Derren Brown: Apokalypsa (2012) (pořad)

Nízko hodnotím iba preto, lebo si myslím, že je to FAKE. Môžem uviesť aj niekoľko dôvodov. 1. Mimika hlavnej postavy je medvedia, bez emócií. Všetko prekvapenie, zdesenie, radosť, to všetko mimicky stvárňuje iba kaprovaním (otváraním úst). Myslím si, že Derren si tohto človeka vybral zámerne aj kvôli tejto vlastnosti. 2. Spomínaná neverbálna komunikácia hlavnej postavy je dosť odlišná počas celej apokalypsy a iná je v štúdiových pasážach. 3. Hlavná postava sa správa iracionálne. Pud sebazáchovy by každému kázal, aby hľadal niečo kovové, alebo ostré a chytil to do ruky. Verím tomu, že každý z nás by tento predmet v podobnej situácii kŕčovito držal v ruke. Veľmi sa ale nedivím, že takéto predmety Derren nerozmiestnil schválne, pretože by mohol niekto prísť k úrazu. Napriek tomu neverím, že by postavy nechytili do rúk aspoň hasák, alebo kľúč z auta na výmenu rezervy,... 4. počas celého filmu odznelo slovo f*§k iba jeden krát, aj to až po zvítaní hlavnej postavy s Derrenom. Koľko krát by toto zázračné slovíčko použil bežný Brit, ktorého obľúbenou zábavkou je spoločenský alkoholizmus, použil toto slovo v skutočnom živote a koľko v takto vypätej situácii? Chcem veriť tomu, že Derren mohol myslieť celý projekt dobre. Neverím ale tomu, že sa mu to podarilo. Buď postava zámer odhalila počas nakrúcania, alebo to vedela už predtým. Je to ale iba môj názor.

Zasažen bleskem (2012)

Sympatizovať s rozmaznaným frackom, ktorý si o sebe myslí, že je niečo viac ako ostatní, chce dosť podobnú povahu. Vyložene odporná hlavná postava bola navyše aj odporne zahratá. Odpudivé ego, ako by herec hral v domčeku pre bábiky a celý priestor patril jemu. Ostatné slušné herecké mená pôsobili naopak príliš ukáznene a nevýrazne. Christina Hendricks dostala väčie bruško ako prsia, čo niekomu môže pokaziť mokré sny, mne ale rozhodne nie.

Vikingové (2013) (seriál)

Ťažko sa mi hodnotí seriál, kde vôbec nesympatizujem so žiadnou z postáv. Nie že by boli nesympaticky obsadené, mám len problém s umelou heroizáciou ich životného štýlu. Pochopím vyzdvihovanie ich vojenského umu, čo nechápem je vyžívanie sa v rabovaní, kradnutí a zabíjaní. Tu budem asi vždy len nemo a bezcitne pozerať na to, kto zomrie a žiadnej z hlavných postáv mi ľúto nebude. Sú to skrátka parchanti a v mnohých veciach sa vôbec neodlišujú od tých "našich osadníkov". Toto všetko sa však v druhej sérii mení k lepšiemu umelej heroizácie akosi ubúda. Napriek tomu stále dochádza k vojenským stretom, kde len vikingovia ovládajú perfektnú taktiku a súper dokáže len bez zmyslu sekať mečom, hoci má na sebe drahú zbroj naznačujúcu, že sa učí bojovať od raného veku jeho života. Robia tak z aktuálnych obyvateľov britských ostrovov tupé ovečky, ktoré zaručene musia byť mierumilovné, lebo sú kresťania. Žiadny z ranne stredovekých národov nebolo stádo tupých oviec, či už to boli Sasi, Frankkovia, Slovania, Vikingovia. Všetci mali svoju taktiku boja a svoju hrdosť. Autentickosť prevedenia ale vôbec nie je najhoršia a filmársky um je takmer bezchybný. Všetkými desiatimi by som bral aj slovanskú alternatívu k tejto téme a obdobiu.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Prvú polhodinku som strávil myšlienkami, že tá bloncka má naviac. Nakoniec aj odhodila rolák a ukázala špičky ľadovca. Ale teraz vážne, toto je už jediný spôsob, ako môže Hollywood konkurovať Európe - UK, Španielsku, Francúzku a zachoval si tvár továrne na akčné filmy. Pokojne by takých mohli točiť aj viac.

Nádherné bytosti (2013)

Kto nadáva na Twilight, nech si pozrie toto a pridá každej časti Twilightu jednu hviezdičku.

Země bez zákona (2012)

Pre mňa jedno veľké sklamanie, možno aj sklamanie roka. Asi som čakal novovekejších Hetfíldovcov a Mekkojovcov. A pritom zároveň nemám veľmi ani čo vytknúť. Že by chyba vo mne? Hviezdy hviezdili, atmosféru to má, chcelo by to však viac násilia a svižnejšie tempo.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Super motív. Nnízke hodnotenie odôvodňujem zle zrežírovanou atmosférou a nesympatických kastingom.

Hotel Transylvánie (2012)

Povedal by som, že bezduché, ale keďže tam nejakí duchovia boli, formulujem vetu skôr - chýbala tomu duša.

Hříšníci (2011) (seriál)

Geniálne charaktery a stále tempo, poriadne zapletené zvraty a absurdné príbehy, nikdy však nie divadelne zdramatizované a prehrávané. Otec rodiny je sfilmovaný Homer Simpson, to mi nikto nemôže oponovať. Každé z detí ich situácia poznačila iným spôsobom, čo tvorí širokú paletu porúch osobnosti a deliktov. Okrem propagácie marihuany nemám čo vytknúť, pretože všetko napísané sa drží aj v ôsmej sérii. To sa nevidí často.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Fatálne sklamanie. To, čo sa v jednotke tvárilo ako pocta klasickým akčňákom, dnes vyznieva ako paródia na ne. Žiadny Rambo, Predátor a dokonca ani Chuck N(bojím sa to dopísať), by si nikdy nedovolili natrepať dvesto vojakov do letištnej haly a nechať ich s AK-čkami čakať, dokým ich do jedného vystrieľajú. Pritom partička svalnáčov stojí v širokom stoji rozkročnom, s gulometmi pri boku a kosia úrodu záporákov. Zbrane vytunované kolimátormi a taktickými rukoväťami vie používať iba Statham, za čo vlastne dávam jednu hviezdičku. Kolimátory vyzerajú cool, ale načo ich používať, keď ich trafím aj s jednou rukou v nohaviciach? Záporáci bez pohybu, bez výstrelu čakajú na smrti. Niekoho to možno vzrušuje, ale ja som sa hambil.