Into the Deep (2022)

Rape and revenge na moři pro teenagery. Začíná to jako zajímavá romantika s náznakem čehosi znepokojivého, ale po připlutí druhé holky se to zvrtne v plejádu divných hereckých výkonů, neuvěřitelného chování, děr ve scénáři, několika zmrtvýchvstání a atmosféra filmu tím trpí. Jess má trauma z dětstí, kdy málem utonula s její matkou, a panické stavy z pobytu pod vodou, což se dlouho zdá jako výrazné téma filmu, ale nakonec se s traumatem nepracuje jinak než prvoplánově na budování napětí. S klaustrofobickým pocitem ohrožení na omezeném prostoru se dá velmi dobře pracovat, ale co si mám myslet o tom, že se to odehrává v dojezdu skútru od pobřeží a máte pocit, jako by všichni jeho existenci úplně ignorovali?

Hvězdná brána - Velká cesta (2002) (epizoda)

E20 ⤶ Odchod Daniela byl vynucený, protože Michael Shans chtěl seriál opustit. Prý jeho postava nebyla plně využita. Příštím dílem Showtime uzavírá seriál (tedy aspoň nějaké zásadní dějové linky) a přebírá ho Sci-Fi Channel, který z Daniela časem udělá jednu z nejdůležitějších postav. Vzhledem k (ještě neodhalené) povaze nastupujícího Anubise a dějové lince s Omou to nakonec Showtime dějově udělal perfektně se zadními vrátky s povznesením, protože si to nakonec rozmyslel a brzy dal i hostovačku). Daniel odešel jako hrdina a Jonas, nový budoucí člen SG-1, snad ani nemohl nastoupit na scénu lépe. Na Kelowně se nachází vysoce energeticky účinný prvek naquadria, vzniklý přeměnou naquadahu, nenacházející se nikde jinde v Galaxii. Je vysoce nestabilní a možná v minulosti na planetě zničil veškerý život. Objevení Kelowny a získání strategicky důležité naquadrie je jedním z nejzásadnějších milníků seriálu. Stejně jako příchod Jonase. Na Kelownu se ještě několikrát vrátíme. ⤷ E22

Hvězdná brána - Strážce (2002) (epizoda)

E19 ⤶ Epizoda, kde se nic důležitého neodehraje. SG-1 napravuje to co zpackal tým NID, aby ochránili naivní důvěřivé posttechnologické obyvatele planety před zotročením. Jsou otravní, neví jak co funguje a slepě věří, že je rozbitý Strážce ochrání. V naprosto generické roli se tu objevil dřívejší kadet Grogan jako jediný přeživší z SG-9 a tímto vidíme nováčky naposledy. Epizoda nepřináši nic nového, nebo zajímavého. Jen je tu zajímavě zpracovaná ochranná technologie Strážce, o které se ale nedozvíme vůbec nic. ⤷ E21

Hvězdná brána - Hrozba (2002) (epizoda)

E18 ⤶ Replikátoři jsou vlastně jen hračky, které se vymkly kontrole. Kam se na ně hrabe panenka Chucky. Asi na její planetě neměli moc dobré psychology, když nedokázali usměrnit jednu nevyzrálou psychicky labilní robotku. Mít tam ta vyspělá rasa někoho jako Daniel, tak to možná mohlo dopadnout úplně jinak. Lidé zkoumáním Reese nakonec zjistili překvapivě hodně informací a objevení Reese se později ukázalo jako zásadní v boji proti replikátorům a také zásadně ovlivnilo vývoj samotných replikátorů. Navíc jsme celou dobu drženi v nejistotě jak to dopadne a jsme nuceni přehodnocovat, jestli ji zničit nebo ne. Skvěle se tu pracuje s atmosférou a s tímhle morálním dilematem. Ani po závěru se nedá jednoznačne říct, co bylo správné. ⤷ S06E12E20

Hvězdná brána - Bojovník (2002) (epizoda)

E17 ⤶ Goa’uld Imhotep, hrající okresní ligu, fanatizuje armádu svobodných Jaffů a nikdo si nevšiml, že je podvodník, vydávající se prvního muže sebe sama. Až SG-1 jeho chování přijde divné. A to ne že by ho podezřívali, ale čistě jen na základě rozdílných zvyklostí. Dozvídáme se zajímavé informace o jaffské kultuře a mentalitě a Sam jim názorně předvede co dovede P90, ale celkově jde o dost slabou epizodu. Teal'c se zachová jako idiot. Pod Imhotepovým vlivem se vydá (přes varování ostatních členů týmu) na sebevražednou misi. Nakonec ale má štěstí jako vždy a získá si respekt jaffské armády. ⤷ E19

Hvězdná brána - Kritický bod (2002) (epizoda)

E16Ten film jsem už viděl, spadne na Paříž. Bruce Willis like this. Armageddon je zpět, tentokrát s výrazně naquadahovou příchutí. Anubis si se smlouvou o chráněných planetách vytírá p...odlahu. Tentokrát se snaží útok na Zemi, chráněnou planetu, maskovat jako přírodní katastrofu, ale už brzy se postaví i samotným Asghardům. Jen nechápu, jak se tenhle incident povedlo na Zemi utajit. Nikdo jiný si tak blízkého asteroidu nevšiml? Ani na jedné straně Země? A vytěžili ho aspoň? ⤷ E18

Hvězdná brána - Poslední boj (2002) (epizoda)

E15 ⤶ Plán Tok'rů nabral dost zásadní trhliny. S nově představenými Vládci soustavy se (narozdíl od Tok'rů z jejich základny) nakonec hned loučit nebudeme, protože takovou radost by Daniel ani Tok'rové Anubisovi neudělali. V téhle dvojepizodě je tolik skvělých dějotvorných i charaktery prohlubujících momentů… A do toho vrznou naprosto zbytečnou smrt nováčka Elliota. Nechápu. ⤷ E17

Hvězdná brána - Schůzka na nejvyšší úrovni (2002) (epizoda)

E14S05E13 ⤶ S příchodem Anubise na scénu přichází jeden brutání masakr za druhým. Tentokrát to odskákali Tok'rové a lidé na jejich základně, kromě nesmrtelné SG-1. Mezitím probíhá ambiciózní plán na zabití všech vládců soustavy. Jen mi přijde zvláštní, že bylo tak lehké použít tu kamuflážní chemikálii a Goa'uldi je po takové době, kdy hodili tu nebohou rasu, nemají. Vše je dobře rozehráno pro překvapivé zakončení v další epizodě. A je čas ukončit jalovou dějovou linku s kadety poněkud fatálním způsobem. ⤷ E16

Hvězdná brána - 48 hodin (2002) (epizoda)

E13S05E09 ⤶ Tanith's dead baby, Tanith's dead. Akorát že Teal'c při vykonaní pomsty dost zariskuje a zůstane uvězněný v bufferu brány, když se červí díra přeruší dříve, než se stihne reintegrovat na druhé straně. Skvělý nápad. Díl s Rusy, Simmonsem, Jackovým oblíbencem Maybournem a první díl s McKayem. Závěrečná scéna má grády. Jo a RIP DHD...⤷ E15

Hvězdná brána - Zkouška ohněm (2002) (epizoda)

E12S04E19 S03E09 ⤶ Poněkud překombinované. A celá ta dějová linka s kadety brzy vyprchá do ztracena. Jennifer Hailey tu vidíme podruhé a naposledy. Kevin Elliot se tu objevil prvně a uvidíme ho brzy ještě v jedné dvojepizodě, kde i přes silný příběh jeho postavy herecky moc nezazáří, a to bude vše. Carl Grogan si pak střihne jednu generickou roli ve Strážci na konci sezóny a bude po všem. Dobrým nápadem je použití in'tarů jako cvičných zbraní. ⤷ S05E15E14