Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Horor
  • Akční
  • Thriller

Zajímavosti k filmům (5)

Mal de ojo

Mal de ojo (2022)

Ve filmu zmiňovaný duch Baka je znám v haitském kultu vúdú. Je to zlovolný šotek či skřítek zvaný též „rudý noční lidožrout“. Bakové jsou děsiví a krutí duchové, na Haiti se jich obávají nejen lidé, ale dokonce i některá loa (božstva). K zamezení negativního působení Baky se používá určitý druh ochranného znaku (veve). Etymologicky je jméno Baka odvozené ze slova Mbaka, což je název etnické skupiny žijící v pralesích Konga. Jsou to lidé malé postavy, proto Haiťané tomuto duchovi někdy říkají „ti Baka“, tj. malý Baka.

Zenovo vedomie

Zenovo vedomie (1976) (TV film)

Autor románové předlohy Italo Svevo se zajímal o psychoanalýzu, sám tuto terapii absolvoval a přeložil do italštiny Freudovu knihu „Die Traumdeutung“.

Hatchet

Hatchet (2006)

Ve filmu je v čase 11:43 zmiňována Marie Laveau, proslulá vúdúistka z New Orleansu, která žila v letech 1794–1881. Po ní pojmenovaná prodejna vúdúistických potřeb plus další zmínka o této osobě v pozdějším ději (v rozhovoru v autobusu) ukazuje, že vzpomínka na ni je v USA dodnes živá.

Barva z vesmíru

Barva z vesmíru (2019)

Kniha ležící na stole, která je vidět v 19. minutě filmu, je Simonova verze Necronomiconu (Avon Books, New York 1980). Jde o fiktivní dílo, ale minimálně jedna část textu, obsahující kolekci exorcismů, čerpá ze seriózní vědecké publikace (Die Assyrische Beschwörungsserie Maqlu nach den Originalen im British Museum herausgegeben, Acta Societatis Scientiarum Fennicae, Tom XX, Nr. 6, Helsinky 1895). K tomu však byly přičleněny neautentické doplňky, hlavně tzv. „Svědectví šíleného Araba“. Název „Necronomicon“ obdrželo dílo z komerčních důvodů.

Rosemary má děťátko

Rosemary má děťátko (1968)

Kniha „All of them Witches“, která se ve filmu ukazuje, je dovedně zhotovená maketa.

Reklama