Ergon

Ergon

Miloslav Zaoral

okres Jeseník

5 bodů

Moje oblíbené seriály

 • poster

  Hra o trůny (TV seriál) (2011)

  Fantasy seriál pro dospělé (množství úmrtí, sexu a vulgarismů není vhodné pro děti), který boří všechny zažité hranice televizní tvorby. Velký podíl na tom určitě má knižní předloha od George R.R. Martina. Hra o trůny se vyznačuje nepředvídatelností děje (teda, pokud jste stejně jako já nečetli knihy), což se projevuje častými zvraty v příběhu, kde umírají i hlavní postavy, a že jich je. Tvůrci se vůbec nebojí diváka šokovat. Ten si zkrátka nemůže být jistý tím, co ho čeká. Povedené jsou i kostýmy, velkolepé bitvy i osobní souboje, které hravě překonávají mnohé historické filmy. Seriál Hry o trůny se může pyšnit mnohými NEJ a jistojistě se jedná o průlomový seriál svého typu. Na každý díl netrpělivě čekám, a že by seriál někdy skončil si vůbec nedokážu připustit. V mezisezóně, kdy se natáčejí nové díly, koukám na ty starší. Většinu z nich jsem viděl několikrát, tenhle seriál mně prostě nikdy neomrzí. Nejoblíbenější díly: S03E09 - Deště Kastameru, S04E02 - Lev a růže, S04E10 - Dítě, S06E09 - Bitva bastardů, S06E10 - Vichry zimy a mnohé další. V seriálu působí mnoho pestrých postav, vzájemně mezi sebou intrikujících, ať už kladných či záporných a každý si mezi nimi najde své oblíbence, stejně jako já, například: Tyrion Lanister, Jon Stark, Oberyn Martell. Winter is coming, rly now!

 • poster

  Temný případ (TV seriál) (2014)

  1. Série: A je to. Temný případ vyřešen! Případ táhnoucí se celým seriálem jako jeden dlouhý film. Pomalé tempo vyprávění, atmosferické prostředí Louisiany (močály, ghetta, továrny), drogy, prostituce, tajemný kult - to vše skvěle podtrhuje dokonalou atmosféru seriálu. Skvělé herecké výkony ústředního dua detektivů, hlavně M. McConaugheyho.

 • poster

  Perníkový táta (TV seriál) (2008)

  Tak tohle mě neskutečně baví! Silné téma a parádní zpracování. Svině život nás občas dožene k činům, o kterých jsme nikdy nepřemýšleli a Breaking bad je přímo napěchovaný těmito činy. Správný taťka jako vařič, vrah, zloděj - no to je prostě úlet! Sledovat jeho postupnou proměnu je velice zajímavé, z počátku váhá nad každým činem, ale jakmile se jednou dostane na šikmou plochu, jde do toho po hlavě a ničeho se nezalekne. Z původního hodnocení 4* po 1. sérii, zvyšuji po shlédnutí 4. série na 5*. Po konečné 5. sérii bych hodnocení ještě zvednul, kdyby to šlo! Neskutečná jízda, proměna Walta dokončena. Seriálová perla, škoda, že končí! Řadím do topky a doporučuji všem!

 • poster

  Černé zrcadlo (TV seriál) (2011)

  Název Černé zrcadlo naprosto vystihuje myšlenku seriálu - temný odraz lidského pokroku (reality show, sociální sítě, moc médií,...) a společnosti. Vnímám jej jako varování, poselství, kam až to může zajít. Staneme se otroky vlastních výtvorů? Každá epizoda je unikátní, se silným příběhem a při sledování mně často mrazí v zádech, jak jsou některé epizody děsivě autentické i v dnešní době. Seriál nutí diváka přemýšlet, boří zaběhnuté klišé, morální hodnoty a dogmata.

 • poster

  Most (TV seriál) (2011)

  Každá ze tří sérií se vyznačuje propracovaným dějem. Příběh opouští zaběhnutá klišé a zabývá se aktuálními společensko - sociálními problémy, které se netýkají pouze Švédska a Dánska, ale celé západní civilizace - bezdomovectví, přistěhovalectví, ekoterorismus, atd. Seriál se rovněž odlišuje originálními postavami, vyšetřovateli bodrým Martinem, Sagou, postrádající empatii a Henrikem s fotografickou pamětí, kteří dělají z Mostu to, čím se odlišuje od ostatních kriminálek současnosti.

 • poster

  Sherlock (TV seriál) (2010)

  Kriminální dokonalost! Po shlédnutí doposud poslední epizody Reichenbašský pád, která mně naprosto dostala a považuji ji za nejlepší epizodu, měním hodnocení na plný počet. Novodobé zpracování se mi zamlouvá a seriál na plné čáře poráží film G.Ritchie. P.S.: nemůžu si pomoct, ale Sherlock Holmes v podání Benedicta Cumberbatcha mi svým asociálních chováním připomíná Sheldona Coopera ze seriálu The Big Bang Theory.

 • poster

  OA (TV seriál) (2016)

  Mysteriózní lahůdka, která pohladí po duši. Hlavní postavu Prairie (neboli OA) jsem si ihned oblíbil. Je ztělesněním čisté krásy a jedinečného dobra, které nemá obdoby. Její příběh, který se line celým seriálem, jsem doslova hltal a když skončil, pocítil jsem zklamání a zároveň radost. Velmi originální příběh nabitý emocemi, tolik uvěřitelný a přitom absurdní. Prostě krása.

 • poster

  Bratrstvo neohrožených (TV seriál) (2001)

  Neskutečně realistický pohled na 2. světovou válku očima obyčejných vojáků. Easy company provede diváka nejznámějšími bitvami západní fronty až má najednou pocit, že je členem jejich roty, ze které se pod tíhou zážitků stala rodina. A potom, když shlédne poslední díl, chce pokračovaní a ono není. Nezbývá nic jiného, než se na Bratrstvo neohrožených podívat ještě jednou. V mém případě minimálně na díly 02 - Den všech dnů, 06 - Bastogne, 07 - Bod zlomu.

 • poster

  Jedna noc (TV seriál) (2016)

  Jedna noc - jeden případ, který je divákovi pomalým tempem předkládán od jeho prvopočátku, až po soudní proces, kde žalobce potřebuje oběť a obhájce platícího klienta. Ale zajímá vůbec někoho pravda? Hlavní postava (Naz) se tak ocitá mezi mlýnskými kameny soudního systému, aneb právo na prodej. Sám jsem byl mnohdy na pochybách, překvapen vývojem a klad si otázku: "Ví vůbec někdo, jak to bylo?" Tento seriál se v mnohém odlišuje od běžných kriminálek mimo jiné v tom, že sleduje dopad zločinu nejen na podezřelém, ale i na jeho blízkých, kdy zejména mediální masáž a rasová příslušnost podpořená předsudky otřese jejich každodenní rutinou. Zločin totiž poznamená každého a sám podezřelý je pak vystaven mnohým morálním dilematům zejména během pobytu ve vazbě.

 • poster

  Okupace (TV seriál) (2015)

  Politický thriller plný falešnosti, zrady a potyček (především slovních). Ač se to může jevit jako utopie z blízké budoucnosti, není tomu tak. Jelikož příběh řeší diskutabilní otázky ohledně energetických zdrojů, které známe ze současnosti, je velice realistický, má logiku a všechno do sebe perfektně zapadá. Okkupert dává divákovi prostor nahlédnout do zákulisí sporů uvnitř vládnoucí politické strany, do křehkých vztahů na poli mezinárodní politiky a do fungování různých ozbrojených složek. Najednou si člověk uvědomí, jak je ten mír křehký a není samozřejmostí...Neokoukaní herci, bravurní výkon Henrika Mestada v roli premiéra, skvělý scénář z pera Jo Nesba a v neposlední řadě pikantní monology činí z tohoto seriálu jednoznačně seriál roku 2015 a určitě si zaslouží větší pozornost.