Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Dokumentární

Recenze (1 942)

plakát

Jestřábí věž (1984) (TV film)

Pro mě obrovské televizní překvapení. Na to že se jedná pouze o televizní film je Jestřábí věž vynikající film, obzvláště když je to film ze života horolezců. Odehrává se ve Vysokých Tatrách. Mezi horolezci a pracovníky záchranné služby je Jan Čenský traumatizovaný ze smrti svého bratra. Vinu svádí na Brzobohatého a nepomůže mu ani psychiatr Munzar. Už ta tři jména a k nim Šafránková a v menších rolích Trávníček s Vaculíkem dokazují vynikající herecké obsazení. Kamera s výpravou Vysokých Tater je ještě lepší a příběh posedlého Čenského je dramatický. Jen na věrohodnosti mi vadilo, že snad kromě jednoho Slováka všechno hrají Češi, ačkoliv se film odehrává na Slovensku. [423. hodnocení, 33. komentář, 63%]

plakát

Bakaláři - Pytel (1978) (epizoda)

Krátká a průměrná bakalářská povídka o lakotném chlapovi, který nedovolí své manželce si koupit oblečení. Prej by se mu líbila i v pytlu. Tak ona mu to natruc ukáže na firemním večírku, jak jí to v tom pytlu sluší a manžel je za idiota. [90. hodnocení, 10. komentář, 56%]

plakát

Ostrov pokladů (1990) (TV film)

Tento film byl prvním mým setkáním se Stephensonovou klasikou. Už asi v deseti letech se mi moc líbil. Až pak jsem si přečetl neméně skvělou knihu. A i dnes po dvaceti letech jsem nadšený z tohoto filmu s legendárními herci, Hestonem, Leeem a tehdá mladičkým Balem. [1791. hodnocení, 78. komentář, 71%]

plakát

100 + 1 princezna (2006) (TV film)

Absolutní dno českých pohádek, tedy pokud se tohle ještě dá nazvat pohádkou. Pohádku to připomíná snad jen tím, že se to natáčelo na zámku a vystupuje tam nějaký hrabě a princezna. Jinak je to totální debilita, kterou natočili za pár korun ve výpůjčených kostýmech, které do sebe ani nezapadají (princezna s hraběnkou v kostýmu swingových zpevaček, hrabě vypadá jak čert, princ osvoboditel s brýlemi na motorku a Novotný vypadá jak Columbo s čepičkou Emila Holuba). Vůbec nechápu, že v tom hraje tolik známých herců. Tak Dolanský s Kubařovou byli na začátku kariéry. Ale Freimanová s Preissem v tomhle braku? Proč? [282. hodnocení, 19. komentář, 50%]

Štěstí (1985) (TV film)

Krátká televizní povídka o Josefovi Lauferovi, který přijde ke kadeřnici. Ta je z něho tak hotová, že by se měl obávat, jestli ho nestřihne do ucha, jak se celá chvěje. Už to vypadalo jako krátký úsměvný film, ale ten konec se záměnou blázna vydávajícího se za opravdového Laufera a dvěma zřízenci psychiatrické léčebny, to celé zkazil. Tohle tam neměli dávat. [70. hodnocení, 12. komentář, 47%]

plakát

Dlouhý měsíc (1981) (TV film)

Volné pokračování zbytečně zdlouhavého televizního filmu DLOUHÝ TÝDEN. Za to DLOUHÝ MĚSÍC je už o poznání snesitelnější a plynulejší. Téma o tom, zda jít ve 37 letech na potrat či ne, je vážné a koukatelné. Jen ty žvásty její matky a především její kolegyně ohledně plínek, vstávání a práce mě vytáčely. A hlavně ty názory, jak je to těžké mít dítě ve 37 letech. Dnes necelých 40 let po vzniku filmu normální věc. Naopak takhle společnost rozmlouvá mít děti 27letým, kteří po dětech touží ze všeho nejvíc. [83. hodnocení, 8. komentář, 52%]

Stepující stonožka (1977)

V pozadí Velkého flámu a Sedmé roty je Stepující stonožka takovou tou třetí francouzskou komedií, která využívá 2. světové války a inteligentně zesměšňuje Němce. Je to jednoduchý příběh o třech Francouzech, kteří se rozhodnou zachránit vzácnou sochu Venuše. Příběh je sice skvělý, ale tou srandou se bohužel výše vyjmenovaným filmům nevyrovná. Čím ovšem stonožka zaujme, tak to je ta dodávka se dvěma popelnicema na dřevěné uhlí a spoustou krásných ženských v rajcovních retro šatičkách. [1713. hodnocení, 81. komentář, 72%]

Jurská planeta (1965)

Jurská planeta je z 95% vystříhaná ze sovětského filmu PLANETA BOUŘÍ. Jen něco málo je poupravené, jinak se jedná o úplně tentýž film. Takže bych ji dál okomentoval úplně stejně jako Planetu bouří, která mi hodně připomínala americkou RAKETA NA MĚSÍC z roku 1958. Chybí tu snad jen ty modré mimozemšťanky. Legendární skalníky tu byli nahrazeni bizarní masožravou rostlinou s chapadly, která vypadají jak dlouhá hovna. Umělého loutkového monster pavouka tu zase supluje plyšová mořská chobotnice. Ano, v tomto filmu se kosmonauti dokonce i potápí v moři! Přitom se děj odehrává na vařící se Venuši a kosmonauti se tu prochází v obyčejných chudých kombinézách. Ona vůbec ta Venuše vypadá jako Země, akorát jako Země z dob dinosaurů. Létá tu pterodaktyl (ten se asi v celém filmu nejvíce povedl) a nad útesem se do dálky kouká brontosaurus, který si nechá jen tak z ocasu odebrat krev a změřit teplotu. Kosmonautům na cestě po Venuši pomáhá atrapa našeho robota Emila, který může lehce i připomínat robota z dalšího béčkového filmu ROBOT-MONSTRUM. Celkově je to dost bizarní podívaná. Obzvláště i ke své době, kdy byl film natočen. Tedy rok po prvním vzletu člověka do Vesmíru. Kromě těchto bizarních příhod a ještě bizarnějších monster je film i poplatný své době. Jeho socialistický scénář film bohužel ještě víc devalvuje. [147. hodnocení, 23. komentář, 35%]

Robot-monstrum (1953)

Z dnešního pohledu se jedná o hroznou blbost. Možná až naprostou stupiditu. Ale co to bylo v roce 1953? Blbost, průměrný film nebo koukatelné sci-fi? Mimozemšťan, který je ve skutečnosti tlustá gorila s potápěčskou helmou a dvěma anténkama na ní, vypadá více než úchylně, až se musí člověk tak smát, že se za břicho popadá. Největší absurditou je, když chodí po poli a loukách. Ovšem zároveň je to takové kouzelně, uvolněně až parodicky absurdní monstrum, které způsobí tolik smíchu, že přidáte i hvězdičku. Já to tak udělal, a tak dávám tři hvězdičky, protože hvězdičku dávám ještě větším brakům než je tento nudný příběh s hodně absurdním monstrem a krátkými záběry na dinosaury z jiných filmů. [1038. hodnocení, 150. komentář, 42%, 3. nejrozporuplnější film]

Plán 9 (1959)

Znázornění hřbitova je velice amatérské, létající talíře jsou navíc ještě pitomně primitivní. Přesto je to v těchto absudnostech takové kouzelné, uvolněné a mírně parodické. Film se netváří nikterak vážně, ale ani jako žádná hovadina. A tak to také dopadlo. O tomto filmu se všude mluví, že je to ten nejhorší film, nepochopený film, nedoceněný film ba dokonce, že má být zapsán mezi největší skvosty kinematografie. Mně připadá jako průměrný. Nic ohromného a zároveň nic strašného na filmu jsem nenašel. Snad jen první záběr na ufo, kde byly vidět i špagáty, mne v tu chvíli zatrnulo, že to bude opravdu zřejmě taková hovadina, ale nakonec se to nestalo. Je to film, který nebudu vychvalovat ani zavrhovat. Já se každopádně bavil, ačkoliv natočené je to až moc amatérsky, ale nuda to není. [2722. hodnocení, 469. komentář, 51%, 14. nejrozporuplnější film]