• Pohádka

Cesta do pravěku (1955)

Jules Verne kdysi dávno napsal Cestu do středu Země. Tou se inspiroval Vladimír Obručev k sepsání své Plutonie, která Verneovu klasiku v mnohém rozvijí. A právě Plutonie byla velikou inspirací Karla Zemana k natočení Cesty do pravěku. Ačkoliv v úvodu filmu se sám odvolává na již zmíněnou Cestu do středu Země a samotného Vernea. Na něj především kvůli tomu, že téměř vše se z Vernea splnilo. Další inspirací byl podle mě nejlepší čsl. malíř a ilustrátor Zdeněk Burian, který se proslavil obrazy dinosaurů. Však také v tomto filmu je jeho práce dost čitelná, především právě na dinosaurech a tehdejší floře. A že těch dinosaurů či již vymřelých zvířat ve filmu je. Vše to začalo nalezením zkamenělého trilobyta. Poté následovalo typické pravěké zvíře z našeho území, a to mamut. A pak se to rozjelo ve velkém stylu: srstnatí nosorožci, pterodaktylové, stegosaurus, styracosaurus, trachodon, brontosaurus, tyranosaurus... Celé se to uzavřelo tím, čím to začalo, tedy trilobytem. Ovšem tentokrát již živým, čerstvě z moře vyloveným. Cesta do pravěku je krásný příběh o čtyřech klucích, kteří podnikají dobrodružnou cestu do dávné minulosti, aby poznali, jak dříve Země vypadala. Je to přehlídka spousty dřívější flory a především fauny. Navíc na rok 1955 s geniálními triky, kterými se inspiroval i Stephen Spielberg pro svůj JURSKÝ PARK. Na celém filmu mi snad jen vadily ty výchovné řeči starších kluků. [45596. hodnocení, 723. komentář, 87%, 87. nejlepší film, 866. nejoblíbenější film]

Stmívání (2008)

Bram Stocker se musí obracet v hrobě, jak hluboko klesla představa o prototypu upíra, kterého vymyslel. Po 121 letech od prvního vydání Drákuly, kdy Stocker vtiskl jasná pravidla dovedností a negativ upírů coby nadpřirozených bytostí, se v roce 2008 objevili upíři, kteří chodí po venku za běžného dne. Jsou sladcí jako turecký med z poutě a vypadají jak sexuální devianti s bimbasem venku na nádraží. U hlavního představitele Roberta Pattinsona se divím, že pod plátnem kin nelezli mravenci, jak z něj padaly kila cukru. A že by Kristen Steward měla být nějaká sexbomba? Vždyť je to obyčejná tuctová holka, které si nikdo nevšimne... [52661. hodnocení, 2185. komentář, 52%, 136. nejoblíbenější film]

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Jeden velký dobrodružný zážitek, který je plný perfektně natočených námořních bitev. Ty záběry na lodě, vlny, rozbouřený mys Horn, Galapágy plné varanů, kormoránů a gigantických želv... A pak ta chuť kapitána Jacka Aubreyho si něco dokázat, který se vlivem svého chtíče nebál pronásledovat mnohem modernější francouzkou loď s dvojnásobnou posádkou... Veliký dobrodružný zážitek z nekonečných oceánů. [11586. hodnocení, 448. komentář, 81%, 565. nejoblíbenější film]

Nejkrásnější hádanka (2008)

Nejkrásnější hádanka je takovou průměrnou pohádkou. Co se jí musí pochválit, jsou krásné interiéry a zahrady hradu Sychrov, jednoho z nejhezčích zámků, jehož věže obzvláště v této pohádce vypadají majestátně. Kubařová s Dolanským v hlavních rolích podali také přesvědčivé výkony a jejich flirtování drží pohádku tam, aby se nepropadla do hlubin zapomenutí. Hádanky jsou také super. Ovšem to vše je vyčerpané v první třetině pohádky a pak už se to pořád opakuje dokola. Hádanky mimo jiné ubývají a jakmile se Dolanský přidá k loupežníkům, tak děj přestává být zajímavý. [12441. hodnocení, 371. komentář, 54%]

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Řemeslně brilantní, technicky dokonalé, po vizuální stránce naprosto geniální, ale proč natahovat něco, co už dávno skončilo. Leda tak pro peníze a že sedmý díl Hvězdných válek komerčním trhákem bezesporu je. Ovšem je také tím nezajímavým nic, které mě naprosto nebaví. Další rasy, spousta nových postav a tváří... strašné trápení. [37453. hodnocení, 2359. komentář, 76%, 242. nejoblíbenější film]

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991)

Pokračování blbé komedie s nesmyslným dějem, kde se vše točí kolem jednoho necharizmatického debila. [16268. hodnocení, 285. komentář, 83%, 747. nejlepší film]

Bláznivá střela (1988)

Blbá komedie s nesmyslným dějem, kde se vše točí kolem jednoho necharizmatického debila. [23636. hodnocení, 476. komentář, 85%, 295. nejlepší film, 589. nejoblíbenější film]

Špióni jako my (1985)

Blbá komedie s nesmyslným dějem stylu BLÁZNIVÁ STŘELA, kde hlavního debila hrají hned dva blbci. [3799. hodnocení, 168. komentář, 72%]

Šakalí léta (1993)

Hudebně krásné, dějově o ničem. [16981. hodnocení, 283. komentář, 71%]