Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Sci-Fi
  • Drama
  • Animovaný

Recenze (14)

plakát

Predátor: Kořist (2022) 

One ugly mother fucker ! Tak tento typ filmu určitě nečekejte, protože Prey, i přestože jde o film s Predátorem, je naprosto jiný. Nejsou zde nasteroidovaní upocení hláškující cápci, kteří vykácejí polovinu pralesa svými obrovskými kvéry při střelbě do prázdna. Film je daleko vážnější a snaží se jít možná více do hloubky, než jsme zvyklí. Zatímco předchozí filmy byli hororové akční popcornovky, které uměli v některých momentech i lehce pobavit, zde příběh klade větší důraz na otázku, co znamená být lovec. Indiáni, pro které je lov obživou a také ochranným prvkem před pozemskými zvířecími predátory a neoddělitelnou součástí jejich životů, čelí vesmírnému Predátorovi, pro kterého je lov formou náboženství, je naprosto geniálním námětem. Film má zpočátku pomalejší tempo a je daleko více artovou záležitostí s dlouhými záběry do nádherné severoamerické krajiny. Hlavní hrdinka a vztah s jejím bratrem je skvělý a nemusíte se bát žádné přesílené ženské postavy, která by nebyla uvěřitelná. Naše hrdinka dělá chyby a její bratr je podstatnou součástí finálního souboje a její cesty stát se lovkyní. Ve filmu se ani zbytečně nemluví ovšem někdy ani není třeba nic vysvětlovat, protože detaily záběrů a střih to zvládnou i bez zbytečných dialogů. Tento snímek si zaslouží vaši pozornost, protože je naprosto jedinečným kouskem série zvané Predátor.

plakát

Creed II (2018) 

Sylvester Stallone nám opět ukázal, že umí napsat nádherné sportovní drama plné emocí, které Vás vezme za srdce. Ovšem je tento film stejně dobrý, jako byly předchozí filmy Rockyho série ?? No, troufám si říci, že ne. Ale patří k těm lepším. Poté, co se dostane náš hlavní hrdina na úplný vrchol ho čeká obrovský pád, kdy on sám zažije něco, co nikdy předtím nezažil. Je zlomený a má strach. Zde musím rovnou říci, že herecký výkon Michael B. Jordana je skvělý a já mu věřil vše, co ve filmu zahrál. Hlavní zápletka filmu je velmi dobrá, protože se vrací jeden z Rockyho největších soupeřů a otevírá Rockyho staré rány, které zasahují i Adonise Creeda. Tato zápletka se mi upřímně líbí a jako divák jsem si užil mnoho emotivních scén. Příběh se nám snaží ukázat i hloubku této postavy, která neměla v předchozím filmu z Rockyho série takový prostor a ukázala nám jen nabušený nepřemýšlející stroj, který mlátí své protivníky hlava nehlava, dokud stojí na nohou. Ovšem na to, aby vše fungovalo by musel mít film daleko delší stopáž, protože některé scény jsou nedotažené a i přes snahu dostat se více pod povrch postav, vypadají leckdy groteskně, ale těch je opravdu jen jako šafránu. Klasický pohled do šaten boxerů před finálním duelem nám ukazuje, jakou cestu naši dva boxeři od prvního střetu ušli a jak se oba změnili. Filmařské zpracování souboje už dost pokulhává. Většinu zápasu snímá kamera pouze polovinu těla našich borců a obtěžují Vás neustále střihy záběrů, které ovšem vypadají jeden jako druhý a Vám celá osudovost a epičnost zápasu uniká, dokud nepřijde úplný konečný moment v taktovce trenéra Adonisova rivala, který Vám uzavře kruh mezi ním a Rockym a je asi tím nejemotivnějším okamžikem celého filmu, i přestože jde o jeden záběr, na který ovšem jako fanoušek série o Rockym nezapomenete. Konec filmu je klasické americké klišé, které přináší rozhřešení, smíření a odkaz na staré Rockyho filmy, aby jste si nezapomněli dokoupit DVD, pokud je nemáte.  Závěrem mohu jen dodat.  Má smysl se na tento film podívat ? Ano i ne. Ano, pokud jste fanouškem Rockyho série. Ne, pokud se chcete podívat na sportovní drama z boxerského prostředí. Je zde mnoho lepších filmů, které si užijete od první do poslední vteřiny a s daleko lepším zpracováním boxerského duelu.

plakát

Soudce Dredd (1995) 

Chápu že tento film není pro každého, ale pro mě osobně je to perfektní devadesátkový béčkový film, který Vás ohromně pobaví při sobotním či nedělním odpoledni. Akce smíchaná s komediálními prvky protkaná hláškami Vám pozvedne náladu a zabaví Vás, pokud nemáte náladu na těžké téma. Scénář je jednodušší, v některých částech infantilnější, ale přímý. Tento film se snad ani nechce brát moc vážně a s liniemi typu "Já jsem zákon" , "Zákon se neomlouvá" , "City, proti něm by měl být zákon" , "Odhoďte zbraně, všichni jste zatčeni" to nemůžete ani brát jinak a musíte si pouze užívat akci s úsměvem na tváři. Herecké výkony jsou solidní a správně přihlouplé jako dialogy s kterými jsou předneseny. Správná superhrdinská muzika nádherně podkresluje scény a vše do sebe perfektně zapadá, tak jak má. Kostýmy i kulisy jsou odvedené do perfektního detailu a podtrhují správnou bizarnost post-apokalyptického světa. Záběry jsou krásně barevné a devadesát minut filmu Vám uteče jak voda.

plakát

Bohemian Rhapsody (2018) 

Ohodnotit a napsat recenzi k Bohemian Rhapsody je velmi těžké a nevděčné. Jak správně ohodnotit film, který je nabušený úžasnou muzikou, příjemnými herci a Rami Malekem, který do detailu napodobil každé gesto a pohyb Freddie Mercuryho ? Pokud bych měl hodnotit pouze toto, nemůžu říci ani Ň, ovšem to se nedá tak lehce, že ano.   Film o skupině, která utvářela pop kulturu a o jejím frontmanovi, který se nesmazatelně zapsal do historie je zvládnut dobře. Ovšem aby to byl nějaký totální úlet se říci nedá. Toto životopisné drama, jak je tento film označen, by měl mít správně nálepku funky muzikálu. Ano, o Freddiem Mercurym bylo napsáno a natočeno hodně, takže se jedná opravdu o nevděčné téma, ale tento film pro mě rozhodně není poctou člověku, který žil svůj život na plné pecky, nevyhnul se nějaké té kontroverzi a je nepochybně příkladem toho, že v showbusinessu se dostanete na vrchol jen proto, aby Vás pak následně sežvýkal, zničil a vyplivl jako žvýkačku na chodník. Tento film je spíše poctou písničkám skupiny Queen, než poctou jedné z nejikoničtějších postav světové hudby. Scénář byl napsán takovým způsobem, aby moc nezabrušoval do Freddieho osobního života, nepobuřoval různé spolky a také, aby nemusel být cenzurován v Číně, kde vydělal další balík peněz. Nemohu říci, že jsem si film neužil, ale s jistotou vím ,že už ho nepotřebuji vidět znovu, protože si raději pustím originální záznam LiveAid, originální hudební klipy a dokumenty o životě božského, ale skutečného Freddie Mercuryho. Pro mě je tento filmový kousek hezkým muzikálním počinem o mé nejoblíbenější rockové skupině a jejím frontmanovi, který ovšem v reálném světě nikdy neexistoval. Aneb takto vypadá perfektní reklama na Queen !! Nezapomeňte si koupit tričko a soundtrack k filmu !!!

plakát

Star Trek VIII: První kontakt (1996) 

Nejlepší Star Trek film s Picardem, který je vypiplaný v každém detailu. Efekty, které i v dnešní době vypadají lépe, než nějaké CGI bordely v Marvelovkách či DC. Námět a scénář ? Naprosto skvělý, i když už mnohokrát recyklovaný. Cestování v čase, napravení minulosti a samozřejmě i pomsta, která je na celém příběhu tím nejsilnějším a vlastně i hlavním námětem, který se snaží jít více do hloubky. Ovšem musíme přiznat, že vše bylo postaveno na bedra Patricka Stewarta, který je opět bravurní a hlavně díky němu stojí tento film na pomyslném vrcholu Olympu filmů ze světa Star Trek. Navíc když v jedné z nejemotivnějších scén jedna z postav přirovná kapitána Picarda ke kapitánu Achapovi honícím se za Bílou velrybou, musíte uznat, že toto není obyčejný sci-fi lunapark, který Vás chce utáhnout na barevnou blasterovou smršť s pár pěknými děvčaty ve spodním prádle, kterou nám servírují nové Star Trek filmy. Zde jde o pokrčování série Nové generace, kde se snaží být příběhy daleko komplexnějšími a hlubšími. Interakce kapitána s jeho posádkou, která stojí v bezvýchodné situaci funguje skvěle a budování postupné atmosféry je magnetizující. Na druhou stranu, pak tu máme druhý příběh filmu, příběh posádky, která s užívá pár dní na čerstvém vzduchu na povrchu Země, aniž by tušila čemu čelí její kapitán s jejími kolegy a její příběh je pravým opakem, s jistým nádechem komediálnosti, než je tomu na palubě Enterprise. Kupodivu tento mix stylů funguje a film si stále udržuje svou temnou atmosféru a to  hlavně díky tomu, že obě pasáže filmu plynou od jistého bodu nezávisle na sobě, aby se na konci opět protnuly. Dle mého soudu jeden z nejlepších, možná že i nejlepší Star Trek film, který spatřil světlo světa. Promiňte kapitáne Kirku, Spocku, Kostro i Scotty.

plakát

Duna (2021) 

Ať si kdo chce co chce říká, ale tento film patří k nejoriginálnějším kouskům posledních let a i díky tomuto filmu se mi rozšířili mé knižní obzory, neboť když jsem četl ve filmových novinkách, že se do kin chystá adaptace jedné z nejoriginálnějších sci-fi knižních sérií od Franka Herberta, věděl jsem s jistotou, co za knihy si koupím při další návštěvě knihkupectví. O knihách nemá smysl mluvit, protože jsou naprosto úžasné, ovšem povedlo se to samé očekávání splnit i filmu ? Za mě mou říci, že ano. Na tento film se vždy rád znovu a znovu podívám pro jeho krásnou vizualizaci, práci s barvami, střihem a tempu  vyprávění celkového příběhu, nemluvě o soundtracku. Věřím tomu, že nepochybnou výhodou pro mě bylo i to, že jsem si před shlédnutím filmu přečetl knihu, takže jsem byl do vesmíru Duny už uveden. Naopak diváci, kteří knihu nečetli mohli být některými scénami a zobrazením postav zmateni a příběh nemuseli náležitě pochopit a ocenit, což je pro ně smůla, neboť mám pocit, že film byl natočen hlavně pro lidi, kteří knížky četli. Každopádně jsem byl i přes počáteční vlažnost velmi příjemně překvapen.  Denis Villeneuve si dal na filmu opravdu záležet a filmu vtiskl osobitý charakter. Hans Zimmer se opět překonal a vytvořil naprosto úžasnou a originální hudbu, kterou jsem od něj neslyšel už léta, protože upřímně řečeno, při posledních filmech u kterých dělal muziku mi přišlo, že už vykrádá jen sám sebe. Kostýmy jsou dotažené do detailů a společně s designem vesmírných lodí a toptér skvěle dokreslují celý vesmír Duny. Výběr herců do daných charakterů se dle mého názoru také vydařil a nemohu říci, že by mě tam někdo vysloveně bil do očí. Zkrátka a dobře, Duna je ve filmovém světe větrem, který tvoří kouzlo pouštní krajiny, do které se musíte zákonitě zamilovat.

plakát

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál) 

Série Obi-Wan byla nádherná podívaná plná barev, nových a i starých postav, zajímavých nápadů a konceptů. Bohužel zde výčet toho, co je na této Star Wars sérii dobré, končí. Scénáristicky jde o pěknou bídu a epizody jsou velice nesourodé. Děj se plácá ode zdi ke zdi a vy cítíte touhu to už konečně ukončit a nechat ten seriál zemřít. Ewan McGregor to svým herectvím nedokázal zachránit a Vivien a její herecký um, mě po dvou epizodách přestal bavit. Postava Reevy byla skvělá, Darth Vader nezklamal také, a to by byl asi tak výčet všeho, proč se na to také jednou podívat a pak už víckrát ne. Bohužel z tohoto seriálu mám pocit, že značka Star Wars pomalu a bolestivě, za to však jistě umírá a já už při sledování nových děl od studia Disney cítím pouze prázdnotu a zoufalství.

plakát

Moon Knight (2022) (seriál) 

Moon Knight. Tak tento počin od Marvelu je opravdu něčím jiným, než co nám dosud studio přinášelo a doufal jsem že bude i něčím opravdu svěžím. Občas jsem se v ději opravdu ztrácel a netušil jsem co nám chtějí tvůrci sdělit. Po prvních velice zmatečných epizodách se dostáváme do Egypta, kde si konečně můžeme užít trochu té exotiky a možná i také akce. Bohužel pokud chtěli filmaři přenést trochu atmosféry z filmů o Indiana Jones i do této série, za mě se jim to vůbec nevydařilo. Některé archeologicko -detektivní prvky nedostávají tolik prostoru kolik by si zasloužili, ovšem naopak scény, které mapují psychickou rozpolcenost nebo spíše schizofrenii našeho hlavního hrdiny nás obtěžují každý třetí střih. Aby té psychologie nebylo málo, dostáváme celou epizodu z psychiatrické léčebny, kde se děj opravdu táhne a zbytečně se oklikami a různými zbytečnými scénami dostáváme k odhalení, které stejně už nějakou dobu tušíme. Scénáristé chtěli přijít s něčím novým, ovšem celá série je velmi nevyvážená. plácá se mezi psycho dramatem, dobrodružným filmem a komiksem. Je zde cítit i to, že se cílí i na ty mladší diváky, takže některé pasáže jsou velice groteskní. Teď k tomu. co je na tomto díle dobré. Herecké výkony jsou dobré. Isaac zahrál schizofrenika na jedničku. Kostýmy jsou skvělé, výprava také. Nasvícení a efekty jsou nádherné také, pokud nebudeme počítat hrošici  a krokodýla, kteří vypadali trochu divně a myslím si že mohli vypadat lépe, když postava Sutecha vypadala opravdu úžasně. Nechápal jsem jak mohli udělat zobrazení jednoho boha tak nádherně a nadpozemsky a z dalších dvou bohů udělali barevné kreatury, které by byli skvělými figurkami do dětské poličky.  6/10 a i když jsem se většinu času nenudil, vím, že se na to znovu nepodívám.

plakát

Bitva u Midway (2019) 

Po shlédnutí traileru jsem měl opravdu velká očekávání. Wauu, čeká nás konečně pořádný válečný film z druhé světové války a navíc z Tichomoří. Jedna ze zlomových bitev druhé světové války s totálně výborným námětem, který napsal sám život. Bohužel tento film neprošel bránou k filmové věčnosti a skončí na dně filmové kinematografie jako japonské letadlové lodi na dně Pacifiku.  Úvod filmu nás zavede do Pearl Harboru. Óóó, děkuji za uvedení něčeho, co je kurňa známé, ale musíme si dát trochu historie pro ty, kteří vůbec netuší, co Midway předcházelo. Tím se rovnou mohu odkázat na Pearl Harbor od Michael Bay, který je sice také hrozný, ale pořád je to lepší než tento film, neboť je hezky kýčovitý a má navíc i zajímavé a zapamatovatelné charaktery, na rozdíl od tohoto filmu, kde září pouze Woody Harrelson jako admirál Nimitz, ovšem narozdíl od pravého Nimitze tuto filmovou bitvu nemůže vyhrát, protože scénář i ostatní herecké výkony stojí za starou bačkoru. Všichni američtí piloti v podání herců vypadají jako arogantní frajeři, kteří si zaslouží už z principu sestřelit, utopit se v oceánu a být potravou pro žraloky. Nevím proč, ale ani Luke Evans, kterého mám rád, na mě působil nesympaticky. Charaktery jsou nezapamatovatelné a jejich osobní příběhy a oběti ve vás nezanechají nic. Už začátek filmu, kde při útoku na Pearl Harbor zemřou postavy, které jste mimochodem viděli na plátně jen pár vteřin, a poté jsou srdceryvně oplakávány, Vás nedojmou a celý koncept zkrátka nefunguje. Upřímně více mě dojala postava japonského admirála, který je na scéně pár minut, ale odehraje takový part, že pláčete společně s jeho posádkou poté, co se rozhodne neustoupit a potopit se se svojí lodí, načež si uvědomíte, že Vám ukápla slzička nad týmem soupeře, kterému nemáte rozhodně fandit. Od Rolanda Emmericha jsem čekal podstatně více a to, že efekty jsou poměrně povedené, film rozhodně nezachrání. Celkově mám v poslední době pocit, že tvůrci se spoléhají a investují více do efektů a do toho aby film vypadal dobře, zatímco scénáři nevěnují péči, což je ohromná škoda. Tak snad vyhraje Emmerich příště, ale zde prohrává na plné čáře, jako Japonci u Midway.

plakát

Logan: Wolverine (2017) 

Ačkoli nejsem skalním fanouškem X-men, neviděl jsem všechny filmy vícekrát, na Wolverina jsem šel do kina vždy a ano hádáte správně že hlavním tahákem pro mě byl Hugh Jackman. Logan je pro mě nádherným ukončením celé série o Wolverinovi a také krásným rozloučením s jeho postavou a i postavou Charlese Francise Xaviera, v podání mého dalšího oblíbeného herce Patricka Stewarta. Příběh stárnoucího a krvácejícího Logana mi byl velmi sympatický, protože upřímně nemám rád filmy, kdy je hlavní super hrdina přesílený a vy o něj vůbec nemáte strach. To je problém Marvelovek i některých současných DC filmů, kde opravdu nemám obavy o hlavního hrdinu, který prolétne skrz deset zdí, propadne sklem a nakonec bez nějaké větší námahy a kapičky krve pokračuje ve svém souboji. Zde naopak trnu strachy každou scénu, každý souboj, který Logan svede, zda naši hlavní hrdinové postoupí blíže k jejich cíli a zda se ji podaří uniknout a strávit zasloužený odpočinek na moři, což je opravdu krásně poetické. I když nemám nakoukané předchozí filmy, je mi naprosto jasný vztah Logana a Profesora a každá jejich scéna mě nějakým způsobem dojímá. Ano, přesně takto si představuji komiksový film o hrdinech, který je pro mě. Nádherné zakončení ságy, která pro mě není ani nezbytně nutná, jako pouze tento jeden film, na který nezapomenu a vím, že se k němu vždy rád vrátím.

Ovládací panel

Reklama

Reklama