slunicko2

svítím všem

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 21 41 61 81
    • 17.11.2017  16:37

Až dosud jsem měl za to, že Orwellův 1984 vyjadřuje diktaturu ad extremum. Snímek mě přesvědčil o tom, že v KLDR roku 2015 už Oceánii roku 1984 v mnohém překonali. 1) Pár drobností tuto surrealistickou podívanou ruší: - bubeníci dávajíci povel, kdy a jak dlouho se má tleskat, - usínající kluk na přednášce veterána korejské války, - zimomřivé děti ohřívající si ruce nad tělesem ústředního topení ve třídě, - oblečení v kabátech ve škole, v továrně i na schůzi._____ 2) Výuka ve škole stojí za zvláštní zmínku._____ 3) Veřejné prostory - čisté, pusté a prázdné - nablýskaný koncentrák._____ 4) Večeře "doma" s asi dvaceti mističkami je očividně bohatší, než jakou dostávají turisté v hotelech pro zahraniční návštěvníky. Hnusné studené bílé zářivkové světlo v bytech připomíná vyšetřovny Ministerstva lásky._____ 5) Malý terminologický slovníček. Zakladatel režimu Kim Ir-sen je Veliký maršál nebo také Věčný prezident. Jeho následník, Kim Čong-il je Inteligentní nebo také Drahý vůdce. Další v řadě, současný Kim Čong-un je pak Milovaný a Vážený maršál či také Vynikající soudruh._____ 6) Natočit budovatelský dokumentární film podle seberokorejského scénáře s využitím lokálních naturščiků je fakt crazy nápad. Pokyny korejských režisérů by byly úsměvné, kdyby z toho všeho nešla hrůza._____ 7) Přemýšlím, co bych mohla udělat pro milovaného maršála... pláče osmiletá Zin-mi Leeová. Ruský režisér ji přes tlumočníka radí, aby myslela na něco hezkého. Dívka začne recitovat jednu z režimních manter: Vstupuji do slavného korejského Dětského svazu založeného Velkým maršálem Kim Ir-senem, vedeného Milovaným a Váženým maršálem Kim Čong-unem a slibuji, že budu vždy a všude myslet a jednat v souladu s duchem velkých maršálů podle učení Milovaného a Váženého maršála Kim Čong-una, abych se stala spolehlivým záložníkem budování komunismu podle podle zářného revolučního hnutí čučche, pokračujícího z generace na generaci. Tak přísahám._____ 8) Mezinárodně známý 52letý scénárista a režisér dokumentárních filmů Vitalij Vsevolodovič Manskij podrobně a velice zajímavě vypráví o natáčení: https://www.youtube.com/watch?v=Pzp0dr5F19c _____ 9) Režisér o natáčení: ...severokorejští odborníci, které nám přidělili, neznají moc dobře moderní technologie. Například nevěděli, že v kameře máme dvě paměťové karty, na které se natáčí. Nám se podařilo odevzdávat jim kopii natočeného materiálu a originál nám zůstal. A to ještě kopii, kterou jsme před odevzdáním sami zcenzurovali. Pod různými záminkami jsme se vytráceli, abychom to mohli udělat. Například kameraman předstíral, že se mu zvedl žaludek, na chvíli se vzdálil a v ústraní promazal záběry, o kterých jsme věděli, že by je Severokorejci rozhodně nepustili. I tento námi zcenzurovaný materiál u nich ale vyvolávat velmi silnou paniku a alarm. Každý den našli něco, co je rozzuřilo, byly to stále samé problémy a výtky. Kdybych měl evropskému posluchači popsat, proti čemu měli výhrady, tak to bude těžko pochopitelné. To jsou pitomosti za hranicí lidské představivosti. Například jim nesmírně vadilo, že jsme ve filmu měli záběr na květiny, který v popředí částečně zakrýval list stromu. To podle nich prostě nešlo. V jejich ideologii, to není ani mytologie, je květ symbolem zemřelého vůdce, což je něco posvátného. Takže nelze, aby ho něco zastiňovalo. Takových pitomostí je spousta. A nedá se o nich ani říct, že by naplňovaly život v Severní Koreji. Ony ho nahrazují. Dodržování všech těch hloupostí je život v KLDR._____...štěstí v Severní Koreji vzniká pouze na příkaz. A když příkaz přestane platit, lidé se vracejí do toho stavu, který… uvidíte ve filmu._____Třeba jsem navrhl, že by dětská hrdinka mohla v jedné scéně jet autobusem do školy, a říkal si, že do filmu propašuji ruch ulice. Pak jsme přišli na liduprázdné náměstí, kde uprostřed byla fronta lidí čekajících na autobus. V místě, kde dřív ani nebyla zastávka. Normální režisér by řekl, nezlobte se, končím. Ale já si řekl, že natočím tu lež. Protože lež nahradila život, normální život tu neexistuje._____Vzali mě do velína, kde byly počítače, ale když jsem pohnul myší, na ploše se zobrazily jen Windows a bylo jasné, že počítače nejsou ani propojené s klávesnicí. Je otázka, pro koho se toto představení vytváří._____Natáčeli jsme v metru. V Pchjong jangu v metru cizinec nesmí do metra bez doprovodu a může projet jen dvě zastávky. Takže celkem smí vidět tři stanice. Mají speciální trasu pro cizince - na určené zastávce vstoupit a na jiné určené vystoupit. Nepodařilo se nám natočit vše potřebné během dvou zastávek a poprosili jsme, ať můžeme jet o pár zastávek dál. Odpovědí bylo kategorické ne. Navrhli nám jez zpátky a tak záběry dokončit. Vysvětluji, že při opačné cestě budou ve vagónech jiné lidé. Na to doprovod: to není problém. Přikazují lidem ve vagónu, aby vstali a přešli na opačnou stranu nástupiště. Celý vagón vstane, přejde na opačnou stranu a posadí se do vagónu vlaku, který jede opačným směrem. To vše mlčky a bez jakékoli diskuse._____V Koreji není žádný strach. Už ne. Zůstal v předchozích generacích. V Orwellovi se člověk snaží schovat se před Velkým bratrem a tady člověk žije pro něho: stále se snaží ukázat mu svou lásku a oddanost. Pokud o takovou možnost přijde, pak teprve cítí svou méněcennost._____ 10) Režisérovi se po dvouměsíčním natáčení podařilo propašovat natočené materiály ze země. Jak, to tají._____ 11) Název snímku se vztahuje k oficiálnímu jménu Kim Ir-sena - Slunce. Hlavní národní svátek je Den slunce, tedy den narození Kim Ir-sena, od něhož se odvozuje nový severokorejský letopočet. V současnosti je tedy rok 106._____ 12) Film je chvílemi nudný, opakuje stále stejné situace, kdyby bych o dvacet minut kratší, neváhal bych s pátou hvězdičkou.

• 15.11.2017  13:35
    Invaze 1968. Ruský pohled (TV film) (2011)

Užitečný pohled z druhé strany. 1) Zaznamenal jsem desatero pro chování k okupantům: Nevíme, neznáme, nemáme, nedáme, neumíme, nerozumíme, neprodáme, nepomůžeme, neradíme, nezapomeneme. 2) Zajímavý koment: Marek1991.

• 15.11.2017  13:22
    To byla svatba, strýčku! (TV film) (1976)

Ve srovnání s klasickou trojicí Karáskovin je tento počin trochu slabší. 1) Zdeněk Podskalský starší je zárukou dostatku přihlouplých vtipů, dobrých populárních melodií a samozřejmě prvotřídního hereckého obsazení. 2) Potěšil mě miloučký 45letý Ladislav Smoljak (novomanžel).

• 15.11.2017  13:12

Teokratická dystopická diktatura jako alternativa dnešního vývoje. 1) Ve srovnání se seriálem je film rychlejší, pořád se něco děje. Seriál je naproti tomu výrazně propracovanější v detailech a lépe u diváka vyvolá pocit bezútěšnosti. 2) Zaujal mě 30letý Aidan Quinn (řidič Nick) a 28letá Elisabeth McGovernová (lesbická Moira). 3) V titulcích je uveden rok výroby 1989.

• 15.11.2017  13:01
    Vo Brikitě (TV film) (1977)

Křeč.

• 13.11.2017  13:50
    O Bumbrlíčkovi (TV film) (1972)

Slyš, co moudrá bába říká, zorej pole u lesíka. To se takhle v Kulihradech nad Čuprávkou sešli 41letý Jan Libíček, 58letý Josef Hlinomaz, 43letý Vladimír Menšík, 50letý Miloš Kopecký a 27letá Dana Hlaváčová. Vlastně se divím, proč dávám jen dvě hvězdičky...

• 13.11.2017  13:21
    John ze Cincinnati (TV seriál) (2007)

Hra pro chytré, co se rádi nudí. 1) Na rozdíl od jiných "mystických" seriálů (Preacher, Carnivale) připomíná John ze Cincinnati spíš jakousi intelektuálskou hříčku. Chvílemi je zajímavá a vtipná, místy nudná. Ani konec mě neuspokojil. Scénáristé se očividně rádi poslouchají. 2) 27letý sportovně založený Austin Nichols (John, titulní role) i 41letý Luke Perry (Linc Stark) nejsou marní.

• 13.11.2017  12:22

Pěkný a zajímavý poněkud bulvární náhled na Elvise pohledem jeho tehdejší slečny.

• 13.11.2017  12:06

Tak nějak si představuji dobré dokumentární filmy. Film sestává téměř výhradně z dobových záběrů, které Stoni komentují z dnešního pohledu. Toto pojetí v sobě spojuje mladický elán, pěkná těla i životní zkušenost. Nemusíte být zanícenými fandy Rolling Stones (já nejsem), aby vás snímek oslovil.

• 13.11.2017  11:59
    Obžalovaná (TV film) (1969)

Dobová moralitka. Vesničky SOS tehdy dost hýbaly společností.

• 13.11.2017  11:57
    Tanec draků (2010)

Smíchej americkou červenou knihovnu s indickou poetikou a roztančíš draky.

• 12.11.2017  18:05
    Bez ženské a bez tabáku (TV seriál) (1980)

Půvab této prvoplánové přinudnělé komedii dodává 56letý Jozef Kroner. 1) Zaujala mě dnes již nevídaná autorita, kterou měli starší lidé před dětmi. 2) Co dál říci? Snad jen: Spal chrobáka!

• 12.11.2017  11:40
    Nový domov (2016)

Bez pointy.

• 12.11.2017  11:38
    Bílá princezna (TV seriál) (2017)

Historizující dobrodružný seriál. 1) Neumím posoudit, jak historicky přesně jsou vylíčeny boje o anglický trůn. Vztahy mezi pretendenty byly velmi spletité a čert aby se v nich vyznal. 2) Nicméně sledování seriálu bylo příjemné. 3) Zaujali mě 27letý Jacob Collins-Levy (král Jindřich VII) a 22letý Patrick Gibson (falešný nápadník trůnu Perkin Warbeck).

• 12.11.2017  10:50
    Léto v Chorvatsku (TV film) (2012)

V Chorvatsku je hezky. 34letý Dennis Cubic (místní playboy Matej) je pěkný, v Chorvatsku u moře je prima a jsou i horší žánry, než červená knihovna. Tak to ty dvě hvězdičky nakonec usmolilo.

• 12.11.2017  10:45

Příjemný thriller stojí s kvalitními herci. 1) Spoiler. Snímek se pokouší i o překvapení. Závěr zpochybňuje, že byl pachatel dopaden a ponechává nepozorného a nemyslícího diváka na pochybách o tom, kdo je vrah. 2) 57letý Antonio Banderas (spisovatel Paul) odvádí kvalitní práci a 40letý Jonathan Rhys Meyers (tulák Jack) je prostě neodolatelný...inu, jako vždy.

• 27.10.2017  17:26

Dialogy si hrají na duchaplnost (marně) a film si hraje na chytrého (taky marně). Ponudnělou hříčku s průměrnými dialogy drží nad vodou 28letý Joseph Gordon-Levitt (hlavní mužská postava Tom), kterému to neobyčejně sluší.

• 27.10.2017  17:10
    Záchranáři (TV seriál) (2003)

Krásné hory, sympatičtí lidé a střízlivě civilní humánní étos. 1) Nesmyslný český dabing mě dost štval, než jsem zjistil, že Česká televize vysílá seriál v duálu a že si zvuk mohu přepnout do slovenštiny. Pak jsem ale musel čelit skutečnosti, že ten dabing ve srovnání s originálem vůbec špatný nebyl. 2) 22letý Luboš Kostelný (nováček Martin), o jehož homosexualitě se na stránkách slovenského bulváru spekuluje už hezky dlouho, byl tehdy ještě vlasatý, štíhlý a velmi přitažlivý. 3) Líbivé trochu limonádové pojetí se ve čtvrtém díle přemění v drama, kterým zůstane až do konce. Se vzrůstajícími chmurami však seriál ztrácí na atraktivitě a začíná nudit.

• 25.10.2017  15:35

Pohádka pro věru podivné děti aneb Velké dobrodružství pošahané mysli. 1) Viděl jsem, zaznamenal jsem, zapomněl jsem. Co taky jiného s tím zážitkem? 2) Zaujal mě 19letý Asa Butterfield (Jake, hlavní role) a 20letý Finlay Macmilian (Enoch).

• 25.10.2017  15:22

Humor ve stylu Monthy Pythona není můj cup of tea a sledováním tohoto snímku jsem si to znovu potvrdil.

• 25.10.2017  15:17

Vpravdě dickensovský příběh plný záhad a romantiky. 1) Sluší to 28letému Ethanu Hawkeovi (dospělý Finnegan) i jeho femme fatale 26leté Gwyneth Paltrowové (dospělá Estella). Nejvíce ale oceňuji výkon 13letého Jeremyho Jamese Kissnera (desetiletý Finnegan). 2) Nemohu dílo srovnat ani s Dickensovou předlohou, ani s předchozími filmy. Ale i tak mi přijde tato verze být vařením z vody.

• 25.10.2017  14:59
    Diskont (2014)

Připadá mi, že mezilidské vztahy a pracovní poměry v supermarketu jsou zobrazeny docela věrně.

• 13.10.2017  12:33

Hezké obrázky životního stylu střední třídy v San Franciscu i v Římě se sladkou homosexuální polevou. 1) Film není o hledání sebe sama ani o homosexualitě ani o velkém přátelství, jak se zde rozepisují komentátoři. Možná by rád byl, ale není. Vše je v něm jen lehoučce naznačeno, nic ale není dotaženo do konce. 2) Gayové ze San Francisca jsou typickou ukázkou amerického odtažitého chování, od prvního okamžiku velmi přátelského, zdvořilého, ale bez srdce. Nazývám to chování bakelitové (vygoogli si bakelit). 3) Kluci nebyli špatní. Je tu 20letý Brando Pacitto (italský teenager Marco), 27letý gay Taylor Frey (bisexuál Matt), 29letý Joseph Haro (Paul, co má rád koně) a 25letý Guglielmo Peggi (Ital Vulcano, který vše zpunktoval). Ale i oni působí bakelitově.

• 9.10.2017  14:00
    Mizející Praha (TV film) (2008)

Pár pěkných obrázků z minulosti a k tomu spousta bezobsažných keců.

• 9.10.2017  13:59
    MY 2 (2014)

Smíchejte ženské frustrace a gayovská klišé a máte "romantické drama" My 2. 1) Po deseti minutách bylo jasné, jak se lehce absurdní děj bude rozvíjet, kam ubírat a jak vše skončí. 2) Věrný obrázek ze života gayů není špatný. Neškodilo by však, aby film alespoň naznačil, že takto žije jen část, troufám si říci, že menšina, gayů. 3) Film má charakter televizní (rozhlasové?) inscenace - téměř nic se tu neděje, o všem se jen mluví. 4) Zaujal mě 33letý přesvědčivý Ondřej Nosálek (kadeřník Tony), 17letý Adam Mišík, 28letý Ivan Lupták (Petr) a Jakub Krejča (kadeřník).

• 9.10.2017  13:21
    Serenity (2005)

Snaha o poctivé béčko s rozpačitým výsledkem. Seriál je zábavnější.

• 7.10.2017  15:59

Tuctové nicméně příjemné kriminální drama. Pěkný 34letý James McAvoy (detektiv Max Lewinsky) to jistí.

• 7.10.2017  15:09

Klukovské dobrodružství se zloduchem a bojem za spravedlnost v americkém hávu. 1) Přihoďte moře, delfíny, žraloka, lodě a samozřejmě zcela neskutečný příběh o přátelství chlapce a delfína a úspěch je zaručen. 2) Chtěl jsem vidět 57letého Paula Hogana, než se stal Krokodýlem Dundeem a 15letého Eliáše Woodse, než se proslavil a to se mi splnilo. 3) Ovšem jinak třeba podotknout, že příběh je jednoduchý, sladkobolný "strhující" závěr silně odbytý, genialita delfína je větší, než urychleného Césara v opičí sáze, Hogan stvořil sympatického chlápka jen s minimem charismatu a ani ty oči ještě Woods neměl tak nádherně šmolkové, jako později.

• 7.10.2017  15:00
    Morgan (2016)

Když se po necelé hodině ukáže, co je Morgan zač, člověk si položí otázku o smyslu celé věci.

• 7.10.2017  13:26
    Příběh služebnice (TV seriál) (2017)

Teokratická dystopická diktatura řeší neplodnost lidstva. 1) Seriál ve srovnání s filmem jednoznačně boduje v zobrazení detailů každodenního života i v náčrtu psychologického pozadí hlavních postav. Plod buď požehnán. Kéž Bůh dopřeje. 2) Stejně jako film se i seriál zmiňuje o sociální struktuře společnosti, hospodářství a postavení Republiky Gileád ve světě jen v náznacích. 3) Množství zdržujících flashbacků se podílí na hlavním nedostatku díla - hrůzyplné rozvláčnosti a z ní plynoucí nudy, která mě v některých dílech vedla až k úvahám, že televizi vypnu. Byla by to ale škoda, protože ke konci má seriál až čtyřhvězdičkové parametry. 4) Zaujal mě 32letý přitažlivý Max Minghella (velitelův řidič Nick) a neobyčejně výstižná 35letá Elisabeth Mossová (služebnice Offred).

<< předchozí 1 2 3 4 21 41 61 81