Delltar

homepage

Twitter: Delltar

• 10.7.2016  03:07
    Polednice (2016)

Soustava idiotických hororových klišé, náhodně rozmístěných napříč filmem, bez jakéhokoliv důvodu. Nulové napětí je podepřeno naprosto katastrofálním scénářem, jehož dialogy se sestávají z automatické nápovědy hledání google sestavené za sebe. Obstojné statické záběry na všemožná pole jsou provázeny pokusy, kde v dialogu tří postav třetí stojí napůl mimo záběr. Suverénně nejlepší herecký výkon podává dítě, s přehledem zastiňující Geislerovou. Sestava postav, původně asi zamýšlená pro Slunce, Seno, Polednice činí naprosto random rozhodnutí, naprosto postrádající jakýkoliv smysl. V duchu Erbenova verše: "Přišla na nás polednice, elektřina nikdy více" přepne matka ve tří čtvrtinách filmu na svíčky bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Aby byla absurdita filmu podtržena, začne vše čistit pískem. Ve zdrcujícím finále, plném pekelného napětí (nope) vyběhne dítě kamsi, aby bez jakéhokoliv důvodu nastal konec, na kterém neměla ani jedna z postav ani nejmenší podíl. Celkově hororový film dosahující kvalit sushi od Ládi Hrušky. Jediné plus filmu je opravdu kamera, která ve mě vyvolává hororové pocity při představě kameramana, který musel toto arcidílo české žánrové produkce nasnímat.

• 21.9.2013  03:51
    Městečko Haven (TV seriál) (2010)

Haven není nijak závratně originální, ale to co dělá, dělá dobře. Mnoha lidem vadí, že se bere vážně, nebo naopak, že nevkusně hláškuje. Haven je ale nová vlna sci-fi a podle toho taky vypadá, Fringe se také bere vážně. Haven triumfuje postavami v čele s hlavní hrdinkou, která je jakýmsi mixem Scully z Akt a Dunham z Fringe, s mimikou Hannah Hart. Ani vedlejší postavy ale nezůstávají pozadu, Hansolovský Duke a novinářská dvojka jsou jen špička ledovce. Haven exceluje v navození dokonalé atmosféry Maine, nekonečný podzim na rozervaném pobřeží Atlantiku posázeném bíle a červeně obloženými domky a domečky si nelze nezamilovat a postavy odvádějí skvělou práci při postávání v oceánském vichru a objíždění zalesněných vrchovin v klasicky pokřivených offroadech s chromovanými nárazníky. Přidejte do toho skvělou hudbu a bezvadný cit pro sekvence a máte seriál s nezaměnitelnou atmosférou. Psaní zatím nemohu posoudit, ale opravdu se nejedná o nic moc objevného, nicméně neurazí. Ostré dialogy občas balancují na tenké hraně mezi genialitou a hloupostí, ale přiměřeně často staví na hlavu různá klišé, která jsou jinak seriálem ctěna a ačkoliv tím staví diváka do zmatené pozice, dávají seriálu nadhled a sebereflexi. Prozatím dávám 4* a počkám na konec série, doufám, že se příběh začne trochu více formovat, nebo bych musel ubírat. Po dlouhé době je to ale první seriál, u kterého jsem už po první epizodě věděl, že chci vidět celou sérii.

• 12.6.2012  00:51

Bioware pokračuje ve svém tažení a po poněkud rozpačitém Redemption přináší ze světa Dragon Age animák Dawn of the Seeker. A nutno podotknout, že rozpačitost tentokrát není součást balení. Možná je to tím, že předchozí pokus BW přenést něco ze světa Dragon Age na plátno připomínal spíše fanfilm. Možná je to tím, že očekávání od Dawn of the Seeker byla tak zoufale nízká. Rozhodně mě ale tenhle počin hodně překvapil a hodně potěšil. Animace je sice občas poněkud prkenná, jinak je to ale eye-candy záležitost. Spojení klasické animace a 3D je bez problémů a matte arty jsou dechberoucí. Příběh je přímočarý, nic nového pod sluncem nečekejte. Sám jsem byl ale překvapen, jak rychle hodinu a půl dlouhý film utekl. Rozmilý, ač trochu předvídatelný vývoj mezi dvěma hlavními postavami rozhodně potěšil a nakonec se ukázalo, že vlastně až zas tak předvídatelný nebyl. Ve vztahu ke kánonu Dragon Age je film celkem ohleduplný, ale občas se mohou hráči podivovat nad tím, co to ti mágové provádí. Také zhypnotizovaná darkspawn partička pospolu s pár golemy mi spíše nadzvedla obočí. Cassandra je však skvělá a je velmi zajímavé sledovat její příběh jakožto jediné postavy z filmu, kterou můžeme znát z her. Co tedy dawn of the Seeker je? Je to to hlavně akcí nabitá podívaná, která odhaluje trošku z rozsáhlého světa DA a s přílišným vysvětlováním pozadí se moc nepáře. Jako takový film potěší hlavně každého, kdo Dragon Age hrál, hlavně pak dvojku. Poslední hvězdičku sem si musel odpustit kvuli občas trochu pokulhávající animaci a sem tam trochu prkenným dialogům, nicméně jsem velmi na vážkách, zda jí nevrátit zpět za naprosto epickou podívanou při vyvrcholení filmu. Mé obavy byly tedy rozptýleny, Film je rozhodně povedenější adaptací ze světa počítačové hry než leckteré Hollywoodské megatrháky (viz Doom aspol...) a už se těším na podobnou adaptaci ze světa Mass Effect.

• 13.2.2012  03:54
    Šestej smysl (TV seriál) (2012)

Spin-off seriálu Bones který ovšem (zatím) mnoho z kostěného universa nesdílí. Je tu méně ožraných mrtvol a více sluníčka, doslova. Seriál si nehraje na žádný patos a stejně jako hlavní hrdina srší nadhledem. Po dlouhé době je to de facto detektivka oproštěná od otřepaných vražd a vyčpělých ústředních shipů. Mezi postavami panuje milá, leč dramatickým proudem hnaná chemie a já osobně sem si je rychle oblíbil, hlavně ústřední dvojku Waltera a Lea kterým přizvukuje průšvihy přitahující (nebo spíše generující) Willa. Stejně jako byl Chuck komedie při které jste zažili i notnou dávku napětí, je toto drama při kterém se zasmějete a hlavně milé osvobození od stokrát ohraných zápletek nuceně vypjatých dramat o jaká není nouze. Po pěti dílech dávám 4*, uvidíme jak si první série povede.

• 8.1.2012  18:29

Od chvíle kdy při úvodní roztmívačce zamhouříte oči abyste přivykli žírající technicolorové pestrobarevnosti budete zaplaveni dobře usazenými alegoriemi a poctivým sebezpytem. Celý film je tak trochu jako jeho hlavní hrdina, na první pohled zaflusanej vrásčitej vágus, kterej je ale ochotnej sežrat maníkovi na kameru skleněné střepy jen aby si vydělal na sekačku, symbol rodinného štěstí. A když si pak místo sekačky vezme brokovnici, začíná tanec. Z plátna se na vás v groteskních pózách šklebí a pitvoří božstva zkaženosti a přesycenosti penězi, sexem a konzumem. A jeden zatraceně krutej houmlesák je s klišovitě suchými hláškami nekompromisně kosí zatímco svědomitě zkoumá smysl vlastní role jako exploatačního rasitele/spasitele. Hobo with a Shotgun není film beze smyslu, ale taky si na nic nehraje, jasně a nekompromisně říká co chce a vzápětí to stvrzuje ránami z brokovnice a výstřiky krve, střev a mozků, nebo prkennými průpovídkami k novorozeňatům v nemocnici nebo k děvce, že je chytrá a má být učitelka. Jediné mínus je celkem pomalý nástup, osobně bych hlavního hrdinu obdařil jeho žezlem smrti mnohem dřív. Jednoznačně ale vkládám tento film do své sbírky nejlepší brakové exploatace a kdo na to má oči a žaludek, měl by udělat totéž.

• 12.11.2011  13:20
    Noční Show Craiga Fergusona (TV pořad) (2005)

Když produkční společnost Davida Lettermana - Worldwide Pants Ltd hledala nového moderátora pro Late Late Show a Craig Ferguson se zúčastnil, Peter Lassally mu po jeho guest-host dílu údajně řekl: "Líbilo se mi, jak jste s hosty vlastně fakt konverzoval." "Myslel jsem, že to je účel," odpověděl mu na to prý Craig. A podle toho show taky vypadá. Craig se sice otře o aktuální "showbiz" témata svých hostů, jinak se však jedná o nezávazný chit-chat který je v Craigově podání neuvěřitelně zábavný. Show je plná vlastních osobitých prvků občas až Pythonovsky nesmyslného vtipu, jako je robot-kostlivec-sidekick který s Craigem co-hostuje show a hýří nepřístojnými poznámkami. Nebo Secretariat, plyšový kůň který občas neplánovaně za zvuků podivného diska naběhne do místnosti za všeobecného hýření publika, hostů i Craiga, či fakt, že před odchodem si musí hosté s Craigem dát trapné ticho, nebo zaimprovizovat na foukací harmoniku. Late Late Sow with Craig Ferguson je tedy jednoznačně nejosobitější a řekl bych že i nejzábavnější Late Show jaká v současnosti vzniká.

• 7.10.2011  20:24
    Epizody (TV seriál) (2011)

Velmi milý seriál který si ovšem opravdu užije jen člověk který má prošlápnutou americkou i britskou televizní tvorbu za více než 10 let dozadu a kterého samotného zajímá, jak takový seriál vzniká. Koukat na tenhle seriál je jako snažit se při činu přistihnout někoho, kdo vám provádí za zády nějaký děsivý kanadský žertík, jenže pokaždé když se otočíte, on se stihne začít tvářit jakoby nic. Episodes prostě potřebují, aby jim divák šel trochu naproti místo toho, aby se jen opřel a čekal, že ho někdo bude bavit, odvděčí se za to ale velmi pěkně.

• 11.9.2011  02:04
    Nová holka (TV seriál) (2011)

Po dlouhém očekávání pilot nezklamal. Zooey je skvělá, je to geek gal s velkým G se vší neohrabaností a bezstarostností a samozřejmě také neomezenou roztomilostí. Pánské trio funguje také pěkně, představují se v něm tři archetypální týpci, každý se svými schopnostmi a neschopnostmi, tedy řemeslně celkem pěkný scénář. Pilot má opravdu skvělý spád, stále se něco děje ačkoliv příběhu je v něm pomálu pro dobro představení postav. Ty se nejspíš budou následujících pár dílů ještě dotvářet do nějaké stabilnější polohy, jak je dobrým zvykem, takže jak je na tom seriál celkově ještě uvidíme. Celkově má ale našlápnuto k velmi dobrému počinu a my nyní musíme jen doufat, že se ho mateřská stanice nerozhodne FOXnout. UPDATE: Po dokoukání první série musím říct: "Pecka!" New Girl si vypracovala velmi nezvyklou komediální polohu v současných vodách dominovaných dost pokulhávajícími TBBT a HIMYM. Není to tedy úplně laugh-out-loud záležitost. Ačkoliv je vztahová složka podstatná, nedočkáte se trapáckých romancí z Matky a ačkoliv je Jess nerd jako řemen, netopí se ve stereotypu jako Teorie. Skoro se až divím, jak dobře se tomuto seriálu daří vyhýbat melodramatickému patosu, i když čerpá z vod, v nichž je nebezpečí kontaminace obrovské.

• 28.7.2011  00:33
    Castle na zabití (TV seriál) (2009)

Castle je kriminálka, ale neočekávejte rafinované detekce DNA z podrážky pomocí kvantových-bipolarizovaných-wormhole-metrů. Tento seriál spíše než na rafinovanost případů a vyšetřování sází na perfektní chemii krásně napsaných a uvěřitelných postav. Třeba racionální det. Becketovou, ne zrovna nadšenou, že se jí v práci rozhodl z důvodů "výzkumu" sledovat Rick Castle. Pohledný spisovatel detektivek který se o peníze starat nemusí a s humornou lehkostí umí Becketovou vždy ve správný moment poškádlit. Jiskru ústředního dua pak doplňují jejich kolegové v podání Seamuse Devera a Jona Huertase (který mimo jiné sloužil u USAF během pouštní bouře a tak se zdá, že v tomto seriálu jako v jednom z mála herci ví jak se drží kvér), castlova ztřeštěná matka a dobrosrdečný, zkušený kapitán Montgomery. Asi jediný přešlap v obsazení se zdá být castlova dcera v podání Molly Quinn, ale i z té se někdy režii podaří dostat velmi slušné výkony. V první sérii sice pokulhává rozmanitost případů, to se ale daří napravit a v dalších sériích tvůrci předvedli i vyložené scénáristické a režijní perly které vás přesvědčí o tom, že Castle je jedním z nejšťavnatějších plodů současné seriálové sklizně.

• 8.7.2011  14:44
    Thor (2011)

Nemůžu si pomoct, ale Thor byl pro mě obrovským zklamáním. Už samotné nastínění kontextu děje absolutně postrádá logiku. Proč za boha nějací ledoví obři chodí a všechno drsně demolují, co jim z toho plyne? Miluji fantastiku, miluji sci-fi, miluji komiks, ale i ve fantastických žánrech musí mít postavy nějakou motivaci pro své činy. Naprosto hyperotravná kamera, kdy snad každý druhý záběr je natočený o 30°, to může být zajímavé zpestření, ale když je to pořád, začnete chodit s hlavou nakřivo. Vychvalované vizuální efekty jsou, jak už tady někdo poznamenal, opravdu velmi prkenné. Jenom vymodelování a rozpohybování monumentálního Asghardu mu nevdechne život; když se pak po obřích síních potácí všeho všudy 10 (max) postaviček, vypadá to spíše jako nevydařená videohra. Souboje tu samozřejmě jsou, ale kulervoucímu spektáklu Snyderových adaptací, či sofistikovanosti Nolanova Batmana nesahají ani po kotníky. Abych jen nehanil, film je moc pěkně obsazený, herci přesvědčivě hrají a je to celé plné hezky mířených vtipných hlášek. Příběh komiksového eposu ale asi sotva může stát na masivní hláškovací kadenci.

• 20.6.2011  01:55
    Sucker Punch (2011)

Zack Snyder se rozhodl, že po jeho režisérsky dospělejších Watchmenech je čas vrátit se ke kořenům a přivedl na stříbrné plátno ostrý destilát geekovského fetiše. Abychom si to ujasnili, Snyder není bůhvíjaký scénárista a upřímně, mohl tuhle část práce přenechat někomu jinému. A ona ani Emily Browning není bůhvíjaká herečka, ale ve chvíli kdy vystřelí mozek z hlavy samurai-golema ozbrojeného bazukou jí prostě nemůžete nemilovat. Model anime školačka s katanou a kvérem nikdy nevychází z módy a variabilitě nepřátel je podřízeno vše. Jsou tu párou pohánění zombie-nácci, mimozemští roboti i draci. To vše zabalené v snyderovsky úchvatném vizuálním podání. A ačkoliv musím uznat, že bych byl raději kdyby se nikdo nepokoušel o filosofii a Baby Doll na konci prostě natáhla další pár nadkolenek a rozkopala všem prdele, až by střeva lítala po vytřeštěných diváckých xichtech, tak i jakýsi podpříběh zde probíhá. Nepříliš zdařený ale s jasnou zprávou: zasnění geekové vládnou světu bičez! Realita je vězení, všechny zbraně už máš, teď bojuj.

• 1.6.2011  18:04

Tak tomu říkám parádní podívaná. Film skvěle paroduje typické vidlácké vyvražďovačky a hned od začátku nás vrhá do typických klišé kulis těchto příběhů. Po celou dobu naprosto kralují Alan Tudyk a Tyler Labine v roli podivínských, leč dobromyslných vidláků, kterým skvěle dozvukuje Katrina Bowden, okatě příběhově odsouzená celý film se promenovat v super-hot úpravě nějakého farmářského oblečení. Zbytek "študáků" sice povětšinou trochu splývá s pozadím, ale dobře plní svoji úlohu trochu zahláškovat a pak nějak spektakulárně zemřít. To celé je velmi sympaticky natočené. Příběh není nijak extra rafinovaný, ale dostaneme vše včetně trošky napětí a úspěšného dovršení ústředního shipu ve stylu kráska a zvíře. Jedinou velkou výhradu bych měl právě k příběhu, který se ke konci tak trochu rozkližuje a ztrácí tempo a řád. Takto bych hodnotil tak na 4****. Pátou hvězdu dávám za skvělé obsazení a v očekávaní nadějné kariérní budoucnosti Eliho Craiga, jehož režijní schopnosti vůbec nejsou marné a Katriny Bowden, která ukazuje, že nemusí být jen blonďatá modrooká kost do pozadí.

• 25.5.2011  12:37
    Studio 30 Rock (TV seriál) (2006)

30 Rock začíná zlehka, ale má duši, jakou se nemůže pochlubit žádný současný sitcom. Tina Fey v něm kompiluje zkušenosti ze svého dlouholetého působení v Saturday Night Live a v roli neurotické ale milé scénáristické "nerdky" Liz Lemon si utahuje ze všeho okolo. Obrovské plus seriálu je fakt, že si utahuje i sám ze sebe a z vlastní stanice i ze svých konkurentů. Liz například opakovaně otevřeně říká, že sleduje Lost i když je to seriál konkurenční stanice. Do toho všeho si přidejte božského Aleca Baldwina v roli postaršího korporátního lva a získáte skvělý sitcom o tom, jak to funguje ve velké komerční televizi.

• 25.5.2011  01:42

Na rovinu, scénář tohoto filmu bude asi vážně tak 10 stran dlouhý, dialogy jsou naprosto jalové a příběh, no je to o jedné bitvě. Takže odkud se vzaly ty čtyři hvězdy? Troufám si říct, že Snyder si ani nekladl za cíl vytvořit hlubokomyslnou, historicky přesnou a dějově propracovanou filmovou výpověď. Místo toho přinesl vizuálně drsné naturalisticko surrealistické combo. Kdyby existovala stupnice pro vyšinutost barev, 300 by na ní mělo hodnotu "LSD". Snyder přináší orgie pohybu a bezbožné zkaženosti. Při neustálém používání jeho typických zpomalovaček si užijete především masivní výstřiky krve a fascinaci nechutností odseknutých hlav a vyvředlých vnitřností, střídané pokřiveností scén plných domutovaných děv s železem nabodaným snad všude, libujících si hříšnostech nad všední rozmar, či sparťanky/orákula zmítající se pod vlivem bůh ví čeho v éterických škubech, oděná jen v trošce hedvábí čistě pro povyražení leproidních mnišských starců a jejich vyschlých strupatých jazyků. To je 300, vizuální fascinace násilím a zkažeností. 300 nenastolí nové trendy, nezapíše se do dějin ani se na to asi nebudete chtít podívat podruhé. Přesto je to film který svou práci odvádí téměř na 100%.

• 17.5.2011  23:35
    Podraz (1973)

K tomuhle filmu snad není co dodat. Úplně si mě získal během prvních deseti minut. Naprostý klenot po všech stránkách, scénář do sebe možná až příliš okatě zapadá ale to beru spíše jako cit pro formu. Hudební doprovod si budete pobrukovat ještě dlouhé měsíce po shlédnutí. A duo Newman - Redford? Redford by snad okouzlil i samotného satana a na Newmanovu vlakovou - pokerovou scénu budu vzpomínat nejspíš navždy. Obvykle píšu jak grafoman, ale tentokrát netřeba. Tento film má dokonalé kouzlo a styl a, jak jen mohu hodnotit, i skvělé, poctivé řemeslné zpracování. Je to jednoznačné 'must-see'.

• 11.5.2011  22:32
    Hranice nemožného (TV seriál) (2008)

Fringe je trochu jako Boston (kde se často odehrává), působí šedivě, upršeně a je cítit surovou nepřístupností. Hlavní hrdinka Olivia Dunham (Anna Torv) se nejlépe vyjímá na útesu zatímco štiplavý vítr čechrá její plavé lokny a rozevlává dlouhý černý kabát. Za jejím neutrálním výrazem něco je a u ostatních postav je to podobné. Vědec o jehož morálních standardech by se dalo dost polemizovat a který strávil 17 let v blázinci. Jeho syn který se nemůže vrátit do země a jeho konexe jsou dosti nekalého charakteru. A konečně agent Phillip Broyles který vlastně nic špatného neudělal, ale stejně si k němu zvlášť v první sérii budete důvěru budovat velmi složitě. Velké plus seriálu je podle mě to, co spousta lidí bere jako velké mínus. Postavy nejsou přehnaně teatrální. Je to příjemný odpočinek od trendu dělat z postav karikatury jich samých. A nakonec poznáte, že za jejich mnohdy nesrozumitelnými tvářemi se skrývají tajemství o to větší. Seriál je takové prazvláštní sci-fi, mnohem více 'fi', než 'sci', ačkoliv se tváří hodně 'sci'. Vše se točí okolo případů jejichž podstata má být vědecká ale jsou OPRAVDU přitažené za vlasy, občas bych to označil za Stargate syndrom, pseudovědecké vysvětlení si zde najde prostě cokoliv. Ale což, patří to k žánru a dost často je to i patřičně zajímavé. Trochu škoda je, že zvlášťe v první půlce první série stojí řešení případu na tom, že si Walter najednou vzpomene, že podobný experiment už kdysi dělal. Postupně se ale seriál přesune více k průběžnému příběhu a na tomto poli nezklame. JJ Abrams se také poučil na Lostech a záhady které se ve Fringe objevují se také postupně řeší a donekonečna nenabalují. Celkově je to vlastně dost příjemný a hezky zpracovaný mix AktX, Heroes, Torchwoodu a jakési zvláštní "kriminálky Boston" podpořený slušnými efekty, kamerou a hudbou.

• 2.5.2011  19:29

No jak to říct. Vlastně se mi to moc líbilo, ale objektivně musím přiznat, že to není žádné veledílo. Ono to tedy je fajn, na animaci jsem si zvykl, Ahsoku sem si oblíbil a ten film sem si užil. Když to ale srovnám se seriálem (který na tento film navazuje), nemůžu se zbavit pocitu, že měli z filmu raději sestříhat 40 minutový pilot seriálu a byl bych spokojen. Animace je opravdu na seriálové úrovni (i když souboje se světelnými meči jsou zde mnohem lepší než ve filmech) a i v seriálu se časem animace dosti zlepšuje což film ještě víc degraduje. Pominu-li ovšem to, že film je zbytečně dlouhý, vyvstávají jednoznačné klady. Například Anakin zde konečně za něco stojí, v hraných filmech byl jen malej kluk, nebo ufňukanej teenager, nebo hroutící se Jedi, nebo Vader. Tady je poprvé Anakin Skywalker. Ahsoka Tano může někomu přijít otravná ale oni rytíři Jedi nejsou mniši a ona je navíc togruta, chová se tak, jak je pro její rasu běžné. Co je velkou devizou filmu, je náhled na to, jak se vede intergalaktická válka, co to obnáší a jak to probíhá. Ona se sice celá frenčíza jmenuje Star Wars, ale dosud ve filmech nebyly žádné "Wars" (šarvátky o Naboo či partizánské útoky Rebelie nepočítám a první bitva o Geonosis a pár minutek z bitvy o Corruscant taky válku nedělají). To Clone Wars mění. Další skvělou věcí je, že tvůrci opravdu velmi dobře znají universum Star Wars a využívají ho v plné šíři. Například ví který jedi a který sith v galaxii používá jakou bojovou formu a podle toho pak postavy opravdu bojují, ví že čepel lightsaberu nic neváží, tudíž se má zastavit okamžitě, bojovník nepromáchne. Hudbu sice nesložil Williams, ale stejně mě celkem potěšila. Váznou tady dialogy a většina vtípků vychází z blbosti droidů, což mě štve, jelikož mi nejde do hlavy proč by někdo programoval droida tak aby myslel tímhle způsobem a už vůbec proč ti droidi mluví. Clone Wars bych tedy doporučil každému kdo nepatří do skupiny slepých uctívačů staré trilogie co vše nové ze světa Star Wars nesnáší ještě dřív než se na to podívají. Není to nová Star Wars epizoda, ale je to obstojné, dobře to uvádí seriál který je tedy mnohem lepší a ukáže vám to SW zase z jiného pohledu.

• 2.5.2011  18:55
    Star Wars: Klonové války (TV seriál) (2008)

Tak tomu to počinu jsem se velice dlouho vyhýbal, jelikož mě všichni strašili, že je to animáček, že je to infantilní seriál pro děti a tak podobně. Rovnou můžu říct, že jsem dělal velkou chybu. Clone Wars začínají trochu zlehka, opravdu animáčkovitě, ale už během první série se vypracují do určité pozice která zajímavým způsobem kombinuje animovanou podívanou s válečným dramatem. Velké plus které Clone Wars mají je fakt, že pouze neparazitují na filmových předlohách či Expanded Universe knihách, komiksech, či hrách ale přinášejí vlastní invenci a rozšiřují mnohé zajímavé charaktery a události na které ve filmech nezbyl čas. Tak například se blíže seznámíme s mistry Jedi kteří se ve filmech vždy jen mihli, jako je Plo Koon, Shaak Ti, Luminara Unduli nebo Aayla Secura. Hlavní novou postavou je padawanka Anakina Skywalkera, togruta Ahsoka Tano. Musím říct, že tu jsem si celkem rychle oblíbil, chápu proč některým vadí, ale přeci jen, je to togruta, chováním odpovídá charakteru její rasy. Mimochodem Anakin je zde konečně postava která za něco stojí (ve filmech byl jen malej kluk, nebo ufňukanej teenager, nebo hroutící se rytíř jedi). Další dobrou věcí na Clone Wars je to, že nám dávají velmi dobře nahlédnout do intergalaktické války, do teď sem si nedokázal moc dobře představit, jak se válka ve Star Wars vlastně vede (a teď myslím opravdovou velkou válku, ne šarvátky o Naboo nebo partyzánské útoky Rebelie). Lépe pochopíme klony, kteří jsou sice kloni, ale zase nejsou uniformní jako droidi (dávají si navzájem přezdívky, mají normální pocity atp). Ale abych jen nechválil, Clone Wars mají i řadu nedostatků. Velmi protíraným je kvalita animace. Zde se musím CW spíše zastat, postavy poskakují, střílí, šermují, běhají, padají naprosto skvěle, paradoxně jsou zde lepší souboje se světelnými meči než ve filmech. Co jde postavám ze všeho nejhůř je obyčejná chůze. Během třetí série jsou nasazeny nové modely, které vše zlepšují (postavičky už nejsou tak stylizované atp) ale furt jsou tam rezervy. Další potíž jsou občas dialogy, někdy jsou tam prostě jen pro dialog samotný. Obvykle to ovšem není nic mimo průměr. CW pak prý (moc Expanded Universe děl z tohoto období jsem nečetl) občas dost narušují kontinuitu Star Wars. Asi si všimnete, pokud budete po CW znovu koukat na Epizodu III, že se zde Dookoo tváří jakoby viděl Anakina podruhé, ačkoliv v CW se setkávají nejednou. Když to ale sečtu, tak si nedostatků skoro ani nevšimnete protože v akci (a CW jsou hodně akční) víceméně zmizí. Na oplátku dostanete spoustu bojů, jak vojenských, tak jediských, detailní náhled na politiku republiky i separatistů, úlohu rytířů jedi během války a klíčové momenty konfliktu, který vydláždil cestu k nástupu Galaktického Impéria. A nakonec si i Jar Jar zlepší reputaci. To vše ve velmi příjemných 20ti minutových epizodách, s příběhy občas roztaženými na dvoudíl/trojdíl. A to se, dámy a pánové, neodmítá.

• 6.4.2011  22:49
    Ulice (TV seriál) (2005)

Ulice je jedno z mála "děl" které mě upřímně štve. Ovšem, řekl jsem si, nedám zfleku odpad, nejdřív se na to trochu víc podívám. Radím vám dobře, nedělejte to. První co mě praštilo po obličeji byla katastrofální kamera, která nedosahuje ani na úroveň prastarých nízkorozpočtových sitcomů. Každá scéna je natočená naprosto stejně, na dvě kamery ze dvou úhlů v rohu místnosti. Nestihnete se ale ani vzpamatovat a vnímat monokl jaký vám zůstal po zážitku s kamerou, když začnou krvácet uši, tentokrát z naprosto stupidních a totálně jalových dialogů. Dialogy se opakují, příběh nikam neposouvají a přijde mi, že v polovině případů jsou naprosto zbytečné a to neřeším, kolik času je v seriálu vyplněno nějakými "hmmm" a "ahháá" nebo rovnou tichem. Což vás přivede rovnou k hereckým výkonům, tady nemůžu generalizovat, zdaleka jsem neviděl jak hrají všichni herci, ale celkově mi přijde, že i relativně dobří herci se prostě jen tak poflakují po place a mumlají cosi ze scénáře. Opravdu tam to drama nikomu nevěřím. V tom má možná prsty také katastrofální režie, o které mám vážné pochybnosti, zda se vůbec jakkoliv praktikuje. Příběh je sice strašný ale říkám si, že když někdo píše scénář pro nekonečný seriál, tak musí ctít formu. Ovšem z mých průběžných narážek na tento seriál je jasné, že nápady docházejí a zápletky jsou čím dál tím víc přitažené za vlasy. Nemůžu jinak, musím dát odpad. Ulice, je nejen urážkou televizní zábavy 21 století, ale také urážkou diváckého vkusu a katem českých diváckých nároků.

• 6.4.2011  09:08
    Show Jerryho Seinfelda (TV seriál) (1989)

Seinfeld, ať už se to někomu líbí nebo ne, nevyhnutelně patří mezi sitcomové legendy. Neříkám, že je nejlepší, ale je převratný, je to sitcom o ničem. A rovnou na začátek řeknu, že pokud se na něj chcete podívat a vaše sitcomové CVčko zahrnuje leda How I Met Your Mother, BigBang a podobně, raději to ještě odložte. Nutná příprava předtím, než se na Seinfelda podíváte zahrnuje tři základní kroky: Aspoň projít různé druhy sitcomů od konce devadesátých let do současnosti. Získat přehled o americké popkultuře. A na závěr se retrospektivně zamyslet nad rozdíly mezi dneškem a devadesátými léty. Pak se můžete jít podívat na Seinfelda a garantuji vám, že si ho užijete. Naprosto reálné postavy si na nic nehrají, jsou stejně malicherné a egoistické jako každý z nás. Zápletky jsou opravdu ze života a s nadhledem sledují trable všedního dne, jako čekání na stůl v restauraci, či dilema jak rozpoznat zájem či nezájem dívky. Místo tohoto sitcomu ze života stand-up komika, který píše a hraje v něm stand-up komik, je v historii žánru pevné a pro milovníky sitcomu, potažmo amerického sitcomu, je Seinfeld povinnost. U těch ostatních záleží, jestli jsou na Seinfelda připraveni.

• 6.4.2011  08:31

Je to zpět. Víno, cigaretový kouř, irské vlasy a sarkasmus který vám pošlape obličej a vy se přitom budete smát jako nepříčetní. Dylan Moran si opět nebere servítky a je připraven hodit pěkně z vysoka bobek a cigaretový vajgl na všechno od boha, přes politiky až po zdraví a mládí. Pravda, kdo je zvyklý na jeho ostatní vystoupení, všimne si, že tady Moran oproti obvyklému zápalu trochu ztrácí dech a recykluje fóry. Možná proto si ovšem myslím, že ten kdo jeho vystoupení ještě neviděl, měl by začít právě s What It Is. Ač 100% Moranovské, je totiž asi trochu stravitelnější i pro ty, který nejsou na jeho plně rozpoutaný černý humor psychicky připraveni. Přesto se v tomto vystoupení nachází zničující perly jako parfém jménem vražda nebo mladý pár nakupující záclony. A tím Moran ukazuje, že je třeba s ním stále počítat a, že je jedním z největších komiků současnosti, pro některé největší.

• 5.4.2011  21:56
    Počátek (2010)

Pro začátek bych chtěl říct, že film Inception se mi velice líbil a považuju ho za jeden z naprosto nejlepších filmů roku 2010. Mám k němu ovšem pár zásadních výhrad. První z nich se vztahuje k všeobecně vyzdvihované a omílané komplikovanosti několikaúrovňového příběhu. Nevím, zda je to tím, že všeobecně holduji sci-fi a jsem na příběhy odehrávající se v několika paralelních vesmírech, rovinách reality a časoprostorových chumlech prostě zvyklý, ale děj v pěti úrovních reality, s každou nižší úrovní probíhající v násobku času té předchozí pro mě není nijak nový ani nepochopitelný. Film je také svým způsobem sci-fi a ačkoliv pan Nolan tvrdí, že jediným fantastickým prvkem filmu je zařízení pro sdílení snů, samotná architektura snů je také fantastická a jako taková potřebuje pravidla. Každý fantastický prvek potřebuje pravidla která může divák chápat (v SW světelný meč, řeže všechny materiály až na vyjímky, uživatel ovšem cítí odpor jako kdyby procházel roztavenou hmotou běžným předmětem, neprořízne čepele jiných světelných mečů atp...) Pokud tato pravidla neexistují nebo nejsou dodržena, divák může zachytit kritické logické chyby, což je i případ inception (nebudu spoilovat ale jde třeba o nedomyšlenou teorii s výkonem mozku a plynutím času). Mou poslední výhradou je příběh. Není opravdu nijak zázračný ani převratný a hlavně v něm chybí nějaký bod zvratu který by nás přenesl mezi konfrontací a rozuzlením. Prostě nějaké vyvrcholení. Divák očekává, jak se najednou vše změní, realita bude zpochybněna a vše co o světě víme bude postaveno na hlavu. Nic takového se nekoná a film končí vlastně tak nějak jak končí pitelnost dvě hodiny odstaveného půllitru piva. Do prázdna vyprchá, sice klade otázky ale nic co bych očekával od režiséra/scénáristy Nolanova formátu. Nenechte se ovšem odradit. Inception si s ledovým klidem přitáhne divákovu pozornost na jiných frontách. Počínaje naprosto fantastickým obsazením a skvělým hraním (a to DiCapria normálně fakt nemusím) a technickým zpracováním konče. Tento film je opravdovou přehlídkou skvělé režie a dokonalé řemeslné práce na každém jednotlivém snímku filmu. Stejně tak Ellen Page a Joseph Gordon-Levitt si mě naprosto získali. To vše podtrženo opravdu epickým hudebním doprovodem Hanse Zimmera vám vlastně ve výsledku dává dechberoucí podívanou fantastického dramatu nad kterým se budete ještě pár dní zamýšlet. Jen prosím nečekejte, že teto film změní váš život, nebo, že uvidíte další Matrix. To už je jen takový hype okolo filmu který když budete ignorovat, film si nesmírně užijete.

• 5.4.2011  14:53
    Firefly (TV seriál) (2002)

Firefly je sci-f jak ho ještě neznáte. Přesněji řečeno, je to sci-fi western, což je ten základní fakt, který vám každý řekne když se vám bude snažit Firefly přiblížit. Firefly není jako ostatní sci-fi. Není zde žádná elitní posádka na bombastické lodi plné blikátek a hejblátek, pro kterou je denním chlebem zachraňování galaxie před jistou zkázou. Je zde jen stařičká transportní loď, držící pohromadě jen na dobré slovo a medový úsměv lodní mechaničky. A na té lodi nesourodá posádka vesmírných desperádů se srdcem na víceméně pravém místě, ale kolty proklatě nízko u boku. Příběh Firefly se vlastně šine dosti pomalu, což je první věc, která by mohla diváka odradit. Samotný pilotní díl je převelice zdlouhavý, což má na svědomí hlavně potřeba představit celkem velké množství různorodých postav. Nakonec ale Firefly diváka chytne a nepustí a to tak silně, že jí prominete i občasnou rozvláčnost a sem tam "televizní" technické zpracování a raději si místo toho bude užívat ten nezaměnitelný styl, fantastické, prvotřídně obsazené, postavy sršící skvělými hláškami a příběh veterána prohrané války žijícího na kraji zákona ve vesmíru kde v právu je ten, kdo má největší kvér.