Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Dokumentární

Recenze (1 926)

Četník se žení (1968)

Oženit Crusota, tou dobou s 41letou milfkou Claude Gensac, bylo dobrým tahem. Ten vztah vdovec - vdova a potažmo nevlastní dcera - nevlastní matka se skutečně povedl. Pozvedl sérii tím, že na eskapády už tu není jen samotný Funes, nýbrž i jeho dceruška  a manželka. Kromě toho vedle dcery Geneviíve Grad je tu ještě víc na co koukat. Už to není jen o honbě na nudisty. Tentokrát se rozhodne Crusot povýšit a omylem počítače ve zkouškách uspěje. Rázem je on prvním štábním a svého bývalého nadřízeného si vychutnává se vší parádou. Když se ale u mola dozví pravdu, tak následuje snad nejlepší scéna celé série. Crusot v tu ránu má asi 80 cm. :D [23347. hodnocení, 222. komentář, 75%]

Most u Remagenu (1969)

Výborný válečný film pojednávající o jedné bitvě o strategický most přes Rýn na konci 2. světové války. Dobýt jej chtějí spojenci, aby se dostali dál do Německa. Tomu samozřejmě chtějí Němci zabránit. Jenže nemají už tolik sil, aby se ubránili, tak Hitler dá sám příkaz most zničit. Jenže na druhé straně, která je už dobytá spojenci, čeká na přejití přes most ještě 75 000 Němců. A co teď? Zničit most nebo nezničit? Most u Remagenu má vcelku jednoduchý, především přímočarý děj oproti jiným válečným filmům. Filmaři si dali záležet především na bojích a akčních scénách. Výprava je taktéž bohatá. Itálie a především most u Měchenic, kama projíždí posázavský Pacific. Koho by napadlo, že Američané tu za komančů budou něco takového točit. [3235. hodnocení, 142. komentář, 78%]

plakát

Jak je důležité míti Filipa (1979) (TV film)

Konverzační televizní film, který mi kulisami připomíná ty příšerné nedělní pohádky, co se točily v 70. a 80. letech. Středem celého filmu je právě konverzace a podle mě se tu mluví až příliš na škodu. Hlavní hrdinové (Abrhám a Hanzlík) si vymyslí fiktivního kamaráda a tetu, aby mohli jezdit za svými milenkami. Z pera slavného klasika Oscara Wilda to ve své době byl bestseller, jenže na dnešní dobu už je to něco strašného. K tomu to zakomponování do povrchní anglické vysoké třídy mi doslova lezlo krkem. [1745. hodnocení, 65. komentář, 83%]

Batman a Robin (1997)

V pořadí čtvrtý film o Batmanovi a již ho hraje třetí herec, tentokrát George Clooney. Tak tady už přece něco musí být špatně, když se hlavní herci střídají jako ministři zdravotnictví o 23 let později... Bohužel Joel Schumacher jen zlehka ve svých batmanovských filmech dokázal navázat na Tima Burtona. Nejvíce pozornosti dal na nákladné ateliéry, které jsou tak překombinované, že jsem ztrácel pojem o tom, co se zrovna v soubojích Batmana s Mr. Freezem zrovna děje. Tady vidím největší problém tohoto filmu. Jinak bych tuhle "čtyřku" úplně nezavrhoval. Arnold Schwarzeneger coby Mr. Freez mě mile překvapil. Jeho maska je úžasná. Jeho zbraň, mrazící torpédo je přímo úchvatná. I když ze začátku mi připomínala upgreadovnou Mrazíkovu hůl. Batman s Robinem se tu často hádají, a to se mi fakt líbilo. Srandovní je se na ně dívat, jak na začátku filmu oba bruslí a v polovině filmu vytáhne Batman svoji Batkreditku. K nim se přidává rajcovní Alicia Silverstone a jako Batgirl je ve svým kostýmu fakt čubka. Naopak Travička Ivy (Uma Thurman) mi zase tak přitažlivá ve svým zeleným kostýmu nepřišla na to, jak se představovala. Byla to jen pořádná svině. [25036. hodnocení, 833. komentář, 34%]

plakát

Matěji, proč tě holky nechtějí? (1981)

Průměrný socialistický film, který je odrazem vesnického života 70. a 80. let (JZD, ples s dechovkou, každý vykládá hned o svatbě, poutě, sex v seníkách, holky koupající se v rybníku, hasičské závody, vkladní knížky...). Dnes to vše už je takové retro a stejně i ten film tak vypadá. Pro dnešního diváka je to spíše nostalgická záležitost na dobu dávno minulou. Zaujme tak jedině Evelyna Steimarová coby milfka v zelených šatech na plese a poté doma u sporáku. [1851. hodnocení, 86. komentář, 45%]

plakát

C. a k. polní maršálek (německá verze) (1930)

Experimentální počin pro českého diváka, jak asi vypadal český film, který byl zároveň natáčen v němčině s německými herci pro německé diváky. Nic víc, ale za tím nehledejme. Jedině tak právě Vlastu Buriana, na kterého je taktéž zajímavé se dívat, jak mluví plynně německy. Ovšem celou dobu filmu jsem to nevydržel. To stáří filmu je už hodně znát na těchto filmech z 30. let. Je to další ryze prvorepubliková veselohra, kde Burian předvádí to, co mu jde nejlépe. Tak jako ve filmech REVIZOR a PŘEDNOSTA STANICE, i zde se vydává za někoho úplně jiného. Tentokrát za polního maršálka, jenž přijel na inspekci. [284. hodnocení, 5. komentář, 78%]

plakát

Zachraňte Willyho 2 (1995)

Vkusné pokračování skvělé jedničky, které ji skvěle doplňuje o nevlastního bratra Jessieho. S ním prožívají rodinné problémy, protože je to pořádnej parchant. Willy už žije se svojí rodinou v oceánu a přiblíží se k pobřeží, kde Jesse žije. Jenže do zátoky míří také tanker s ropou, který ztroskotá. A tak se z poklidného rodinného filmu stane rázem rodinný thriller o záchraně kosatek. Jesse tu samozřejmě hraje hlavního zachránce, ale tak je to Hollywood. Ovšem krásný Hollywood. [9303. hodnocení, 105. komentář, 48%]

Bohemian Rhapsody (2018)

Velkolepé vzdání pocty kultovní rockové kapele v tomto brilantně natočeném životopisném filmu. Ten mapuje působení kapely od jejích začátků, kdy ještě objížděli kluby až do roku 1985, kdy byli snad největší hvězdou na legendárním koncertu Live Aid. Největší pozornost je samozřejmě kladena na Freddyho Mercuryho, na něj jako zpěváka, na výstřední osobu, manžela a bisexuála. Zahrál si jej Romi Malek a podle mě zaslouženě za něj dostal Oscara. [41722. hodnocení, 1964. komentář, 88%, 59. nejlepší film, 108. nejoblíbenější film]

Ospalá díra (1999)

Nádherný film Tima Burtona, vůbec jeden z jeho nejlepší. Ospalá díra má svůj styl. V ponuré, zapomenuté vesnici daleko od New Yorku na konci 18. století dojde ke třem vraždám. Podle legendy vraždil bezhlavý jezdec (Christopher Walken). Vraždy jede vyřešit newyorský konstábl (Johnny Depp) se svými moderními metodami a bizarními aparáty. Do ponuré vesnice přichází doslova nezván, lidé zavírají okna, z vesnice je cítit něco strašného. Atmosféru už jen dotváří všude položené dýně. Legendě o bezhlavém jezdci nevěří, ale nakonec se s ním setká a změní své uvažování v řešení případu. Atmosféra filmu je mrazivá. Tu dokreslují vykopané rakve s mrtvými, pitvy a usekané hlavy. Po obrazové stránce je film doslova úchvatný. Vesnice, kostýmy a především bezhlavý jezdec, který když ještě žil, tak zuby byly zbroušeny tak, aby vypadal ještě hrůzostrašněji. V legendě je popisován, že sekal svým nepřátelům hlavy podobně jako Vlad Drácula napichoval své protivníky na kopí. Maska a kůň bezhlavého jezdce jsou překrásní. [49693. hodnocení, 1203. komentář, 83%, 168. nejoblíbenější film]

Duch (1990)

Romantika, která se postupem času změní v kriminální fantazy. Vskutku zajímavý film, který ovšem do příchodu Whoopi Goldberg má i svá hluchá místa. Právě Whoopi je pro mě největším překvapením coby prostředník mezi mrtvým Patrickem Swazyem a Demi Moore. Překvapil i Swazye, už to není ten namachrovanec z Hříšného tance. Naopak mě zklamala Demi Moore. Ten její účes je příšerný. Vypadá jak nějaký mladý kluk, což ještě víc znásobuje její mladičky vypadají tělo. A to jí už bylo ve filmu 28 let. Jak já se těšil, že uvidím tu Demi ze Striptýzu. Jenže tam přeci jen byla o šest let starší a hlavně v nejlepších letech a v živoucí roli. Triky nad dnešní dobu jsou velice slabé, ale roku filmu odpovídají. Je to taková nostalgie na 80. léta, kdy krev třískala všude možně přes celou obrazovku. To narážím především na rozbité okno na konci filmu. Co se týče samotného ducha Patricka Swazyeho, bylo zajímavé jej sledovat, jak prochází zdí či se snaží zastavit toho hajzla a nemohl ho trefit. Určitě i nezapomenu na toho zlého ducha z metra. [29565. hodnocení, 581. komentář, 81%]