Marvels (2023)

Už ani nevím o čem to bylo, pamatuju si jen občas fajn estetiku, velmi nesympatické hrdinky a Nicka Furyho pod pantoflem. Upřímně doufám, že tohle byl poslední pokus Marvelu o "Novou fázi" typu třetí Ant-Man, Čtvrtý Thor (který měl aspoň Balea), druhý Strange a teď tohle. Další komiksový biják prosím velmi jinak. 5/10

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Moje dojmy so far... ST 1: Hitovní; ST 2: Novější; ST 3: Skvělejší; ST 4: Předvídatelní. Zhltl jsem to přes víkend a to jsem se na to ani tolik netěšil, po třech letech čekání, a je to velká pecka, zvlášť pro srdcaře. Kvalita je v topu, skvělá hudba, skvěle kostýmy, skvělé je snad skoro všechno. Občas se to maličko táhne, ale když je tam nějaká akční či napínavá a dechberoucí scéna, tak šlape na 100 procent a nedá vám spát. Ale jak už jsem naznačil, je to opravdu extrémně předvídatelné, možná se mi to zdá tím, že si už nepamatuju jestli a jak moc byly předvídatelné předchozí série, ale tady jsem si více jak 10x řekl, že se stane tohle, nebo že tohle ta postava řekne a ono se to přesně takhle stalo. Ale koho to se*e ?! 9/10

Wonka (2023)

Prvních pět vteřin filmu a okamžitě vás vtáhne do svého trochu magického světa, který hraje podle vlastních pravidel a každou z postav v malém městečku si okamžitě zapamatujete a bude vám chvilku po projekci trvat než je dostanete z hlavy, protože jsou plné života a mají svůj smysl v příběhu. Šarmantní Timothée roli Wonky zvládl bravurně. A to jakým stylem je příběh odvyprávěný si zamilujete stejně, jako lidé z městečka a časem i svět Wonkovu čokoládu. Pokud se dostanu k samotným písním, tak minimálně třetinu z nich mám pořád v hlavě. Občas se to může zdát trochu přeslazené, ale to už k té čokoládě tak nějak patří. Ne, není to dokonalý a perfektní film, jsou tam chybky, ale vyprávění, postavy, kostýmy, hudba, písně, herci a famózní design je hravě přehluší a nepřijdou vám důležité. Podle mě se letos zrodila vánoční instantní klasika. 8/10.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Mistrně a precizně odvyprávěný příběh o tom jaké to asi bylo být bohatý indián v Americe. Ironicky, hlavní protagonistka nestrávila na plátně tolik času jako její kolegové, ale to vlastně vůbec nevadí, protože když tam je, opravdu to stojí za to. Na druhou stranu DiCaprio je tu každou chvíli a v první polovině jsem si říkal, že všechny ty ohlasy o tom jak je to jeho životní výkon jsou maličko přehnané, než se tedy dostaneme do poslední třetiny filmu, kde už Leo jel naplno a opravdu ze sebe vyždímal co šlo a přece jen, i kdyby jen o palec, překonal sám sebe snad ve všech předchozích rolích. Jeho bradovitý výraz z hlavy jen tak nedostanu. De Niro hraje stejně dobře jako vždycky, jen občas přidá něco nového nebo neokoukaného a minimálně mě to stačilo. Jednoduše tenhle, pomalým tempem odvyprávěný příběh, o krutosti a závisti lidí, jehož postavy dokážou být velmi odpudivé je jedna z nejzajímavějších věcí odehrávajících se v letošním roce v kinech. 8/10

Bod obnovy (2023)

Už je to nějaká doba co jsem viděl Bod obnovy na premiéře ve Varech, takže tohle shrnutí už nebude tak čerstvé, ale stále ve mně rezonuje ten skoro až opulentní vizuál (na českou kinematografii) a dokonce v některých pasážích filmu by se mohl hrdě postavit k zahraničním filmům. Bohužel je to ale právě ten vizuál a  skvělá hudba co je na něm nejatraktivnější a vlastně i to jediné co má. Nechápejte mě špatně, výběr herců je slušný, a i když jsou méně známí (až na Neužila), tak tvůrci přesně věděli koho do svých postav potřebují obsadit a myslím, že to trefili. Akorát je škoda té banální, někdy až podprůměrné, detektivní zápletky, která funguje tak trochu jenom jako výplň českého sci-fi spektáklu (konečně!!). 6/10.

Přízraky v Benátkách (2023)

Benátky, jeden barák, seance kvůli mrtvé dívce a jeden kníratý sympaťák. Menší rozpočet je kvůli malému komerčnímu úspěchu Smrti na Nilu znát, ale rozhodně nebije do očí a díky šikovné práci s kamerou v malých prostorech to vlastně ani nevadí, hlavně že tu máme další díl Branaghovo skoro-vesmíru. Je tu ale velmi znatelný rozdíl oproti předchozím dílům, celý film se totiž nese v odlišném duchu.. Dokáže být napínavý, zajímavý, strašidelný i emotivní. Pro fanoušky další úspěch, podle mě aspoň. Můžeme jen doufat, že si film vydělá na další díl. 7.5/10.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Čekal jsem víc. Odplata - První část je špičková, řemeslně částmi úchvatná špionážní podívána, která uhrane, jako vždy, svými akčními sekvencemi, kterých sice není mnoho, ale trvají dlouho a jsou s minimem střihu. Tempo filmu se v podstatě nezastaví od začátku až do konce. Překvapila mě velká spousta nových tváří v čele s velmi sympatickou Hayley Atwell. Ale.. ten příběh je opravdu absolutně debilní, občas skoro až směšný a už od dvacáté minuty ho nejde brát vážně a jediné co se dá udělat je nevšímat si ho a užívat si parádní kameru, produkci, kaskadérské kousky a setkání starých známých. MI5 > MI6 > MI7/MI3. 7,5/10.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Po zkušenosti s druhým Strangem je Love and Thunder o poznání lepší podívaná. Celá sekvence na Gorrovo planetě je naprosto suprová. Ostatně Bale je jako záporák minimálně nejděsivější ze všech ostatních záporáků v celém MCU. Najde se tu i pár jiných dobrých scén ve kterých jsem cítil trochu pompéznosti, ale hrozně rychle skončí a vystřídá je komedie nebo cringe. Bohužel mě rozesmál asi tak jeden vtip, hádám že všichni víme který. Naopak cringee je tu podle mě spousta a film to dost sráží. Zároveň je nesmyslně dramaturgicky uchopený, což také nepomáhá. Závěrečná scéna mě překvapila a neurazila, říkal jsem si vlastně proč ne. Jo a Natalí Portman jsem si po deseti letech zpátky u Marvelu hodně užíval. 6/10

Smrt ve tmě 2 (2021)

Promarněná šance. Jednička se mi moc nelíbila, i když bez pochyby přinesla jednoho z nejlepších záporáků za dlouhou dobu. Dvojka má skvělou atmosféru, skvělé hlavní duo, úsměvné twisty a silně a hlavně dobře uchopené řemeslo režisérem. Ale ve svém jádru je to prostý krvavý slasher, kterému chybí větší ambice a který nic jiného nenabídne. Mohlo to být lepší. Na druhou stranu jsem rád, že se postava Stephena Langa dočkala pokračování. 6/10

Morbius (2022)

Kvalitativně průměrná, skoro až podprůměrná podívaná, kde je většina efektů přinejlepším přijatelná. Ale Jared Leto je docela sympaťák a celkově, herecké výkony nejsou problémem tohoto filmu. Jinak to ale nedává moc smysl a když se naťukne nějaké téma či vztah mezi někým, tak se na to tvůrci prostě po 5ti minutách vykašlou a jdou dál jakoby nic a přesně tohle se děje celý film. Neříkám, že film, teda spíš Morbius jako postava nemá potenciál, to určitě má a řekl bych že i docela dost, bohužel ale skončil promarněnou šancí. Celkově to působí, že tvůrci při práci na tomhle filmu dělali všechno možné okolo a občas zapomněli, že vlastně dělají film. 5/10