Duna: Část druhá (2024)

Tento dychberúci audiovizuálny zážitok kazí za mňa len jeden element, a tým je Zendaya. Večne sa mračiaca neherecká figúrka mohla byť kľudne nahradená Ivetou z Trebišova a urobili by lepšie.

The Walking Dead: The Ones Who Live - Gone (2024) (epizoda)

Je skvelé opäť vidieť pána Grimesa, ktorý prináša wow efekt v prvej epizóde. Ten však vyprcháva pomerne rýchlo a divák si opäť začína všímať momenty typické pre americkú produkciu. Nelogické momenty a najmä náhodilosť. Ono očakávané veľké stretnutie dvoch hlavných hrdinov v šírom lese, práve na tom konkrétnom mieste a práve v konkrétnom čase, je toho dôkazom. Náhoda ako hrom, ťažko uveriteľná, ťažko stráviteľná. Ale možno sa zo všetkého pán Grimes nakoniec vylíže. Doslova.

Vymítač ďábla: Znamení víry (2023)

Filmy s podobnou tématikou už takmer neprekvapia, to vieme. Akosi už očakávame levitujúce posadnuté deti s hrubým hlasom, svätené vody, trasúce sa stoličky atď. Lenže ak sú tieto známe prvky natočené kvalitne, vždy si podobný fim rád pozriem. V tomto prípade ma úplne odradila postava Leslie Odom Jr. Ten zvládal posadnutie svojej vlastnej dcéry s kľudom Equalizera a Denzel by sa mohol učiť, čo to znamená mať na háku. Bez akejkoľvek emócie, sĺz alebo kropají potu sa nám (na Oscara nominovaný!!) Leslie Odom alias Victor pozerá na svoju znetvorenú dcéru, ktorá je posadnutá démonom a ktorá mu postupne umiera? Horší herecký výkon som už dávno nevidel.

Nech svět světem (2023)

Od prvého momentu vás bude film držať v napätí z neznámeho. Pokľudný víkend v prenajatom víkendovom dome naruší nečakaná návšteva ich majiteľov, ktorí sa správajú maximáne podozrivo. K tomu sa pridávajú postupne dávkované nevysvetliteľné javy a vám v hlave začne víriť približne 10 možných scenárov, čo sa to vlastne v okolí domu deje. Ide o prepad? Hackerský útok. Útok mimozemšťanov? K eskalácii napätia prispieva vo veľkej miere hudba brnkajúca na vaše nervy. Záver filmu priniesol prekvapenie, obavu a dlhú diskusiu u nás doma. Film má aj hluché miesto kvôli zdĺhavému rozhovoru, ale ide o minor point. Výborný napínavý mysteriózny thriller (niekedy až horor -> zuby!!) ktorý siaha takmer až na 5*. Režisérom bol naozaj Sam Esmail? Rukopis je ako vyšitý od Shyamalana.

Raubíř Ralf a internet (2018)

Pri tomto animáku sa paradoxne budú viac baviť dospelí. Staré automaty, odkazy na klasiky ako Tron, alebo vyobrazenie fungovania internetu (klikanie na reklamné linky, alebo odkazy na stránky pre dospelých) - na tomto sa pobavia najmä dospeláci. Deti nebudú chápať, na čom sa fotrovci smejú, ale aj tie si nájdu to svoje.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Pri tomto animáku som sa fakt z chuti zasmial. Má navyše pekné grafické spracovanie, aj príbeh ujde, no a lávový záporák by vystrašil aj dospelého. Zabaví sa široké vekové spektrum publika. Takže zaškrtáva všetky políčka dobrej rozprávky. Jednu hviezdu dávam dole za spievanie. Nie že by tam niekto spieval zle, ale nemám rád spievanie v rozprávkach, je to môj osobný problém.

Barbie (2023)

Vôbec netuším, čo chcela tvorkyňa filmu týmto počinom povedať. Išlo o tému feminizmu? Alebo išlo o súhrn všetkých oblečení pre Barbie, ktoré kedy Mattel vydal? Reklamu? Nech som sa snažil akokoľvek, nenašiel som vo filme okrem vždy krásnej Margot Robbie žiadne iné pozitívum. Nemalo to spád, nápad, ani humor (okrem poslednej scénky). Gosling ako Ken úplne mimo. Moje nízke hodnotenie mohlo byť ovplyvnené faktom, že s bábikami som sa ako chlapec nehrával, avšak moja spolusledujúca ženská polovička mala na film podobný názor.

Ptáci stěhováci (2023)

Nový animák pobaví opäť najmä deti do cca 8 rokov. 9 ročná slečna vedľa mňa v kine sa už trochu nudila. Očakávať môžete milý príbeh o kačacej rodinke, ktorá sa rozhodne presťahovať z domáceho rybníka na Jamajku. Pri ich ceste na nich čaká nie jedno dobrodružstvo. Úvod rozosmeje aj dospelých. Odkaz rozprávky je hlavne o potrebe rodiny. Problém som mal trochu so zápletkou, ktorá bola príliš jednoduchá. Len tak sa kačky rozhodnú presťahovať sa? Bez nejakého vlastného ohrozenia alebo záchrany niekoho iného? Viac premyslené to mal napríklad Slepičí úlet.

Luca (2021)

Animák nikdy nesklame. Luca tiež nesklamal a v Taliansku ho musia velebiť. Lenže pri tom množstve animákov ich už delíme na dobré a tie lepšie. A Luca je ten dobrý animák. Príbehovo ide o zvedaveho chlapca - morskej príšery, ktorý sa mení na ľudského chlapca, keď vyjde z vody. Jeho zvedavosť spoznať ľudsky svet prináša rôzne situácie. Ideovo prináša rozprávka odkaz na rovnocennosť medzi ľuďmi, či už máte (v tomto prípade) šupiny alebo kožu. Jednohubka.

Chupa (2023)

Rodinná fantasy o mexickej mytickej postave Chupa. Celý film je postavený na systéme malý chlapec - fantasy postava - zloduch, a všetci vieme, ako zápletka dopadne. Poteší grafická stránka Chupy, ktorá nie je úplné béčko. Osloví najmä deti do 10 rokov. Milé sú odkazy na filmové legendy, ako napríklad Jurský Park.