Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Pohádka
  • Drama

plakát

Willy Fog 20.000 mil pod mořem (1995) (TV film)

Celkem milé zpracování, řekla bych, že pro děti neznalé předlohy, trochu zdlouhavé a neakční - přeci jen v té ponorce se toho moc nedá vymyslet a spousta scén, které by akční byly, se zas nehodí do dětského filmu. Co mě naprosto dostalo (a hudebně slyšícího synka ještě snad víc), je český dabing, respektive jeho snahy o zpěv. Probůh, proč to za ty herce někdo nenazpívá, vždyť to by snad nestálo tolik navíc. Obzvláště ženský zpěv v úvodních titulcích je skutečně o uši.

plakát

Pohádky z výše stromové chýše (2016) (TV seriál)

Bože můj, jak výchovné!!!! Sedmiletý synek se u toho během Studia kamarád nejdřív vrtěl, pak ksichtil a pak čas, po který jde toto dílo, začal využívat rozumněji - zajde si na záchod a pro něco na zub. Herecké obsazení je přesně vybrané - jedno dítě černošské, jedno asijské, jedno bílé, občas nějaké šeredné nebo tlusté nebo připostižené, aby se dodrželo multi kulti všehochuť vyvážení. Témata mají, patrně, výchovně působit na děti. Nevím, možná jsou dnešní děti jiné, ale já bych, ve věku dětských představitelů tohoto díla, měla chuť dělat přesný opak toho, co se mi tak školometsky a polopaticky předkládá. Jeden bod dávám za pěknou stromovou chýši, ta jediná nás zaujala.

plakát

Můj kamarád Marlon (2019) (TV seriál) odpad!

Synek (1. třída) kouká každou neděli na Studio Kamarád. Těší se, ale od té doby, co dávají Marlona, skáče po ovladači, aby televizi ztišil ještě než začne příšerná "hudba" znělky (má hudební sluch a vkus). Marlona nesnáší a tvrdí, že je to "nejblbější dětskej film jakej kdy viděl". Tož pravda je, že mezi jeho oblíbené patří Bowieho Labyrint a filmy Tima Burtona, takže Marlon ho neoslovil, ale za sebe musím říct, že mě neoslovil taky. Je to kožené, strojené, primitivní a hlavně šité na zakázku různým moderním požadavkům, jako je národnostní vyvážení hlavních protagonistů, řešení rádoby aktuálních problémů mezi dětmi atd.

plakát

Spy Kids 3-D: Game Over (2003)

Bavili jsme se při sledování já i sedmiletý syn. On si v tom našel svoje, já si užívala vtipné obsazení a zábavnou Sylvestrovu čtyřroli. Řekla bych, že film nelze nahlížet normálním měřítkem, už jen proto, že normální není. Ani jeho tvůrci. Prostě je to Rodriguez a nenudí.

plakát

Emil a detektivové (2001)

Jak tu tak čtu - velmi zatracované filmové dílo. Za sebe bych až tak kritická nebyla. Emila a další Kästnerovy knihy jsem jako dítě zbožňovala, Emila jsem četla stále dokola tak dlouho, dokud jsem nenarazila v knihovně na sofistikovanějšího detektiva Kalleho Blomkvista a následně Sherlocka Holmese. To, že v Německu stále vděčné téma převedli autoři filmu do moderní doby, vůbec nepokládám za urážku původního díla. Nedovedu si současné dítě (ani dítě v r. 2001) představit, že je nadchne vyčpělý prvorepublikový snímek. A pokud nemá být Emil úplně zapomenut......? Na film jsem se dívala se sedmiletým filmovým kritikem. Dětskou detektivkou byl nadšen. Jediné, u čeho doslova chytal nervy, byl pokus českého dabingu o počeštěné dabování rapu dětí z ulice. Synáček to komentoval: Mami, ten film je fajn, baví mě to, ale ta hudba, za to bych někoho praštil. Takže tak. Sdílím se synem stejný názor. Když už to český dabing neumí, lepší by bylo nechat v originále a s titulky. Co se ukázky života dětí v Berlíně roku 2001 týče, tak to v tomto případě vůbec nepokládám za špatné. Vždyť autor původní předlohy sám v románu silně podtrhuje tehdejší sociální téma chudoby a osamělosti mnoha dětí. Současní autoři jen dali nahlédnout, že se za ty desítky let, bohužel, zas tak moc nezměnilo.Kéž by se i u nás točily aspoň takovéto filmy o dětech pro děti. Padoucha si výborně střihl J. Vogel. Ten nás bavil.

Až na Severní pól (2015)

Pěkné podívání. Ačkoliv animace tohoto typu mi nic moc neříká a příběh by si, dle mého názoru, zasloužil propracovanější ztvárnění, pohádka měla vše, co mít měla. Líbila se i sedmiletému spoludivákovi. Trochu mě nebavila nemastná neslaná hudba.

V plném slunci (1960)

Vynikající film. Když člověk přibližně zná Delonovo mládí, poměry, z nichž vyšel, pochopí, že tady musel sakra dobře vědět, co hraje. Měl z čeho čerpat a jeho výkon je prostě uvěřitelný. K tomu skvělé ztvárnění atmosféry jihu a stoupající napětí s dramatickým závěrem. Nádhera.

plakát

Talentovaný pan Ripley (1999)

Jedna hvězda za výběr a kvalitní výkony herců, druhá za atmosféru Itálie. Jinak ale pro mě dost značné zklamání. Určitě by mě zajímalo, jak by se mi film líbil, kdybych předtím neviděla první zpracování s Delonem. Možná ano, nejsem schopna posoudit. Takto mi ale přišlo, že film naprosto postrádá logiku. Proč by Ripley trénoval všechny nápodoby své budoucí oběti Dicka, písmo, pohyby, vyjadřování, kdyby neměl v úmyslu, ho nahradit? A on evidentně neměl. Vždyť vše byla vlastně blbá neplánovaná náhoda? Nerozumím tomu. Dál mi velice vadil homosexuální podtext celého filmu. Mám dojem, že film tím přišel o ono napětí, které z prvního zpracování doslova v plném slunci sálalo. Aby to nevyznělo mylně - proti homosexuálům rozhodně nic nemám, mám mezi nimi spoustu přátel, ale sem se to prostě uměle našroubovalo, nehodilo. Nakonec mi přišlo, že postava Ripleyho zde vlastně není oním ziskuchtivým asociálem, ale nešťastným chudým homosexuálem uraženým a zklamaným ve své lásce.

V síti 18+ (2020)

Autoři dokumentu by zasloužili státní prezidentské ocenění - tedy měli - li bychom příčetného prezidenta. Škoda jen, že neexistuje návaznost i právní. Jak tak následně pozoruji, predátoři vyjdou s podmínkami. Sedět by měli a zdarma provozovat těžké veřejně prospěšné práce. Obdivuji tři mladé herečky, že to ustály. Asi bych vybuchla daleko dřív, než v kavárně u limonády. Doufám, že se tento dokument stane povinně vysílaným na základkách. A pustila bych to v této verzi. Jako bývalá učitelka vím, že nic nefunguje u dětí účinněji, než léčba šokem. (Myšleno tak, že psát do žákovské:Mluví vulgárně, je daleko méně efektivní, než když tam učitel napíše: Oslovuje svého spolužáka "Pičo").

plakát

Kačeří příběhy (2017) (TV seriál) odpad!

Strašné. Můj sedmiletý syn zbožňuje staré kačery. Teď koukl na tuto příšernost a konstatoval - Mami, to si zas někdo myslel, že malý děti jsou úplně blbý.......(Halt je na skouknutí tohoto paskvilu na kačery moc chytrej a filmově vzdělanej).