slunicko2

svítím všem

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 26 51 76 101
    • 5.10.2018  11:12

Snímek se zaměřuje na "zlaté období" beatlemánie a současně i dobu, kdy vznikla většina jejich nejpopulárnějších songů. 1) Beatles jsou fenomén, jehož povahou se zabývají stovky odborníků z celého světa. Zmíním se o jediné věci. Jejich písničky jsou nabíté energií, nadšením, mládím, optimismem, radostí. Proto je lidé milovali dříve a milují dodnes. Ne kvůli dokonalé harmonii, chytlavým melodiím, určitě ne kvůli dětinským textům. Důvodem je radost, čistá radost, která mě chytá, když je poslouchám._____ 2) Uvedené platí zejména o jejich písničkách z let 1962 - 1966, tedy z období, o kterém mluví i film. Na pozdější tvorbě je již příliš moc znát, že protagonisté dospěli, vyrostli, zmoudřeli. Už je nebaví prosté dětské popěvky. Experimentují, učí se, hledají. Období nevážného rozpustilého mládí je pryč. 3) Zajímavý koment: liborek_.

• 5.10.2018  10:52

Nekorektně nevyvážený poněkud neuspořádaný, nicméně velmi přesvědčivý pohled na naše stravování je sice zbytečně dlouhý, ale v rámci dokumentárních filmů jde o slušný počin. 1) Snímek v podstatě říká jedno: rozhodují peníze. Soukromé firmy existují kvůli zisku a všechen pokrok dělají v principu jen tehdy, pokud lze očekávat, že bude generovat zisk (čest výjimkám). Stinnou stránkou nesporného technologického pokroku, který tento přístup přináší, je určitá větší či menší míra odlidštění. Pak může docházet a očividně i dochází k tomu, že zisk dostává přednost před zdravím či jinými obecně prospěšnými faktory. To je kapitalismus._____Problém je v tom, že zatím lidstvo na nic lepšího nepřišlo. ...democracy is the worst form of government except all those other forms that have been tried from time to time (Winston Churchill)._____ 2) Základním problémem věci je neochota lidí nést zodpovědnost. Ta si totiž žádá, aby si lidé vyhledali informace, určili jejich relevanci, poznatky nastudovali, posléze aplikovali a vydrželi. Většina "hledačů pravdy" skončí u vyhledávání a po deseti minutách na netu mají pocit, že nyní všechno vědí. Jak odolat lákání medicíny, která údajně všechny ty kroky udělala za nás a nám poskytuje jen plody svého úsilí?_____ 3) Mnozí komentátoři si stěžují, že film není dost konkrétní, neposkytuje jídelníček, nedává jasný návod. Jasně, že nedává, jak by mohl? Návodem je - jdi, zajímej se, studuj. To mnozí lidé (snad většina) nechtějí slyšet. Pak ovšem mají, co si zaslouží.

• 4.10.2018  13:06
    Blade Runner (1982)

Film sází na laciné líbivé efekty...snad to mohlo být účinné v době vzniku, ale dnes mě to neoslovuje. 1) Postapo vize Los Angeles roku 2019 ve filmu by byla úsměvně pochmurná, kdyby tak nenudila. Možná ve své době byla průkopnická, ale dnes..._____ 2) Nevadí mi mizerné triky, ale celková prázdnota béčkového filmu._____ 3) Zápletka i pointa jsou zřejmé po několika minutách._____ 4) Společnost, která kolonizuje vesmír a vyrábí lidské replikanty si neumí poradit s životním prostředím? Vypadá to tam jako po třetí světové válce._____ 5) Ani docela pěkný 40letý Harrison Ford to nezmění. 38letý Rutger Hauer měl hezké oči._____ 6) Proč je film tak oblíbený vysvětluje zajímavě Shadwell.

• 4.10.2018  11:58
    V sedmnácti (2016)

Jak zkušení lidé vědí, od nenávisti k lásce je jen kousek, vášeň jako vášeň. 1) Film nepřináší žádná překvapení; co se stalo, bylo lze očekávat, tak nějak to vyplynulo samo od sebe. Tato samozřejmost dění je velmi silným kladem snímku, který si na nic nehraje, nesnaží se budit vášně, ani proti něčemu protestovat či za něco bojovat. Prostě život je takový a scenárista a režisér životem poučený 73letý homosexuální režisér André Téchiné se jen dívá a co vidí, zprostředkovává i nám, divákům. Je to pohled moudrého pozorovatele, člověka, který ví. Kdo chce a je schopen, vezme si z jeho moudrosti své._____ 2) Scenáristické zápletky slouží svému účelu a tak mi jejich občasná krkolomnost ani nevadí._____ 3) Snad největším tahákem snímku je 18letý charismatický přitažlivý Kacey Mottet Klein (běloch Damien) a 28letý (!) Corentin Fila (tmavý Tom) ve své prvotině._____ 4) Natáčelo se v Bagneros de Luchor v Pyrenejích.

• 3.10.2018  14:15
    Láska v Indii (TV film) (2016)

Bollywoodský humor. 1) Prostoduchý snímek zahrnuje jedno taneční číslo (zřejmě nejlepší část filmu), úžasně protivnou sestru Betty a zejména dva pěkné herce. 2) 37letý Xavier Robic (plánovaný manžel François s parádní postavou) a především 23letý Rayane Bensetti (masér Ravi) mě udrželi u obrazovky.

• 2.10.2018  13:05
    Mami! (2014)

Zručně napsaný i zrežírovaný komorní příběh. 1) 25letý scenarista, režisér, střihač, kostýmový výtvarník, herec a dnes už i producent Xavier Dolan lidsky dospívá a je to znát. Jeho obcese vztahy matka - syn tentokrát nachází své vyjádření v pohledu matky na syna s ADHD._____ 2) ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) je hyperkinetická porucha, která působí deficit pozornosti, impulzivnost, rychlé a neadekvátní reakce, vztahovačnost a hyperaktivitu. Je převážně dědičného původu a dá se dnes docela dobře léčit._____ 3) Jako vždy je Dolan vynikající v detailech, zatímco celek mu trochu pokulhává. Nutno ale poznamenat, že stále méně a v tomto filmu téměř vůbec._____Režisérova "brutálně hysterická teatrálnost" (komentátor xxmartinxx) je umocněna použitím vulgární quebecké francouzštiny (silný anglický vliv zejména ve výslovnosti)._____ 4) Hyperaktivní Steve vynikajícího a přitažlivého 17letého Antoina Oliviera Pilonja je přesně takový, jaký má být. Chvílemi k pomilování, chvílemi na zabití._____ 5) Komerčně úspěšný film získal i mnohá ocenění na festivalech. Na své premiéře 22. května 2014 v Cannes ho diváci odměnili třináctiminutovými ovacemi ve stoje.

• 30.9.2018  11:59

Děj předvídatelný jako facka si žádá barvitějšího zpracování, než kterého se filmu dostalo. 1) Hezký začátek se postupně rozmělňuje do pomalého příběhu s melodramatickým nádechem. 2) Ještěže tu je 31letý charismatický šlechtic, zpěvák a kytarista Max von Thun (architekt Florian).

• 30.9.2018  11:44

Starosvětská francouzská gangsterská škola. 1) Ty bájné staré časy, kdy gangsteři se na oběd se svou kočkou převlékali, chovali se decentně, na úrovni a se šarmem a vždy drželi slovo i přátelství, i když na tom tratili, sice nikdy neexistovaly, ale je příjemné myslet si, že ano._____ 2) Pomalý film je úsměvný, násilí představuje pár kašírovaných facek, vše je takové přátelsky sousedské, i to gangsterské hašteření. Na konci však děj zostří a pojem drama získá své oprávnění._____ 3) 50letý Jean Gabin (Max) odchází do důchodu (to se tak ti zločinci mají), naštěstí nikoli hereckého. Jeho nejslavnější a nejlepší role ho teprve čekají._____35letý Lino Ventura (šéf konkurenční bandy Angelo) ve svém hereckém debutu zazářil._____ 4) Zaujaly mě dobové reálie, zejména stylové výtahy.

• 27.9.2018  11:48

Nevýrazně nudné.

• 27.9.2018  11:47

Heterosexuální hrátky dvou párů mají své hranice a nemají budoucnost. Anebo ano? 1) Všichni jsou upřímní, nikdo nic netají ani nepředstírá. Ale některé situace si jenom s upřímností nevystačí. 2) 30letý přitažlivý Nicolas Duvauchelle (Vincent) je pro mě hlavním tahákem filmu. 45letý Roschdy Zem (Franck) marockého původu se kromě herectví věnuje režii a psaní scénářů.

• 27.9.2018  11:26

Sovětská Lassie v podobě anglického setra. 1) Zásadní vada filmu je v jeho délce. Tři hodiny na vcelku plytký příběh jsou příliš, situace se opakují a zejména první hodina by zasloužila sestřihat._____ 2) Líbí se mi, že příhody nejsou vázány primárně na děti, ale spíše na dospělé._____ 3) V prvním plánu, vhodném pro děti a milovníky psů, jde o rozmanité příhody, které Bim zažívá poté, co jeho pána odvezou do nemocnice a on zůstane sám._____ 4) Film má ovšem ještě druhý plán, možná nezamýšlený, ale velmi zajímavý. Ukazuje totiž každodenní život sovětského občana. Domovní důvěrník, který leze lidem do bytu, kolektivní (balkónový) životní styl, nesnášenlivá uječená bába a její souputnik dědek, občané píšící stížnosti a udání, kšeftující řidič autobusu, ti všichni nenápadně ale výrazně ukazují, že v sedmdesátých letech měl sovětský člověk do socialistického prototypu hodně, hodně daleko. Toto poselství podtrhuje i konec filmu.

• 27.9.2018  09:49

Pro milovníky porcování syrových ryb. 1) Rosa nezná ani slovo japonsky, přijíždí zcela bez jakékoli přípravy, netuší nic o pracovních podmínkách, kultuře ani zvycích země. Její přátelský "štěněcí" přístup holt na Japonce neplatí. Nejsou u vytržení z toho, že vidí zbloudilou Evropanku, se kterou se navíc ani nedomluví._____ 2) 53letá Holanďanka Threes (křestní jméno) Anna (příjmení, vlastně pseudonym, ve skutečnosti je Schreurs-ová) píše knihy, dělá filmy a dokumenty a hlavně divadelní představení. Film natočila podle vlastní knihy De stille stad z roku 2006._____ 3) Oficiální text distributora spoileruje a navíc místy si i vymýšlí._____ 4) Poučení z filmu? Nejezdi do Japonska bez důkladné přípravy a alespoň základní znalosti jazyka.

• 27.9.2018  09:01

Trochu zajímavostí a spousta propagandy.

• 27.9.2018  08:59
    Kouzelníci (2010)

Přitroublé a dost nudné. 1) Zaujal mě návod, jak řešit nezaměstnanost - rekvalifikačním kursem na kouzelníka (iluzionistu, aby tedy bylo jasno). 2) Trochu moc chtěný lehce křečovitý humor neodlehčila ani pěkná zápletka.

• 27.9.2018  08:55
    Bolšaja peremena (TV seriál) (1972)

Bezkrevná že prý komedie plná pitvoření a sovětského humoru. 1) Marečku, podejte mi pero v sovětských kulisách předchází vzniku našeho Marečka o čtyři roky...že by se Smoljak a Svěrák inspirovali právě tady? 2) Ovšem s Marečkem spojuje tento film pouze prostředí večerní školy.

• 26.9.2018  12:47

Poloamatérské a překvapivě milé. 1) 48letý kameraman Martin Duba si ve svém ojedinělém autorském počinu (scénář, režie, kamera, osvětlovač, hudba, střih) i zahrál (otec Kuba). Dále angažoval manželku (manželka) i syny (synové)._____ 2) Režisér si přitom úkol nijak neulehčoval. O statku rozhodně nelze říci, že by lahodil oku a duši. Krajina kolem je tuctová a i příběh sám o sobě nijak netáhne. Amatérští, byť přirození, herci taky moc nepomohou. Ovšem hereckým výkonům Míny (bílý kůň) a Alaryho (hnědý kůň) není co vytknout._____ 3) A přesto se tvůrcům podařilo vykouzlit pohodovou atmosféru, která je asi největším přínosem snímku.Víš, kolik je potřeba ještě spravit statků?_____ 4) Pěkný byl 27letý baskytarista Adam Stivín (mladík František)._____ 5) Poučení ze snímku? Sežeňte si pracanty zadarmo a máte po starostech.

• 25.9.2018  14:46

Svižný a vtipný mix komedie a dramatu. 1) Uznávaný režisér a scenárista 51letý homosexuál Turek Ferzan Özpetek od svých 17 let žije v Itálii. Točí filmy buď o homosexuálech anebo alespoň s výrazným gayovským prvkem._____ 2) Mine vaganti však není ani tolik o homosexuýlech jako spíš o maloměstské omezenosti a úzkoprsosti. Ostatně Lecce, kdy byl film natáčen, se svými 90 000 obyvateli tvoří typický apulský buranov, kde bych jiný přístup ani neočekával. Vlastně ani nevadí tolik, že je syn gay. Důležité je, co tomu řeknou ostatní._____ Vtipné je, že Lecce jmenovala Özpeteka 22.5.2010 čestným občanem města._____ 3) 31letý Riccardo Scamarcio (mladší bratr Tomaso) má šmrnc stejně jako 37letý Alessandro Preziosi (starší bratr Antonio)._____ 4) Na pováženou je práce zvukaře. Neustále jsem musel upravovat hlasitost, protože buď řvala hudba nebo nebylo rozumět dialogům (v původním znění)._____ 5) Non fare sempre ciò che ti chiedono gli altri e sbaglia da solo, altrimenti la vita non ha senso. Nedělej jenom, co ti říkají ostatní, dělej vlastní chyby, jinak život nemá smysl.

• 25.9.2018  13:46

Klasická lehce křečovitá úsměvná červená knihovna s třemi milými kluky. 1) 30letá Hallie Meyers-Shyerová si po několika angažmá (jako dítě) v rodinných filmech asi řekla, že něco podobného spíchne i sama. Napsala si scénář, film zrežírovala, její matka a producentka Nancy zařídila účast Reese Witherspoonové a voila. 2) Pěkní kluci mě u obrazovky udrželi. Především 26letý půvabný Pico Alexandr (Harry, chce chodit s Alicí), 28letý Jon Rudnitsky (scenárista) a 23letý Nat Wolff (vyzná se v počítačích).

• 25.9.2018  13:20
    Mise Odysseus (TV seriál) (2017)

Demoverze seriálu je docela fajn, tak můžete začít točit. 1) Pořád se něco děje, to je dobře. 2) Ale jinak je to velmi povrchní po všech stránkách.

• 24.9.2018  12:19

Pseudofilosofický nádech snímku se má k moudrosti jako melta ke kávě. 1) Film je takový nijaký, nevýrazný, zamlžený. Téma nedosáhlo svého naplnění. 2) Upřímně řečeno, jediné, co se mi opravdu líbilo, byla operace zmenšení. Jinak jsem se celou dobu trochu nudil.

• 24.9.2018  12:01

Akční, svižná, výpravná, přiměřeně zábavná a velmi spektakulární podívaná. 1) Takhle nějak jsem si představoval bájná pirátská dobrodružství ve věku, kdy mě to zajímalo._____ 2) Film pravděpodobně cílí na teenagery, ovšem na teenagery před třiceti lety. Nejsou tu žádné gore scény, žádné krveprolití, žádný sex. Vše jen v náznaku a decentně, jak to bývalo zvykem za mých mladých let. Pro mě plus, pro některé diváky asi ne._____ 3) Trochu problém mám s hereckým obsazením. 36letý Matthew Modine (zloděj Shaw) není špatný, i když mojí představě fešného charismatického piráta neodpovídá ani za mák. Kvalifikací pro roli 39leté Geeny Davisové bylo zřejmě manželství s režisérem, jinak si její angažování neumím vysvětlit._____15letému Christopheru Mastersonovi (blonďatý pirátský klučina Bowen) to slušelo. Opička Finster sedí._____ 4) Ke konci si snímek stává poněkud rozvláčným, nějakých 20 minut krácení by prospělo._____ 5) Zajímavosti obsahují přehled neúspěchů snímku, které nějak nechápu._____ 6) Filmováno převážně na Maltě a vloudilo se i pár záběrů z Thajska._____ 7) Určitě bych dal pět hvězdiček...kdyby mi bylo patnáct anebo kdybych byl fanda do pirátských dobrodružství. Holt ale není a nejsem. Ale přece jen...Onto your stations, men. Prepare to come about, south to south-east.

• 23.9.2018  15:19
    Kaboom (2010)

Jako když ke kachně se zelím popíjíte kakao. 1) 51letý gay režisér Greg Araki (zde i scénář, podíl na produkci, střih) zůstává věrný svému směru točit filmy převážně o homosexuálech. Tentokrát se však rozhodl své dílo čímsi zpestřit._____ 2) Dokud se film držel vztahových záležitostí, působil se svým hbitým střihem, vtipnými dialogy a celkovou svěžestí neobyčejně příjemně. Uvažoval jsem o čtyřech hvězdičkách. Posléze však se začaly objevovat zcela neústrojné fantaskní motivy (muži v maskách, zamilovaná lesbická čarodějnice, sekta), které svou laciností a nepatřičností dojem silně pokazily. A k tomu ten konec..._____ 3) 23letý Thomas Dekker (hlavní postava Smith) také zpívá, komponuje, hraje na kytaru i dělá vlastní filmy. V době natáčení svou homosexualitu skrýval, vyoutoval se až o sedm let později._____Další sexy kluci: 25letý Chris Zylka (blonďatý spolubydlící Thor), 23letý Andy Fischer-Price (Rex, který se pral s Thorem na zemi v pokoji), 20letý Brennan Mejia (známost přes internet Oliver)._____ 4) S ohledem na spoustu pěkných klukovských těl a příjemný přístup k homosexualitě přidávám hvězdičku.

• 23.9.2018  13:33

Žánrově neujasněný snímek klopýtá od srandy k tragédii. 1) Josef Škvorecký je v mých očích světový spisovatel. Jeho knihy čtu se zájmem a s potěšením. To ovšem neplatí o jeho scénářích. Opakovaně se prokazuje známá pravda, že dobrý spisovatel nemusí být i dobrý filmový scenárista._____ 2) Politická parafráze trpí silnou dobovou podmíněností. Obávám se, že dnešní mládež už většině narážek nemůže rozumět nebo je ani nerozezná._____ 3) Naštěstí špičkové herecké obsazení dělá z filmu vcelku koukatelný zážitek._____ 4) 48letý Vlastimil Brodský (kostelník) a 37letý Jan Libíček (učitel) jako dobové kontrapunkty a současně kumpání na jedné loďce jsou jediným zajímavým prvkem v celku nudném snímku._____ 5) Ukáže se i Josef Škvorecký jako profesor v televizi a Zdena Škvorecká jako nevěsta Anna._____ 6) Další komentář by jen opakoval, co napsal již komentátor gudaulin ve svém výstižném příspěvku.

• 23.9.2018  12:59
    Švindlíři (1990)

Uondaný nanicovatý snímek...jako vlažná polévka. Zaujal mě přitažlivý 24letý John Cusac v asexuálním oblečení.

• 22.9.2018  15:51

Odpudivý životní styl sovětského budovatele komunismu. 1) Film je zajímavý pouze zobrazením sovětské každodennosti v reáliích a v reakcích lidí._____ 2) Všepřítomný alkoholismus, nekvalitní služby, zanedbaný veřejný i soukromý prostor jsou ve filmu jen komediální kulisy, ale mnohé vypovídají. Film totiž říká mnohem více, než tvůrci zamýšleli._____ 3) Ve stylu komunální satiry je centrem pozornosti instalatér flákač Afoňa a všichni ostatní jsou víceméně fajn._____ 4) Za pozornost stojí kulturní vystoupení, interiéry bytů a restaurací i podnikové (nebo domovní, to jsem nepochytil) schůze, svolávané na podnět policie s cílem napravit hříšníka a přivést ho na správnou cestu. Není divu, že se sovětští turisté tehdy v Československu cítili jako na Západě._____ 5) Nejvíce mě vzala za srdce scéna, kdy hlavní postava Afoňa pojídá se svým hostem suché vařené makaróny lehce posypané nastrouhaným sýrem z konzervy (!) a zajídají je chlebem s máslem._____Připomělo mi to vedoucí jedné sovětské turistické skupiny, která si u stolu ukrojila kus suchého houskového knedlíku, přidala na vidličku vařenou bramboru (dávali jsme jim přílohy k masu napůl knedlík a napůl brambor, kdyby jim knedlík nechutnal), sousto vložila do úst, ukousla si chleba (ten jedí Rusové ke všemu), směsku poválela na jazyku, rozkousala, spolkla a s uchváceným výrazem se ke mně obrátila: Как ето вкусно - to je tak dobré.

• 20.9.2018  11:48

Fantasmagorický bizár. 1) Dojem z filmu mám otřesný. Samý neskutečný (a přitom nudný) patos, divadelní deklamace, toporné výkony. Příběh chybí zcela, film působí jako slepenec nalezených zbytků seriálu. Burton, take this man. If he gives you any trouble, club him._____ 2) H. G. Wells vydal svou novelu The Shape of Things to Come v roce 1933. Nečetl jsem ji, ale tak trochu předpokládám, že je čtivější, než film. Well očividně scénáře neuměl._____ 3) Můžeme si cenit toho, jak Wells odhadl blízkou budoucnost - začátek války (září 1939) zasadil do ledna 1940, píše třeba o kobercovém bombardování měst. Na druhé straně mnohé se nenaplnilo. Válka netrvala 26 let, neměla až takový ničivý rozsah, o vesmírném dělu posílajícím potomky na Měsíc ani nemluvě. Ostatně, ani obyvatelé nevěděli, že by mohli uvnitř domů svítit vlastními slunci._____ 4) Filmoví historici i kritikové mluví o významu snímku pro dějiny filmu. Možná, to neumím posoudit. Protože však filmy hodnotím, jak neustále opakuji, výhradně z pohledu dnešního diváka, musím konstatovat, že jsem se nudil a chvílemi jen nevěřícně zíral. Ostatně, jak jsem se dočetl, film neměl úspěch ani u diváků ve své době._____ 5) Jak producenti využili 300 000 liber (dnešních cca 590 miliónů korun), posuďte sami.

• 20.9.2018  10:00

Typický sovětský dobový bezbarvý snímek. 1) Zajímavé jsou reálie a pár záběrů na středoškoláky v těsných džínách (zejména 19letý Vadim Kurkov). 2) Film povoleným způsobem zobrazuje stylizovanou realitu.

• 19.9.2018  16:57
    Šviháci (2008)

Chvílemi parádní muzikál, chvílemi nuda. 1) Základním problémem jinak parádního snímku je jeho délka. Prostinký děj bez songů je tak na 30 - 40 minut. Songy dalších cca 30 - 40 minut. Zbylá hodina je nudný balast, který zvláště v první části filmu jen otravuje._____ 2) Na druhé straně většina písniček a jejich hudební a taneční ztvárnění snese srovnání se špičkovými světovými muzikály, což je vzhledem k absenci muzikálové tradice v Rusku a osobě 46letého režiséra Valentina Todorovského, pro něhož to byl první pokus v tomto žánru, pozoruhodné._____ 3) Scénář vznikl už v roce 2000. Ovšem najít investory a sebrat odvahu do mimořádně náročného projektu zabralo ještě další léta. Věc zdržovaly i problémy s hudbou. Režisér mezitím natočil s vybranými herci film Tiski_____ 4) Velkou výzvou byla hudební stránka filmu. Po létech (doslova) hledání nakonec režisér použil hudbu skupin ze 70. a 80. let: Машина времени, Кино, Зоопарк, Nautilus Pompilius, Ноль, Браво, Колибри, Чайф a Бригада С, které částečně hrály hudbu stylizovanou do stiljažského období. S novým aranžmá a novými texty (většinou) nakonec songy slavily velký úspěch._____ 5) Stiljagi se rozšířili od konce 40. let do začátku let šedesátých. Pojem Стилягa se objevil v sedmém čísle satirického časopisu Krokodýl 10. 3. 1949. Jejich vzorem byl americký životní styl. Díky své apolitičnosti, cynismu a negativním postojům ve vztahu k sovětské morálce se rychle stali cílem Stalinova tažení proti tzv. kosmopolitismu (rozuměj: všemu, čím vyčnívali z řady), zde vedeným zejména Komsomolem. Výrazně barevné až cirkusové oblečení, zvláštní slang a samozřejmě velký zájem o západní hudbu a tance je činily viditelným celé společnosti, která, jak film dobře demonstruje, je většinou odsuzovala. Сегодня он играет джаз, а завтра Родину продаст - Dnes hraje jazz a zítra prodá svou vlast._____ 6) Vznik tohoto hnutí souvisí s poválečným návratem statisíců vojáků, kteří viděli nesovětský životní styl a přivezli s sebou spoustu oblečení, gramofonových nahrávek apod._____ 7) Spoiler. Film je ovšem spíš pohádka. Ve skutečnosti by si Mels oblečení v ceně několikaměsíčního platu na černém trhu těžko obstaral za pár brigád na nádraží. Tolerantní postoj Fjodorových rodičů je spíš přání otcem myšlenky než reálná zkušenost. Rovněž idylický život v komunálním bytě je spíše z říše pohádek, o přátelském přijetí narozeného černouška "za našeho" ani nemluvě. Realita života byla chmurnější a děsivější, než film zobrazuje._____ 8) Spoiler. Na druhé straně vzhledem k ceně oblečení byly zásahy komsomolských úderek velmi citelné. Vyloučení z Komsomolu pak mnohdy znamenalo celoživotní stigma bránící (nejenom) kariéře. Prodejce desek nakonec sebere milice, dalšího pošlou sloužit vlasti na ponorku, třetí dostává zákaz pobytu v Moskvě a celá skupina se postupně rozpadne. Fjodor po návratu ze Států nachází jen Melse._____ 9) 24letý Anton Šagin (Mels) působí na pohled trochu nevýrazně, ale hrát, tancovat i zpívat umí. Rovněž 26letý Maxim Matvejev (Fjodor - Fred, syn diplomata a šéf hipsterské party) patří dnes k vysoce ceněným ruským hercům. Roztomilý je 25letý Igor Vojnarovskij (Bob, učil Melse tancovat), který kvůli roli přibral 20 kg._____ 10) Za zmínku stojí i pokoutně kopírované zahraniční desky. Na rentgenový snímek se pomocí záznamového zařízení přenesl originální obsah. Podobné "měkké" desky pamatuji ze svého dětství, kdy bylo možné nechat se nahrát ve speciálním studiu pro veřejnost a šťastný klient pak obdržel obdélníkovou ohebnou "desku", která se dala přehrávat na gramofonu._____ 11) Slovo Mels sestává z prvních písmen jmen Marx, Engels, Lenin a Stalin. Za Stalina často rodiče toto uměle vytvořené jméno dávali svým potomkům._____ 12) Znalým ruštiny udělá jistě radost stiljažský slang. Pár příkladů: Бродвей (hlavní třída, kde se scházeli - v Moskvě dnešní Tverský prospekt), Чувак (náš člověk), Динамо (taxík), Шузы (boty, z anglického shoes), Хата (byt), Лукать (hledět, z anglického look), Манюшки (peníze, z anglického money), Штатники (stiljagi se tak sami nazývali, od ruského Соединённые Штаты, tedy Spojené státy)._____ 13) Rozsáhlé a velmi zajímavé informace o stiljagách jsou na ruské Wiki._____ 14) Spoustu zákulisních informací o vzniku filmu uvádí rovněž ruská Wiki._____ 15) Natáčelo se v Moskvě, Minsku a Petrohradu.

• 16.9.2018  12:24

Chlap na svém místě. 1) Když jsem v polovině osmdesátých let dostal do rukou LP Born in the U.S.A. (1984), symbolizovala pro mě tato asi nejúspěšnější Springsteenova deska Reaganovu Ameriku - novou, skvělou a zářící. Chlapský macho přitažlivý vesnický maník ztělesňoval jednu tvář Ameriky - tvář úspěchu, selfmademanství, vítězství._____ 2) 67letý Bruce Springsteen ve stále výborné fyzické formě (dlouhá léta byl k sežrání přitažlivý). Film je osobní výpověď a jakási ilustrace k jeho 600stránkové autobiografické knize Born to Run._____ 3) Jeden z nejúspěšnějších rock´n´rolových zpěváků světa mluví o obyčejných věcech jednoduchým jazykem a dojímá mě. Jeho slova jsou skromná, věcná, životem poučená. Má co říci a říká to prostě a výstižně._____ 4) Springsteenova hudba není tak úplně my cup of tea, ale cítím, že co dělá, jde od srdce._____ 5) Oceňuji i profesionálně udělané české titulky, které respektují jazykovou odlišnost i stylovost vyjadřování (vzácný to jev dnes).

• 15.9.2018  14:57
    Volyň (2016)

Nejhorší nebyli Sověti, ba ani fašisté. Nejhorší byli sousedi z vedlejší vesnice. 1) Velkým plusem filmu je autentičnost prostředí, chování lidí, otevřenost vypravování. Naturalismus při zobrazování násilí patří k věci a není na závadu._____ 2) Naopak podivný nepříjemný střih mě často nutil přemýšlet, co se vlastně na obrazovce děje._____ 3) S nefunkčním střihem souvisí i nevyrovnané tempo, kdy akční scény střídají utahané nicneříkající záběry. Chvilkami tvůrci jakoby odpadli od únavy, praštili sebou o zem na místě, kde zrovna stáli a prostě jen tak lelkovali a nabírali síly._____ 4) Neustálé "minitrailery" (komentátor spraTECH) mi neumožnily vytvořit si k postavám vztah a tak ani jejich osud mě nijak emocionálně nezasáhl. To považuji za úplně největší nedostatek filmu._____ 5) Mnozí diváci zahrnují do svého hodnocení i svůj postoj k zobrazovanímu ději. To ovšem nepovažuji za správné, protože posuzujeme film a ne historické události. K nim se lze vyjádřit v komentáři._____ 6) Zezvířečtění ve jménu ideologie je staré jako lidstvo samo. Není to věc teritoria ani doby a vůbec ne kultury. Pomysleme například na čínskou kulturní revoluci, khmérskou genocidu, irské náboženské fanatiky, válku v Jugoslávii či islámský stát, abych jmenoval čistě namátkou._____ 7) Obecnější historický rámec dobře popisuje článek na anglické Wiki, zatímco detaily masakru jsou přehledně zde.

<< předchozí 1 2 3 4 26 51 76 101