• Thriller

Říše světla (2022)

Možno nijak objavný, ale dojímavý Mendesov film. O tom, ako nás i krátke životné etudy dokážu obohatiť a posunúť. Na celý život, navždy. Geniálna Olivia, geniálna.

Propast mezi námi (2019)

Ťažká téma, obraz vzťahu, v ktorom prevláda už "len" stereotyp, nuda, zvyk. Nesympatická, ale plastická postava ženy, trpiacej opustením, ublížením, ponížením, v zdánlivo hysterickom podaní Annette Bening, ktorej, podľa mňa, škodí snaha trafiť čo najlepší britský akcent. Bill Nighy submisívny intelektuál, majúci už plné zuby života s dominantnou partnerkou. A Josh OC, postava na prvé videnie málo zaujímavá, ale opakovaným pozretím vlastne najzaujímavejšia. Trpiaca najviac okolnosťami rozpadu vzťahu rodičov, akejsi istoty v hľadaní seba samého a vlastne nachádzajúci cez ich neschopnosť komunikovať cestu vysporiadať sa sám lepšie so svojim neistotami. Chuť pozrieť si film znova a predstaviť si ako by šlo príbeh preniesť na divadelné dosky, nech sú komplimentom smerom k autorovi....a za bieleho dňa snívať, nebiješ ma, nepohladkáš, tak málo lásky mi dávaš. Nenaprávam chyby, čo sa stalo bolo treba....."

Ulička přízraků (2021)

Velľké opuletné nič. Cast snov, Cate a Toni prvý raz spolu na plátne, hoc bez jedinej spoločnej scény, ale film, pomerne absurdne, stojí a padá (subjektívne oveľa viac padá) na nezaujímavom príbehu. Ten navyše zabíja nekonečná stopáž. Jediné čo oceňujem, a čo mi dal, je zistenie, že Bradley Cooper je predsa len trochu herec a nielen hezoun.

Míjení (2023)

Brutálne nesympatická hlavná postava. Nerozhodný a samoľúby narcis, ktorý ničí životy tým, ktorí sa na neho, z rôznych dôvodov, nafixujú. Trvalo mi prijať nejakú chviľu tento fakt ako zámer autorov. Choré a absurdne toxické vzťahy ako zrkadlo doby. Rogowski každopádne rulezzzzz, Tomas je v jeho podaní karikatúrou samého seba.

Dlouhá bílá nit (1970) (TV film)

Je to neveselé, ubolené, pochmúrne, tragické, ale zároveň geniálne zrežírované a zahrané. Prehliadka silných a výrazných žien, nezaujímavých a nerozhodných chlapov. Atypické na dobu vzniku. Janka Roháča si dávam do hladáčiku, viac si ho preskúmam. PS: presne ako píše LiVentura: drsná patologickosť vzťahov. I mne bolo pri sledovaní hodne úzko.

Sharp Stick (2022)

Typická Lena D.. Otvorená, bizarná, pre niekoho možno až nechutná, na seba strhávajúca pozornosť (i keď si vie dopriať viac). Len škoda, že Sarah Jo nezažíva svoje prebudenie skôr ako v 26, vyznenie by bolo uveriteľnejšie a asi i vtipnejšie. Ale zase nikdy nie je neskoro, na nič, v Leninon svete očividne nie. "You're the most fucking, obnoxious person I've ever met."

Když promluvila (2022)

Jedným dychom. Maria Schrader nehodnotí, len zaznamenáva, konštatuje. Dokumentaristicky presne, bez zbytočných odbočiek, s castom, ktorý je všetko, len nie hviezdny, ale o to autentickejší a  údernejší. Výber vedľajších postáv, S.Morton, J.Ehle, P.Clarkson akoby konzultovala so mnou, dokonalé herecké prítomnosti. Komentár najznámejšieho miestneho predátora som ani nezačal čítať, strata času. Btw, ktorých 6 filmov Harvey Weinsteina získalo Oscara, vážený distribútor?

Aisha (2022)

Veľmi fyzicky, až nepríjemne autenticky podaný obraz o osude tých, ktorí sa narodili pod nie šťastnou hviezdou. Uvedomenie si, ako sa vlastne trápime minoritnými a zástupnými problémami, akokoľvek veľké sa nám zdajú. Stačí si pozrieť príbeh Aishy v brilantnom podaní Letitie Wright (tu Oscar vôbec nedovidí) a jej márny dennodenný boj s úradnickou mašinériou, kedy i zohriatie jedla v mikrovlnke vie niekomu biť do očí. A Josh, chlapčisko ušaté, s "írskym" umumlaným prízvukom a zmeneným hlasom nikdy nebol tak životne nepoužiteľný a napriek tomu a práve pre to ľudsky krehký.