Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Horor

Sedm (1995)

7 smrtelných hříchů zasazených do temné metropole 20. století, kde je hřešení neodmyslitelnou součástí každodenního života. Depresivní atmosféra se sápe z každého záběru, napomáhají detaily jako věčně potemnělé prostory, nepřestávající déšť a explicitní záběry na zohavená těla. Největší vinu na všudypřítomné ponurosti ale nese geniální scénář, jenž udržuje konstantní tempo a nedovoluje divákovi odtrhnout se. Výbušný Brad Pitt a rozvážný Morgan Freeman předvádějí vrcholné performance. Jejich spolupráce vyobrazuje kontrast mezi 2 generacemi - mládí proti stáří, nadhled proti zabřednutí, konzervatismus proti novátorství, naivita proti zkušenostem a mnoho dalších. Postavy ale nejsou černobílé, vzájemně se obohacují, doplňují a jejich vztah se neustále vyvíjí. Asistuje půvabná Gwyneth Palthrow, protiklad zkaženého světa. Hereckou smetánku doplňuje Kevin Spacey, jehož fanatická preciznost a chladnokrevný poklid nabízí zážitek časově miniaturní, leč megalomansky hrůzný. Příběh odkazuje na boží mocnost, bezejmenné, hnijící město ale představuje ateistické místo bez naděje a pokání. Po všech stránkách mrazivé veledílo. Bezkonkurenční. Nepřekonatelné. Nenapodobitelné. 10/10

plakát

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Dlouho předlouho jsem přemýšlel, co bych tak vůbec mohl napsat o největším kultu filmové historie. Došel jsem k názoru, že to nemá smysl... 10/10

plakát

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Tak jsem už teda viděl toho "úžasnýho" Indiana Jonese. Na rovinu řeknu, že jsem už pěkně dlouho nebyl tak zklamanej, jako právě u Dobyvatelů ztracené archy. Začátek s ikonickým balvanem byl určitě zajímavej, ale jak to pokračovalo, tak jsem už jenom pomalu zavíral oči a doufal, že neusnu. Neúspěšně. Kolem hodiny a půl filmu jsem to zalomil. Pro ukázku aspoň ukážu super scénku z teorie, která ukazuje aspoň jeden z x dalších problémů, co se ztracenou archou mám https://www.youtube.com/watch?v=r60lVSiF1AA. Takhle si hold film s 90% na ČSFD nepředstavuju. 6/10

Osvícení (1980)

Velikost filmu se odráží už při úvodních titulcích, kdy kamera snímá z výšky automobil, proplétající se zlověstně studenou horskou krajinou, za zvuků minimalistické hudby. Kubrick přepečlivě buduje atmosféru každým obrazem, úhlem kamery a tónem, a dosahuje tak řemeslné dokonalosti, přičemž je místy až geniálně kreativní; chlapec na tříkolce, brázdící nekonečně stísněné a dlouhé chodby hotelu, s kamerou v zádech, která je vždy tak akorát daleko a z chlapcovi perspektivy nízko, aby byl divák na malý, kouzelný moment napjatý, co se objeví za dalším rohem. Kubrick je mistr nad mistry a spojení se Stephenem Kingem muselo dát vzniknout veledílu. 10/10

plakát

Svět podle Daliborka (2017)

No je mi zle... a nejhorší je, že ani nevím jestli víc z Dalibora či Klusáka. Vybrat si retarda, kterej se stal špatnou výchovou rádoby neonacistou a natočit o něm "dokument" umí každej debil (teda zřejmě až na Klusáka :)). 1/10

plakát

Sbal prachy a vypadni (1998)

Prvotina Guye Ritchieho, ze které jde ihned poznat, kam bude směřovat jeho tvorba v budoucnu. Zábavný, ale komplikovaný příběh, ve kterém se dá snadno ztratit, desítky mrtvol a jedna taška s penězi, která během celého filmu asi 100x změní svého majitele, spousty postav, které jsou, ale všechny parádně zahrané a za vším vhodně vybraná hudba. Guy prostě uměl už od začátku a hned svým prvním filmem se nesmazatelně zapsal do dějin filmografie. 9/10

Teorie tygra (2016)

Po dlouhé době opět perfektní český film. Námět a zápletka jednoduchá, přesto však celkem hluboká, podání vtipné, ale ne přehnaně a herecké obsazení hvězdné. Jiří Bartoška se vrací v plné síle a roli podpantofláka, který toho má na stará kolena dost, zvládl naprosto dokonale. Podobně na tom bylo i ostatní herecké osazenstvo, nejvíce mě však překvapila Tatiana Vilhelmová, jako třetí generace manželek-generálů. Po technické stránce není filmu co vytknout, stopáž je naprosto ideální a osobně musím říct, že jsem se ani sekundu nenudil. 9/10

plakát

What If...? - What If... Captain Carter Were the First Avenger? (2021) (epizoda)

What If- komiksová série plná naprostých bizarností, pro příklad můžu třeba zmínit Petera Parkera, co se nechal pokousat radioaktivní ovcí a oni udělají jako pilotní díl feministickou verzi Kapitána Ameriky... Kdyby aspoň ta animace trochu vypadala... 4/10

Stezky slávy (1957)

Tvrdé svědectví, ve kterém se iluze hodné armády za 1. světové války rozplývá jako cukr na jazyku. Kubrick ve Stezkách slávy vykreslil francouzské velení pořádně negativně a jen dokázal, že pro ušlechtilé cíle se nebojuje - válčí se o čest, prestiž a postavení a nejvíce to odnese pěšák uprostřed zákopu na frontě. Jasně daná dějová linie se možná dá v některých místech očekávat, ale v podání mistra se i tak dočkáte emocí a jednoznačného vyjádření nespravedlnosti, která ve válce vládla. 9/10

Sebevražedný oddíl (2021)

„So this is the famous Suicide Squad“ || Kurva jo! Warneři najali Gunna a zjevně se jim to vyplatilo. Naprosto nekompromisní Rková jízda, která od začátku až do samotnýho finále nesešlápne z plynu. Na rovinu jsem se nikdy tak moc nezasmál u komiksovek (kam se hrabe Deadpool či Strážci galaxie). Takhle měla prostě vypadat už ta zkažená jednička: působivá akce, zajímavej záporák, brilantní humor, ale hlavně ty postavy! Konečně jsem měl opravdu strach o hrdiny a jen jsem doufal, aby mi ten kulišák Gunn nezabil moje favority. Nejvíc jsem si asi oblíbil King Sharka (nečekaně), Peacemakera a docela nečekaně Polka-Dot man (ten s puntíkama) :D. Gunn mi potvrdil, že je mistr svého řemesla a že není jen “ten týpek od Marvelu“. 9/10