Veni, vidi, vici (2009)

Vítězný film v soutěži o nejhloupější jednodílnou telenovelu. 1) Nejhorší je zcela určitě scénář. Hrozná je práce zvukaře. Ani herecké výkony se divákovi k srdci neproderou. 2) Tu hvězdičku dávám Filipu Tomsovi, samozřejmě ne za jeho neherectví, ale za hezkou postavu a pěkné vlasy. V golfové čepici mu to moc slušelo.

Božská Ema (1979)

Lehce patetická politická paralela. Jenom dvě poznámky. 1) Vždycky jsem si myslel, že národnostní patos je typický jen pro americké filmy. 2) Film patrně reflektuje i dobu svého vzniku v jednání již nepříliš důsledné rakouské policie - podobnost s československou státní bezpečností je dost patrná.

Cesta (2009)

Beznadějná cesta za lidstvím. 1) Velmi působivý snímek není, jak tomu nasvědčují i mnohé komenty, pro každého. Cesta jako hledání smyslu lidské existence v postapokalyptickém bezútěšně depresivním světě je výzvou pro empatické diváky zvyklé přemýšlet. Pokud jde o film samotný, FateKEEPER uvedl vše, co bych snad mohl podotknout i já. 2) Spoiler. Zarazilo mě, kolik komentátorů přehlédlo úmyslnou dvojznačnost filmového konce. Myslím, že nelze určit, jestli rodina ze závěrečné scény chce synovi pomoci anebo ho získat jako budoucí zdroj potravy. Netroufal bych si určovat divákův přístup k životu podle toho, kterou verzi "vidí". Spíš je to přirozená touha po dobrých koncích, co nás vede k tomu, vnímat rodinu jako přátelskou než opačně. Ale výsměch, který mnozí komentátoři údajnému happyendu věnují, rozhodně není na místě. 3) Přiznám se, že četba odpadových a jednohvězdičkových hodnocení na mě působila daleko více depresivním dojmem, než film sám.

Takový talent (1983) (TV film)

Že by školní besídka? Studenti jednoho pražského gymnasia se rozhodli nastudovat pro vánoční besídku muzikál. Musím říci, že odvedli výbornou, téměř profesionální práci. Pokud tomu však bylo jinak, pak se, Jane Bonaventuro, ve filmařském pekle hluboce styďte.

Wanted (2008)

Velké nic ve voňavém lesklém obalu. 1) Neustálé zpomalené záběry v častých akčních scénách klipovitě rozsekané na dílčí kousky mě iritovaly. Chtěl jsem vidět film s příběhem a ne videoklip, který nemá konce. Ani děj mě neuspokojil. Jak to dopadne, jsem se dopátral někdy po 30 minutách filmu, což je, jak jistě uznáte, trochu brzy. 2) Předvídatelnost děje spolu s nepříjemnou kamerou a vcelku nezajímavými i když rádobyatraktivně natočeným souboji by film v mých očích poslala někam blízko k odpadu, kdyby nebylo Jamese MvAvoye, kterého jsem dosud v akčních rolích neviděl (a zřejmě ani v budoucnosti neuvidím). Sluší mu to a zasloužil se o jednu hvězdičku navíc. 3) Přesto však mě film nepřesvědčil o svém smyslu a ani Shadwellovy intelektuální tanečky (skoro bych řekl, že zajímavější, než sám film) na věci nic nezmění.

Bez soucitu (2010)

Akční krimi jak má být. 1) No tohle - já už myslel, že se akční krimi filmy, takové, aby se mi líbily, prostě netočí, a on je tu jeden jako z učebnice. Přehledný děj i akce, rychlý spád, pořád se něco děje, téměř žádné honičky, souboje zaujímají jen malou část filmu, milé, i když klišoidní hlášky a děj, který neuhodnu dopředu hned po prvních pěti minutách. 2) K tomu přihoďme mého oblíbeného Rhys Meyerse (i když ten knírek by měl shodit) a přesvědčivého, i když silně obtloustlého Travoltu a film pro volné chvíle je hotov.

Můj nepřítel (1985)

Výborný námět tvůrci přeměnili na nevýraznou scifi (první polovina), která se posléze zvrhne v dobrodružnou pseudoakční slátaninu.

Avatar (2009)

Úchvatný vizuální nářez aneb Film jako znamení doby, kdy forma má přednost před obsahem. 1) Pokud film má být podívaná a jenom podívaná, pak si Avatar zaslouží alespoň 8 hvězdiček. Ti, kdo očekávají inteligentní scénář, dialogy a skvělé herecké výkony, mají smůlu. 2) Uvažování tvůrců je nabíledni. Nejdražší (tuším) film v historii musí investice vrátit - je třeba vsadit na jistotu. Tou je jednoduchý až primitivní scénář opírající se o archetypální modely a postoje. Většinovému diváku se bude líbit. Demoverze filmové 3D budoucnosti si přece nebude komplikovat očekávaný komerční úspěch uměleckými kritérii. Orientaci na masy potvrzuje i absence sexuálních, jistě jinak velmi slibných scén, kde bychom se konečně mohli dozvědět, k čemu vlastně sloužil Naviům jejich dlouhý štíhlý ocas. 3) Film přes svou plakátovou agitátorskou povahu nese poněkud prvoplánové, ale jasné mravní poselství, asi jako mayovky. Jen místo gay-friendly Vinnetoua a Old Shatterhanda je zde moderněji (ve stylu fantasy) pojatá dvojice Jakea a Neytiri. 4) Jednorozměrné postavy kontrastují s třírozměrným obrazem po celých dlouhých 150 minut (poslední "válečnou" hodinu bych trochu zkrátil). 5) Film je typický blockbuster a jako takový je třeba ho brát. Nic proti tomu, jenom mám pocit zmařené šance. Nepoměr mezi obrovským úsilím vynaloženým na skvělý obraz a podbízivým primitivním dějem je příliš patrný. 6) Nemohu se ztotožnit s nadšenými 5* fanoušky. Ovšem ani 1* kritici honící si vlastní ego paušálním odmítáním mi nesednou. Nezbývá, než opět dát nevýrazné tři hvězdičky. Někdy je to hvězdičkování bezzubé.

Snadná cesta vzhůru (1967)

Úsměvný trochu starosvětský muzikál. 1) 36letý představitel hlavní role Robert Morse odvedl po 1417 divadelních představeních i ve filmu profesionálně příjemný herecký, pěvecký i taneční výkon. Profesionalita je vhodné slovo, které výstižně charakterizuje celý film. 2) Nedejte se odradit nízkým hodnocením na ČSFD - 36 %. Na IMDb má film 71 %, což mnohem lépe vystihuje zážitek, který z filmu máte. An emotional involvement can only lead to getting involved... emotionally. 3) Zvláštní pozornost si zaslouží dabing televize MGM. Muzikálové písně totiž nedoprovází titulky, jak je dnes obvyklé i u dabovaných filmů, ani nejsou nadabovány českými zpěváky, kteréžto zhovadilosti se občas česká studia dopouštějí. Ne, texty písní dabér recituje do originálního zvuku. Díky společnému úsilí zvukaře a režie se podařilo téměř potlačit původní zvuk a obrazu dominují zpěváci a tanečníci, kteří, jak tušíme, zpívají a tancují jsouce doprovázeni hlasitou českou deklamací. Myslím, že jsem ještě nic absurdnějšího v dabingu neviděl. I feel sorry for men who don't knit, they lead empty lives.

Učitelé (1984)

Výstižné zobrazení poměrů na běžné americké střední škole. 1) Film, který začíná jako lehce surrealistická komedie se postupně mění v realistické drama, zobrazující skutečnou tvář americké střední školy nejen v létech osmdesátých, ale i v současnosti. Svědčí o tom diskusní příspěvky amerických učitelů na IMDb i moje vlastní zkušenost s produkty amerického školství. 2) Mnohé zobrazované situace znám i z vlastní praxe z českých středních škol - zakřiknutí zbabělí ředitelé i zástupci, kteří chtějí jenom klid, rodiče přenášející svá vlastní výchovná pochybení na školu i svérázné figurky kantorů, spících při hodině (například). A kdyby jenom situace, hlavně ten pocit bezmoci a bezvýchodnosti jakékoli snahy. 3) Vedle výborného výkonu 43letého Nicka Nolteho mě zaujal mladě vyhlížející 23letý Ralph Macchio (problémový Eddie Pilikian), kterému to převelice slušelo.