Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Na málokterý film jsem čekal,jako na tento. Na rozdíl od mnoha jiných,jsem nebyl až tolik zklamán epizodou II a mohu s klidem říci,že epizoda III dala smysl celému příběhu hvězdných válek. Smekám klobouk před Lucasem,jako stvořitelem díla,jež svou filozofickou podstatou, dalece překračuje hranice žánru. Epizoda III udělala z banálního příběhu o meziplanetární válce mezi dobrem a zlem něco víc. Většina postav a jejich motivace,byla skutečně vysvětlena, hrdinové pro mě nabyli podstaty a smyslu existence. Kruh se uzavřel a já jsem odcházel z kina s pocitem nostalgie. Nejen proto,že příběh skončil,ale také proto, že podstata přeměny Anakina v Darth Wadera byla dojemná a smutná,příběh jeho lásky tragický a osudový. Epizoda III není jen o boji dobra se zlem.Je to především příběh člověka jež se nedokáže vyrovnat se svým nadáním a jehož zahubí ctižádost a touha po moci větší,než může zvládnout. Je to příběh,jež ukazuje,jak lehce může každý člověk sklouznout na scestí,přestože jeho motivace a prvotní zájmy jsou veskrze bohulibé.A je to bezesporu i příběh nešťastné lásky,jež existuje navzdory tragickým vyjadřovacím schopnostem milenců.:) Kdo z nás někdy nezatouží změnit svět v něco lepšího a kdo z nás si občas nemyslí,že by to dokázal? Kdo se necítí občas nedoceněn,či slepě přesvědčen o své pravdě? Závěr ságy nám však ukazuje, že nikdy není pozdě vrátit se zpět a napravit své chyby.O tom sice tento film není,ale právě proto,že divák zná konec,nabyde Waderova podstata naplnění.Posláním pohádky je poučit a pobavit. To vše splňuje film bezezbytku. Netvrdím, že mnoho věcí nešlo udělat lépe. Připouštím,že mnohé dialogy jsou ve filmu opravdu stupidní a linie změny Anakina v Darth Wadera mi přišla malinečko urychlená a jakoby nedotažená. Lukas jako režisér se Lukasovi jako scénáristovi prostě nevyrovnal. A to i přesto,že Hayden Christensen byl pro roli chlapce stíhaného svými démony opravdu předurčen, což dokázal už v seriálu Higher Ground, u nás uváděném jako Cesta vzhůru. Možná proto,že seriál jsem sledoval, probleskl na mně z plátna Christensenův Scott,ale přesto jsem věřil postavě,již mladý herec vytvořil a jež ho v mých očích dostane na piedestal jednoho z největších tragických hrdinů filmových příběhů.Kam se hrabeš Romeo.Méně přesvědčivý se mi zdál Evan Mc Gregor,jež představil mistra Kenobiho trošku příliš floutkovsky. Natalie mně však naštěstí nezklamala,stejně jako mistr Joda. Lze říci,že na poli akce,triků a příběhu,je Lucas silný.Na poli emocí, však film trošku drhne a k dokonalosti kousíček schází.V mém případě to bylo bohužel umocněno českým dabingem a kdybych dostal do ruky jeho tvůrce,poznal by mou temnou stranu. Je škoda,že Lucas nesvěřil režii někomu jinému. Mohli jsme být svědky filmové události,překonávající i Pána prstenů. Takto se jedná,, jen" o skvělý film. Nejsem naivní,nepochybuji,že Lukas natočil nové tři díly s úmyslem ještě více vydělat. Ale zhostil se toho skvěle a já mu to baštím. Jistě se najde mnoho pseudointelektuálů,kteří se pohrnou s pytlem kritiky. Pro mě však Star Wars zůstanou nezapomenutelným zážitkem. Takže sorry,ale musím běžet,než mi vyprodají světelné meče. Ať síla provází všechny,kdo dají Epizodě III pět hvězdiček, jako já, a my pak odpusťme těm,kdo to neudělají,neboť každý může podlehnout temné straně.

Constantine (2005)

Na tenhle biják jsem se těšil jako politik na křeslo (nikoliv elektrické) a jak už to tak bývá,odcházel jsem nenasycen. Průměrná podívaná s dobrým Reevesem v hlavní roli nedokáže nabídnout správnou směsici děje a emocí.Film je plný triků a skvělých akčních scén, ale schází větší sympatie k hrdinům,kteří si mně buťo nezískali,protože nebyli dost sympatičtí,nebo umřeli příliš brzy. A tak je nakonec největším sympaťákem sám Satan,ve skvělém podání Petera Stomara,jehož vystoupení s Reevesem v žávěru filmu je skutečnou lahůdkou řadící film malinko nad průměr. Jinak ale nic objevného film nepřináší. Snad jen že kouření a sebevražda,může vážně poškodit vaše zdraví.

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Romantika sice není můj šálek opiové tinktury,ale Will Smith je přes své přijmení,skutečně netuctový protagonista. I z tohoto průměrného příběhu,dokázal vykouzlit slušný film o tom,jak sbalit holku v deseti dnech (ten film jsem neviděl,nerad bych si kazil pověst). Hitch je chlápek,který ví na co holky letí a co víc,je černošskou charakterovou obdobou Mirka Dušína.Je čestný,citlivý,vtipný a inteligentní,navíc vždy ochoten pomoci bližnímu v potížích..Přes všechny tyto nechutné kladné vlastnosti je Hitch v podáni Smithe sympaťák a veskrze správný chlápek.Skvěle mu sekunduje Fhilip Bosco,jehož pečení Pizzy, mě fakt vzalo. Eva Mendes je nesmírně sexy a vzhledem k tomu,že první dvě třetiny filmu se odvíjejí docela reálnými počátky vztahů,je to docela dobrý kafe,které však bohužel skazí neuvěřitelě přeslazený konec, takže se v závěru dá jen těžko pít. Přesto stojí za zhlédnutí a nudit se nebudete. Ať pravda a láska zvítězí nad lží a vztahy na jednu noc. A k tomu nám dopomáhej Hitch.

Jeho fotr, to je lotr! (2004)

Jeden z nemnoha druhých dílů,který předčil svého předchůdce. Nepříliš objevný scénář,zde nahrazuje herecká kvalita hlavních představitelů,kteří se baví tak dobře,že pokud se nepřistihnete v průběhu filmu při pobaveném úsměvu,je pravděpodobné,že žerete děti. Děj svižně ubíhá a konflikt dvou zcela rozdílných pohledů na rodinný život rodin Grega Yebala a jeho nastávající přináší bezpočet situací,které herecká esa jako je De Niro,Hoffman či Streisandová dovedou patřičně rozvinout. Film je klasickou oddechovkou na jejímž konci mi nezbylo, než přijmout jej do svého kruhu důvěry.Musím však říci,že především proto,že Boby s Dustinem jsou v něm již dlouholetými členy .

Ray (2004)

Další film o vůli,talentu a genialitě, sice nepostrádá na zajímavosti,skvělých hereckých výkonech,či silném příběhu,oproti svým sokům (Hledání země nezemě,Letec ale i Milion dollar baby) je však v konečném důsledku nesporně horší. Sledovat vzestupy a pády slepého hudebníka,je sice zajímavé,ne však celých 152 minut. Přiznám se, že zkratka ,o 40 let později,mi tentokrát přišla jako vysvobození,neboť jsem se obával,že budu-li nucen sledovat životní příběh Raye každou minutu až do samotného konce,budu nucen užít trošku Rayova oblíbeného životabudiče,neboť ve střízlivém stavu,bych to jistě nedokázal. Filmu by určitě neuškodilo zkrácení pasáží z koncertů a nahrávacích studií,někdy i jejich úplné vynechání. Muzika je sice skvělá, ale neměla by být někdy dominantou celého filmu. Zkrátka, příběh se někdy táhne až příliš a zabíhá do zbytečných podrobností,což mu jednoznačně ublížilo. Navíc,oproti jiným životopisným snímkům o geniálních američanech,postrádá patřičnou dávku skutečných emocí a místy působí až dokumentárně. Čtyři hvězdičky dám za Foxxe,který opravdu exceluje,jinak by to byla čistá tři.

Hledání Země Nezemě (2004)

Stačí jen věřit a dostanete,po čem toužíte. Jiná variace na stejné téma, jako poslední film Clinta Eastwooda. Tenhle je však plný fantazie,zvýrazněné obrázky,jaž se dají nazvat - To nejlepší z Tima Burtona. Johny Depp je neodolatelný a Kate Winslet k pomilování. Co na tom,že Barrie ubližuje své ženě,když na druhé straně je člověkem s tak neuvěřitelně citlivou duší s fantazií,která bere dech. Ač příběh místy působí klasicky prvoplánově,bezpečně rozpláče i manžele Stodolovy. Je nádherný,ve všech detailech,dojemný a veselý,plný největších vítězství i nejtěžších proher. Pro něco takového,má smysl navštívit kino. Trošku mi připomněl Velkou rybu. Poetikou,krásou a sílou příběhu i myšlenkou, že věří-li člověk opravdu bezbřeze, má šanci,že se mu splní jeho nejtajnější sny. V denodenním setkávání se s realitou života, je tohle lék,na rozervanou dušíčku,každého z nás. Užil jsem si každou vteřinu dokonalého příběhu,dokonalého řemesla, dokonalých hereckých výkonů snad všech představitelů,.( je až neskutečné,že Hoffman dokáže během pár minut na plátně,ztvárnit naprosto plnohodnotnou postavu,na kterou by většina herců,potřebovala seriál) , prostě neskutečně krásného filmu. Takže,zkusím věřit a se sebevraždou ještě nějaký ten den počkám:-)

Million Dollar Baby (2004)

Clint jako režisér mě opět nezklamal. Silný příběh,který vždy dominuje jeho filmům, znásobený skvělými hereckými výkony a také tím,že film není úplně takový,jak se zpočátku zdá. Tak jako Nesmiřitelní nejsou úplně westernem,tak Baby (po jejím zhlédnutí si můžete familiernost dovolit :-) není film o boxu,jak se na první pohled zdá. Je o životě,jeho smyslu a síle,která Vám pomůže,když něco opravdu chcete,která je však zároveň nevyzpytatelná a její rozhodnutí jsou nezvratná. Hilary Swank tu více než dokonalým způsobem ztělesňuje člověka,který rozhoduje a řídí svůj osud,až do samotného konce. Její herecký koncert má sílu atomové bomby,jež smete vše,co jí stojí v cestě. Dokonale civilní Clint (když uvidíte všechny Spaghetti westerny a díly S Dirty Harrym,můžete mu tykat:-) předvádí další variaci na roli tvrďáka,přicházejícího odnikud a odcházejícího nikam. A Freeman. Je dokonalým ztělesněním člověka,jež zná sílu osudu. Příběh plyne ideální rychlostí.Ne příliš rychle,ale také se netáhne. Celý film,je prostě dokonale vyvážené dílo ,včetně hudby. Za slzy se nemusíte stydět a humoru si taky užijjete. Tenhle snímek,se do řady největších filmových spektáklů určitě zařadí. Má prostě vše,co může mít dokonalý film.

Příběhy obyčejného šílenství (2005)

Ryze český film,který rozesměje,pohladí, ale také donutí k zamyšlení ,nad životem,jeho krásou, ale i úskalími. Klasičtí Zelenkovi hrdinové,se mi tentokrát zdáli ještě více lidští a milí. Film je spojením toho nejlepšího ze Samotářů a Roku ďábla,který se mi až tolik nelíbil. Naopak Příběhy obyčejného šílenství , by mě uměly dojmout k slzám,kdybych se každou chvíli nemusel smát. Ivan Trojan je skvělý, až k neuvěření,ve své touze je dojemný,neskutečně sympaticý a pravdivý. Jeho ¨filmový otec, se mu svým výkonem téměř vyrovnal. Ale vůbec jsem měl pocit, že jsem svědkem hereckých koncertů ,mnoha herců, prakticky ve všech rolích.Mmusím ještě vyzdvihnout Zuzanu Šulajovou. Od shlédnutí filmu, vytrvale bloumám kolem všech telefonních budek ve městě:-) Pro tak krásnou ženu,bych se nechal zabalit i do mrazicího boxu:-) Rovněž její výkon a nikoliv jen vzhled, mě velice zaujal. Příběh je odvýprávěný s lehkostí a svěžestí lenoru, a hluboce lituji,že jsem neviděl divadelní předlohu.Pokud je ještě lepší,přišel jsem o hodně.Vzhledem k mému postižení Hollywoodem, bych si snad představil, jen lepší konec. Na druhé straně,mě však právě on , možná dostal do nádherně nostalgické nálady,s jakou jsem opouštěl kino. A člověk nikdy nemůže získat více,než návod , co udělat v případě,když se mu splaší deka:-)

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

Další, opravdu skvělá Holywoodská pohádka. Film mi připomněl to nejlepší z Tima Burtona. Skvělé herecké výkony všech představitelů.Také ve filmu hrají nějací herci ! Jim Carrey je opravdu skvělý, temný a přitom zábavný.Herecké výkony dětí výjimečné. Okouzlující Meryl Strep.K tomu všemu skvělá kamera,kostýmy a vůbec celá vizuální stránka filmu,včetně titulků. Skutečně okouzlující film. Přípěh laděný do černé komedie, má přitom nádhernou poetickou rovinu,je smutný a pokud jste citliví alespoň jako průměrní primáti,vezme vás za srdíčko. To vše však vyvažuje černý humor a barevnost příběhu doplněný famózním podtextem vypravěče Jude Lawa, jehož hlas k poetice filmu a příběhu sedí,jako k naší sociální demokracii srp a kladivo.Jediné co lze filmu vyčíst, že děj někdy ubíhá, tak rychle, že se mi zadýchala ručička hodinek. Divák tak přichází o možnost si patřičně vychutnat všechny ingredience a dostává se do pozice labužníka,nuceného sníst své oblíbené jídlo na tři sousta. Osobně, bych klidně snesl delší metráž,nepochybuji , že i 30 minut navíc,by filmu neublížilo. Protože je děj skutečně napínavý a kdo je znalý předlohy jako já, tzn. že jeho znalosti, odpovídají znalostem průměrného američana o centru Prahy, nemůže vědět jaký další zvrat ho čeká a kdo umře :-) tentokrát. Co říci závěrem. Ve filmu si každý najde to své. I když děj je místy až mrazivý,je vyprávěn přijatelně a můžete se na něj nepochybně vydat i s vašimi dětmi. Ty se potom budou těšit na druhý díl možná stejně, jako vy. Nehledě k tomu,že příběh skrývá i silné morální poselství o síle dobra a lásky:-) Koho byto nedostalo,přátelé?:-) Já se tedy těším rozhodně. Pevně taky doufám,že film bude mít stejně vzestupnou tendenci,jako příběhy Harryho Pottera. A v takovém případě,se bude opravdu na co těšit.

Jídlo s sebou (2003)

Velmi svižná a opravdu humorná komedie, která však vede také k zamyšlení,ovšem z trochou nadsázky a patřičného nadhledu. Vyprávění o boji dvou živnostníků,proti velkému řetězci není ani příliš realistické,avšak ani příliš naivní. Výkony herců jsou slušné a patřičně ujeté. A navíc,příběh končí dobře,ale ne zase příliš. Pro pobavení v nudném podvečeru mohu jen doporučit.