Ďábelské ženy (1955)

Tohle měl být horor? Podle mě to bylo spíše takové krapet utahané krimi drama o jednom milostném trojúhelníku mezi učitelkou, ředitelem a paní ředitelovou. Děj se tedy zaměřuje na paní ředitelovou a ředitelovu milenku, které se spiknou za účelem vraždy ředitele. Druhořadou internátní školu v Saint-Cloud v pařížské metropolitní oblasti vede tyranský a krutý ředitel Michel Delassalle, který není mezi studenty z pochopitelných důvodů oblíbený. Jeho ženou je křehká Christina, emigrantka z Venezuely, která má problémy se srdcem. Michel je však kanec a má také milenecký vztah s blonďatou učitelkou Nicole Hornerovou. Očekávalo by se, že se Christina a Nicole budou nenávidět, ale k podivu všech okolo si spolu obě rozumí a sdílejí nenávist k řediteli. Michel je na studenty zlý, bije Nicole a rád se vysmívá Christině. Nicole vymyslí plán, jak se ředitele zbavit a Christina s ním po krátkém váhání souhlasí. Začíná třídenní volno a všichni odjíždějí pryč z Paříže. Christina pozve Michela do Nicolina činžovního domu v Niortu, města vzdáleného několik set kolometrů. Christina jej uklidní a dá mu nějaké pití, do kterého vhodí prášky na spaní. Pak jej společně s Nicole přenesou do koupelny, kde jej utopí v napuštěné vaně. To se nelíbí sousedovi pod nimi, kterého budí zvuk odtékající vody z vany. Následně ženské zabalí Michelovo tělo společně s těžkou sochou do ubrusu, odvezou jej zpět do školy a hodí do špinavého bazénu. Opravdu dokonalý zločin... Doufají, že pokud jeho tělo vyplave na hladinu, tak to bude považováno za nehodu. Kluci si kopou s míčem a v Nicole "omylem" vhodí klíče do bazénu, a tak je bazén vypuštěn. Nicméně, tělo se jaksi ztratilo. Z čistírny je dovezen oblek, ve kterém byl Michel utopen. V obleku je také klíč od hotelového pokoje, a tak jej Christina navštíví a dozví se, že Michel si klíče od pokoje nechal, ale málokdy pokoj využíval. Začíná to být divné. Nicole si přečte v novinách o mrtvole nalezené v Seině, a tak se Christina vypraví do márnice a zjistí, že to není Michelovo tělo. Zde se seznámí se starším zkušeným policistou v důchodu, který nyní pracuje jako soukromý detektiv, jménem Alfred Fichet. Chlápek je to prozíravý a zaplete se do případu, k Nicolině nevůli. Christina a Nicole s dalšími učiteli vidí studenta, který hrabe listí, protože mu to prý nařídil ředitel jako trest za rozbití okna. Christina jej obviní ze lži a zabaví mu prak, ale její stav se zhorší, a tak musí ležet na lůžku, jinak může brzy zemřít. Následuje školní focení a na fotografii je vidět Michelova postava v okně za studenty. Nicole raději opouští školu, ale Christina chce zůstat. Christina je tak vyděšená, že se Alfredovi ke všemu přizná, ten jí ale nevěří, přesto však prozkoumá bazén. Christina slyší v noci zvuky a tak hledá jejich původ po celé škole, pak se ale vyděsí a běží zpět do svého pokoje. V koupelně však najde Michelovo tělo ve vaně, a to začne pomalu vstávat, a tak z toho dostane Christina smrtelný infarkt. Takže zjistíme, jak to ve skutečnosti bylo, kdo se s kým spolčil a kdo si hrál na pomstychtivého ducha. Naštěstí je zde Alfred a ten se postará o vyřešení celého případu. Škola je samozřejmě uzavřena, akorát chlapec, který rozbil okno prakem, to zopakuje se slovy, že mu Christina vrátila zabavený prak... No, nebyl to špatný film, ale cosi tomu chybělo.

Generál Nil (2009)

Film o tom, jak polské komunistické svině podřízené sovětským komunistickým megasviním zavraždili polského válečného hrdinu, generála Zemské armády, který by byl v normálním státě vyznamenán nejvyšším vojenským řádem za službu vlasti a do konce života by pobíral královský důchod. Ne ale v Polské lidové republice. Brigádní generál polské zemské armády jménem Emil August Fieldorf bojoval během druhé světové válce ve Varšavě proti německým okupantům a organizoval atentáty na velitele SS. Po válce v roce 1945 je však pod falešnou identitou Walenty Gdanicky převezen do Sovětského svazu, do pracovního tábora za Uralem. Propuštěn je až v roce 1947, kdy se konečně vrací do nové Polské lidové republiky, kde je (zatím) na nádraží přivítán jako polský občan. Usadí se v Biale Podlaske, užívá falešnou identitu a nakonec se s rodinou přestěhuje do Lodže. Nemá v plánu se vrátit k odboji, tentokrát proti sovětským okupantům, a chce už mít klid. Komunistická vláda nabízí amnestii všem, kteří bojovali pod velením londýnské exilové vlády, a Fieldorf naivně prozradí svou identitu a vydá se úřadům. Rozhodne se na úřadě žádat o důchod, protože jeho rodina je bez prostředků, ale je odmítnut a venku jej okamžitě zatkne tajná policie. Následuje velice krutý a brutální výslech, vynucování přiznání se k tomu, že vydával rozkazy k vojenským akcím proti sovětským a levicovým partyzánům. Generál samozřejmě vše odmítá, ale není mu to nic platné a skončí v cele č. 11, která je zatopena vodou. Výslechu se osobně ujme plukovník MBP Jözef Rözański, který se vyžívá v násilí a krutostech. Vyslýchá také generálova mladého podřízeného, který se zachová jako hrdina když řekne, že je třeba očistit Polsko od sovětské komunistické špíny, a za to je tím šmejdem zastřelen. Polští soudruzi se během oslav nového roku domluví se sovětskými pány, že Fieldorf bude exemplárním případem a bude souzen v řádném procesu. U soudu jej obviní prokurátorka Helena Wolińska-Brus z toho, že je "fašisticko-hitlerovský zločinec" - jak absurdní! Po vykonstruovaném procesu je generál odsouzen k trestu smrti. Odvolání k vyššímu soudu neuspěje a prezident Boleslaw Bierut zamítne udělení milosti. A tak je generál oběšen 24. února 1953 ve věznici Mokotów ve Varšavě. Film, který je jasným důkazem toho, že komunistické svině se od těch nacistických příliš nelišily a pokud někdo přežil řadění gestapa, tak nemusel přežít řádění polských soudruhů. Navíc tam byl jeden ze soudruhů trefně upozorněn, že cituje Goebellse, a taky jej to pěkně nasralo. Na rozdíl od verbala si však nemyslím, že pokračovatelem bolševiků je "eurointernacionála". Ne, je to putinův kvazifašistický mafiánsko-teroristický režim, který panuje v Rusku a dopouští se válečných zločinů proti "bratrskému národu". Nasrat na komouše a nasrat na putinovské nácky!

Jdi a dívej se (1985)

No, klasický sovětský film, natočený podle jejich filmové školy, které běžný Evropan ani Američan úplně nerozumí. Jednání postav je často nepochopitelné, záběry jsou příliš dlouhé a člověk prostě neví, jestli tam všem úplně hráblo v palici, nebo jsou ti Rusáci takoví normálně. Film se odehrává v roce 1943 v nacisty okupovaném Bělorusku, kde řádili jednak partyzáni a především jednotky Einsatzguppen SS. Flyora s dalším chlapcem navzdory varování vesnického staršího vykopou z písku pušku SVT-40. Chlapců si všimne německý průzkumný letoun Fw 189. Další den dorazí k Flyorovi domů partyzáni a ti jej přes hysterický odpor jeho matky odvedou do táboru v lese, kde se z něj stává milicionář, plnící podřadné úkoly. Flyora se jednoho dne vydává s pláčem do lesa, kde se potkává s další plačící osobou, dívkou jménem Glasha, která se na něj začne usmívat a dojde mezi nimi k jistému sexuálnímu jiskření. Na partyzánský tábor zaútočí němečtí výsadkáři a střemhlavé bombardéry. Flyora díky výbuchům částečně ohluchne, a s Glashou se schovávají v lese. Pak se vydají do Flyorovy vesnice, která je prázdná a v jeho domě létají mouchy. Flyora si myslí, že jeho rodina se schovala na ostrově v rašeliništi a běží tam společně s Glashou, která si však všimne hromady mrtvol za jedním stavením. V bažině mu Glasha odhalí pravdu o smrti jeho rodiny a dojde k lehké potyčce. Pak se potkají s partyzánským bojovníkem Rubezhem, který je přivede k přeživším vesničanům a také k onomu vesnickému staršímu, který obviní Flyoru ze smrti své rodiny. Flyora se pokusí o sebevraždu zastřelením, ale je vesničany zachráněn. Partyzáni nemají co jíst, a tak se Rubezh, Flyora a další dva muži vydávají ke skladišti, které je však hlídané Němci. Oba muži jsou zabiti minou, a tak Rubezh a Flyora ukradnou krávu farmáři, který kolaboruje s Němci, ale začne na ně střílet německý kulomet a přežije to pouze Flyora, kterému pomůže farmář ukrýt se před jednotkami SS. Flyora je pak odvezen do vesnice Perekhody, kde je pro něj vybírána falešná identita, ale nad vesnicí se začínají stahovat mračna. Vesnice je obklíčena a obsazena SS Einsatzkomandem, Ruskou osvobozeneckou armádu a 118. praporem. Flyora varuje vesničany, ale není mu to nic platné, protože jsou všichni nahnáni do kostela. Flyora a mladá holka mohou kostel opustit, ale holka je skupinově znásilněna na korbě náklaďáku a s Flyorou se vyfotí německý důstojník, mířící mu na hlavu. Scéna je to odporná, němečtí ožralí bandité začnou do stodoly házet granáty, polejí ji benzinem a zapálí, a začnou střílet na všechny, kteří se pokoušejí utéct. Zkurvená nacistická prasata se ukážou v plné kráse, když brutálně povraždí nevinné vesničany. Flyora to tedy naštěstí přežije a zjistí, že partyzáni přepadli Němce. Flyora dostane pušku a bundu a setká se se skupinově znásilněnou dívkou, která je v nepříčetném stavu. Flyora se vrací do vesnice, kde partyzáni zajali jedenáct Němců a jejich spolupracovníků, včetně velitele SS-Sturmbannführera. Němci prosí o své životy a házejí vinu na ostatní, ale mladý fanatický Oberstürmführer se neomlouvá a přísahá, že bude v genocidě pokračovat. Němci jsou pak politi benzínem, ale dav je zastřelí před tím, než jsou upáleni. Při odchodu partyzánů si Flyora všimne portrétu Hitlera v kaluži a začne na něj střílet. Během toho se zpětně přehrávají klipy z Hitlerova života a končí to až obrazem jeho matky Kláry s malým Adolfem, po kterém se Flyora rozbrečí. Do toho hraje Mozartovo Rekviem a je to tedy silná scéna na konec filmu. Flyora se pak vrací k partyzánům, se kterými putuje esem. Na konec se také dozvíme, že těch vesnic vypálených se všemi jejich obyvateli bylo v Bělorusku 628. Silný film o chlapci, který se během krátké doby změnil z dítěte na dospělého a v jehož obličeji je vidět veškeré utrpení, kterým si musel v tak mladém věku projít. Němci jsou zobrazeni jako ožralí a zvrhlí banditi, kteří umí jen loupit, znásilňovat a vraždit. Válka je prostě svinstvo a to, co se dělo na východní frontě, bylo doslova peklo na zemi pro všechny, kteří měli tu smůlu, že zde žili.

Prci, prci, prcičky (1999)

Kultovní sexuálně zaměřená puberťácká komedie, na které jsem já a mí vrstevníci vyrůstali. Idealizace amerického středoškolského života, během kterého se hrál fotbal, lakros, chodilo do hudebních kroužků, kalilo a balily se ženské. Čtyři hlavní hrdinové a nejlepší kámoši - Jim, Kevin, Oz a Finch chtějí do maturity přijít o panictví a tak spojí síly dohromady. Nejblíže je k tomu Kevin, protože má jíž přítelkyni Vicky. Oz zase začne kvůli ženským chodit do jazzového hudebního kroužku a zde se potká s Heather. Jimovi se zase naskytne příležitost v podobě nádherné české studentky Nadi, která má zájem o doučování. Největším provaristou je však Finch, který se bojí srát ve škole a který se domluví s jednou holkou, že o něm bude šířit fámy, že má velký penis. Také je tu neřízená střela, sprosťák a děvkař Stifler, který rád pořádá doma párty, když je jeho máti zavřená v místnosti s kulečníkem. Jo a také nesmíme zapomenout na Shermana, který si údajně zapíchá už hned na první Stiflerově párty s jednou pěknou holkou. Dnes už legendární scény s pivem ochuceným semenem, Finchem, který po požití projímadla sere ve škole na dámských hajzlech, Jimem šoustajícím s jablečným koláčem, a především Jimův dvojitý trapas s Naďou, který vidí celá škola na internetu přes webkameru. Nesmím také zapomenout na Jimova fotra, to byl prostě táta, kterého by chtěl každý, protože měl pro sexualitu svého syna veliké pochopení a dával mu rady, jak sbalit ženské. Podle mě je to odpočinková středoškolská komedie s romantickými prvky, u které se vždy královsky pobavím. Chápu ovšem, že někomu se tento film zdá příliš zvrhlý a úchylný, ale to není můj případ, já mám vše, co vybočuje z normálu a protiví se šosáckým normám, velice rád. Jo a také jsem rád, že se ve filmu objevili mí oblíbení Blink 182!

Obhájce (2011)

Právnický krimi thriller o jednom zkušeném a namachrovaném právníkovi, který místo sezení ve své kanceláři raději cestuje se svým osobním řidičem Earlem Briggsem ve své limuzíně Lincoln a snaží se řešit případy hlavně v terénu. Nicméně, i takový profík jako zazobané a předražené právnické eso Mickey Haller se občas ve svém klientovi splete. Trestní obhájce Mickey Haller tedy pracuje především v LA County v Kalifornii a často spolupracuje se zločinci, včetně motorkářského gangu vedeného Eddiem Vogelem. Má také bývalou manželku Maggie McPhersonovou, okresní prokurátorku, se kterou má dceru a které se nelíbí jeho výběr klientely. Haller je prostřednictvím svého známého nečekaně najat, aby zastupoval bohatého hezouna z Beverly Hills jménem Loiuse Roulete, který je synem realitní magnátky Mary Windsorové. Roulet čelí obvinění z toho, že brutálně zmlátil prostitutku Reginu Campo. Heller má svého vyšetřovatele Franka Levina, se kterým společně analyzují fotografie a důkazy případu. Roulet trvá na tom, že je nevinný a že to na něj bylo narafičeno tou prostitutkou a nějakými jejími známými. Heller si však všimne rozporu v typu nalezeného nože, který policie vyměnila, a také nápadné podobnosti s jeho předchozím případem, vraždou prostitutky. Haller tehdy zastupoval obžalovaného Jesuse Martineze, proti kterému hrály drtivé důkazy. Heller přesvědčil Martineze, aby se raději falešně přiznal a vyhnul se tak trestu smrti a odešel pouze s doživotím. A tak Haller navštíví Martineze a ukazuje mu fotografie obviněných a Martinez se rozruší poté, co vidí Rouletovu fotku. Hallerovi docvakne, že si jej Roulet najal jen proto, aby zneužil důvěry mezi klientem a advokátem a zabránil mu tak mluvit o předchozím případu. Haller tedy pověří Levina, aby prozkoumal Rouleta. Roulet se vloupe k Hallerovi domů a drze se přizná k vraždě, za kterou byl odsouzen Martinez a také vyhrožuje Rouletově dceři. Později je Levin nalezen mrtev poté, co telefonoval Hallerovi, že našel Martinezovu "propustku z vězení". Haller objeví, že kulka, která zabila Levina, se shoduje se starožitným Coltem Woodmanem 0,22, který mu doma v krabici chybí. Haller však musí přesto podle zákona u soudu obhajovat svého klienta, a tak nemilosrdně vyslýchá a konfrontuje Campo. Tajně však zajistí známého vězeňského infromátore "DJ" Corlise, aby svědčil proti Rouletovi s informacemi o předchozí vraždě. Haller u soudu DJe zdiskredituje a díky tomu je Roulet osvobozen. Ihned poté je však zatčen za vraždu na základě DJova podrobného popisu. Haller si pro jistotu opatří od Earla pistoli, protože Roulet je pro nedostatek důkazů propuštěn. Naštěstí jsou tu však věrní motorkáři, kteří tomu hezounskému šmejdovi dají pořádnou čočku. Maggie zjistí, že Levin našel důkaz proti Rouletovi v podobě nezaplacené pokuty za parkování z místa a času vraždy. Rouletova matka Mary se pokusí chránit svého synáčka a chce zabít Hallera, ale ten ji postřelí pistolí od Earla. Nakonec to dobře dopadne a nevinný Martinez je propuštěn, zatímco Rouletovi hrozí trest smrti. Tak hlavně, že to dobře dopadlo. No, nebylo to špatné, ale v tomto filmu bylo něco, co mi úplně nesedělo a chvílemi jsem se nudil. Možná to bylo tím právnickým a soudním prostředím, možná příliš velkým sebevědomím hlavních postav, možná těmi prostitutkami, nevím no.

Akta X - Film (1998)

Vzhledem k masivnímu úspěchu seriálu Akta X se dalo počítat s tím, že bude natočen také celovečerní film. Nechybí v něm nic z toho, na co je fanoušek seriálu zvyklý. Na začátku filmu vidíme naše lidské předky v roce 35 000 před Kristem, když v ledové jeskyni objeví obrovského nepřátelského mimozemšťana. Ten jednoho z nich zabije a toho druhého nakazí podivnou černou substancí, která prostoupí jeho cévní soustavu. V současnosti se pak to samé stane jednomu chlapci v Texasu, který spadne do jámy. Hasičům se nepovede jej zachránit, zato však dorazí tým lidí v kontaminačních oblecích a odveze všechny nakažené pryč. Mezitím Mulder se Scullyovou vyšetřují údajnou nastraženou bombu ve vládní budově v Dallasu. Bombu objeví Mulder v budově naproti centrály FBI v automatu na limonády. Pyrotechnik se ani nesnaží bombu zlikvidovat a prostě si počká, až bomba vybuchne. Mulder s Scullyová jsou vyšetřováni, protože v budově zemřelo celkem pět lidí. Mulder se večer v baru setkává s paranoidním konspirátorem a lékařem Alvinem Kurtzwellem, který tvrdí, že výbuch byl zinscenován a ti lidé byli mrtví ještě před výbuchem. Scullyová se dostane do márnice a tam najde jednu mrtvolu, nakaženou mimozemským virem, který změnil její tělo v rosolovitou hmotu. Dále následuje vývoj vakcíny proti tomuto mimozemskému viru, falešné dětské hřiště na místě nehody v Dallasu, kukuřičné pole uprostřed pouště a zářící kopule plné včel. Muldera a Scullyovou pronásledují černé vrtulníky, které to však po chvíli vzdají. Scullyová má pak slyšení před komisí a Mulder se opět setkává s Kurtzwellem, který byl falešně obviněn z pedofilie. Scullyovou bodne včela a je nakažena virem, naštěstí jsou tu Mulderovi pomocníci a kolegové z FBI, kteří mu pomohou najít Scullyovou, kterou odvezla falešná sanitka neznámo kam, a také mu dají vakcínu proti viru. Mulder se nakonec vydává zachránit Scullyovou na Antarktidu, která skrývá pod zemí děsivé tajemství - stanici plnou lidí, zmrazených a zavěšených v ledových boxech. Vakcína sice zachrání Scullyovou, ale probudí mimozemšťany, kteří mezitím kolonizovali těla zmrazených lidí. A tak začíná boj o holý život. Agenti opět odhalili vládní spiknutí na nejvyšších úrovních, zahrnující doktory, kteří chtěli vyvinout dokonalou biologickou zbraň, ale místo toho nechali nevinné lidi stát se hostiteli nepřátelských mimozemšťanů. A ten "Cigarette Smoking Man" byl teda pěkný parchant, a na konci ho moc nepotěšilo, že bylo znovu otevřeno oddělní Akta-X.

Tenkrát na Západě (1968)

Tohle není prostě jen obyčejný film, tohle je skvostné umělecké dílo, poskládané z úchvatných scenérií, vynikajících hlavních postav, všeříkající hudby a občasné akce. Jedná se o jeden z Leonových málomluvných westernů, ale vadí to něčemu? V tomto filmu se toho moc nenamluví, ale je to jenom dobře, hlavní postavy totiž vyjadřují své pohnutky skrze činy, posturiku, gestiku a mimiku, není nutné žádné přílišné kecání. Lidé stejně vesměs kecají jen kraviny. Hlavními postavami jsou pán Harmonika, který je hnán vpřed svou minulostí a touhou po pomstě, záporák Frank, kterému není cizí žádná špatnost, bývalá kurva a současná vdova Jill McBain a také je tu bandita Manuel "Cheyenne" Gutiérrez a bohatý železniční magnát mrzák Mr. Morton, který si pro své plány najímá právě Franka. Do starého města na americkém Západě Flagstone přijíždí vlak, na který čekají tři pistolníci, kteří si krátí čas hraním s mouchami. Z vlaku pak vystoupí Harmonikář, který se těm třem postaví a všechny je postřílí. Vůdce těchto pistolníků je Frank, který pracuje pro železničního magnáta Mr. Mortona. Morton chce získat pozemky ve vlastnictví rodiny Bretta McBaina. Harmonikář si myslí, že ti tři pistolníci z nádraží patřili ke Cheyennově bandě (Frankova konkurence) na základě jejich hnědých plášťů. Frank se svými hrdlořezy navštíví ranč "Sweetwater", kde bez milosti zastřelí vdovce McBaina a jeho tři děti a na místě nechají cáry hnědých plášťů jako falešné důkazy. Do Flagstone dorazí žena jménem Jill, která se má provdat za McBaina ze Sweetwater. Není to ale jen tak nějaká ženská, je to bývalá luxusní prostitutka z New Orleans, která se za McBaina provdala už před měsícem, a tak jen jedinou dědičkou ranče Sweetwater. Ukáže se, že McBain tušil, že železnice bude dále pokračovat na západ před jeho pozemek a rozhodnul se tam postavit nádraží a stanici pro doplnění vody, a to vše musel stihnout do té doby, než dorazí železnice. Morton chtěl po Frankovi, aby McBaina pouze zastrašil, a ne aby tam provedl takový masakr, a tak se spolu kvůli tomu v Mortonově vlaku pohádají. Morton se chce s Jill dohodnout, ale zmrd Frank chce pozemek jen pro sebe. Cheynne se potká s Harmonikou v hostinci a popírá vše, z čeho je obviněn na základě falešných důkazů. Harmonika navštíví Sweetwater, kde zachrání Jill před dvěma Frankovými muži a vyleze na Mortonův vagón, odkud se dozví o spojení Franka a Mortona, ale je zajat. Frank se ptá Harmoniky, jak se jmenuje, a ten mu jako odpověď dá jména mužů, které Frank v minulosti zabil. Frank se vydává za Jill a Harmonika je ve vlaku zachráněn Cheyennem, a tak začnou ti dva spolupracovat. Rozhodnou se pomoci Jill vybudovat nádraží v Sweetwater s nashromážděným materiálem, o stavbu se mají postarat Cheynnovi muži. Frank se mezitím válí s Jill v posteli a ta je pak nucena dražit pozemek v přítomnosti Frankových nohsledů, kteří drží cenu nízko. Objeví se zde Harmonika a ten nabídne 5000 dolarů, což je odměna za nalezení a vydání Cheyenna, a tak pozemek získá on. Bohatý Morton podplatí Frankovy muže, kteří mají následně za úkol ho zastřelit, ale z nepochopitelných důvodů mu Harmonikář zachrání život. Jill je na něj naštvaná, a on jí na to řekne "Nenechal jsem je (Frankovy muže) ho zabít, a to není totéž." Následně Cheynne uteče z vazby a společně se svým gangem postřílejí zbývající Frankovy muže u Mortonova vlaku. Zůstane zde jen Morton, který se plazí u kaluže s vodou, a Frank jej nechá žít. Pak se Frank vydá do Sweetwater, kde se sejde s Harmonikou, zatímco Cheynne zůstává na ranči s Jill. Frank a Harmonika spolu mají duel, který končí Frankovou smrtí a konečně se dozvídáme, proč na něj měl Harmonika spadeno. Největší tajemství celého filmu je tak divákovi odhaleno až na jeho samotném konci. Jill doufá, že s ní Harmonika zůstane, ale ten musí jít dále a na otázku, zda se někdy vrátí, odpoví "Možná." Cheynne to bohužel nezvládne a umře na následky zranění z přestřelky. Ale nádraží se staví a Jill udělá to, co jí radil Cheynne – donese dělníkům vodu. A také si nic nedělá z toho, když jí plácnou po zadku – podle Cheyenna to nic neznamená. Klid a vyrovnanost, které z tohoto filmu, a především z postavy Harmoniky vyzařují, jsou návykové. Není nutno příliš mluvit, je nutné především konat. Film ukazuje také temnou stránku rozšiřování USA na západ, spojeného se stavbou železnice. Pro mě je tento film velkou inspirací do života a jsem rád, že byl tenkrát natočen. A ta nádherná hudba!

Bílé peklo (2001)

Tento syrový, realistický až pohádkový příběh není jen o bílém, ale také o zeleném, a především o rudém bolševickém pekle, které museli zažívat němečtí váleční zajatci ještě roky po válce. Sověti se k německým vojákům chovali v podstatě stejně, jako se němečtí vojáci chovali s sovětským zajatcům. Rudá nebo hnědá, svinstvo je oboje. Hlavním hrdinou je Clemens Forell, německý voják Wehrmachtu, zajatý v posledním roce druhé světové války. Forell je odsouzen ke 25 letům nucených prací za "boj proti partyzánům" a společně s desítkami dalších nešťastných německých vojáků je poslán na Sibiř do gulagu. Na začátku sledujeme jejich dlouhou, mrazivou a hladovou cestu vlakem na Dálný východ, kterou následuje pěší pochod. Po všem hladovění a strádání je v gulagu nečeká nic lepšího, protože zde velí krutý poručík Kamenev. Ten se neštítí fyzických trestů ani odpírání jídla, zato si však dělá zálusk na doktorku z ošetřovny. Forell se spřátelí s německým doktorem Staufferem, který se snaží svým krajanům pobyt v gulagu co nejvíce usnadňovat. První pokus o útěk v železničním vagonu nevyjde, a za to dostane Forell pořádně nabito od svých kolegů. Stauffer chtěl nejprve utéct sám, ale onemocněl rakovinou, a tak k útěku nabádá právě Forella a dává mu teplé oblečení, nabitou pistoli a také mu prozrazuje polohu skrýše se zásobami. Forell slíbí, že navštíví Forellovu ženu v Magdeburgu a sdělí jí, že je její manžel mrtvý. Forell se vydává směrem na sever, zdá se mu o hlídkách na saních tažených psy husky, a také nemá nic k jídlu. Tento problém vyřeší tuleň, díky kterému se Forell nejen nají, ale také zahřeje. Na Sibiři potká Forell dva lovce a zlatokopy Anastase a Semyona, ke kterým je nejprve podezřívavý. Nakonec, po sněhové bouři, se k nim přidá a cestují na voru, nicméně během plavby přes peřeje spadne Semyon do řeky a před utopením jej zachrání Forell. Anastas zato obydlí srub a vymlouvá se, že musel hlídat vor a věci, ale zároveň ukradne Semyonovi jeho zlato. To jej nasere a tak Anastase zastřelí. Semyon a Forell srub opouštějí, a Semyon už nemá sílu pokračovat v cestě a tak mu Forell nabídne, že ponese jeho batoh, ale podezřívavý Semyon jej shodí ze svahu. Na Forella zaútočí vlci, ale na poslední chvíli jej zachrání nomádští pastevci Chukchi. Vezmou jej do své vesnice a zde zažije Forell svůj první hezký okamžik od odjezdu na frontu - mladá vdova Irina se do něj zamiluje a dá mu kvalitní sex. Nicméně, ve městě jeden lovec zjistí, že sovětské úřady hledají Forella, a ten tak musí odejít a Irina mu aspoň věnuje psa. Forell se dostane k těžební stanici, a zde si jej soudruzi proklepnou a pošlou jej vlakem do vzdáleného města. Po cestě je však zrazen a na nádraží se potkává s Kameněvem, nicméně mu pes zachrání život, sám o něj přijde a Forellovi se povede utéct. Kameněv je od psa pokousán na obličeji a je trvale znetvořen jizvou. Následující rok se Forell vydává do Střední Asie. Ve městě se potká s jedním velice milým a pokorným polským Židem, který mu přes to, že je Forell Němec, pomůže získat falešný pas. Kameněv po něm pořád jde a při výslechu dostane chudák Žid infarkt a umře, ale před smrtí ničeho nelituje. Během přechodu do Íránu se Forell potká na mostě s Kameněvem, ale ten jej nechá projít se slovy "porazil jsem tě". Na íránské straně je však Forell považován za sovětského špiona a je zajat. Naštěstí je poblíž jeho strýc, který pracuje v Ankaře, který potvrdí identitu svého synovce a tím jej zachrání. Forell tedy dorazí do Německa a zde se v kostele setkává se svou rodinou - manželkou a dcerou, která za ty roky pěkně vyrostla. Byla to taková pěkně drsná pohádka o jednom válečném zajatci, kterému se přes všechny potíže povedlo po dlouhých letech utéct z gulagu, poprat se sibiřskou divočinou, potkat zajímavé lidi, zapíchat si, získat a přijít o psa, a nakonec se setkat se svou rodinou.

Přelet přes oceán (1957)

Celkem dobře udělaný životopisný film o jednom legendárním leteckém dobrodruhovi, kterému nechyběla odvaha a nebál se pořádných výzev. Ve filmu sledujeme jeho riskantní přelet přes Atlantik a také vzpomínky na jeho mládí, kdy jezdil na motorce, rybařil, staral se o mlýn, na létající cirkus a na práci leteckého doručovatele. Film do Billyho Wildera prostě nikdy nezklame. 19. května 1927 přespává Charles A. "Slim" Lindbergh v hotelu poblíž Roosweltova letiště před svým transatlantickým letem z New Yorku do Paříže. Jeho věrný přítel Frank Mahoney hlídá dveře před novináři. Lindbergh však nemůže spát, a vzpomíná na časy, kdy byl pilotem letecké pošty. Vzpomíná na to, jak musel přistát se svým starým de Havillandovým dvouplošníkem na malém letišti, aby mohl načerpat palivo do Chicaga. Navzdory špatnému počasí vzlétnul, aniž by věděl, že sněhová bouře uzavřela přistávací plochu v Chicagu. Proto musí přistát během bouře a zásilku doručit vlakem. Ve vlaku se potkává s pochybovačným prodejcem kšand a ten mu říká, že dva letci zahynuli při soutěži o Orteigovu cenu za první přímý let z New Yorku do Paříže. Lindbergh pak volá do Columbijské letecké společnosti v New Yorku z malé hospody na letišti v St. Louis. Nabízí cenu 15 000 dolarů za hornoplošník Bellanca a lobuje u finančníků ze St. Louis, aby financovali jeho letadlo, se kterým přeletí Atlantik za 40 hodin v očesaném jednomotorovém letadle. Jeho fanoušci jsou nadšení a podporují podnik "Duch St. Louis", což je také název jeho letadla. Dohoda s Columbijskou společností nevyjde, protože ta trvá na výběru pilota. Naštěstí je tu malý výrobce letadel jménem Ryan Airlines v San Diegu v Californii. Frank Mahoney, majitel a ředitel společnosti, slibuje postavit vhodný letoun za pouhých 90 dní. Hlavní inženýr Donald Hall dává dohromady podobu letadla a také osvědčený motor, pohánějící vrtuli. Lindbergh chce, aby letadlo bylo co nejlehčí, a tak odmítá instalovat rádio a jiné vybavení, včetně padáku. Dopředu se bude dívat pomoci periskopu. Také má svůj plán navigace podle mapy, polohy Slunce a hvězd. Navíc nemá ani autopilota, takže se nebude moci prospat. Dělníci se rozhodnou pracovat 24 hodin denně a tak je letadlo postavené za 62 dní! Lindbergh je fakt odvážný chlapík, který si strašně věří.  Následně letí letadlem, pojmenovaným "Duch St. Louis" do New Yorku a po cestě se zastaví na Lambert Field v St. Louis a ukáže své letadlo investorům. Následuje řádná příprava na let na Rooseweltově letišti, během které se Lindbergh ujišťuje, že má 450 galonů paliva, magnetický kompas a od jedné mladé krásné ženy dostane zrcátko, připevněné žvýkačkou pro čtení kompasu. Mahoney mu také dá potají do pytlíků se sendviči medaili svatého Kryštofa. Počasí za moc nestojí, Lindbergh je nevyspalý, přesto však odstartuje ze zablácené ranveje. Během letu neustále přepíná mezi palivovými nádržemi, aby bylo letadlo v rovnováze. Po čtyřech hodinách letu si uvědomuje, že nespal 28 hodin. Vzpomíná na staré časy, kdy spal u kolejí, na krátké palandě během vojenské služby a také pod větrným mlýnem. Nakonec to nevydrží a usne, naštěstí jej zachrání moucha, která mu sedne na obličej. Nad Novým Skotskem sleduje motorkáře a vzpomene si na svou první motorku Harley-Davidson, kterou vyměnil jako částečnou platbu za své první letadlo Curtis Jenny z první světové války. Během letu přes Atlantik také vzpomíná na létající cirkus, se kterým přeletěl Středozápad. Po 18 hodinách letu nad severním Atlantikem namrznou křídla a motor a letadlo začne ztrácet výšku. Vypadá to, že Slim skončí v ledovém Atlantiku, naštěstí však vletí do teplejšího vzduchu a led roztaje. Kompasy začnou selhávat a tak je třeba se navigovat podle hvězd. Během svítání Slim opět málem usne a začne padat spirálou dolů, ale tentokrát jej zachrání sluneční světlo, odrážející se v zrcátku. Takže se mu už třikrát povedlo uniknout jisté smrti. Pak vidí racky a rybáře, kteří mu nerozumí. Konečně se však objevuje pevnina a Lindbergh podle mapy zjistí, že dosáhl Dingle Bay v Irsku. Pak překročí kanál La Manche a sleduje Seinu až do Paříže, zatímco se venku začne stmívat. Ano, povedlo se mu to! Přes všechny obtíže, bez vybavení, rádia, autopilota a po desítkách hodin ve spánku je konečně nad Paříží.

Zátah 2 (2014)

Oproti prvnímu dílu celkem zklamání. Chaos, bordel, změť různých postav, ve kterých se jen těžko orientuje, a to vše se spoustou zbytečného krvavého korejského násilí. V prvním díle bylo jasně poznat, kdo proti komu bojuje, tady je to téměř nemožné. Hned na začátku filmu je Ramův bratr a pomocník z prvního dílu v boji proti svému mafiánskému bossovi jménem Andi zajat a zastřelen uprostřed pole zločincem jménem Bejo. Rama přivede na setkání s vedoucím poručíkem Bunawarem svého zraněného kolegu Bowa a zkorumpovaného nadřízeného poručíka Wahuya. Bunawar pošle Beja pryč, a nechá Wahyua zabít pod záminkou ochrany Ramy před ostatními zkorumpovanými policisty. Požádá Ramu, aby mu pomohl odhalit zločinecké jednání policejního šéfa Rezy se zločineckými syndikáty Bangun a Goto. Rama to nejprve odmítá, ale poté, co se dozví o bratrově smrti, tak do toho jde. Rama má tedy tajně infiltrovat Bangunovu organizaci a pro to musí získat důvěru Bangunova syna Uca, což se nejlépe udělá tak, že mu ve vězení během vzpoury zachrání život. Ráma je po dvou letech z vězení propuštěn a Uco jej vyzvedne, aby se sešel s Bangunem, který Rámu najme do svých služeb. Uco je však frustrovaný z toho, že má příliš malou funkci v organizaci svého otce a chce být zapojen do větších operací. Ráma toho využije a dá Ucovi do peněženky štěnici. Uco se setkává s Bejem a říká mu o spiknutí, které má Rezu a ostatní obrátit proti Bangunovi. Bejo dovolí Ucovi během jejich rozhovoru, prokládaného podřezáváním krků, aby zabíjel členy gangů, zodpovědné za vězeňské nepokoje. Vymyslí si spiknutí, které má rozpoutat válku mezi Bangunem a Gotem, což má pomoci Ucovi ukázat svou hodnotu před vlastním otcem a Bejovi to umožní obsadit Gotovo území. Je zde také Bangunův věrný vrah Prakos, kterého zabije Assassin, Bejův nejlepší vymahač. Uco se snaží přesvědčit svého otce, že Prakosu zabili Gotovi muži, ale Bangun tomu odmítá uvěřit. A tak řekne Uco Bejovi, aby nechal své dva nejlepší vrahy a sourozence Holku s kladivem a Chlápka s baseballovou pálkou, zabít několik Gotových mužů. Takže máme tři organizace - Bangunova, Bejova a Gotova, které spolu válčí. Bangun a Goto se sejdou, aby to projednali, a Uco se neudrží a přinutí svého otce, aby se vzdal svého území. Po návratu do kanceláře však Bangun svého synáčka zbije a nadává mu za to, že nesmyslně narušil mír mezi organizacemi. Ráma je mezitím napaden Rezovými zkorumpovanými policajty, ale podaří se mu je zbít. Během zotavování se z útoku je povolán do Banguovy kanceláře jeho poradcem Ekem. Než se Ráma dostane do kanclu, tak dorazí Bejo se svým Assassinem a davem stoupenců. Než Bejo zlikviduje Eka tak dorazí Rama a dá Ekovi šanci uniknout, ale sám je poražen a odvezen na popravu. Eko pak Ramu během automobilové honičky zachrání, ale sám je vážně zraněn. Eko také Ramovi prozradí, že ví, že pracuje v utajení a že je policejní důstojník. Gotův stoupenec Ryuichi informuje Gota a Ucově zradě a o tom, že se Reza setkává s Bejem a Ucem. Před Bejovoáu restaurací zavolá Rama poručíku Bunawarovi a dozvídá se, že válka gangů eskalovala. Rama dostane ujištění o tom, že je jeho rodina v bezpečí. Uco objeví ve své peněžence štěnici a všimne si, že Bejo má stejné tetování jako gang, který jej chtěl ve vězení během nepokojů zavraždit. Konečně mu dojde, že jej Bejo zneužil jako pěšce. Rama zaútočí na Bejovu restauraci a všechny zlikviduje, včetně sourozenců zabijáků, a po dlouhém boji zabije také Assassina. Rama se dostane za Bejem a naruší setkání. Bejo se jej snaží zastřelit, ale je zabit Ucem, který zabije také Rezu. Pak se otočí a chystá se zastřelit Ramu, ale zabrání mu v tom Assassinův nůž. Rama toho využije a ubodá Uca k smrti. Rama je oslabený a vyčerpaný z boje a venku narazí na Gotovy muže vedené Gotovým synem Keichim. Bunawar jede na místo, a Keichi nabízí Ramovi dohodu, který mu však odpoví, že končí. No, dalo se v tomto bordelu nějak vyznat? Všichni vypadají stejně, vymýšlejí neustále nějaké plány a podrazy a pak se akorát střílí, řeže, vrhá, mlátí a umírá. Prostě solidní korejský bordel, ale možná jsem měl jen špatnou náladu.