Nejhorší člověk na světě (2021)

Letos to bylo v Cannes zpestřením, sice to bylo taky přinejmenším melancholické (depresivní), jako většina filmů co jsem viděla,  ale zároveň to bylo hrozně svěží. Já nejsem beznadějný romantik a tento film byl přesně o té realitě, když se jím v dnešní době někdo jen pokusí být a jaký to má dopad,, proto mě to tak bavilo. Zároveň tam byla kritika pokrytectví dnešní společnosti a její problematiky jako takové, což se vždy cenní, už aby to prozření došlo i do Ameriky. Zasáhlo mě to asi jako Manželská historie (2019) akorát tady má člověk pocit naděje a nebylo to po většinu doby tak těžké (i když koncem se to vyvážilo).

Americká krása (1999)

Akademie se často mýlí, nebo oceňuje věci podle korektnosti/trendů, ale Oscar Kevina Spaceyho je jeden z nejvíce zasloužených. Film je skvělý sám o sobě, ale nebýt Kevina tak mě tak nebaví. On zvládl perfektně každý pohled každou větu řekl s dokonalou intonací pro danou situaci a naprosto okouzlí svým příběhem. A ve výsledku jsme šťastni i když v průběhu filmu máme spíše opačné pocity. Na konci jsme rádi že zemřel s uvědoměním, že udělal to co chtěl a měl se skvěle. Což je sen.

Společnost mrtvých básníků (1989)

U filmu máte zprvu pocit pohody, takovou tu vysněnou ideu  života na internátní škole, parta kamarádů co drží basu, mají svůj tajný zakázaný klub, všechno vychází, vše je fajn. Zároveň se to tedy mísí s pocitem lehké zoufalost potože by bylo fajn mít taky takový kamarády... Za to od druhé poloviny je zase silný pocit satisfakce, když věci vychází všem hrdinům, kterým od začátku fandíme. A tu máme i po (pro mé slzné kanálky devastačním) konci Neilla při jeho posledních slovech "I was good, I was really good", protože to krásně zapadá do prologu té ikonické sbírky básní. Výkon Robina Williamse snad ani nepotřebuje zdůraznění, doslova nemůže něco zahrát hůř než nadprůměrně. Takže ve finále je to film nabušený emocemi a jestli s někým nehla nějakým způsobem poslední scéna s "Oh captain, my captain" tak nemá srdce.

Annette (2021)

Byl to první film, který jsem letos zastihla na festivalu v Cannes a stálo to za tu tří hodinovou frontu. Leos Carax byl vždy brán jako kontroverzní režisér a toto není výjimkou, díky bohu za to, protože to je jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděla, nehledě na to že je to muzikál. Přesně takové by se měly dnes dělat, protože klasické muzikály jsou už vyčerpány. Nejenom že celý film táhnou tři herci, z nichž si rozhodně jak Adam Driver tak Simon Helberg zaslouží minimálně nominaci na Oscara. Ale dějově byl nový, svěží, někdo by řekl "příliš poetický", ale ti tomu zjevně vůbec nerozumí. Celý film do sebe zapadá jako Puzzle a nedovedu si ho představit lepší.

Ovládací panel

Fanklub