Urok (1987)

Tohle je docela úlet od autora, který se narodil na území dnešního Ázerbájdžánu. Ale pak žil a zemřel v sousední Arménii, takže závěrečná fantasmagoricky pojatá Imagine od Lenona je otitulkovaná tím podivným arménským písmem. Animace ze začátku nebudí moc velká očekávání, ale pak tam je nahota a když začne hrát Rockit od Herbieho Hancocka, tak si začnete říkat WTF? Tohle je sovětský film z osmdesátek? No... jo. A pak lovci z vesmírné stanice přiletí na planetu, kterou obývají bizarní kříženci lidské fauny a flóry, ve které se proměníte, když je zabijete, a začíná se to zvrhávat. Jo a zas je tam po přistání nahota. Ze soundtacku se ještě můžete těšit na Nightflight to Venus (Boney M), Èquinoxe, Part 5 (Jean-Michel Jarre) a Stalakdrama (Yello). Poselství je jasné, ale to zpracování! Tohle musíte vidět! | ► Урок

Město sexu (1997) (seriál)

Tak tohle můžu :). Very spicy! 1. díl je perfektní cyberpunk. Ve virtuálním světě můžete být kýmkoliv. Ale tam i v reálném světě občas není kam utéct. Nebo je? 2. díl je totální nonsensová šílenost o dvou useknutých rukách, které jakoby utekly od Addamsovy rodiny. Podvivný fantastický námět v neurčitých kulisách jakési dystopické budoucnosti. Místo budování atmosféry tu sledujeme podivnou nonstop akci. S naprosto WTF závěrem. Za mě nejslabší díl, který se ke zbytku moc nehodí. 3. je v mnohém nápaditá cybernoirová detektivka s jednoduchým přímočarým příběhem. Bohatě to ale vynahrazují detaily. Některé scény mi evokovaly Pátý element ze stejného roku. 4. Law & Order: Spicy City. Zlé holky dělají zlé věci. A kvalita soudnictví je poněkud na pováženou. Své o tom ví i policistka Margot. Závěr top! 5. je jediný silně erotický díl. Začíná to jako ryzí noir a překlápí se čím dál víc do cyberpunku. Policistka tu pátrá po zmizelých prostitutkách a kyberprostitutce, která dělá z lidí zeleninu. Honička taxíku policejními auty vás opět myšlenkami zanese k Pátému elementu. Jak tahle díla mohla vznikat paralelně? 6. Dystopický způsob řešení epidemie. Eugenika vs. humanismus. Kdo je tajemný muž, který nabídne pomoc pronásledované dívce, která je zdrojem nákazy? Akční závěr je bohužel dost nerealistický. 5/3/4/5/5/4* Kdo proboha vymýšlel ten český distribuční název a kde to dávali? Žánr pornografický je taky naprostá haluz.

Tico a přátelé (1994) (seriál)

Určitě fajn seriál pro malý holky, co maj rády přírodu. Znám jednu, co na Tico vyrůstala. Je to takový příjemný feel good seriál s ekologickým poselstvím pro děti, ale pro dospělého o ničem. Zbohatlíci, co se mohou jen plavit po moři a zažívat dobrodružství naprosto naivně bojují proti zločincům. Pak proti padouchům, co chtějí chytit a prozkoumat svítící velrybu, protože má její tělo produkuje jakési pro vědu důležité trontium. Nějaké epizody jsou úplně o ničem, nebo o obyčejných dobrodružstvích malé holčičky. Poslední epizoda je těžce halucinační a silná. Tenhle trip musel na všechny udělat pořádný dojem a poslednímu dílu bych dal plnou palbu 5*. Jen vůbec nepasuje ke zbytku seriálu. A pak tu vyvstává otázka, proč by se tak mocné a vševědoucí stvoření nechalo chytit na pokusy... Já začátkem 90. let vyrůstal na Dobrodruzích z vesmíru a ti mají co říct i dnes.

Pérák a SS (1946)

Pérák je můj hrdina! Nepotřebujete všemožné nesmysly, abyste se stali superhrdinou. Stačí nasadit dvě péra z gauče a mít odvaha postavit se zlu! Prostě si jen po práci v převleku odskočíte nakopat prdel náckům.

Dva mrazíci (1954)

Trnka-Werich-Burian. To by jako komentář skoro stačilo. Perfektní řemeslo od Mistra animace. Je to tak trochu (trochu hodně) oslava práce a pracujícího komunistického lidu, poplatná době, ale chytře udělaná a situačně zábavná. Mrazíci jsou škodolibí duchové, co nemají rádi, když lidé nadávají na zimu, tak je musí ztrestat.  Oboustranný zápal plic na ně! Ideálně všechny. Ten sedlák totiž nevypadá, že by si stěžoval a že by mu byla zima :). Proč trestat ty co nadávají na zimu Mrazíků? To by se ještě dalo pochopit. Ale proč trestal tvrdě pracujícího sedláka, kterému je takové teplo, že se obešel i bez bundy? A pointa? Triviální. Pracuj, hýbej se a nebude ti zima. Víme všichni.

Spider-Man (1967) (seriál)

Tak tohle celé nedám, ale průřezově jsem se na pár epizod podíval. První sezóna je úplně marná po všech stránkách. Od druhé sezóny to spolurežíroval Ralph Bakshi, tak by mě jen zajímalo, jak velký podíl má na tom, že už se na to dá koukat (režíroval všechny díly 2. sezóny, u té 3. už jen tři). Pořád to je hloupý a naivní, ale už to má jisté brakové kouzlo :) Ústřední písnička je chytlavá a Spidey létající nad městem, zachytávající pavučiny asi za mráčky, je kouzelný :D

The Butter Battle Book (1989) (TV film)

Yookové a Zookové na hranicích postavili zeď. A tak trochu zbrojí. Trochu víc. Čím dál víc. Studená válka nikdy nebyla tak bizarní, rýmovaná a animovaná. Krásná propagandistická písnička included. No řekněte, není super důvodem pro nenávist to, že si druhý národ maže chleba máslem naprosto nepřijatelným způsobem? Taky jíte chleba zásadně máslem dolů? Závěru bohužel chybí nějaká výraznější pointa. | ► The Butter Battle Book

Malcom and Melvin (1997)

CO. TO. SAKRA. BYLO?!? To je fakt od Bakshiho? takový infantilní undergroundový kraťas s šílenou animací, ze kterého jsem byl co pár vteřin buď nadšený (geniální nápad), nebo znusený (naprosto nevkusný stupidní nápad). | ► Malcom and Melvin

Slasher Time! (2023) (amatérský film)

Na amatérskou prvotinu fakt hodně cením scénář. Je tam spousta silných napínavých scén a zajímavých zvratů. Spousta amatérských videí jsou kratší blbosti s jednou pointou (v horším případě bez ní). A točit vážný film a nepokoušet se o zábavnou přehnaně béčkovou produkci, to chce koule. Slasher Time! má potenciál na kratší celovečerák a je vidět, že Vojta nad příběhem hodně přemýšlel. Kvalitu ale táhnou dolů neživotné dialogy, absence emocí v hereckých projevech a absence fyzična. Veškeré potenciálně zajímavé střety se odehrají mezi střihy. Místy je film napínavý, krásně dynamický, a pak to něco rozboří. Hlavně střihem a sáhodlouhými dialogy. Pár scén mi vůbec nedávalo smysl. Když už se pak vraždí, tak si postavy pořád v klidu povídají, vysvětlují a je to zívačka. Zapracoval bych hlavně na střihu, dialozích a vedení herců, ale celkově jde přes všechny zmíněné zápory o hodně zajímavou amatérskou prvotinu, která si zručně hraje s divákovým očekáváním.