• Krátkometrážní

Tvoje tvář má známý hlas (2016) (pořad)

Je to zábavný pořad a je u něj zábava, a vybraných osm známých osobností se víceméně snažilo. Některé postavy hudebního průmyslu bez ohledu na pohlaví zahráli na jedničku. Snažili se i kostyméři a maskéři, kteří odvedli hodně dobrou práci. Hana Holišová zaslouženě kralovala, herecký má asi navíc než jsou pro ní příležitosti. Pravda, že ne každému se musí tato show líbit.

Příběh mého syna (2012)

Příběh mého syna mi přípomněl Saviora - Zachránce (český komerční název Ve službách legie) a Grbavici jak občanskou válkou v Bosně, tak tématem těhotenství a mateřství v ozbrojených konfliktech. Podobnost s Grbavicí je pro časový odstup, kdy i přes značnou dobu po válce ovlivňuje osudy lidí. Válka dokáže strávit lidské bytosti, ale spousta lidí nedokáže strávit válku. Překlad, že Pietrův (nevlastní) otec je četník místo karabiniér je možná nechtěným paradoxem. Bohužel nejen paradoxy k válkám patří.

Mia a milionář (2010) (TV film)

Opět německá romantická komedie, která by bez Felicitas Woll možná u mne měla nižší hodnocení. Tentokrát se jako novinářka na "místo činu" své role Lolle, do Berlína. Typický německé jméno novináře Stanislav Markovič pobavilo.

Bitva o Sevastopol (2015)

Ostřelovačka Ludmila nosila během války ve svém srdci několik mužů (Vadim, Leonid, Boris), nakonec si získala srdce jedné velké ženy. Aby nedošlo k mýlce nejde o erotický podtext a tou ženou byla Anna Eleanor Elliotovna Roosevelt.

Boj (2015)

Danové se svému působení v Afghánistánu díky ztrátám v provincii Hilmand věnuji docela často. Příkladem mohou být třeba Bratři od Susanne Bier. Možná i Boj se dočká amerického remaku. Boj má na rozdíl od Bratrů jiný úhel pohledu na válku, ale opět je to především svědomí se kterým se musí hlavní postava srovnat. Zde však je několik otázek, které nemusí být jasně zodpovězeny a nastává nejistota, zda jsou rozhodnutí správná a či nesprávná. Rozhodnutí, jsou soudy souzená a nesouzená. Ale i nesouzená (neplést s neodsouzenými) špatná rozhodnutí jsou souzená vlastním svědomím. Pokud tedy člověk svědomí má.

Operation Ganymed (1977)

Operaci Ganymed jsem si pustil v rámci Noci Jurije Gagarina. Trochu mi nevyhovovala hudba, časové skoky ze Země na Ganymed a zpět, psycho představy jednoho člena posádky. Z herců jsem znal jen představitele sovětského kosmonauta Osse - Jürgena Prochorowa, ale i ostatní představitelé astronautů (až jednoho Evropana byl zbytek Američanů) hráli velmi dobře. Trochu mi to připomnělo Planetu opic z roku 1968. I když jsou to slabší 4 hvězdy tak si film zaslouží 4 hvězdy.

Utta Danella: Ideální manžel (2014) (TV film)

Je to taková obyčejná, opravdu jen lehce humorná selská romance z Německa, tedy konkrétně z Bavorska. Bez Felicitas Woll by to bylo za dva. Ona je ale hvězda, tak jednu hvězdu a něco za ni přidávám.

Stopař (1987)

Sámská neboli laponská legenda z mrazivého severu, která zahřeje duši nejednoho diváka. Tlupa Čudů jsou zloduši jak vyšití. Hlavní hrdina Aigin je vcelku sympatický, i když v boji proti Čudům se musí ještě něco naučit. Silný příběh z dávných dob, v krasné ledové krajině, je podbarven sámskou domorodou podmanivou hudbou.

Démon (2015)

Tento film s ponurým příběhem je tak tajemný, že některá tajemství neprozradí ani na svém konci a zanechává příliš mnoho otázek. Nicméně se povedl. Postupně se drama stupňuje a kromě svatebního alkoholového běsnění se objeví i jiné běsy při nichž jidiš dokáže být děsivější než němčina. Kromě svatebního páru a rodiny nevěsty zaujal opilý doktor, který vůbec nepije (střízlivý jak tchoř) a je ateista a vysvětluje panu faráři, co má dělat. Viděno v rámci Febiofestu.

Bohové Egypta (2016)

Bohové Egypta nejsou úplně boží, ale vůbec nejsou špatní a dokonce jsou v některých částech i nečekaně vtipní. Na začátek vám vypravěč elegantně vysvětlí, proč příběh neladí plně s egyptskými bájemi a pověstmi. Stylem se film podobá, jak už tu napsali i další uživatele, Souboji Titánů. Horus (Nikolaj Coster-Waldau) tu hraje o trůn nebo trůny. Seth (Gerard Butler) si od Peršanů (ne koberců) půjčil Nesmrtelné, jen je hodil do červené a dal jim jiné masky. Možná si od spekulativního prapotomka Leonidase ze Sparty půjčil hua pokřik ze 300. Ateista a zloděj Bek je sympatické doplnění příběhu.