• Krátkometrážní

Abeceda (1969) (studentský film)

Lyncha môžem, bez rečí, ale toto, toto ee. Originálnosť je dobrá, surreálno tiež, obom fandím!, ale z dobrého nemusí nutne vzísť dobré. To, aký sense tu má abeceda, he he, pod tým sa štiepia iba naivné hlavy, ja teda nesmiem chýbať.:)) Treba to určite len prežívať, mne to ovšem moc nešlo, a presne tak to i dopadlo.

Afričan (1983)

Bez násilia sa priznávam, že by mi pán Philippe de Broca mohol hoďku a pol púšťať nič len bez ladu a skladu obrázky tejto kráľovskej zeme zvierat, afrického kontinentu, šupnúť do toho pôvabnú hudbu ako v Afričanovi alebo pokojne i nešupnúť, šumák, a nejaké *hviezdy* by boli banálne. To, že Afričan tú hudbu má, že má krásny dej, vtip, dobrodružného ducha, suverénneho mužského hrdinu so srdcom na pravom mieste, hŕbu životnej plnohodnotnosti, sebaistoty a proste tepla a nádherna, no a SPOILER: romantický záverík k tomu, to môj pôžitok iba stonásobuje. :´) Pre dnešok 4,5. Ale je to banálne! :-)

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Tak som včera v temnote kinosály chcela uveriť. Chcieť vždy nestačí............... Na hodnú chvíľu som zamrzla:). Chcem vytiahnuť pár slov z toho kvanta, čo ma prenasleduje, ide to ale až prekvapivo ťažko. Ako x- filesový priaznivec by som bez zábran mohla dať Carterovmu celovečeráku 4* (a starú dobrú sedemdesiatku). Mohla. Lenže toto nie je X- files. A toto je problém. Začína to kultovou zvučkou, je tam Mulder aj Scully, vzhliadneme i plešinku Mr. Skinnera, ale X- files to nie je. Pedofilné katolícke médium (al. inak kňaz s prekliatím "od Boha"- "trochu iným" apetítom a s darom "od Boha"- "osvietenými" videniami), znelka pri pohľade na Busha (???... to snáď nie...), krvavé slzy, prehnaná koncentrácia na zrážky vedy a náboženstva, momenty skutočnej nudy..... To nie je X- files, kde všetku nadpozemskosť a paranormálnosť personifikuje pedofilný(!) kňaz(!) s "prorockými"(!) videniami, navyše s nepôsobivými (iný výraz pre nezáživné, čo je iný výraz pre nudné, čo je eufemizmus pre otravné, čo je.....) Z tohto mi je najsmutnejšie. Ak idem na X- files, nechcem žiadnu reálnosť, nechcem pedofilného kňaza, ani kňaza s videniami..... a už vôbec nechcem také silené a nízke žarty ako ten s Bushovou podobizňou. Tu ale zrejme nebeží o žart. (Píšem "zrejme", lebo tomu nemôžem uveriť. Je jasné, že Carter to mienil úplne seriózne. Ehm.) Týmto u mňa I Want To Believe hneď v prvej tretine bolestne kleslo. Aspoňže na tie belasé scenérie a husto zasnežené zábery sa tak rada dívam- hlavná vizuálna "atrakcia" filmu popri Andersonovej vlasoch:). V skutočnosti je príbeh hanebným tieňom Aktov X a nezaslúži si ***, film ich však u mňa dosahuje, predovšetkým vďaka stále fungujúcej dvojke dvoch stále zaujímavých charakterov. S horkou pachuťou, že chcieť vždy nestačí..... s pravdou, že toto nie je X- files..... Mulderova skvelá irónia a Scullyovej prvotriedny, sympatický skepticizmus mi ale poriadne chýbali! Nevzdávam to, prajem si a verím v rehabilitáciu.

Ally McBealová (1997) (seriál)

Bizarnosť sa nosí, bizarnosť je zábavná! Megaláska z tínedžerských čias. :´)

Alphaville (1965)

Jean-Luc Godard napísal scenár podľa románu Hlavné mesto bolesti (postavy z neho i v rámci filmu citujú). Ak máme zaujímavý nápad, ten vykvitne do zaujímavého rozprávania a to sa dostane k správnemu človeku, väčšinou vždy pôjde o radosť. A Godard ale bol správny Mensch pre túto látku. Je to premyslené, výrečné, vťahujúce..... i po toľkej dobe schopné zaujať, naplno zaujať. Alphaville, to je prúd myšlienok- silnejších i slabších, ale i cez to neopakovateľných..... Nič lepšie Alphaville tak nevystihuje. Niektoré reflexie sú v kombinácii s mrazivo panovačnou atmosférickosťou snímky, s ohromným pochopením a talentom režiséra neuveriteľne pôsobivé. Eddie Constantine a Anna Karina stvorili neobyčajný, podivuhodný pár, podivuhodný nielen na pohľad, s výrazom mocnej, až mystickej fyzickej neskutočnosti. Čas, priestor ani nijaké (ľudské či technické) autority na nich nedosiahnu. K tomuto Godardovi ja skrátka ešte zasadnem. Chlapík, ani nemohol zvoliť lepšie!- oči Anny Kariny sú na rozháňanie chmár stvorené..... Chytilo ma to za srdce.....

Amélie z Montmartru (2001)

Každý z nás potrebuje lásku... a keď príde, netreba sa jej zľaknúť... Táto nádherná romantická komédia je žiaľ jedna z mála, čo v sebe tak gurmánsky spája originálny humor, romantiku i prostý zápas človeka o šťastie. Nevšedný príbeh! Od Amélie sa desiatky jej žánrových kolegýň majú čo učiť.

Americká kletba (2005)

Slabé 3*, duchovia nevydesili, viackrát to bolo skutočne úsmevné (!), celkom štýlová vizuálna stránka a často príjemne mrazivá atmosféra, ale nič viac, adrenalín sladko drieme... Potešia výkony, skvelý Sutherland, medovo presvedčivá Rachel Hurd- Wood... Bleskové vyvrcholenie... nie najhoršia pointa... no nepomôžem si, tieto hororové príbehy "podľa skutočnej udalosti" vo mne zanechavajú skeptickú pachuť...

Amores perros - Láska je kurva (2000)

Zároveň obdivujem, akým spôsobom sú predstavované postavy Amores perros, a zároveň ma prepadá pocit, že by pár vypustených scén ničomu neuškodilo. Myslím, že obsahy- všetky obsahy zobrazovaných životných osudov sú tak cieľavedomé a tak emotívne vyčerpávajúce, až to snímke nie vždy robí dobre. Inak už treba len chváliť: zaujímavý scenár, novátorský režisér, samozrejme, strhujúce obsadenie, skvelá práca s hudbou a zvukom, pozoruhodná práca s kamerou... To, ako nám dá Iñárritu štyrikrát a v 4 rôznych atmosférických prevedeniach nahliadnuť na jednu osudnú nehodu, je umenie, filmová mágia, talent (a cit) ako hrom, nazvite si to ako chcete... Nemala som v úmysle porovnávať Amores perros s 21 gramami (21 g som poznala skôr), ale už sa tomu nevyhnem. V 21 gramoch mi každý jeden záber pripadal nevyhnutný, len okrajovo som si uvedomovala "vlastný poriadok" toho filmu a bola som vedľa z jeho úprimnej hĺbky. Amores perros je vynikajúcim, taktiež emočne nabitým originálom, ale to vyššie uvedené mi tu chýba. Bolo to úprimné a umne natočené, ale občas to prúdilo mimo mňa. "Sme i to, čo sme stratili."

Andělé v Americe (2003) (seriál)

Potiaže vôbec nie sú v tom, že by som bola málo slobodomyseľná, v prípade Angels in America vylúčené, proste nepekná dialógová nuda, pretože mnoho z toho, čo Nichols rieši, presahuje môj prah poznania. Čo sa niektorých fantázií týka, trúfam si povedať, zrejme sa do nich zahryzli freóny alebo čo, že sú tak významovo potrhané..... Kvalitný, ambiciózny projekt nabitý nadľudskými hereckými kreáciami, no žiadna katarzia. (Upravené z 15. 10. 2008)