slunicko2

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 27 53 78 104
    • 20.1.2019  13:58
    Diplomacie (2014)

Zajímavá konverzačka. 1) Netuším, jak moc se přímluva švédského konzula podepsala na generálově rozhodnutí, ale je fakt, že Hitler chtěl Paříž v troskách a Choltiltz ji nezničil. 2) Svým hereckým výkonem mě zaujal Francouz po matce, Dán po otcovi, 65letý Niels Arestrup (vojenský velitel Paříže generál Dietrich von Choltitz).

• 20.1.2019  12:59
    Říjen 1918 den po dni (divadelní záznam) (2018)

Ypsilonka už není, co bývala. Schmidova forma se nezměnila, ale herci už tolik nezaujmou...a i dnešní doba vyžaduje jiný přístup.

• 20.1.2019  12:54
    Luna (2017)

Protivná postpuberťačka Luna se tahá s tlupou debilů. 1) Děj je méně dramatický, než se zpočátku zdálo. 2) Pro 35letou Elsu Diringerovou to byl první celovečerní scénář i režie. 3) Hvězdičku přidávám za 21letého Rod Paradot - velký francouzský herecký příslib (oběď útoku Alex) a za přitažlivého 26letého Juliena Bodeta (šéf party Ruben).

• 20.1.2019  11:54
    Má volba (2017)

Výstižné zobrazení zoufalství a bezvýchodnosti. 1) 36letý Vincent Grashaw ve své režijní prvotině působivě vylíčil pocit beznaděje, kterým hlavní postavy procházejí. 2) Zaujali mě Arman Darbo (Edwin s delšími vlasy), 16letý Sawyer Barth (Flake s krátkými vlasy) a samozřejmě 39letý fešný Justin Long (Edwinův otec Tim).

• 19.1.2019  18:31

Za fasádou absurdního příběhu se skrývají silné emoce. 1) Historie nás učí, že lze uskutečnit jakoukoli hloupost, pokud je vůle a jsou prostředky. Zpěv Florence Foster Jenkinsové lze brát za svérázný vtip, podpořený její štědrostí a bohatstvím. Kdo ostatně rozliší, proč lidé tleskají, když tleskají? Dnešní obliba nejrůznějších neumětelů z reality shows (vzpomeňme na Hvězdnou pěchotu ze Superstar) jasně dokazuje, že zábava může mít roztodivnou podobu._____ 2) Lidé ze zpěvaččina okolí však podléhali osobnímu šarmu a nasazení Florence (a samozřejmě také jejím štědrým darům na různé kulturní počiny). Some may say that I couldn't sing, but no one can say that I didn't sing._____ 3) Spoiler. Koncert v Carnegie Hall se konal 25. října 1944. Florence bylo už 76 let. Vstupenky byly vyprodány celé týdny předem - odhadem dva tisíce lidí se na koncert ani nedostaly._____ 4) 67letá Maryl Streepová předvádí špičkový herecký i pěvecký výkon. 36letý Simon Helberg (doprovodný klavírista Cosmé McMoon) umí pěkně na klavír a je charismatický kluk._____ 5) Florence klavíristovi: Now, I must warn you, I work very hard. I study an hour every day. Sometimes two. And my father didn't leave me as much money as everybody thinks, so I couldn't pay you more than a 150 (2 141 $ v hodnotách roku 2019). Cosmé McMoon: A month? Florence Foster Jenkins: A week. I'm not destitute! Takovou zaměstnavatelku bych chtěl, věru, mít.

• 19.1.2019  12:16

Nepřesvědčivé. 1) 34letého Australana Ryana Kwantena (hlavní postava Jackson) jsem si doslova zamiloval v seriálu True Blood a tak jsem okamžitě chňapl po možnosti podívat se na něho i v jiném filmu. No zde žádného sexuálního idola nepředstavoval. 2) Téma vztahu otec - syn i nacházení sebe sama mě zajímá. Zde ale jdou tvůrci jen po povrchu a prostřednictvím plytkých dialogů prezentují moudra na úrovni IQ 90. 3) S přihlédnutím k překvapivému konci a zejména představiteli hlavní role nakonec tři hvězdičky dávám, ale jen s mihotavými paprsky.

• 19.1.2019  11:34
    Top 10 starověkého světa (TV seriál) (2016)

Příliš mnoho bulvárních spekulací.

• 19.1.2019  11:30
    Korfu 4+1 (2017)

Informačně velmi dietní střemhlavý pohled na Čechy žijící na Korfu. 1) O životě na ostrově se téměř nic nedozvíme, ale obrázky jsou hezké. 2) Hanákův specifický nadšený komentář mi nesedl.

• 19.1.2019  11:21

Svěží humor se s touto komedií nepotkal ani v době vzniku a dnes už tuplem ne.

• 18.1.2019  16:36
    Kolonie (2015)

Předvídatelný a celkem i koukatelný snímek...pokud tedy pomineme absurní východisko samo. 1) Film poměrně věrně zobrazuje poměry v kolonii. Nejslabší částí scénáře je implementovaná milenecká story, která nevěrohodný příběh degraduje a oslabuje skutečnou tragédii, na niž se snaží poukázat._____ 2) Bývalý zdravotník u Luftwaffe Paul Schäfer využil svého charismatu, založil sektu, získal stoupence._____ V roce 1961 po obvinění ze zneužívání dětí uprchl z Německa do Chile._____ Asi 350 km jižně od Santiaga zakoupil ranč a založil komunitu. Postupně za ním přijeli další - v kolonii žilo asi 350 lidí._____ Místní si získal poskytováním zdravotní péče chudým Chilanům. Pinochetova tajná policie DINA si v kolonii zřídila výslechové středisko a od Schäfera a jeho lidí se učila novým metodám mučení._____ V roce 1996 Schäfer utekl do Argentiny, kde byl posléze vypátrán a v roce 2005 vydán do Chile a posléze do Německa. Byl odsouzen za (dosud nepromlčené) zločiny na 20 let do vězení._____ V roce 2010 zemřel. Dožil se 89 let._____ 3) Dnes kolonie stále existuje pod jménem Villa Baviera jako hotel a rekreační (!) centrum. V roce 2014 v ní žilo asi 120 lidí._____ 4) Zajímavé informace o kolonii a dále pak na anglické Wiki. 5) Film přiměl tehdejšího německého ministra zahraničních věcí Franka-Waltera Steinmeiera (a dnešního prezidenta Německa) o deset let zkrátit lhůtu pro otevření archivů týkajících se věcí kolem kolonie: ... postoj ke Colonii Dignidad je temnou kapitolou novodobé německé diplomacie, která se navíc táhla od 60. až do 80. let.

• 17.1.2019  17:36

Uhrančivé syrové naturalistické drama plné působivých detailů. 1) 33letý scenárista, režisér a producent Islanďan Hlynur Pálmason natočil svůj celovečerní debut ve vápencovém dole Fakse Kalkbrud asi 60 km jižně od Kodaně. 2) Velmi filmovému dílu jsem však chvílemi nerozuměl. 3) Zaujali mě výborný 29letý Dán Elliott Crosset Hove (Emil, pálí chlast) a 33letý Dán Simon Sears (starší z bratrů Johan).

• 17.1.2019  13:08
    Casanova (2005)

Ahistorický snímek je lehce rozmarný, lehce úsměvný a díky 26letému Heathu Ledgerovi (Casanova) i lehce erotický.

• 17.1.2019  12:58
    Severozápad (2013)

Pěkně udělaná dánská gangsteřina. Film nepřináší nic mimořádného, ale je koukatelný hlavně kvůli svým pěkným protagonistům: je tu 20letý Gustav Dyekjær Giese (hlavní postava zloděj Casper), 18letý Oscar Dyekjær Giese (Casperův mladší bratr Andy) a třeba Dulfi Al-Jabouri (Arab Jamal).

• 17.1.2019  12:44
    Miss Hanoi (2018)

Ambice snímku překročily schopnosti jeho tvůrců. 1) Zajímavé téma je neobratně zpracováno. 2) Buranský policejní debil kapitán Kříže mě dostal v podání velmi přesvědčivého 49letého Davida Novotného. 3) Pak je tu pěkný Chip Nguyen (syn Hai Trang) a hezký 18letý Jan Maršál (spratek Jan Polanský).

• 17.1.2019  12:34

Nepovedená napodobenina Ritchieho filmů. 1) Vnějškové znaky jsou přítomny (například fajn herci), ale snímku chybí duše. 2) Pěkný 38letý James McAvoy (berlínská spojka David Percival) si pozornost zaslouží, ale sám o sobě nestačí. 3) Sovětský šéfšpión v Paříži poslouchající Vysockého je už jen taková třešinka na dortu.

• 17.1.2019  12:12

Jak zohyzdit piráta z Karibiku.

• 17.1.2019  12:07
    Rašín (TV film) (2018)

Sterilní skromný televizní film. 1) Zúžením, byť pochopitelným, děje na dobu za války a zejména na Rašínovo věznění došlo k posunu vnímání Rašínovy osobnosti. Jinak řečeno - film mi přijde v detailu věrný, ale jako celek vyjadřuje jen část skutečnosti. A jak říkal údajně už Benjamin Franklin: polopravda je často obrovská lež._____ 2) Zaujal mě 56letý Ondřej Vetchý (Alois Rašín), 67letý Miroslav Donutil (Karel Kramář) a asi 15letý Daniel Žižka (Rašínův syn Ladislav)._____ 3) Bohužel film ani náznakem nezprostředkoval pronikavé úsudky, které byly Rašínovi vlastní. Například v tajném memorandu Masarykovi v lednu 1919 popsal Rašín chování obyvatel mj. takto: ... stůně třemi těžkými chorobami._____ První z nich jest naprosté zlenivění a zlenošení..., protože vyživovací prostředky, placené v ohromných sumách, zbavovaly každého potřeby, aby pracoval. A tak si ohromné množství lidu myslí, že zůstane to trvale tak, aby stát živil dvě třetiny obyvatelstva._____ Druhou velkou chorobou jest to, že obyvatelstvo si skutečně myslí, že stát může dělat všechno. Nikoho, ani vůdčí lidi, neodstraší to, jak ty věci vypadají u železnic, u pošt a v jiných státních podnicích._____ Třetí chorobou jest, že lid myslí, že svoboda předpokládá neposlušnost a že svoboda znamená zákaz poroučení.

• 17.1.2019  10:54

Názorné zobrazení sovětské fikce. Sympatický film v pastelových barvách, s milou melodramatickou hudbou a sympatickými herci působí přesvědčivě. Tak nějak si to ideologové komunismu představovali.

• 17.1.2019  10:51

Americký eintopf aneb Najdi, co ve filmu není. 1) Špionáž, fantasy, scifi, adventura, krimi, akční. 2) Dílo je barevné, pestré, spektakulární a plné ujetých nápadů. 3) Velkorysá výpravnost snímku si podává ruku s jeho dětinskostí. 4) Jinými slovy - zbytečná podívaná.

• 15.1.2019  18:05
    Kód Enigmy (2014)

Příběh jednoho génia. 1) Géniové to nemají snadné. Většina populace není schopna jejich nadání porozumět, natož pak je ocenit. Jiní chápají, ale závidějí. Géniové se neshodnou ani mezi sebou a jejich snížená sociální inteligence jim brání v začlenění se do tlupy. Výsledkem je zoufalá samota, které jsou vystaveni. A je-li génius ještě ke všemu homosexuál (nebo člen jiné ostrakizované menšiny), nemá na růžích ustláno._____ O míře naší tolerance hovoří i odpadové a jednohvězdičkové komenty._____ 2) Film se zaměřil na osobu Alana Tuninga a mnohé další aspekty pominul. Tuning sám neprolomil Enigmu, její dekódování probíhalo už před válkou, prvních úspěšných výsledků dosáhli Poláci, nešlo o jednorázovou akci, ale o systematické dlouholeté úsilí atd. Snímek rozhodně nelze brát za historickou studii._____ 3) Způsob, jak Británie naložila se svým rodákem po válce, byl vskutku hanebný. Turing byl homosexuál, byl odsouzen podle zákona o „gross indecency“ z roku 1885, donucen k hormonální léčbě a nakonec (pravděpodobně) spáchal ve svých 42 letech sebevraždu. Až v roce 2009 se mu dostalo omluvy od britské vlády a v roce 2013 mu královna Alžběta II. udělila milost._____ 4) FIlm sám má výborné vtipné dialogy. Tři časové roviny jsou přehledně uspořádány a vůbec nebrání přehlednosti a diváckému požitku._____ 5) 37letý Benedict Cumberbatch (Alan Turing) předvádí herectví nejvyšší kvality. Zaujali mě i 32letý Allen Leech (Turingův přítel John Cairncross), 24letý Matthew Beard (Peter Hilton) nebo 36letý Matthew Goode (Hugh Alexander, šéf výzkumníků). Věk herců je vztažen k roku 2013, kdy byl film natáčen._____ 6) When people talk to each other, they never say what they mean, říká Turing ve filmu a jakoby mluvil i ke čtenářům (a autorům) komentářů na ČSFD. They say something else and you're expected to just know what they mean._____

• 15.1.2019  12:20
    Donekonečna (2017)

Bylo to stále nepřehlednější. 1) Lehce psychedelický snímek s mysteriózním nádechem a s neurčitou scifickou charakteristikou se pokouší o kvadraturu kruhu. 2) Nelze přece být v časové smyčce a současně si to uvědomovat. Podobný lapsus se snese u rodinných romantických komedií či pohádek, ale u hororu určitě ne. 3) Ani otevřený konec mě nenadchl.

• 15.1.2019  11:34
    Podfu(c)k (2000)

Typický rukopis Guy Ritchieho. 1) Předvádí se a naparuje, jak všechno umí. Kdo ho má rád, ten si pošmákne. Ale co s námi ostatními? 2) Pěkné herecké obsazení umožňuje strávit snímek i těm, které by jinak jméno scenáristy a režiséra 31letého (v roce natáčení - 1999) Guy Ritchieho uvedlo do rozpaků. 3) Nemohu si pomoci, ale chvilkami jsem měl pocit, že sleduji anglo-americkou verzi (filmařsky vytuněného) Kameňáku. 4) Výstižný koment_ salahadin. Výstižná poznámka o žánru: dopitak.

• 15.1.2019  10:45
    Štek (1988)

Éra stagnace v plné kráse. 1) Ano, tak nějak to vypadalo, než přišel Gorbačov, přestavba a poté listopadový převrat. 2) Film se o spoustě věcí nezmiňuje, protože nemůže a jiné naznačuje jen zlehka. 3) Problémem snímku je nuda. Nicméně tento lehce zvětchalý film své kouzlo má. Druhá polovina je lepší. 4) Poznámka pod čarou: dabovat Bolka Polívku do slovenštiny je práce pro vraha.

• 13.1.2019  12:52
    Taxikář (1976)

Psychopat taxíkářem. 1) K čemu mi je kvalita nesporně výborného snímku, který nechci vidět znovu a na který bych se ani nekoukl, kdybych věděl, co vím teď? 2) 33letý Robert De Niro (titulní role) je charismatický herec. Měl přitažlivý ksicht, vysvalené tělo, nohy do o a ošklivé jeansy. Za zmínku stojí i 37letý Harvey Keitel (sportovní pasák).

• 13.1.2019  12:10
    Jasný terč (1997)

Roztomilé téma je jako vyšité pro zábavné béčko. 1) Svůj záměr vzhledem k veskrze průměrnému zpracování však film naplnil jen zčásti. I'm a professional killer... Do you have to do postgraduate work for that? 2) Zajímavý je 31letý John Cusack (nájemný vrah). 3) Cusack vnímal snímek jako vyjádření svých politických postojů: I grew up fascinated by people in the Reagan administration, their ethics, their mercenary values. People who plan wars and then go home to their wives and their kids ... How do they live? To me, Grosse Pointe Blank was a metaphor for the people in the Bush White House.

• 13.1.2019  12:00
    Kaviár jen pro přátele (TV film) (1969)

O lidské malosti a maloměšťáctví. 1) Inscenace je nesporně dobrá, povahy všech osmi postav jsou výstižně a živě vykresleny. 2) Problém, který s dílem mám, je, že podobné typy nesnáším, dělá se mi z nich až fyzicky špatně. Budete mít rádi film, z něhož se vám dělá šoufl?

• 13.1.2019  11:52

Kafkovský svět nepochopitelných institucí a obřadů, kde je každý zoufale sám, mi k srdci nepřirostl. 1) 43letá Ruth Maderová (scénář a režie) ve svém druhém celovečerním hraném filmu představuje mrazivý svět, který emoce považuje za nesystémový znak slabosti. Bohužel však tato velká rakouská depka je zfilmována se stejnou odtažitostí, jakou se snaží demonstrovat. Snímek na mě proto emocionálně nijak nepůsobil. 2) Po většinu času jsem moc nechápal, co se vlastně na obrazovce děje. Až teprve nyní, když čtu recenze na film, mi dochází, co jsem vlastně sledoval. Papa, das ist nicht optimal.

• 12.1.2019  14:38
    Lynč (TV seriál) (2018)

Pokus o druhou Pustinu se nepodařil. 1) Na roztříštěném, chvílemi nelogickém a po celou dobu neobratném scénáři se zřejmě podepsalo množství nezkušených autorů, které očividně nezvládl ani americký showrunner (i když kdo ví, jaké by to bylo bez něj). K tomu kreativní producent Jan Maxa: Projekt je v českém kontextu unikátní hned z několika pohledů: vznikal ve spolupráci České televize, filmových škol a kateder FAMU, JAMU a UTB ve Zlíně. Scenáristé i režiséři jsou vesměs mladí lidé, studenti či nedávní absolventi vysokých škol, které řídí zkušený Harold Apter. Jde o kombinaci kriminální minisérie se sociálním dramatem, což je nelehký žánr, který se rovněž v české tvorbě nevyskytuje často. A konečně jde o první televizní seriál koprodukovaný televizí ARTE z její centrály ve Štrasburku._____ 2) Spoiler. Asi největší problém mají někteří diváci a komentátoři se skutečností, že Romové jsou zde vylíčeni čistě jako nevinné oběti. Nechuť k nim je zde podána jako rasistický předsudek a nikoli jako odezva na jejich vlastní chování (což by bylo, myslím, blíže realitě)._____ 3) Spoiler. Incestní linka působí dosti rušivě. Její smysl se vyjeví až ke konci, což je sice mírně překvapující, ale pachuť z předchozího to nesmyje._____ 4) Další zásadní výhrady se týkají řemeslného neumětelství, zejména pokud jde o scénář a dramaturgii._____ Dokumentarista z Prahy je...jak to říci...silný myšoid._____ Protivná doktorova dcera (Štěpánka Fingerhutová) mi pila krev (některé oběti prostě nesnáším)._____ Pitomoučký policista by byl k smíchu, kdyby nebyl k pláči._____ Klause (37letý Ladislav Hampl) a Franze (37letý Ondřej Nosálek) si tvůrci zřejmě vypůjčili z České sody (Alles Gute)._____ 5) Na druhé straně stojí dobré až výborné výkony herců, vemlouvavá atmosféra připomínající Pustinu, aktuální společenské téma a nikoli nezajímavá kriminální story s pokusem o thrillerový konec._____ 6) Zaujali mě: vynikající (a navíc silně přitažlivý) Janek Gregor (Pavel, co dělá pro magistru), Jiří Roskot (slabomyslný Jirka), 30letý Jan Cina (zlynčovaný Denis), 31letý šedivě nenápadný Matěj Anděl (Lukáš, přijel prozkoumat Denisovu smrt), 19letý přirozený bratr Jana Bendiga Marsell (Denisův mladší bratr Tomáš), 12letý výborný Tobiáš Rímský (Zbyněk Jokl, šikanuje cikány) a samozřejmě i 37letý Ladislav Hampl (Klaus) a 37letý Ondřej Nosálek (Franz).

• 11.1.2019  14:30

Jako procházka Alpami docela dobré. 1) Jinak ovšem nic moc. 2) Motivaci postav jsem občas nerozuměl. 3) Pěkný koment: Eluin.

• 11.1.2019  13:58

Popřevratová atmosféra vzájemného porozumění. 1) 37letý ostravský bard ani tehdy neoplýval šoumanskými manýry. Jednoduchá a prostá kytarová aranžmá připomínají, že tehdy šlo primárně o sdělení. Více jinotajů a více pochopení. 2) A jeho spolupráce s STB? Byl jsem s děvkou, ale seděl jsem s ní pouze v kavárně, na pokoj jsem s ní nešel. Viník nebo oběť? Ať soudí ten, kdo je bez viny.

<< předchozí 1 2 3 4 27 53 78 104