• Krátkometrážní

Agatha Christie's Poirot - Dobrodružství claphamské kuchařky (1989) (epizoda)

Zrejme najznámejšou adaptáciou noviel a románov anglickej spisovateľky Agathy Christie, v ktorých vystupuje svojrázny belgický súkromný detektív Hercule Poirot, je televízny seriál, v ktorom titulnú postavu stvárnil herec David Suchet. Počas štrnástich rokov (1989 až 2013) bolo natočených trinásť sérií. Celkovo bolo vyprodukovaných sedemdesiat dielov. Prvá časť z prvej série sa volá "Dobrodružstvo kuchárky z Claphamu" (The Adventure of the Clapham Cook). "Hercule Poirot" vyriešil svoj prvý prípad. Bol to taký nenápadný rozjazd veľkej série klasických detektívnych príbehov, ktorá sa stala televíznym fenoménom a našla si množstvo verných divákov. ***

Vetřelec: Covenant (2017)

Dej tohto filmu sa odohráva desať rokov po udalostiach, ktoré boli zachytené v snímku "Prometheus" a osemnásť rokov pred tým, čo sa stalo vo filme "Votrelec". Titul "Votrelec: Covenant" je teda akýmsi medzníkom medzi týmito dvoma titulmi. Kľudne by sa mohol volať "Prometheus 2". Možno by mu to aj viac pristalo, ako to že sa hrdí značkou Votrelec (Alien). Ale to je len zbytočné teoretizovanie. Mňa osobne režisér Ridley Scott veľmi potešil, že sa opäť vrátil ku tejto kultovej sci-fi horrorovej sérii a znova trocha objasnil zrod ukrutných, vražedných, vesmírnych beštií. Poodhalil, čo predchádzalo vyčínaniu votrelcov. Natočil veľmi zaujímavé pokračovanie prequelu. ****

Rozparovač z New Yorku (1982)

Pre starú taliansku giallo horrorovú filmovú tvorbu, z obdobia sedemdesiatých a osemdesiatých rokov minulého storočia, mám slabosť. Lucio Fulci patrí medzi mojich najoblúbenejších a najrešpektovanejších filmárov, v rámci toho špecifického subžánru. Podarilo sa mu natočiť niekoľko vskutku výnimočných titulov. Jeho filmy boli plné násilia. Vyžíval sa v krvavých scénach a perverzných sexuálnych výjavoch. Rád používal nechutné gore efekty. Všetky tieto atribúty naplno zúročil v krimi snímku "Rozparovač v New Yorku" (Lo squartatore di New York), ktorý zrežíroval v roku 1982. Fenomenale, perfetto, fantastico giallo! ****

Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

Americký režisér Tobe Hooper bol pre mňa vždy tvrdý oriešok, nevyspitateľný horrorový filmár. Dokázal natočiť takmer až kultové diela ("Texaský masaker motorovou pilou", "Poltergeist"), viac menej priemerné snímky ("Prekliatie Salemu", "Sila života"), občas však skĺzol aj do nevýrazného podpriemeru ("Panoptikum", "Des v práčovni", "Márnica") a niekedy sa doslova utopil v odpadových vodách ("Nočné hrôzy", "Krokodýl"). Kam teda mám zaradiť snímok "Texaský masaker motorovou pilou 2", ktorý zrežíroval v roku 1986? Oproti legendárnemu pôvodnému snímku je to posunuté do absurdnej roviny zvráteného čierneho humoru, ale práve to mu dodáva punc trojhviezdičkovej originality. ***

Instalatér z Tuchlovic (2016)

V roku 2016 natočil český režisér Tomáš Vorel starší snímok "Inštalatér", v ktorom stvárnil hlavnú úlohu svojrázny herec Jakub Kohák. Keď som si ho pozrel, tak som sa sám seba pýtal, že o čom to vlastne bolo. Zdanlivo úplne o ničom. V podstate nevýrazný príbeh dedinského, zajakajúceho sa štyridsiatníka, ktorý žije v rodinnom dome s matkou, chlastá prvú ligu a opravuje ľuďom hajzle. Čo to je?! Ale akosi som to nemohol dostať z hlavy. Takže musím uznať, že to vo mne zanechalo divácky dojem. Jednoduchosť tohto filmu je jeho devízou. Tiež aj kohákovské herecké kreácie Jakuba Koháka tomu zvyšujú kredit. Ja tie tri hviezdičky tomu dám. ***

Máří Magdaléna (2018)

Počas veľkonočných sviatkov odvysielala televízia JOJ snímok "Mária Magdaléna", ktorý bol natočený v roku 2018. To že podľa scenára nebola Mária prostitútka, ale mala len nezhody so svojím otcom, lebo mala inú predstavu o manželstve, som predýchal. To že to bola v podstate emancipovaná feministka, ktorá jediná správne chápala Ježišovo učenie, som však už nedokázal akceptovať. No a keď ukázali apoštolov a z nich dvaja boli černosi, tak mi až zabehlo. Peter, prvý pápež, čierny ako uhlie. Čierny Peter! Zvrátenému multikulturalizmu nie je nič sväté. Tento film celkovo nemá takmer nič spoločné s príbehom zo Svätej Biblie. Je manipulatívny a zavádzajúci. Dej a charaktery postáv sú v príkrom rozpore s tým, čo je napísané v evanjeliu. Takéto alternatívne, progresívne pojatie nemôže byť prijateľné pre žiadneho kresťana. *

Blondie - In The Sun (1976) (hudební videoklip)

Pieseň "In the Sun" je v poradí piata skladba z prvého, debutového, štúdiového albumu americkej hudobnej skupiny Blondie. Album nesie rovnaký názov ako samotná kapela (Blondie). Vyšiel v decembri roku 1976 pod značkou new yorkského vydavateľstva Private Stock Records. Ku songu "In the Sun" bol natočený jednoduchý oficiálny videoklip. Krásna, svieža, blonďavá Debbie Harry oblečená v čiernom tričku a bielych nohaviciach poskakuje medzi členmi kapely a spieva. Má tridsať jeden rokov, je plná energie a je nehorázne sexi. Je treba niečo viac? Myslím, že nie! Mne to úplne stačí, ja som s týmto videoklipom spokojný. ****

Blondie - Mother (2011) (hudební videoklip)

Pieseň "Mother" je v poradí tretia skladba z deviateho radového štúdiového albumu americkej hudobnej skupiny Blondie. Album nesie názov "Panic of Girls". Vyšiel tridsiateho mája v roku 2011 pod značkou vydavateľstva Five Seven Music. Ku songu "Mother" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý sa nesie v štýle zombie. Počas vystúpenia kapely sa do klubu dostane niekoľko oživlých mŕtvol a napadnú návštevníkov koncertu. Nie moc podarený pokus o hororový zombie klip. Smutné je však predovšetkým to, že členovia kapely a i samotná speváčka Deborah Ann Harry už vzhľadom na svoj vek pôsobia ako zombie. ***

Blondie - Victor (1979) (hudební videoklip)

Pieseň "Victor" je v poradí jedenásta, predposledná skladba zo štvrtého štúdiového albumu americkej hudobnej skupiny Blondie. Album nesie názov "Eat to the Beat". Vyšiel dvadsiateho ôsmeho septembra v roku 1979 pod značkou vydavateľstva Chrysalis Records. Ku songu "Victor" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip. Je to zvláštna, temná, ponurá, new wave punková skladba a taký je aj klip. Zvláštny a temný. Blonďavá speváčka Deborah Ann Harry oblečená v dlhom, čiernom plášti, zahalená čiernou kapucňou, v ňom doslova vrieska a predvádza šialené grimasy. Divné, fakt hodne divné. The gothic side of Blondie! I love Debbie. ****

Blondie - Denis (1978) (hudební videoklip)

Pieseň "Denis" je v poradí druhá skladba z druhého štúdiového albumu americkej hudobnej skupiny Blondie. Album nesie názov "Plastic Letters". Vyšiel vo februári roku 1978 pod značkou vydavateľstva Chrysalis Records. Ku songu "Denis" bol natočený oficiálny videoklip. Nie je to nič náročné, ale bezvadne to funguje. Klasický new wave minimalizmus. Charizmatická, pekná speváčka Deborah Ann Harry len tak poskakuje v priliehavých pruhovaných šatách medzi členmi kapely a spieva o tom, ako bláznivo je zamilovaná do modrookého Denisa. No a keď príde pasáž spievaná po francúzsky, tak mi vždy prebehnú zimomriavky po chrbte. Debbie Harry bola moja platonická láska. ****