsivá dobrodružství, a Tajemství kruhu u mne zaznamenalo horší výsledky. I tak doporučuji!

V zajetí kouzel - Série 5 (2020) (série)

5.série zakončuje veliké drama, jenž se odehrálo po smrti Quentina. Obnovuje se agie, je jí však náhle dost a zapříčiní nejen hrozbu zničení Země, ale i samotné Filorie. Tam se náhle posune čas o tři sta let napřed. Fen s Joshem jsou mrtví a na trůn usedá temný král. Našim hrdinům dá velikou práci, aby je získali zpět. Hlavní je to pro Margo, ta se totiž do Joshe bláznivě zamilovala. Penny přichází o své schopnosti, podobně na tom je i Julie s božstvím. Alice se stále vzpamatovává ze smrti Quentina, jenž (SPOILER!) se už nevrátí, a to doopravdy. Bude provedeno pár blbostí, ale vše nakonec celkem dobře dopadne. Když říkám celkem, myslím tím, že (DALŠÍ SPOILER!) nikdo hlavní už nezemře. Naopak, jeden se narodí. Sérii dávám 95 procent, mohla být lepší, i ten konec se mi zdá takový otevený.

V zajetí kouzel - Fillory a další (2020) (epizoda)

13. a poslední díl 5.série a zřejmě i celého seriálu. Naši hrdinové se rozhodnou zničit celou Filorii spolu s Temným králem. Nejprve však musí přesunout obyvatele této planety do Archy. V cestě jim stojí Rupert, jenž otevře brány do světa mrtvých. Netvor neváhá jednat. Za oběť padne Zelda. Než se však temné síly rozšíří, stihne Margo obrátit Filoriánské hodiny a tím zničí Filorii. Ven se naštěstí dostane, s Pennyho pomocí, a také s jeho a Julininým zázračným dítětem. Fen, Margo, Josh a Alice nakonec uvíznmou na své nové planetě, zatímco Elliot je sám, maximálně tak se svým kamarádem z hlavy. Fog se vrací, ač trochu šílený. Julie porod přežije. 95 procent, poslední díl zakončil seriál sice otevřeně, ale kvalitně.

Odkaz - I Wouldn't Be Standing Here If It Weren't for You (2022) (epizoda)

16.díl. Na Hope i nadále útočí její temná stránka a chvílemi se i zdá, že jí nakonec opět podlehne. Lizzie však přichází na způsob, jak jí pomoci a temnotu, jež se v ní nachází, dokáží možná společnými silami zničit. Na školu útočí všemocný bůh. Dost pomlátí Lizzie, ale ještě víc Hope, jenž usne a nechce se probouzet. Landon najde matku a pomůže jí ke klidu. Hope se náhle ocitá vedle jeho boku, zřejmě mrtvá. Lizzie si promluví se svým otcem. Cleo přijde na další vidiny, není si však stále jistá, kým se stala. 90 procent.

V zajetí kouzel - Odvaha (2020) (epizoda)

12. a předposlední díl 5.série a celého seriálu. Marina se snaží našim hrdinům pomoci se získáním semínka, musí však obětovat jak svoji milost, tak i naději na vztah s expřítelkyní. Aby odolali pokušení zpívat (vedlejší účinek dirigentského kouzla), seberou si Margo, Fen, Penny, Julia, Elliot a Alice emoce. Penny vidí po dlouhé době svoji matku. Julia přemýšlí nad dítětem. Alice pláče pro své uštípnuté ruce a Fen pomáhá, takticky, Páru. 55 procent, zachránila to jen Marina, jinak nic moc.

V zajetí kouzel - Hyman (2020) (epizoda)

11.díl. Margo a Josh proberou svůj vztah, stejně tak Penny s Julií. Fen a Elliot se ocitají ve snu, kde je navštíví Ember i Umber, a varují je před zkázou Filorie. jedinou možností, jak zabít Temného krále, je tento svět zničit. Julia se dozví, že to ona je tím, kdo způsobí zánik této země. Je třeba najít archu, kterou Umber stvořil, a přesunout do ní filoriánské obyvatele. Také se však musí stvořit nový svět, a k tomu je třeba návod na vytvoření semínka. Alice a Cadey musí zajít za Marinou, ta jediná ví, jak se k ní dostat. Bývalá mrcha je však nyní laskavou a milou dívkou. Byla u léčitelky, a ta v ní potlačila, na její vlastní přání, zlou povahu. Díky vší snaze jí ji však nemusí Alice odstranit, aby mohla opět lhát a opět činit zlo. Dívka se následně pokusí usmířit se svojí expřítelkyní. Fen rychle vybere správnou archu. Penny osvobodí bývalého studenta Brake Bills ze stoletého spánku, a později zjistí, že Pár se zmocnil poslední části, kterou potřeboval. 90 procent.

V zajetí kouzel - Očistec (2020) (epizoda)

10.díl. Penny uvízne s Chatwinovskou dívkou v místnosti bez dveří a oken. Zde se setkají se záhadným mužem, jenž prý může zbavit dívky jejího prokletí. Nic však není snadné, a nakonec, ač se dostanou pryč, už nikdy nesmí cestovat časem. Josh skončí v říši Nájezdníků poté, co ho tam jeden z nich přenese. Zde potká malou dívku (mimochodem, její herečka hraje i v The Originals malou Hope, pozn. komentujícího) a spolu s ní se vydá do podsvětí. Tam potká Pennyho. A ač se oba dva nakonec vrátí ven, Nájezdníci jsou všude a mrtví. Už o nich víme, že jsou to dobré bytosti, a Temný král se s jejich vyvoláváním a vražděním zbavuje brány mezi živými a mrtvými. Hádes musí zasáhnout. Margo bolí, když je její vílí oko v jiné dimenzi, a možná, že ho bude třeba vyoperovat. Julie se s Elliotem dostane pryč ze zajetí, a musí se střetnout po dlouhé době s Pennym. 95 procent.

V zajetí kouzel - Cello Veverka Narcis (2020) (epizoda)

9.díl. Alice a Cadey si najdou ve Knihovně pomoc, zjistí však, že se jedná o podvrch. Záhadný muž obě dvě zajal a Alici samotnou uvrhl do jakéhosi stavu podobného Matrixu. Poté ji uštípnul čtyři prsty, než byla ochotná mu vydat cenný list. Julia je už v pokročilé fázi těhotenství, a je spolu s Elliotem zajata Temným králem. Navrátivší se Christopher Plower poví Margo i Fen, jimž se podařilo utéct, jeho příběh. Jedná se prý o Ruperta Chatwina. Jeho záměr je vrátit život své lásce, o niž přišel. Julia a i Elliot mu pomáhají, nevěděje, že se vrhají po pasti. Penny se studentkou Brake Bills, také poutnicí, cestuje časem, zkoumaje, zdali se dá něco zjistit o místnosti bez oken. 85 procent.

V zajetí kouzel - Zahradní vražda (2020) (epizoda)

8.díl. Aby zabili Temného krále, musí Margo, Fen, Elliot a Josh s Julií vymyslet dobrý plán na jeho vraždu. Nejprve je důležité pokácet strom, s nímž je spojen a díky němuž nemůže zemřít. Až poté ho lze zapíchnout. Jsou tu ale potíže. Elliot si ho nepřeje zabít. Na to ho má až moc rád. A tak si s ním Margo prohozí myšlení. Tím ale vše nekončí. Zatímco Elliot v Margotině těle pokazí její přátelství s Joshem, sama Margo si neví příliš rady. Dokonce i na ni působí jeho charisma. A navíc je velmi mocný. Až Julie je tou, jež ho dokáže zlikvidovat. Jenže se znovu probere. Alice řeší potíže s podivnou houbou, žádajíc o důležitou stránku patřící Quentinovi. 90 procent.

V zajetí kouzel - Děkan úřaduje (2020) (epizoda)

7.díl. Díky posunutí Měsíce se magie vychýlí z ovladatelnosti a řáadu a všichni se jí musí opět učit. Nebo ne? Na Brake Bills se semele pohroma, když se naši hrdinové pokusí přivolat Foga. Vyberou si totiž jiného, z odlišné časové linie. A ten není moc milý. Margo a Elliot se vrací do Filorie. Zatímco Elliot přichází na kloub podvodům na hradě, Margo se zase snaží najít víly. Nakonec se ještě dozví trik století: Nájezdníci neexistují, to je pouze Temný král sám vyvolává ze zlata. 70 - 75 procent.