Ampi

homepage
Instagram: ampi1923

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25
    • 28.4.2021  08:18
    Španělská chřipka (TV film) (2021)

Občas se historie opakuje. Sice někdy až více 100 letech, ale i tak. Příjemný hlas Viktora Preisse provádí dokumentem o velké pandemii po první světové válce. Denis Šafařík pro mne zatím nejlepší roli. Člověk se ledacos zajímavého dozví.

• 23.4.2021  09:55

Kriminální film sice staršího data, ale stále dobrý. Možná, že není až tak okoukaný. Herci v čele s Svatoplukem Matyášem a Jiřím Adamírou hrají excelentně. Prvně jmenovaný ve velmi zajímavé roli bývalého policisty - mstitele. Úvodní loupež je moc dobře natočená a promyšlená.

• 21.4.2021  22:11

Zpracování urban nebo možná lépe space legendy o sovětských ztracených kosmonautech. Nechybí ani italský radio-operátor jako náhrada za bratry Judica-Cordigliovi. Vostok 5B má posádku - osádku Alexandra Michaijlova, přitom si mohli tvůrci vybrat z několika: Valentin Vasiljevič Bondarenko (je po měm pojmenován kráter na Měsíci, zemřel na popáleniny při vědeckém experimentu), Grigorij Grigorjevič Něljubov (věčný náhradník, pro opilství vyřazen z vesmírného programu a spáchal sebevraždu), Valentin Ignaťjevič Filaťjev (byl vyřazen spolu s Něljubovem, později ze zdravotních důvodu opustil i letectvo a zemřel v roce 1990 stár 60 let na rakovinu) nebo Mars Zakirovič Rafikov (Tatar z Kyrgyzstánu s vesmírným jménem, ale asi by ho stejně poslali na Venuši. Pro nekázeň a rozvod vyřazen z programu. Bojoval v Afganistánu. Zemřel v roce 2000 v kazašské Alma Atě na infarkt ve věku 66 let). A všichni ti to jmenovaní byli vymazaní ze společných fotografii kosmonautů. Pak se člověk nemá divit spekulacím a konspiracím.

• 20.4.2021  20:05
    Fargo - Série 2 (série) (2015)

Bráno dle seriálu, tak u mne v sympatiích vyhrává Minnesota na nad Jižní a Severní Dakotou, vlastně i nad Missouri. A proč? Díky Lou Solversonovi a jeho tchánovi Hanku Larssonovi. Zatímco hlavně Severní Dakotu reprezentuje mafiánská rodina Gerhardtů. Kronika o zločinu a intrikách na tuto sérii tady sedí. Ze seriálů Fargo jsem druhou sérii viděl jako první.

• 20.4.2021  20:05

Milý příběh, kde hlavní postava této Odyssei to nemá lehké jako pírko čerstvě vylíhlé sovičky. Protože tou malou osamocenou čerstvě vylíhlou sovou je. Nádherně zpracovaný příběh, a přitom vcelku jednoduchý a ne příliš dlouhý.

• 13.4.2021  23:22
    Bílá královna (TV seriál) (2013)

Intriky, popravy a vraždy v chladné středověké Anglii za války bílé a červené růže. Tedy dynastického sporu Yorků a Lancasterů. Dobře a poutavě natočeno. Velice mě příjemně překvapila švédská, ale světově úspěšná, herečka Rebecca Ferguson v roli Elisabeth Woodville.

• 2.4.2021  11:26

Film je sice hodně dlouhý, ale má jedno velké plus, je snaží se být nestranný a vykládat osudy zatím posledního cara vši Rusi neutrálně. Menším plusem je výběr herců a jejich podobnost s historickými postavami. Rovněž plusem je výprava - kostýmy a interiéry. Jedna z sympatických postav mi přišel námořník hraný Ianem Holmem alias Bilbem Pytlíkem. Toto je film pro milovníky a dlouhé opravdu dlouhé večery (popřípadě několik večerů).

• 31.3.2021  14:07

Jako by to byl takový prequel k seriálu Rédl. Příjemně jsem opět míle překvapen díky talentovanému Maciejovi Stuhrovi a také díky Oldřichu Kaiseru. A právě díky hereckým výkonům přidávám jednu hvězdu navíc. Bohužel jsem neviděl verzi s československou jazykovou stopou, což bych rád vzhledem k naučené slovenštině Macieje Stuhra ocenil více. Trochu mne překvapilo, že vzhledem k rozpadu ČSFR se představitele filmu této události skoro vůbec nevěnují.

• 28.3.2021  09:50
    Sviňa (2020)

Poslední čtvrtá hvězda je, podobně jako u Únosu, za téma. Opět chytře natočeno a puštěno před volbami. Není tu Předseda je tu Robert - Bobo. Není tu Chalanisko je Ňuňu. Zajímavý je i citát na začátku filmu: Nebylo muže, ani Peršana, ani Méda, ani v našem rodu nikoho,kdo by mága Gaumátu připravil o moc. Každý se ho bál, protože mnoho lidí nechal zahubit. Nikdo se neodvážil říct slovo o mágovi Gaumátovi. Konec citátu. V demokracii či jinak rozumně fungující společnosti můžete říct proti někomu slovo, ale vždy je lepší, když svoje slovo či názor máte podložený fakty.

• 28.3.2021  00:19

Hvězdami nabitý videoklip k děkovné písni zdravotnickému personálu je pro mne dojemný a dobře natočený. Musím dát 5 hvězd. Karel Hábl v roli Mudr. Libora Kvapila elegantní. Navíc pro Thomayerovu nemocnici mám slabost. Vladimír Javorský a hlavně Igor Orozovič jsou výborní pěvci.

• 25.3.2021  07:01

Možná trochu zapomenutý film s občas výbornými a trefnými hláskami plus s charismatickým Jiřím Kodetem v roli elegantního důstojníka československé první republiky. Ani Karel Hlusička není špatný. Bojové scény mi nepřijdou špatné i když jsou zde na databázi kritizované. Navíc téma obrněného vlaku je zajímavé a během květnového povstání českého lidu jich povstalci skutečné získaly a nazvali je Orlík II, Sokol, Smíchov, Moskva nebo taky Stalin a Žižka. Ano ve filmu nejsou ani vlasovci a ani Američané. A Němci, kteří tu jsou, jsou ti špatní.

• 20.3.2021  09:16
    Conviction (2019)

Drobný krátkometrážní film Neilla Blomkampa, který měl rozpočet mnohem větší než většina českých i slovenských film. Takový hezký reklamní průměr.

• 6.3.2021  09:26
    Únos (2017)

Poslední čtvrtá hvězda je za téma. Chytře natočeno v době, kdy politické uskupení Předsedy už neexistovalo. Ale přece jen 90. léta byly na Slovensku v něčem divočejší než v Čechách, na Moravě a Slezsku. Tomáš Hanák se do své slovenské role dle mého dobře vcítil. Indrid Timková do role matky rovněž.

• 24.2.2021  22:18

Úvodní scéna mi do mysli vkrádá myšlenku, jestli strýček Rudy (Sylverster Groth) z Krycího jména U.N.C.L.E. neměl kromě Gaby Teller nějaké další příbuzenstvo v Německé demokratické republice, ve službách bezpečnostních sborů. K dalšímu obsazení - Ewan McGregor v dvojroli je dvojnásobná kvalita.

• 6.2.2021  18:33

Sever ruský kozácký Děda Mráz (v originale Nicolaus St. North), australský Velikonoční Králík, Víla Zuběnka, pohodový a němý Sandman a tohu klukovský Jack Frost to je legendární parta neboli Strážci děti vyvolení Měsícem. Příjemný dětský film, který je pro celou rodinu. Možná až na některé mrzouty.

• 26.1.2021  22:02

Zajímavý je český název Neznámá bitva. Před 79 lety v 1942 začala tato neznámá bitva na jejím konci bylo okolo půl milionu mrtvých obou stran. V samotném městě Ržev, které mělo před válkou okolo 56 000 v době jeho osvobození žilo 150 osob. Ve filmu sice vidíme jen jednu rotu Rudé armády během jednoho dne v bitvě zvané také jako Rževský mlýnek na maso. Rusové, a ostatní obyvatelé Sovětského svazu (Ukrajinci, Bělorusové, Tataři, Židé, Kazaši, Gruzínci, Arméni atd.) si za své oběti a za to, že významně přispěli k porážce nacistického Německa zaslouží minimálně respekt. Film realisticky ukazuje podmínky ve kterých obyčejní vojáci bojovali v zákopech, mrazu a sněhu (teď ho taky trochu napadlo) A ještě Vám tam velení pošle jako posilu důstojníka NKVD. Velitel roty je sympatický a o něco málo je sympatický i jeho zástupce pro věci politické. Ona je mi většina té roty sympatická. Asi budu rusofil. No díky uživateli Opičák na youtube jsem se dozvěděl nové označení jednoho komunální politika (Řepoprase).

• 19.12.2020  11:20

Snad další série budou lepší. Z posledních dílů jsem rozpačitý. Přitom by to mohl být, tak dobrý seriál, kdy se do něj tvůrci nesnažili dát tolik mystiky. Přitom první díly byly výborné. Víra v Sola, Mithraismus je dobře vymyšlená. Planeta Keppler 22b je zajímavá. Ale smíchaní se světem Promethea, Covenanta a Aliena dle mého není dobrou cestou.

• 7.12.2020  23:04

Tonda "Bivoj" Majer byl frajer, že to přežil? Nebo byl frajer, že přiznal, že přiznal díky jiným, kteří byli lepší a zemřeli, aby on žil? Dle mého kombinace obou. Patnáct let po válce bylo dost přeživších, aby se díky jejich vyprávění podařilo Vojtěchu Jasnému dobře vytvořit atmosféru koncentračního tábora Mauthausen. Silnými scénami jsou úvodní nástup, zpěv Ave Maria (ani Lucie Bílá mě nedojme tolik jako židovský zpěvák na skále), schody smrti (skutečně existovaly a šlapal po nich i jiný "Tonda" a to Novotný, pozdější československý prezident). Pro sportovní fanoušky tu boxu moc není. Film také není určen pro popírače holocaustu, mohli by mít z toho srdeční, žaludeční a mozkové či jiné problémy. Opravuji se je to film přesně pro ně. Mimo jiné pivo u Fléků jako protislužba ano, ale bramborák jako přídavek ve stejné destinaci je už vydírání.

• 7.12.2020  21:08

Mohou přijít chvíle, kdy rodiny či jednotlivec ocení bydlení ve vyšších patrech a nebudou tolik remcat nad koníčkem jako jsou potápění nebo podobné.

• 4.12.2020  11:24
    Anastasia (1997)

Anastasia aneb jiný příběh Anastázie Nikolajevny Holstein-Gottorp-Romanov než od 20th Century Fox, ale od Burbank Animation Studios. Tentokrát bez bez magie, Rasputina ale s Leninem, Stalinem a Chruščovem (ty dva poslední jezdí spolu na motorce) a zmínka klaunovi z Běloruska. Tato americko-australská verze se více blíží historii. I když geograficky útěk z Ruska, přesněji z Běloruska (dle Minsku) do Rakouska je velmi nepřesný. S datací září-říjen 1918 by si v rozpadajícím Rakousko-Uhersku moc nepomohla.

• 4.12.2020  10:22
    Anastázie (1997)

Kreslený a trochu zkreslený příběh pro děti a mládež. Protože je od Foxů, tak je Anastázie Nikolajevna Holstein-Gottorp-Romanov zrzavá jako liška. Taky opouští sirotčinec až v 27 letech. Nicméně pokud oprostíme od historie a legendy, tak příběh je hezký, animace kvalitní a jak to napsat elegantní, hudba podmanivá. Je to mezi 3 až 4 hvězdami.

• 28.11.2020  08:49
    Poslední rána (amatérský film) (2020)

Na to, že jde o krátký amatérský film, tak se jedná o zajímavou válečnou sondu do mysli a podvědomí obyčejného vojáka. I když v tomto případě jde o československého legionáře, což úplně obyčejní vojáci nebyli.

• 22.11.2020  19:33

Vcelku příjemná pohádka inspirovaná starověkým Egyptem. Většina postav má reálný základ, a přenese ho i do tohoto příběhu. Dokonce i Chetita Zannanza existoval. I když jsem dle galerie považoval za Řeka a jeho jméno považoval za jméno pro mexického banditu, tak to byl princ a syn vládce chetitské říše Šuppiluliumaše I. (to jméno jsem musel napsat). Hlavní postavou je však princ Akhesa neboli Anchesenamon rozená Anchesenpaaton, taky jsem to musel napsat. Pak je tu princ Tut neboli slavný Tutanchamon.

• 31.10.2020  22:53
    Ein Kessel Buntes (TV pořad) (1972)

Tak hrozné si myslím to nebylo. Sice Možná přijde i kouzelník byl lepší. Za to zde bylo více umělců Made in West.

• 27.10.2020  12:18

Vtipná francouzská taškařice s geniálním Louisem de Funesem. Humor je sice laskavý a inteligentní, ale i přes své anti-xenofobní zaměření na dnešní dobu příliš nekorektní. Victor Pivert (datel) by chtěl Francii, co nejbělejší a katolickou, kde dělnici furt něco nechtějí a nestávkuji. Dabovaní již neudělal František Filipovský, ale Jiří Krampol v češtině i Ľubo Gregor ve slovenštině provedli dabing rovněž dobře i když Filipovský je mistr.

• 23.10.2020  10:46

Moje první setkání s Kirikou (čti Kiriku) nebo Kirikouem, který je takovým západoafrickým Palečkem z malé vesnice. Jsou to nesložité, kouzelně milé příběhy, jenž krásně zapadají do nádherné ilustrace a hudby inspirované Afrikou. Český dabing je velmi kvalitní.

• 3.10.2020  21:18

Díky mnoha talentovaných tvůrcům vznikla tato klasika, která neztrácí svůj lesk ani po létech. Pravděpodobně v Arizoně ve Stetson City se odehrává jeden z nejlepších československých westernu s nezapomenutelnými hláškami, kvalitními písněmi a sympatickými herci. Jednomu z nich Karlovi Fialovi je věnován tento komentář jako pocta. V den napsaní tohoto komentáře 3.10. 2020 zemřel.

• 30.9.2020  23:22

V porovnaní Josefa, krále snů s Princem Egyptským je nutno zvolat - princ je králem a král princem.

• 28.9.2020  15:06

Začnu citátem generála Pattona: "Žádnej bastard ještě nevyhrál válku tím, že by zemřel pro svoji zemi. Vyhrál ji tak, že donutil jinýho pitomce, aby on zemřel pro tu svou." Myslím, že to není úplně pravda. Patton byl charismatický ale i mírně psychický narušenou osobností, nicméně úspěšným a kvalitním velitelem. V porovnáním s Generálem MacArthurem (filmem) je jde o hvězdičku lepší film. Ohledně osob generálů. Bylo by zajímavé kdyby se tyto dvě americké armádní legendy postavily proti sobě se zhruba stejnými prostředky. V reálu se údajně oba potkali za první světové války ve Francii. I když Patton na konci druhé války prohlásil: "Porazili jsme špatného nepřítele." Tak i přesto má můj vděk za osvobození části Československa (Západních Čech a Plzně).

• 28.9.2020  14:17

Gregory Peck je výborný a sympatický herec, ale v porovnání s Generálem Pattonem je Generál MacArthur slabším filmem. Bylo by zajímavé kdyby se tyto dvě americké armádní legendy postavily proti sobě se zhruba stejnými prostředky. Kdo by asi vyhrál?

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25