Shakeus

Shakeus

Miroslav Zeman

okres Praha

13 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

  Tento film se ke mně dostal už v době svého vzniku, což bylo o několik let dříve, než zažil v ČR boom a najednou byl všude. Každému jsem ho pouštěl, každému o něm vyprávěl, hned jsem se do něj totiž zamiloval, proto mě opravdu potěšilo, když jsem objevil stránku csfd.cz a byl zde na prvním místě. A pokud se nepletu, už ho neopustil. Je to krásný velký příběh o kamarádství, svobodě, naději, stáří a „institucializovanosti“ :-) Všechny postavy jsou skvěle zahrané, dokonale obsazené, každý má svůj prostor, svůj příběh. Možná to někomu nepřijde, ale film je ohromě pozitivní, těžko odhadovat kolikrát jsem jej viděl a pokaždé jsem se neskutečně uvolnil. Jen snad smrt Brookse musí s každým zacloumat, abych se přiznal, jednou jsem u této scény pustil i slzu. Výjimečný je u filmu i český dabing, který celou atmosféru dovytváří. Nedovolil bych si říci, který film je ze všech nejlepší, tento film je ale můj nejoblíbenější.

 • poster

  Kmotr (1972)

  Filmová legenda a dokonalý epos o mafiánské rodině. Maximálně vážný, věrohodný, bravurně zahraný a skvěle zrežírovaný stejnojmenný bestseller Maria Puzza. Od knižní předlohy film převzal samozřejmě vynikající scénář, i když se ve filmu, díky bohu, nerozvádějí některé osudy tak, jako tomu je v knize. Jedinečnou atmosféru ještě umocňuje výborný hudební doprovod. Marlona Branda v roli Vita Corleona si prý vzali za vzor i někteří skuteční vládci podsvětí. F.F.Coppola také pro filmový svět objevil, v té době jen málo známého, Al Pacina, za což mu díky :-)

 • poster

  Zachraňte vojína Ryana (1998)

  Myslím, že „Vojín Ryan“ je nejlepší válečný film, jaký kdy byl natočený. Je až neuvěřitelně realistický a surový, ale nemůžeme si dělat iluze, že Druhá světová válka probíhala jako v politických slátaninách s Johnem Waynem. Režie, kamera, zvuky a herecké výkony (jen M.D. mi tu trochu nesedl) jsou vynikající. Často se mluví hlavně o první půlhodině jako o tom nejlepším, ale s tím moc nesouhlasím, i když nástup je to opravdu zdrcující. Ovšem bloudění po zničené a zmáčené Normandii a stejně tak závěrečné bitva, je rovněž perfektní. Když se před poslední bitvou blížili dva panzery VI (tygři) na „naše“ pozice, byl jsem jak zmražený, snad jsem vůbec nedýchal. Příběh je dobrý, zápletka zajímavá a trochu krutá, což je zde samozřejmě dobře. Charaktery jsou docela obyčejné, někdy mají i svůj vlastní příběh.Hlavní dějová kostra je tu až na druhém místě, jde vlastně o takovou Odyseu, cestu po bojišti. Moc se mi líbilo i zpracovaní mnoha historických reálií, jako uniformy, technika, zbraně, ale i prostředí, chování a snad i celkové nasvícení a barevná chudost umocňují dojem, že koukáme skrze bránu času do roku 1944. Pro lidi, co se zajímají o západní frontu WW2 je "Vojín Ryan" plněný sen. A na závěr vzkaz kritikům: Nesnažte se být zajímaví za každou cenu a raději si něco ohledně tématu zjistěte. Obvykle, když totiž slyším, nebo čtu, nějaké kritické ohlasy, musím se takovým nepodloženým, nicneříkajícím a splácaným žvástům jen smát.

 • poster

  L. A. - Přísně tajné (1997)

  Opravdová kriminální lahůdka z Ameriky 50. let. Skvělé herecké výkony a vynikající příběh. Vše skvěle zrežírováno a doplněno atmosférickou hudbou. Doporučuji vidět víckrát, protože si troufám říct, že většině diváků spousta věcí unikne. Pro mě jeden z top filmů vůbec.

 • poster

  Tenkrát na Západě (1968)

  Vše už bylo řečeno o této legendě. Dá se na ní dívat stále a stále dokola. Příběh, postavy, HUDBA, kamera, atmosféra … vše je jedinečné a neopakovatelné. Není žádný jiný film, který by se tomuto dílu podobal.

 • poster

  Pianista (2002)

  Velmi velmi působivé. Víc snad ani nevím co dodat, to se prostě musí vidět :-) A pak dát 5 :-). Rozhodně doporučuji si i přečíst knížku, je dějově hodně podobná, o to je film ještě hodnotnější, jedná se totiž o popis skutečného osudu pianisty Wladyslawa Szpilmana. Opravdu silné.

 • poster

  Sedm (1995)

  Drsný velmi napínavý krimi-thriller s výbornou zápletkou a hereckými výkony. Ve svém žánru to nejlepší, co bylo kdy natočeno. Po skončení jsem byl ještě pěknou chvíli mimo. Díky za to Davide Finchere.

 • poster

  Vetřelci (1986)

  Máme tu Terminátory 1 a 2, Skálu, Smrtonosné pasti či zbraně, bezesporu velké akční pecky, jenže pro mě je nejlepší akční film všech dob právě druhý střed Ripleyové s vetřelcem. Scott vetřelce vymyslel, Cameron ho přivedl k dokonalosti.

 • poster

  Casino (1995)

  Mistrovská mafiánská lahůdka. Film má neuvěřitelné tempo a atmosféru, co záběr, to perla! Hádky, vystupování, popis kasina s rukách mafie … Skutečný skvost s plejádou neuvěřitelných hereckých výkonů v čele, s nikým menším než absolutním mistrem, Robertem De Nirem. Moje De Nirova neoblíbenější role a díky němu stavím tento film ještě o trochu výše, než taktéž vynikající Goodfellas. Současně také nejlepší Scorseseho film.

 • poster

  Muž z Acapulca (1973)