• Fantasy

Odkaz - Nemůžu tě zastavit (2021) (epizoda)

9.díl. Lizzie pátrá po Hope, a nakonec se s ní setká v jedné kavárně. Jak se ale brzy dozví, ve skutečnosti to Tribrydka není. Jedná se o Auroru, která provedla s Hope výměnu těla. Pravé Hope zůstává v jejím skutečném těle, trochu beznadějná, ale schopná využít dobré situace, když se s Lizzie domluví na podmínkách znovuvýměny těl. Lizzie je ochotna spolupracovat s Aurorou, ale nakonec se jí její plán zdá až moc krutý. Využije situace, a uvězní ji v mocné rakvi. V ten okamžik se střetne s pravou Hope, a chce jí zabít. Na to si ale nakonec netroufne. Chvíli máme dojem, že se Hope vrátily emoce. To je ale lež, a naše Tribrydka zcela nečekaně zlomí Lizzie vaz. Tím, jakožto čarodějka, umírá. Ovše, ne tak docela. Opět se probouzí, a to jako upírka. Náš oddíl hledá Kaleba a alfu vlkodlaků. Zdá se, že na obzoru je nový hrdina, jakýsi pokušitel temných stránek. Nakonec se ale všechny podaří zachránit. Josie je ochotna opustit město, jelikož si přeje vyslechnout radu z terapeutické skříňky. A ač se s ní, poté co se to dozví, chce vydat na cestu i Finch, dá přednost smečce. Landon, Alaric a Ted již mají své mince. Převozník jich chce ale víc, tolik, jak velké jsou nádoby. Opilý Ric a Ted porovnávají velikosti svých skleněných nádob, zatímco Landon pilně pracuje. Sice se zdá, že naděje bývalého Necromancera jsou marné, ale kluk Hope je ochoten mu dát své vlastní získané mince. Alaric ale zajde ještě dál. Najde bývalého vševědoucího egypťana. 95 procent.

Lovci stínů: Nástroje smrti (2016) (seriál)

Nevím, proč všichni tento seriál tolik kritizují. Možná považují tato mistrovská díla za špatná, jelikož jejich úroveň je až příliš vysoko, a nebo seriál vůbec nepochoopili. Mne se velmi líbil, když ho srovnám s díly jako The Originals či Hra o trůny, patří ještě lehce nad ně. Seriál pojednává o dívce jménem Clary Fray (Katherine McNamara), která se stane v jednom klubu svědkyní vraždy. Vrazi ale nejsou obyčejní lidé, ale Lovci stínů, bytosti s andělskou krví, které nejsou normálně vidět, jelikož jsou zahaleni množstvím kouzelných run. Clary je jediná z civilů, jež je může vidět. Poznává tak Jace (Dominic Sherwood), Aleca (Matthew Daddario) a Isabel (Emeraude Toubia). Brzy poté, co jí démoni unesou matku, zjišťuje, že je skutečnou součástí Lovců Stínů, že je jednou z nich. Postupně se s nimi spřátelí, a zjistí, že se zamilovala do jednoho z nich, do Jace. Ačkoliv má kamaráda Simona, také civila, stává se postupně středobodem jejího zájmu být s Lovci. S nimi se cítí více svá, více přirozená. V průběhu seriálu bude muset projít mnoha zkouškami. Seznámení se svým pravým otcem, bujnou a napjatou láskou s Jacem, zjištěním, lhavým, že jsou s Jacem bratr a sestra, bolestí ze ztráty své matky, a mnohým dalším, viz. mé komentáře k dílům a sériím. Samotný seriál byl boží, a neváhám přečíst ijejich knižní zpracování. 100 procent, tento seriál si to prostě zaslouží!

Lovci stínů: Nástroje smrti - Série 3 (2018) (série)

3.série se stává pomyslným vrcholem celého seriálu. Máme tu nové protivníky, nová nebezpečí, ještě více napjaté situace, a smrt si jde už pro každého. Lilith, královna pekla, probouzí k životu svého syna, Jonathana. Jen díky Clary, která "obětuje" svůj život, se zdá, že Jonathanovi se nakonec nepodaří ožít. Ale ano, podaří. A i Clary je živá. Lilith je přesunula na Sibiř, a navíc propojila jakousi runou. Čas plyne, díly ubíhají a Jaceovi a ostatním se podaří zjistit, že je živá. Dostanou ji ze spárů jejího zlého bratra, ale nic není u konce. Runa, jež je k sobě pojí, v Clary probouzí temnotu. A ať už se brání sebevíc, touha být u Jonathana je moc silná. V jedné chvíli se jí už nepodaří kontrolovat sebe samu a podlehne. Osvobodí Jonathana a přidá se na jeho stranu. Ale na jak dlouho? Překoná její láska k jaceovi i to nejhorší, co se v ní skrývá? (...) (SPOILER: Ano, nakonec se jí to podaří. Především díky Jaceovi, jenž jí probodne nebeským mečem. Clary se podaří zabít jak Lilith, tak i Jonathana, ale musí proto zapomenout na celý stínový svět; andělé ji totiž seberou její moc. Ale je to tak, jak se zdá? Nikoliv, po roce (viz. poslední díl) si opět částečně vzpomene; vypadá to, že andělé umí odpouštět). Série se mi moc líbila, Kate McNamara, Dominic Sherwood i Emeraude Toubia byly skvělé. Přečtu si i knihu, třeba v ní bude něco víc. 100 procent.

Lovci stínů: Nástroje smrti - Samé dobré věci… (2019) (epizoda)

22. a poslední díl 3.série. Všichni naši hrdinové se budou muset v Edomu utkat s Lilith. Izzy hrozí nebezpečí, jelikož se jí moc Nebeského ohně vymyká čím dál tím více. Nakonec je to ale právě ona, která použije svoji moc a tou Lilith zabije. Ale jedině s pomocí ostatních se jí podaří přežít, a vypuštěná moc zahubí Edom. Všichni se v pořádku vrací domů, kde je čeká další hrozba v podobě Jonathana. Ten útočí na všechny Instituty, a smrt hrozí každému, jak Civilovi, tak i Lovcům. Pouze Clary má tu možnost ho zabít, když použije svoji vlastní runu. Ale v tom je ta potíž. V podobě světla se setkává s matkou, a ta ji zdělí nepříjemnou zprávu. Pokud ještě někdy použije svoji vlastní runu, andělé ji odeberou její moc, tedy i runy a všechny vzpomínky na nadpřirozeno. Clary se staví před těžký úkol: Má zapomenout na Jace, Izzy, Simona, všechny, nebo nechá Jonathana žít? Zvolí si první možnost, a tak zabijí svého bratra. Účinek se dostavuje okamžitě, ale pomalu. Koná se svatba Aleca a Magnuse. Už předtím požádala Clary Izzy, jestli by se nemohla stát jejím Parabataiem, ale nyní se to zdá zhola nemožné. Runa za runou z ní mizí, předzvěst konce se blíží. Ještě se stihne rozloučit s Jacem, Simonem, a napíše Jaceovi a všem dopis. poté už ale mizí, pryč, na čerstvý vzduch, a zde zmizí jak její runy, tak i její vzpomínky. Už není Lovcem. O rok později se dozvídáme, že Magnus je novým Nejvyšším čarodějem, že Izzy je hlavou Institutu, že Simona cvičí Jace. Ten se stále stará o Clary, která ho, ani nikoho jiného, už nemůže vidět. Sleduje ji, zpovzdálí, a jako Simon, i on je nešťastný. Jednoho dne přijde na její výstavu, a zde se stane zázrak: Clary ho vidí. Přijde za ním, a řekne mu, že ho zná. Ví, že se jmenuje Jace. A zná i jeho runy na krku... (Konec seriálu). 100 procent, velmi dobré zakončení!

Lovci stínů: Nástroje smrti - Propojení (2019) (epizoda)

21. a předposlední díl 3.série, celého seriálu. Aby se dostali do Edomu, kde nemůže existovat nikdo bez démonní krve, musí Clary vymyslet nebezpečnou runu, díky níž všechny propojí s někým z podsvětí. Sama se propojí se Simonem, a stane se tak napůl upíre, tudíž bude potřebovat krev, Jace propojí s Meliornem, jenž jim vyjde vstříc, a tudíž Jace mluví pouze pravdu, a Aleca propojí s Lorenzem, jehož se podaří zachránit, když byl jako chameleon u Magnuse v bytě. Izzy a Simonovi se předtím konečně naskytne příležitost vyjádřit k sobě své city. Poprvé se políbí, ale asi i naposledy. Když Isabel zasáhly střepy z Gloriusu, nebeského meče, jeho magie ji začala ovládat. Pokud se přiblíží k někomu, kdo v sobě má démonní krev, může, stejně jako u meče, hrozit, že se stane nestabilní a de facto vybuchne. Výprava do Edomu začíná. Všichni se nakonec, po několika vtipných scénách, dostanou k Magnusovi. Až na Izzy s Jaceem a Meliornem, kteří našli zámek Lilith. Mezitím, na zemi Maia odjíždí hledat své rodiče. Luke se změní zpátky na Lovce stínů, po vypití séra, a Královna víl spokojeně sleduje, jak se Jonathan mění na démonního anděla. Poté, co se odtrhnul od Clary, se v něj skutečně změnil. Má bílé vlasy a černá křídla. 95 - 100 procent.

Car a Matilda (2017)

Velice pěkný historický film vyprávějící o lásce mezi carevičem Nikolajem a jeho milenkou Matildou v době, kdy je již budoucí car ve vztahu se svojí budoucí manželkou Alexandrou a čeká ho nástup na trůn. Vše se vyvijí takto: Rok 1890. Spolu se svojí budoucí ženou sleduje carevič baletní představení, a na němž se zamiluje do baletky Matyldy. Ačkoliv se mírně zdráhá, nakonec, po příchodu Nikolaje do její komnaty, ho svede a slíbí mu věčnou lásku. Čas plyne a Nikolaj s Matyldou prožívají šťastné období. Stále zde však je Nikova druhá žena, Alexandra, která o něj velmi stojí, a další muži z blízkosti nástupce na carský trůn. I samotného Nikolaje sužuje touha stát se Carem a následovat tradici Romanovců, a přání zůstat s Matyldou. Jak si vybere? Velice půvabná herečka Michalina Olszańska v roli Matyldy a děj u mne získává plný počet bodů, a tedy i film. 100 procent, velmi doporučuji!

Lovci stínů: Nástroje smrti - Město skla (2019) (epizoda)

20.díl. Jonathan se obává, že by mohl Clary opět ztratit. Clary ho ale ujišťuje, že od něj nikdy neodejde. Před Vílí královnou, kterou zajmou, Clary prozradí, že s Jonathanem jsou jedno tělo, jedna duše. Oba dva se rozhodnou získat výměnnou za Vílí královnu meč Morgen star, díky němuž by mohli otevřít trhlinu a všechny démony vyslat na zem. I Lovci jsou ale připraveni zaútočit. Nepřipravené je zastihnou v lese a Jace dokáže Gloriusem odtrhnout Clary od Jonathana. Ta se opět stává světlou. Všichni se přesouvají do Alicante, kde se ovšem brzy objeví Jonathan a Morgen starem otevře trhlinu. Když se ho Clary pokouší nabádat, aby se polepšil, prohlásí, že ho stejně nikdy nebude milovat, a odlétá pryč, meč přitom zničí. Víme, že není způsobu, jak zavřít trhlinu bez meče na jeden ovšem přijde magnus. Ten už ví, co musel Alec způsobit, aby ho zachránil. Pošle otce do zapomnění a poté se, následně, po zasnoubení s Alecem, vydává do Edomu. Odtamtud zavře trhlinu. Simon a Isabelle si téměř vyznají lásku. Maia přichází o Jordana. 95 - 100 procent.

Odkaz - Budeš si mě pamatovat (2021) (epizoda)

8.díl. Hope pátrá po hlavních členech Triády, aby je zabila. MG se zatím jako vůdce týmu snaží přijít na další způsoby, jak zachránit Hope. Cvičí Ethana, a také se od Cleo dozví, jakým způsobem může zabít Hope. Lizzie zatím odvede Ethana pryč, ale jen proto, aby si vyslechla rozhovor MG - ho a Cleo. Díky tomu se dozví o stromu a z popela vytáhne jeho kus, jenž si u sebe ponechá. Díky terapeutické krabičce se v ní probudila temnota a touha zabít Hope. Josie se mezitím ve stejné terapeutické skříňce dozví, že nejlepší způsob, jak žít, je myslet i sama na sebe. Ted, Landon a Alaric se snaží získat minci pro Převozníka, a Landon i Alaric jsou rozhodnuti vrátit se k Hope. Ta zatím zabila čarodějnici i vlkodlaka. Upíří vůdkyní je ale nám (pro The Originals) známá Aurora de Martel. Díky lsti si s Hope vymění tělo. Je tedy zřejmě, dle mne, připravená zničit Hopiino tělo i sebe sama, aby zničila "hříčku přírody". 95 procent.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

2.díl tohoto filmu. V něm se Katnis stává celebritou po celém Panemu, a spolu s Petem navštěvuje kraje. Je však nucená neustále poslouchat příkazy prezidenta Snowa, a hrozí ji, že pokud neposlechne, zemře její rodina i přátelé. Poté, co spolu se svým přítelem a dalšími známými z jejích prvních her projde všemi kraji, a je nucená číst předepsané texty, za cenu vlastní potupy, dozví se ještě k tomu všemu, že se konají 75. a tudíž 3. čtvrtohry. V nich budou hrát všichni vítězové předchozích pětadvaceti her. Je to pro ni tragická zpráva, hrozí ji opět, i Petovi smrt. A tentokrát už nebude tak snadné nejen vyhrát, ale vyhrát i tak, aby přežil Peta (...). Film se mi velmi líbil, možná bych mohl i přehodnotit své předchozí stanovisko a zařadit tento díl mezi ty nejlepší. Více zajímavých postav, propletenější zápletka. Jennifer Lawrence se ukázala znovu ve svém světle jako výborná herečka. 90 procent, 5 hvězd. Doporučuji!

Hunger Games (2012)

Po delší době jsem se opět podíval na tento film, jenž už celkem dobře znám. Pojednává o alternativní realitě, kdy je jistý stát na území bývalé Ameriky rozdělen, po dlouhé válce, na dvanáct krajů. Aby splatili své dluhy, jsou vždy, každý rok, vybráni dívka a chlapec ze všech krajů, aby se utkali v Hladových hrách, a z nich vyjde jeden jako vítěz. Katnis žije se svojí matkou, sestrou Prim a kamarádem ve dvanáctém kraji, nejchudším, kde se těží uhlí. Když nastane výběr, je zvolena Prim. Katnis se za ni přihlásí dobrovolně, a spolu s chlapcem Petem je převezena do Kapitolu, kde se mají celé hry odehrát. Katnis si musí zvyknout na mnohé: Nesmírné bohatství hlavního města, arogantních a chtivých lidí, a musí se naučit, jak se stát populární a slavnou, aby nejen získala šanci vyhrát, ale také, aby vůbec přežila (...). Film se mi velmi líbil, je snad, vyjma druhého dílu, nejlepším z kvadrologie. 95 procent, 5 hvězd. PS: Velmi mne v titulkové scéně zaujalo, že snímek daboval i Vladimír Čech, rok před svojí smrtí. Neví někdo z vás, koho daboval? Případně mi napište. Díky.