Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Akční
  • Animovaný

Poslední zůstává (1996)

Písek, prach, sucho, vedro, dva znepřátelené gangy - Doylův irský gang versus Strozziho italská mafie, a jedno malé městečko, 30. léta a prohibice. Šerif je zkorumpovaný a hraje to na obě strany, obyčejní lidé se bojí. Na tomto bezútěšném místě se objevuje Honza Kovář a není to jen tak nějaký návštěvník. Už při prvním setkání vidí krásnou poloindiánskou holku a je jasné, že není zrovna spokojená, protože je nucena žít s Doylem. Honza předvede své pistolnické schopnosti se rozhodně hrát to na obě strany a přitom vidí, že jedni jsou za osmnáct a druzí bez dvou za dvacet. Stronzimu nedělá problém zmlátit ženskou a uříznout jí ucho. Největším nebezpečím je pro něj Doylův děsivý a zjizvený zabiják Hickey v podání Christophera Walkena, který je nejenže krutý a nekompromisní, ale také velice chytrý. Honza by si měl hlídat, na jakou stranu to zrovna hraje a zda vše narafičil tak, aby na něj nepadlo podezření. Ale tak dlouho se chodí s džbánem pro vodu...Film mi trochu připomínal Pro hrst dolarů, už jen svým prostředím a snahy využít nepřátelství dvou stran ve svůj prospěch, protože když se dva perou, třetí se směje.

plakát

Všichni moji blízcí (1999)

Film odehrávající se v podivných časech roku 1938-1939, kdy naši zemi postupně oklešťovalo a obsazovalo nacistické Německo pod vedením fanatického Führera Hitlera. Osud české židovské rodiny, která se na začátku raduje z toho, že jim doslova za hubičku spadl do rukou velký dům s velkou zahradou, protože původní majitel prozíravě odjíždí do USA. Máme zde Samuela, hudebníka, který si nabrnknul sličnou pětadvacítku, a ono by jim to vyšlo, kdyby za dveřmi "nestál Hitler". Dále jeho bratr Jakub, takový trochu naivka, který si myslel, že po obsazení Sudet dá Hitler tomu okleštěnému zbytku klid a pokoj, což se nestalo, a i po obsazení zbytku českých zemí je schopen tvrdit, že "nežijeme v Německu", takže českým židům vlastně nic nehrozí. No chyba lávky. Naštěstí je tu sir Nicholas Winton, který organizuje odvoz českých dětí do bezpečí ostrovního království. Pan doktor má neustále pochybnosti a nemyslí si, že by hrozilo nebezpečí. Naopak, obzvláště odpudivá je postava Helmuta Spitzera, který měl velké sklony k nacismu a pouštěl Davidovi a Soše agresivní nacistickou pochodovou píseň a později se z něj stane kolaborant. Skvělé herecké výkony, dojemný příběh nejen židovského obyvatelstva, ale také celého našeho národa. Konec byl velice dojemný a to zežloutnutí kamery jen podtrhovalo tragédii onoho "konečného řešení židovské otázky".

Diktátor (1940)

Groteskně vtipný Chaplin, kterého humor neopouštěl ani při natáčení filmu o největším zlu (společně s komunismem), které tento svět kdy zažil. Parodování Hitlera jako Hynkela bylo naprosto geniální a myslím si, že toho šaška s knírkem vystihnul moc dobře. Nesmyslné žvatlání v jazyku podobném němčině, neustálé zvedání pravice a banda nohsledů všude kolem. Na druhé straně obyčejný židovský holič a jeho sousedé, kteří jsou terorizování Stormtroopery. Reálie života v Třetí říší vystižena celkem dobře, samozřejmě nikdo tehdy nevěděl o všech hrůzách, které se děly. Závěrečný proslov jako obrana demokracie před hrůzou diktatury a zotročením lidu bych doporučil promítat na každé škole ve všech zemích, protože bohužel ani v 21. století nežijeme v míru a harmonii a vzájemný respekt, úcta, soucit a pomoc bližnímu není samozřejmostí. A nejvíce mě na tom baví to, jak špatně to přijal sám Hitler a film zakázal - nic nedovede člověka nasrat více než pravda a zakazováním dává diktátor najevo, že jej to vlastně dost vystihuje. V současné době je třeba v Číně zakázán Medvídek Pů...

Ben Hur (1959)

Krásná a dlouhá historická výprava do biblických krajin, do země zaslíbené, ale ovládané a okupované Římany. Zde žije bohatý a mocný, zároveň však hodný a altruistický Juda Ben Hur. Dokonce se kamarádí s mladým legionářem Messalou a vše vypadá, že se jeho prostřednictvím bude snažit vyjednávat o lepší podmínky pro jeho židovský lid, který má jen jednoho Boha a jehož náboženské přesvědčení je nezlomné, ať se římští okupanti snaží sebevíce. Ale hovno spadne do větráku resp. taška spadne ze střechy a splaší správcova koně, ten z něj spadne a pro neštěstí Bena a jeho rodiny nepřežije. Pak jsem konečně viděl (ve filmu), co to jsou ty Galeje a jak pojem "veslování" získal nový význam - prostě vesluješ na římské galéře dokud neodpadneš a neschytáš pár ran bičem, to vše do rytmu tympánu a v případě bojového střetu dostaneš řetěz a pouta na nohu. Ale i z galejí se dá uniknout, pokud při vás stojí Bůh. Paralelně probíhá také příběh Ježíše Krista, syna Božího, ale ten je tam spíše na okraji. Zázraků v tomto filmu bylo požehnaně a ty scenérie, výpravy a kulisy jsou důkazem poctivé filmové řemeslné práce. Jen vydržet ty skoro čtyři hodiny, to bylo na večer dost těžké a poslední půl hodinu jsem u usínal. Ale ten závod koňských spřežení byl skvělou podívanou, u které jsem seděl jako zaražený a doufal jsem, že ten Messalův řecký vůz nenadělá moc škody. Ale dopadlo to podle pořekadla "kdo s čím zachází, s tím také schází".

Čas zabíjet (1996)

Nervy drásající film, který v sobě má vše, co je potřeba - zločin, trest a soudní proces, který chce potrestat způsob potrestání onoho zločinu. Americký jih má snad dodnes problémy s rasovým násilím a určitě tam dodnes žije spousta odporných bílých vidláků s pick-upy, kteří tu a tam rádi zmlátí, znásilní nebo rovnou zabijí nějakého toho negra. Tady si dvojice buranů vybrala mladou holku, která ten hnus přežila, ale s doživotními následky. Její fotřík Carl to však nesnesl a rozhodnul se vykonat spravedlnost pomocí samopalu přímo ve vestibulu před soudní síní, a tak spadlo hovno do větráku. Burani to nepřežijí, zato se však aktivují jiní bezcenní vidláci a rozhodnou se vzkřísit Ku-klux klan, který je takovým předvojem rasové nenávisti v tak silně jižanském státě, jako je Mississippi. Takže začnou hořet kříže, lidé jsou mlácení a unášení, protože se zastávají toho negra. Jak řekl Cobb v podání Sutherlanda, "za starých časů by ten negr skončil na stromě s koulemi v hubě". V nových časech mu však hrozí trest smrti v plynové komoře a jedinou nadějí je uhrát to na nepříčetnost. To už leží v rukou skvělého obhájce Brigance v podání Matthewa McConaugheyho, který stojí proti neméně schopnému a protřelému žalobci Buckleymu v podání Kevina Spaceyho. Film skvěle ubíhá, jedno drama střídá druhé a vše spěje k dost nejistému konci.

Bojové nasazení (1986)

Oh yes! Skvěle zvolený film na páteční večer! Naprosto nekorektně vtipný a bavící Clint Eastwood v roli ostříleného válečného veterána - mariňáka seržanta Thomase Highwaye (To hell), který si umí užívat života a nasávat plnými doušky, až se z toho ocitne v base. Zde ukáže místnímu bouchačovi, že s mariňákem se fakt bít nechce, protože skončí na zemi dříve, než řekne "Upadlo ti mýdlo". Následně dá co proto bažantům a tvrdě je vycvičí k tomu, aby se z nich stali neohrožení mariňáci, kteří se nebojí riskovat své životy za to, aby Amerika konečně někde uspěla a nebyla pořád ve stavu 0-1-1. Dokonce ani ten přerostlej Švéd si na něj nepřišel, čekal jsem, že mu utne tipec, ale to se nestalo. Akce je to poměrně dost, chvílemi se sice děj vleče, protože seržant je rozvedený a neustále má tendence vracet se za svou bývalou ženou. Také je zde americký patriotismus a trocha toho patosu, to jsem nějak dokázal strávit. Ale ty hlášky o vietnamských děvkách v Saigonu a narážky na nebohé brance to vše skvěle přebíjejí a dělají z tohoto filmu to pravé akční válečné ořechové v podání skvělého Eastwooda.

Ovládací panel
3 body