jhrasko

jhrasko

ďurroo mucha

Česko
(narodený v piatok trinásteho)

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36
    • 22.6.2017  19:16
    Sedmilhářky (TV seriál) (2017)

Je to výborne napísané, je to dokonale zahrané. Je to feministicky sexi a celkom logicky to nahráva dievčatám a ženám, ale...chlapi sú zaujímaví, nie sú len do počtu, nie sú doplnky, sú akí sú, každopádne zaujímaví. Flashbacky mi spočiatku nevyhovovali, ale zvykol som si. Fascinácia nožmi akože ideme diváka popliesť počas všetkých epizód mi vadila. Ale to je len detail. Pretože som párkrát, resp. veľakrát explodoval do smiechu (scény Madeline a jej staršej dcéry najviac), veľakrát cítil bezmocnosť, úzkosť a strach. Záver mi ani trocha nevadil - nemám s čím porovnávať. A spravodlivosť pre všetkých...

• 17.4.2017  18:52

ku komentáru vyššie/nižšie - dáva to zmysel, absolútny. Nezabúda(j)me, takto nezmyselne predsa funguje(me). Prežité vzťahy nás ovplyvňujú, robíme v nich, i po nich, bláznivé a nelogické kroky. A zrazu vytriezveme, behom minúty. Jedna z najsmutnejších scén, v reštaurácii, behom minúty, bez zbytočných slov - je v nej všetko a náhle veľké NIČ. Len smutné, prázdne pohľady. Nikam.

• 25.12.2016  13:08
    Mladý papež (TV seriál) (2016)

Človek nevie, čo čakať. A Sorrentino, majster, si pohral s očakávaniami ako málokto. Je to dokonalá hra - Lenny je figúrka, spočiatku narcistická, až odporne narcistická (fascinuje tých, ktorí majú zdravé sebavedomie), provokatívna, cynická. Autori, chvalabohu, (pre niektorých asi práve bohužiaľ) postupujúcim dejom pozornosť upriamia na mikropríbehy, ktoré každý jeden (pre mňa vyjma ministerského stretnutia) fascinujú a dojímajú. Spočiatku som si prial viac hollywoodský prístup a keď sa začali tvorcovia na jeho hrane pohybovať, prial som si opak. Sorrentinovsky šikovné a dokonale nákazlivé. A ak sa človek odprostí od Vatikánu (komu to ide), jednou z línii, ktorá dostala mňa, je odlišnosť a boj každého z nás s egom - a ako sa inakosť stále málo toleruje...tbc...áno, seriálový šok roka...tbc...

• 25.12.2016  12:22

Strhujúci príbeh - nie tempom, to je totiž správne autentické, ako život sám, ale spracovaním - kamera Kacpera Fertacza je jedinečná. Sníma život jednej (ne)obyčajnej rodiny, akoby sa nič nedialo, pod povrchom sa ale deje toho (niekedy) až príliš. Postava matky je jednou z najviac tragických postáv, ktoré som na plátne v ostatných rokoch videl. Posledná rodina je moderný európsky film a nastavuje slušné zrkadlo Európskej filmovej akadémii (pán Wenders), ktorá si už roky bigotne všíma a nominuje poväčšinou "zaručené" mená ako Almódovar či Ozon. Jednoznačný víťaz projektu scope100.

• 18.11.2016  19:16
    Chaos (TV film) (2000)

Zabudnutý skvost domácej televíznej tvorby, dokonale revolucionársky, správne nad vecou, bezchybne obsadený, permanentný osemdesiatminútový úsmev. Občas sú herci dramatickejší než je treba, ale odpúšťam. Najsilnejšou zložkou diela je každopádne jeho text, v dnešnej dobe zdá sa aktuálnejší než kedykoľvek inokedy....(aktualizované 18/11/2016).

• 16.11.2016  15:36

Čistá filmárčina, od začiatku do konca. A paradoxne (osobná) hláška zo scenára, napriek očakávaniam, nejde smerom k JB, ale k dáme pri raňajkách: "So what don´t U want...???" Komentár DaViD´82 má úplne všetko.

• 7.11.2016  22:16
    Kdyby... (1968)

Nikdy nič podobné nevidené / nevídané, vtipné, provokatívne, revolučné, znepokojivé. Inak a jednoducho - NADČASOVÉ. YES !!!!!

• 25.10.2016  22:07

Na prednáške: PROFESOR: Řekněte nám slečno, za jakých okolností konstatujeme u vyšetřovaných objektů tzv. úpornou mlčenlivost? SLEČNA: k úporné mlčenlivosti dochází u objektů duševne méněcenných až debilných. GULLIVER: Včera pane profesore, včera jste úporně mlčel Vy. JA: napriek rytmicky nevyrovnanému záveru, v českých luzích a hájích NEVIDENÉ a NEVÍDANÉ !

• 25.10.2016  22:04

Dokonalá absurdita o malých, nenápadných a snaživých debiloch medzi nami. A o tom, že každého z nás si nejaký nájde, sú totiž strašne spoľahliví.

• 12.7.2016  12:24
    Týden a den (2016)

51.kviff, najsrdcovejšia snímka. Videné dvakrát. Princíp muž a žena. Nadhľad, životná múdrosť, vtip, presné odtiene smútku každého z nás, zachytená osobitosť, ako sa vysporadúvame s bolesťou. Geniálne odsledované nuansy života. Izraelský Steve Jobs look like (tvorcovia na podobu prišli až pri nakrúcaní, Shai Avivi totiž v civile bradu nenosí) a tak trocha Ryan Gosling či Christian Bale look like Tomer Kapon v malých konopných životných etudách. A Žeňa Dodina, herecky minimalistická, koho napadne uroniť jedinú slzu v zubárskom kresle ? - a to len tak akoby mimochodom. Asaph Polonsky, ĎAKUJEM. Možno si niekedy ubalím brko:-)))))

• 12.7.2016  11:11
    Toni Erdmann (2016)

po 13 rokoch v korporáte a čerstvo v dobrovoľnej výpovedi ma nemohol žiaden film, celkom na záver kviff, zasiahnuť viac. Ani chvíľa zbytočná, presné, úderné, smutné, neuveriteľne smutné (pre tých, čo aspoň chvíľu takto žili) a paradoxne, vtipné zároveň. Ako zabíjame seba, seba v sebe, navzájom, ako zabúdame na tých, čo nám dali dobré základy. Ako čumíme do mobilov, miesto toho, aby sme sa zhovárali, ako devastujeme prežívanie. Takmer celú dobu som pozeral s otvorenou hubou. Kto pozná mojich posledných pár rokov takto detailne ? Sandra Hüller - geniálne. Za mňa jediné - zbytočných posledných 5 minút, monológ pre nepozorných. Takto si každopádne predstavujem moderný európsky film !

• 9.6.2016  11:08
    Arabela (TV seriál) (1980)

Macourek a Vorlíček, nekecajte, nepresvedčíte ma ani náhodou, že nebola žiadna trávička, keď ste Arabelu písali.

• 11.6.2015  20:44
    Roald Dahl's Esio Trot (TV film) (2015)

DDDDAHLovsky DDDDOJÍMAVO DDDDOKONALÉ..či DDDDokonalo DDDDojímavé? OBOJE! Nech žijú JuDDDDi, DDDDDustin a korytnačky! "What´s the point in getting old if U can´t break the rules?" "U are American, for heaven´s sake - the land that brought us Fred Astaire and John Travolta and...that naughty little Justin Timberlake..."

• 3.2.2015  20:43

Čistá radosť z osobitej filmárčiny. Nadčasové v situáciách, v dialogóch, ani neviem kedy naposledy videný podobne herecky (mimicky) v nuansách vybalansovaný malý filmík. Žánrovo chvíľami nevyvážené, ale Natalie a najmä Mr. McQueen - to je proste NIEČO (gestá, výrazy, oči, Oči, OČI). Zopárkrát som si pri sledovaní spomenul na: Moonstruck, inšiprácie sú zrejmé/možné.

• 22.1.2015  20:46
    The Fall (TV seriál) (2013)

Je priam neuveriteľné, že celá druhá séria sa obišla bez jedinej scény explictiného násilia. A napriek tomu (možno práve pre to) bola pre mňa psychicky ešte viac vysiľujúca, totálne ma sparalyzovala a bol som bez schopnosti dať viac ako dve časti za sebou. "Chémia" Stella/Paul = čistá fascinácia. "We are losing him..." HYPNOTICKÉ.

• 29.12.2014  19:03

Silné. Civilné. Nevydierajúce. Zamerané na detaily, na drobnosti, na malé životné etudy nielen hlavnej postavy, ale (paradoxne), veľmi zaujímavo, jej najbližšieho okolia (v čom je neuveriteľná/tichá sila). Navyše výborne nasnímané, s minimalistickým hudobným podkresom. Smutné, uf. "I wish I had cancer. I mean it. I wouldn´t feel so ashamed..." (napísané 14.12.2014)...29.12.2014 prehodnotené, zo 4* na 5*, prečítaná predloha, nešlo ju zadaptovať lepšie! Kongeniálne spojenie autorského rozumu a citu.

• 19.10.2014  13:27
    Pečovatel (2014)

Nevďačné (a neobľúbené) témou, ale geniálne atmosférou (strih, nasvietenie). Pocitovo na úrovni najsilnejšie zimomriavkových: El Secreto de sus ojos, Zodiac a True detective (na rozdiel od ktorého režisér rafinovane potlačil akúkoľvek milostnú líniu, čím celkovému vyzneniu jednoznačne prospel). ŤAŽIVÉ.

• 24.7.2013  20:07

Veľkolepé i komorné (intímne), malé rímske životné etudy, z ktorých je nostalgicky (celkom clivo), zároveň ale vedia vykúzliť široký úsmev...Určite nejde o dokonalý film, ale majúci dokonalé okamihy...navyše s dychberúcim soundtrackom. LA GRANDE OPOJENIE.

• 2.8.2012  19:03
    Za zdmi (2012)

Láska ako hojdačka. Od náhodného zoznámenia, po počiatočné trápnosti, cez hlad po poznaní a objavovaní, ľahko a vtipne..ale presne, hojdačka, ups and downs..a o voľbe v živote...každý si vyberáme...pohodlie vs. niečo hore nad nami. Nevysvetliteľné, nepopísateľné. Na rozdiel od napr. Keep the lights on, ktorý je obmedzený na svoj zvláštny mikrosvet, je príbeh Paula a Ilira veľmi ľahko pretrasformovateľný na akýkoľvek pár (straight or gay). Intímne a prekvapujúce, pocitovo pre mňa podobné Like Crazy

• 8.7.2012  21:09
    Silnice (1954)

Perinbabka, milá, ak existuje absolútna čistota, si to TY. Cesta, ktorou kráčam so zaslúženou pravidelnosťou. Možno pre niektorých zostarla postupmi, nikdy ale nezostarne pocitmi.

• 8.4.2012  23:59

Bolo 23.59 (už hodinu som mal spať).

• 7.4.2012  23:30
    Vyhoštění (2007)

Áno, opakujem sa, ale takto si predstavujem moderný európsky film.

• 7.4.2012  23:29

* * * * * každý hľadá svoje miesto, kde sa zloží, kde mu ráno buchne slnko o zem tieň. Kde sa len tak sedí, na vlnenom svetri, z cigariet sa dymí...milovať chuť marhúľ, mrviť doma upečený chleba, veriť v božie mlyny, keď po niečom túžim, že sa stane, v odpustenie viny a na veštenie z dlane * * * * *

• 21.3.2012  22:56

Príbeh, ktorého názov nemôže byť symbolickejší a veľavravnejší (pravdivejší) zároveň.

• 3.10.2011  23:43
    Mildred Pierceová (TV seriál) (2011)

nemá zmysel písať čokoľvek iné, než napísal kamarát Martin (marvan). Dopozeral som piatu časť a premýšľal, prečo ma MP nechce pustiť a nenájdem lepšie slová, tak len pretlmočím jeho postreh, ktorý presne vystihol moje pocity : geniálne je najmä pojatie hrdinov, ktorí nie sú profilovaní ako tí, ktorým by sme mali/nemali fandiť, nie sú ani kladní alebo záporní či sympatickí. Divák si musí neustále hľadať k nim svoju cestu a s každou ďalšou zápletkou meniť postoj. Inými slovami: DOKONALÁ (a tým fascinujúca) AMBIVALENCIA. Časť 4, 49minúta, videné minimálne 20X.

• 13.8.2011  21:15

Nedokonalé ako život sám, nevyrovnané ako život sám <- (a tým pádom pre mňa) -> výnimočné v optike, ktorou nazerá práve na ups and downs priemerného človeka. Výborná predloha, rozumný režisér, herci vediaci presne čo a ako hrať. Navyše vtipné cameos kanadskej režisérskej elity: Denys, Atom, David. Prekvapenie. Píšem si: Mordecai Richler, Argo, v hľadáčiku. Jeden z mojich TOP filmov roka 2010. Miloši, ďakujem za nakopnutie.

• 11.8.2011  22:11

Elementárne pocity. Život v jednom dni. A jeden deň, ktorý zmení celý život. Zároveň ANTIfilm na výlet do multikina pozrieť si hit s B.Pittom a S.Pennom. Vážne nie. NEVÍDANÁ AUTORSKÁ SLOBODA.

• 7.7.2011  23:07
    Medianeras (2011)

WHERE IS WALLY? O tom, ako nám internet priblížil svet, ale vzdialil život. O tom, ako nás unavuje zdravý životný štýl (chodíme plávať len preto, aby sme si počítali bazény a nie pre čistú radosť). O "až" budhistickej vlastnosti - tzv. náladovom termostate - nastaviť sa tak, aby veselý deň nebol až tak veselý a smutný až tak smutný. O rane kladivom do hlavy, o ďalšom rovitrole. O Woodym, o námorníckom tričku. Pre tých, čo nepochopili pointu (a že nás bolo): opýtajte sa v záverečnej scéne WHERE IS WALLY? LÁSKA.

• 7.7.2011  22:44

Kongeniálne spojenie autorskej odvahy, inteligencie, individuálnej múdrosti a pokory. Jednoduchý nápad, univerzálna myšlienka - VIERA, viera v seba samého, zmysel existovania, miesto pod slnkom vs. všeobecné i konkrétne očakávania spoločnosti (a normy). Silne polarizujúci film, v ktorom sa pochybnosti dajú vnímať i ako hrozba, ale zároveň poľudštenie hlavy cirkvi. Je len na každom z nás, čo hľadá (a čo nájde). Plný počet za zimomriavkový záver.

• 6.7.2011  23:44

Najautentickejší zážizok od: 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni