Noční koupání (2024)

Strašidelný dům ? Kdepak. Tentokrát je to strašidelný bazén. Nuže, proč ne ? Sice prostý, ale neotřelý nápad s démonem na pár metrů čtverečních. Jasně, je to béčko jak sviňa, ale nečekal jsem kdoví co a tak jsem byl vlastně i příjemně překvapen. Rodinka se nastěhuje do nového domu, součástí je i velký bazén, v kterém začne strašit. Vody si tu člověk užije opravdu dost a troufnu si říct, že tak 2/3 filmu se odehrávají opravdu v samotném bazénu a neodbočuje se na dlouho do nějakých neznámých vod. Nějaká ta repráková lekačka se tu taky najde, sice to není žádný wow ale v kině mě to trošku z křesla nadzvedlo. Postavy si mé sympatie získaly, hlavně otec byl později slušnej psychouš, jenž mi připomínal fotříka v 3:15 zemřeš, byť jeho vývoj byl předvídatelný. Horor však postrádá absenci gore ( i když u duchařin to zas beru ), démon by snesl rozhodně lepší vizuál a závěr mi přišel až moc jednoduše zakončený. Není to žádný megahit, který bude atakovat letošní přední příčky, ale poctivého hororového fanouška by to urazit nemělo. Já jsem se svoji první letošní návštěvou kina spokojen. Silnější 3*.

Sněžné bratrstvo (2023)

Netflix se s tím nesral a hned na úvod roku vytasil výjimečnou pecku. Proč výjimečnou ? No za sebe mohu říct, že se jedná asi o jeden z nejlepších remaků, který jsem kdy viděl. Ruku na srdce, je jich jako šafránu. I když se mi původní film taky hodně líbil, tady musím přihodit ještě hvězdu navíc. Je to prostě lepší, se vším všudy. Velkou měrou se může podílet i fakt, že si to vzali do ruky samotní Španělé a Urugayci, a ti mají asi k této události a osudu oněch lidí blíže, než produkce z USA. Připočtěme ještě režiséra, jenž má na rukou Sirotčinec a Nic nás nerozdělí, no hle ho, majstrštyk je na světě. Celková propracovanost, uspořádání děje, představení postav, havárie, no a v neposlední řadě samozřejmě samotné přežití, vše na jedničku. Především na kanibalismus se zde klade mnohem větší důraz než v původním snímku. To zoufalství, beznaděj, zima, všude jen hory, sníh a smrt. Skvostný survival, který skládá poklonu nejen těm co přežili, ale i těm, kteří se z tohoto sněžného pekla nikdy nevrátili. Během sledování se nám ukazují jména a věk zemřelých ( za tohle palec nahoru ) a na konci spousta fotek a emoce jen stříkají. Jasně, mohl bych sem tam vypíchnout pár věcí, ale tentokrát to s radostí oželím. Jojo, když si vzpomenu, co se dalo číst na sociálních sítích a v různých diskuzích za názory: '' Bože, zase další remake. Proč to vůbec točí? Ach jo, to zas bude neúcta. To prostě jeden film nestačil ? '' No tentokrát se mohu kvalitně a hlasitě zasmát a jen říct: '' Trhněte si. '' Tohle ale chtělo kino, bez debat.

Vražda na samém konci světa (2023) (seriál)

Výborné moderní, futuristické krimi. Hackerský sraz na odlehlém zimním sídle, kde se začne vraždit. Vědátor ala Elon Musk si pozve špičky a průkopníky z různých oborů a začne jim prezentovat svou vizi a ve všem mu asistuje umělá inteligence. Pozvána je i detektiv amatér Darby, která né úplně zapadá do konceptu pozvaných. Jakmile přijde první oběť, spirála se může roztočit a Darby se v sídle, i mimo něj, bude snažit vypátrat vraha a přijít všem věcem na kloub. Jak už to bývá, každý z hostů může, či nemusí, mít nějaké tajemství. Do toho se nám tu začne promítat flashback Darby a jejího kamaráda Billa, kdy se snaží v minulosti vypátrat sériového vraha žen, takže tu máme hned dvě vražedné linie. Vizuálně jeden z top seriálů letoška se skvělými hereckými výkony, líbili se mi všichni hlavní představitelé ale nejvíce určitě Emma v roli Darby a hlavně Harris, který exceloval v loňském Trojúhelníku smutku. Konec jsem tak docela tipoval, takže se překvapení nejednalo a linie se sériovým vrahem mohla být lépe zamotanější. Ale je to samozřejmě jen můj subjektivní pocit. Jo, tohle je taková letošní nenápadná pecka. Rozhodně doporučuji.

Vražda v Bostonu: Případ Carol Stuartové (2023) (seriál)

Když to tak sečtu, na všechno by zcela bohatě stačil jeden díl, který by se věnoval čistě samotnému případu. Bohužel se z toho stala jen další agitka, kdy si poslechneme něco o bezpráví černochů v USA a o potlačování lidských práv a života v Bostonu. Nepopírám, že vyšetřování mělo dopad na černošskou komunitu a naprosto chápu, proč se to zde zmiňuje, ale věnovat tomu drtivou většinu ? Proč ? Proč musím v true crime dokumentu poslouchat tohle ? Smutné, že se tyto věci začínají protlačovat nejen do filmů a seriálů ale i do těchto dokumentů.

Rumble Through the Dark (2023)

Shrbený, brečící a ublížený Eckhart, mám dost ty vole. Tady si stačí pustit posledních 15 minut, které za něco stojí. Já myslel, že dostanu alespoň nějaký průměrný béčkový akčňák, který bude doprovázen občasnými bitkami. No, krom posledního fightu tu dá Eckhart za celou dobu do držky asi dvakrát a trvá to tak minutu, zbytek je vyplněn tím, že se potuluje pořád někde po okolí a jakože se snaží nějak schrastit prachy, přijde se vybrečet do baráku kde vyrůstal a sem tam navštíví svoji nemocnou matku. Ano, jak debilně to zní, tak přesně o tomhle to celé je. Strašně zbytečný film. A ještě téměř dvě hodiny, bože.

Šťastné a krvavé (2023)

Ale jo, taková pohodová konina na jedno zkouknutí. Když od toho nebudete moc očekávat, tak to ani moc neuškodí. Rodinka se přestěhuje na odlehlé zimní sídlo, jehož součástí je i stodola. No, akorát je to stodola s elfem. Ten, jakmile se dostaví na scénu a navíc, když ho ještě pořádně naserou, tak se to rozjede. Jakože nebýt těch srandovních elfů ( chlastací scéna je fakt top ) tak už bych se fakt nudil. Škoda, že se nezapracovalo na gore, docela to vybízelo a být z toho lepší jatka, možná bych i hvězdu přihodil. Hoďka a půl utekla jako voda a Amrita se mi teda setsakramentsky zamlouvá.

Poker Face (2023) (seriál)

Tak jsem se konečně dozvěděl, kdo je to ta Colombova žena. No není to ten nejlepší mystery krimi seriál, který kdy spatřil světlo světa, ale i přesto jsem se u něj dobře bavil. Nese se to v humornějším duchu. Charlie je zábavná a občas střelená a role pro Natashu je střihnutá na míru protože ji to tu sedí fantasticky. Seriál mi připomíná doby mladších časů, přelom tisíciletí, kdy vycházely seroše, jenž se identifikovali tím, že každý díl se věnoval nečemu jinému, jinému případu a jel podle zajeté šablony. Charlie se dá v prvním díle na útěk a toulky ji zavedou do všech různých koutů země, vždy si přisvojí nějakou práci, během které se něco stane a znenadání se z ní stane vyšetřovatelka. Pomáhá jí přitom zvláštní schopnost, rozpoznat jestli dotyčný lže či nikoliv, a to je vlastně kamenem úrazu pro každého pachatele. Toho vždy víme a spíš jen čekáme, kdy to Charlie docvakne, takže kriminalistické metody se tu míjejí, to je vlastně asi největší škoda celého díla. Dát to trochu do tajemna by určitě nebylo na škodu. Každopádně hodnotím pozitivně. Příjemná a zábavná oddechovka.

Nech svět světem (2023)

Ze začátku to ve mně evokovalo letošní snímek Někdo klepe na dveře. Vlastně tu určitá podobnost i je. Pokud k dílu přijde člověk náhodou, tak je po nějakou dobu napínán, jakým směrem se film vydá, jelikož se to nejprve tváří jako záhadný thriller a až posléze se z toho stane slušné apo. Hodně se mi líbily postavy ( Roberts ), snad kromě synka. Všichni se tu chovají tajuplně, divně, někdy děsivě ( Bacon i dcera ) a čekáte, co z každé kdy vypadne, a jak se která zachová. Syrovější scény, bezcitnost, naivita, ta nemohoucnost a nevědomost, co se vlastně děje, vše je výborně znázorněno. Loď, letadlo, Tesly, Hawke a cizinka, všechno to má slušný grády. Pokud někdo čeká šílený war postapo, nebo že se to tu bude řezat mezi sebou, bude zklamán. Je fakt, že to možná chtělo krapet více záběrů na město, zničenou krajinu, či o život jdoucích situací. A ty laně jsem moc nepobral, klidně bych se bez toho obešel. Je to však vynikající a vlastně až nebezpečná ukázka toho, jak by se mohl začít svět chovat a jak by vypadal, pokud by někdy něco takového opravdu nastalo.

Křivák se skalpelem (2023) (seriál)

Zázračný chirurg nebo vrah ? Pohádkový přítel nebo lhář ? Další ze šokujících příběhů z lékařského odvětví a tentokrát z prostředí chirurgů z elitní nemocnice, kde se udělují Nobelovky. Doktor, který se považuje za Boha a průkopníka, ale přitom mu krátce po operaci umělohmotné průdušnice umírají pacienti. Doktor, který je schopen snést modré z nebe své přítelkyni, ale jak se tak říká, je to až příliš krásné a dokonalé, aby to byla vše pravda. Doktor, který svým patologickým lhaním oklamal všechny okolo sebe, ať už své kolegy, nebo rodinu. Za mě až nečekaně povedené zpracování hrůzného příběhu, o kterém jsem doteď neslyšel. Palec nahoru i ostatním chirurgům a investigativním novinářům.

Kdo nahradí Chica? (2023) (seriál)

Filipínci servírují příjemnou oddechovku z prostředí luxusní restaurace. Kvalit známých filmů z gastro oboru to sice nedosahuje, ale kulinářskému umění se rozhodně nevyhneme. Sice tu bylo pro mě všechno neznámé ale pokrmy na pohled vypadaly senzačně. Seriál se odehrává v drtivé většině v samotné restauraci. Ta se specializuje tzv. na ''jídla na přání'' hostů. V každém díle se nám tak představí různí strávníci se svými příběhy. Ty jsou často hodně emotivní, ať už se jedná o umírající ženu, manžela s Alzheimerem nebo homosexuální pár. Seriál tak často dokáže popadnout za koule a člověka trochu v závěru vyždímat. Jen je škoda, že to celé občas působí jako laciná telenovela odněkud z Mexika. Tu romantickou linii bych úplně vypustil a ponechal čistě strasti restaurace, pak by to mohlo být top.