bloodline

Organized Chaos...

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17
    • 21.10.2017  19:46
    Wrestler (2008)

Sentimentálne autentická dráma o zašlej sláve outsidera. Rourke pristúpil k životnej úlohe maximálne ľudsky, zdvorilo a pokorne. Napriek kľukatej životnej ceste vštepuje hrdinovi silnú túžbu po druhej šanci s vyhliadkou na dôstojný život. Aronofsky príbehovo exceluje, herecky búra limity a s Wrestlera vykresal pokojný kus bojovníka, ktorý netúži po sile reflektorov ako Warrior, ale prehovorí do duše a nadchne do budúcna k opätovným príjemným filmovým večerom. Ako bonus k tomu Springsteen zložil nenápadné hudobné veľdielo.

• 29.9.2017  18:47

Solídny akčný nadštandard píliaci vlastný konár dejovými klišé momentkami z 80. rokov, scenáristickým zhlukmi bez fascinácie ruka v ruke s logickými dierami. Dokonca aj Clouser iba zrecykloval soundtrack so Saw. Pred 10 rokmi fajn náklad, ktorému odťali vyššie percentá neskorší prišelci s uveriteľnejšími borcami na čele s Taken. 3 a 1/2*

• 29.9.2017  18:26

Števo v najlepších časoch, kedy z polámaných kostí tvoril herbár a charizmaticky skladal protivníkov ako Chuck Norris Rubikovu kocku (za zlomok sekundy, tromi ťahmi bez použitia končatín). Hard to Kill patrí do jeho výkladnej skrine klasických akčných jednohubiek, na ktoré fajnšmekri žánru nedajú dopustiť. Nájdeme v nej všetko, čím nás ohurovali poctivé seagalovky v 90. rokoch.

• 16.9.2017  14:28
    Neutečeš (2014)

Prekérny horor. Spracovaním ho radím k umeleckým klasikám žánru. Keď nad ním rozmýšľam, už dávno ma tak nepohltila strašidelná atmosféra každým záberom a to pri vynaložení nevyhnutného filmárskeho minimalizmu. Dúšok po dúšku žiarim blahom, že konečne po rokoch čakania vidím ozajstnú chiméru, kde aj herci konajú v súlade so zdravým sedliackym rozumom, keď tu zrazu príde záverečná a ja sedím obarený šokovou terapiou ako po 15 minútach Executive Decision. Na pranier s tými, čo ma pripravili o ultimatívny horor desaťročia, iba vďaka maximálne zhumpľovanému záveru! Druhý deň sám seba presviedčam, že som asi niečo zle pochopil... Na napravenie reputácie dávam šance ďalším pokusom. Tých 85 minút malo totiž brilantný drajv a šťavu.

• 15.9.2017  16:47

Ak vás bude ťažiť déjà vu, neprepadajte panike. Skutočne to nemá nič spoločné s líderkami presladenej romantiky Steel/Pilcher. We Bought a Zoo im statočne šliape na suché päty, ibaže tu máme dočinenia s asi o 50 levelov kvalitnejším spracovaním pri zhruba nemenej rozdielnom výsledku. Krásna rodinná oddychovka aj pre najmenších vcucne všetky negatívne myšlienky, zahatá sklony k domácemu násiliu či urobí škrt cez rozpočet pri štylizovaní listov na rozlúčku. Osobnosti s ťažším životným prídelom dorazí finále, a ktorým nebude stačiť ani to (ako mne), môžu rozjímať sentimentalitu pri parádnom soundtracku (Jónsi a Temple of the Dog... úctivá poklona páni).

• 15.9.2017  16:05
    Wonder Woman (2017)

Schizofrenický marazmus v DC pokračuje na úspešnej vlne predchodcov. WW chce a robí veci čiastočne inak, ale výsledok tentokrát končí iba ľahkým fiaskom. Chabý dej, amatérske CGI a digitálne porno znova hádžu flintu do žita nádejám na kvalitatívny posun. Obsadenie s výpravou zakrývajú pramálo nedostatkov. Postupom času zisťujem, že The Dark Knight otvoril Pandorinu skrinku s prekliatym Pyrrhovým víťazstvom pre celú DC sebranku. Marvel im ľahkým, sviežim a humorným poňatím zobral vietor z plachiet a latka vysoko nastavenej temnoty robí paseku v kladných dojmoch ako Meliško pri prázdnom regáli s cibuľou (dva týždne po výplate). Ovácie nad Marvel univerzom tak naďalej zostávajú u Warner konkurencie iba zbožnou chimérou ilúzií, aj keď z tržieb im na teambuilding zostane rozpočet.

• 14.9.2017  19:59

Ľahko stráviteľné akčné béčko, ktoré si neláme hlavu nad scenáristickými blábolami a dejovými stereotypmi. Jednoducho to do vás nasolí z prvej a máte vystaranú necelú dvojhodinku makareny zlámaných kostí, letiacich guliek s minimálnou dávkou výstrahy a na rad prídu aj nejaké tie okázalejšie detonácie. Občas povznesú osoh príjemné prekvapenia, občas čosi nečakané. Na mojej krvotvornej mienke to určite nezanechalo trvalé následky syndrómu American Sniper.

• 1.9.2017  16:20
    Brimstone (2016)

Nechutná nádielka divokého západu akú nevideli zapľuvané salóny divokých prérií roky rokúce! Pripravte sa na deštrukciu vlastnej psychiky pod štipľavým nánosom násilia a amorálnej dobovej krutosti. Guy Pearce siahol na bezbrehé dno absolútnej nuly antihrdinu, pretože v úpadku a odsúdení tkvie jeho neocenený megatalent. Herecký zlosyn však ťahá krvilačné oje z väčšej časti sám, mĺkva Dakota Fanning hľadí rezort vľúdnosti po vlastnej osi a zvyšok je nastavený ako dokonalí stepní bežci v špičkovej výprave. Mystiku dotvára mozaikovité štiepenie deja, ktorý uzurpuje pozornosť... a šialený kabaret môže začať. Westworld uč sa, ako má vyzerať tvoje západakovo na divoko! Holandská produkcia s výkvetom amerických dejín pozametala sympatiami na úrovni žánrových klenotov. The Road na westernový spôsob, paráda!

• 31.8.2017  19:01

Chladne láskyplný film o nedokonalosti, márnotratnosti a krehkosti šťastia, pokiaľ nie je prijímané s pokorou a zároveň príjemne nekonfliktná dráma, zasadená v pôvabnom prostredí s prekvitajúcimi detailami. Lepšie prekyprená réžiou by azda zožala väčšiu úrodu na hereckom poli. Poväčšine bol zaradený polplyn a z takých es ako Waltz či Vikander už treba žmýkať vodu zo skaly. Ale aj ten polplyn stačil na slušný zážitok, ktorý miesil sympatie kultivovaným spôsobom zlatého veku Amsterdamu a v napätí ulahodil vyšším nárokom na spotrebu nervov.

• 23.8.2017  19:20

Ďalší biedny pokus zo zákulisia ženských rozlúčok so slobodou... Keď už nestačil varovný prst v podobe Bridesmaids, tak potom čo ešte?! Z humoru naskakovali kŕčové žily a o ostatných veciach radšej pomlčím. Skomolenina The Hangover a Very Bad Things naháňa hrôzu aj husej koži, namiesto toho, aby dávila lukulské hody smiechu. Aspoň uletená scéna na spôsob ukradnutia tigra Mikovi Tysonovi by potešila (napr. intímna hračka prvej dámy). Facepalm za 1 a 1/2*

• 21.8.2017  17:55

Krásne animovaný, hudobne podmanivý, príbehovo láskavý, ale tak trochu citovo bezzubý. S jasným zámerom načrieť viac do hlbín dospelej duše, mohol si dovoliť emotívnejšie sústo, vygradované do trýznivejšieho záveru s nevyhnutnou potrebou rodinného balenia vreckoviek. Stále však táto konzerva od arašidov sfúkne 95% súčasnej animovanej konkurencie. Napriek tej jednej výčitke prekypuje The Iron Giant spielbergovskou hravosťou.

• 18.8.2017  18:17

Pokiaľ by scenár nekopíroval Deadpool a námet Kingsman: The Secret Service, snáď by zarezonovala úvaha nad štedrou originalitou sparného leta. Herecký potenciál kvitne sťa láska pod májovými čerešňami, ale čo z toho, keď ma siločiary nútili dvíhať kútiky na 1488. (pozdravujem NAKA) variáciu slova "fuck" a "motherfucker" a na záporácku charizmu Garyho Oldmana musím obrátiť list na The Fifth Element alebo Leon. Váľanie od smiechu levitovalo v zbožných predstavách Entourage a prvky drámy zbytočne natiahli minutáž k dvom hodinám. Jedine akčný rádius pookrial znudený dojem, pretože tam si počínal The Hitman's Bodyguard na vysoko pestrej úrovni. Inak mu priamočiarou erekciou nápadov dopriali K.O. komiksový grobian a britská špionážna revolta.

• 20.7.2017  19:08

Žiaľ, krutá realita... Financie v rukách psychopatov a výsledok sme mali možnosť vidieť v priamom prenose (a ešte budeme vidieť). V snahe o komplexnú interpretáciu stavu vecí siaha dokument po kanonáde pojmov a vysvetlení a preto je jeho neoddeliteľnou súčasťou tlačidlo pauza. Konieckoncov podobným syndrómom trpí aj The Big Short. Netreba čakať žiadnu oddychovku, ale plnú dávku faktov, po ktorých máte chuť vyskočiť z okna bez istenia, zatiaľčo tí odvážnejší jedinci so zmyslom pre kulinárstvo zrichtujú Molotovov koktejl pre ranný pozdrav do banky. Tento militantno-korporátny kapitalizmus nemá s demokraciou nič spoločné a pre svoje víťazenie vyčaruje aj nemožné, len aby dobrí ľudia nerobili nič.

• 18.7.2017  18:57

Ak ma Star Wars obišli masívnym oblúkom, potom The Fifth Element zasadil do srdca nadnesenej sci-fi zábavy oblúk víťazný. Šialená jazda plná neortodoxného humoru aká sa nevidí ani v najzaostalejších kútoch galaxie. Kostýmy zľudoveli, casting, námet, scenár či réžia nabrali status postmoderného kultu a tam, kde Star Wars hádžu flintu do žita, začína Besson s elementmi otáčať skóre spoza trojkového oblúka. Jeho jazda na vrchole len podčiarkla súdobú mantru originálne všestranného umelca. Obrovská škoda, že v súčasnej dobe to (zatiaľ) prestalo platiť.

• 17.7.2017  18:29

Paródia či horor? Žánrový mačkopes s nulovou esenciou strachu, ktorá originalitu chytá za chvost iba v úvodných 5 minútach. Zvyšok si odkrojí tupá masová vyvražďovačka za akú by sa nehanbil ani strašidelný spin-off Beverly Hills 90210. 1 a 1/2*

• 17.7.2017  18:16
    Dvojčata (1988)

Milujem Twins (ale nie tie slovenské)! Vyrastal som na nich. Na skvelom slovenskom dabingu, na tak skvele hroznom herectve Arnieho s veľkým srdcom, nezabudnuteľným DeVitom, a hriešne krásnou Kelly Preston. Komediálna klasika v mojom kinematografickom chotári, ktorá vykalkuluje smiech a úsmev aj vo vysokom štádiu depresívnej gravidity :)

• 31.5.2017  19:21
    Únos (2017)

Únos treba chápať ako dobre cielenú politickú satiru a nie ako mienkotvorný dokument na propagandistické vzbĺknutie vášní pre precedens v jurisdikcii. Samotné historické udalosti by v niektorých prípadoch vykreslila dôveryhodnejšie aj Horná Dolná, ale po technickej stránke už konečne filmári dobiehajú dobu (aj keď v tomto ohľade skladám väčší kompliment Červenému kapitánovi). Režisérska stopa skôr pasovala na hraný dokument, v čom utvrdzovali aj herecké výkony. S časovým ohraničením vznikol iba malý priestor na zložitejšie poprepletanie zákulisného boja kohútov s veľkým egom. Takto nám bol večerníčkovým spôsobom prerozprávaný príbeh o tom ako zlodej uniesol zlodeja (a dodnes lapajú iba jedného z nich). 3 a 1/2*

• 31.5.2017  17:53
    Šakal (1997)

Bruce Willis ako stelesnenie Šakala rovná sa trefa do čierneho. Herecké esá skladajú zaujímavý thrillerový sled a posúvajú šakalíkové šibalstvá nad chválitebné oznámkovanie. Žiaľbohu, scenár na úrovni vreckového zlodeja a réžia zaostávajúca aj za lúpežným prepadnutím so štrimpflou na hlave nakopili priveľa školáckych chýb do ultraprofesionálneho životopisu zabijaka, aký navonok odprezentovali. Napriek tomu z obľúbeného regála filmov The Jackal nevypadol, aj keď už nie je pre mňa tým dychberúcim zážitkom ako za čias tínedžerskej pochabosti.

• 30.5.2017  18:05
    The Circle (2017)

Dráma prešpikovaná naivitou, ktorú vstrebe s minimálnou ujmou asi len americký divák. Prízemný pohľad na kybernetickú spoločnosť, kde najväčším prehreškom popularity býva offline status a cucanie zápletky z prsta dávno stokrát lepšie prezentovanými "náhodami" ani nemožno nazvať plnohodnotným námetom na trápny blog s čítanosťou na úrovni umelej inteligencie MS DOS. Inšpirácia Orwellom očividne razí ako pozostatkový alkohol po fláme s Vladimírom W. ml., ale etické ponaučenie postráda logiku, pretože korporátna realita už predbehla morálny status ďaleko chytrejšími a globálnejšími prostriedkami na stratu súkromia a identity.

• 12.5.2017  19:27

Iniciatívou hýriaci pokus o skonštruovanie univerza pred marvelovským letopočtom. Wow efekt z originálnej jednotky dostihol dvojku v načančanej komplexnosti výpravy, ale ten rýdzi gangsterský duch na intergalaktickej úrovni (pravdepodobne) vďaka tomu vytuhol ako cornetto. Dokázal nadchnúť iba vo väzenskej pasáži. Po zvyšok filmu, všade tam, kde sa zjavili Necromongolovia, badať známky únavy materiálu a výsledný obsah je skôr podobný lacnej rutine, kde forma zhltla majoritný kusisko rozpočtu.

• 11.5.2017  19:54

Chutne podarené béčko s najidiotickejšou dvojicou hlavných postáv od zrodu strieborného plátna. The Creeper má sexapílu na rozdávanie a po čase mu v tých jatkách aj začnete fandiť. Na škodu veci nepadol na úrodnú pôdu, popri hercoch, ani scenár. Nebyť toho, tak by svetlo sveta uzrela hororová delikatesa zo šablóny na strach pre menej náročných. 2 a 1/2*

• 5.5.2017  18:01
    Uteč (2017)

Producenti môžu Alaha do nebies vzývať, že Barrack Hussein Obama nemohol do tretice skysnúť na štyri roky v Bielom dome (niečo mi tu smrdí rasizmom). Úspech filmu sa, podľa mňa, vlečie s módnou vlnou kydania na novú hlavu štátu v mierumilovnej a Bohom vyvolenej krajiny s orlom bielohlavým v znaku. Odhliadnuc od komerčného zákutia, ide o neokukaný mysteriózny kus poctivej práce, ktorý spása prérie pozitívnej kritiky právom. Tri štvrtiny naťahuje Get Out skľúčenú atmosféru do rozpoloženia súceho pre klinickú cvokarinu. Má nápad, rozvíjajúcu myšlienku, ťah na bránu, ale zároveň ultra rýchle finále. Vzhľadom na priebeh akcie je príliš jednoduchým sústom a hádže uterák do ringu vyšším poschodiam kladnej kritiky. Správne rasisticky uletený, napätím grandiózny avšak so záverom vysoko nekultivovaným k daným dejovým podmienkam.

• 3.5.2017  19:17
    Ouija (2014)

Slabučké až hrôza... Dielko Ouija radím do kategórie vstupného pohovoru do útrob desivej zábavy. Neskúsený začiatočník si prejde prvými zimomriavkami, ale zároveň nepríde o panenstvo v prvom náklade do gatí. Možno v spánku zaklope prvá nočná mora, vyraší studený pot... Nás, hororovo ošľahaných, opradie akurát pocit viny z premárneného času, ktorý mohol nájsť užitočnejšie uplatnenie (už aj hranie Osadníkov z Katanu samého so sebou mi príde viac desivé). Kvalita teraz bokom a klobúk dolu pred marketingovým oddelením, pretože pretlačiť do kín sračku typu Ouija, musí byť výkon na úrovni vedeckého dôkazu záhrobia. No a navyše ešte na tom zaryžovať 100 melcov pri rozpočte 5 mega, tomu sa hovorí genialita.

• 25.4.2017  18:09
    Skryté zlo (2017)

Ale no tak... Nejedná sa o takú hlúposť, ako nasvedčuje hodnotenie vox populi. Uznávam, má to scenáristické trhliny a aj v trikových zákutiach mohol The Bye Bye Man brúsiť vyššiu ligu. Ale v pravej chvíli docupital horor, ktorý prekvapil v psychických rozmedziach a nesnažil sa iba prvoplánovo strašiť so slabou nekoexistenciou deja. V tomto smere valí jedna radosť a nehrá na rovnakú strunu ako plejáda novodobých hororových predchodcov. Šikovný koncept, ktorý by mohol otesať do lahôdky zvučnejší žánrový fachman.

• 24.4.2017  19:38

Mimoriadne hlboko plytká zábava tak, ako ju nepoznáme z televízneho panelu. Ikonické hlášky, narážky a iné dychberúce perimetre kačacej doby dostanete z ľahkého polpercenta. Všetko ostatné splýva so silene trápnou nudou, úspešne znásilňujúc značku komediálnej istoty. Je síce pravda, že dobre známy prejav dua Šebová/Polnišová by v celovečernom časopriestore sotva obstál, ale vynechať ho takmer úplne, sa rovná škaredej podpásovke na nič netušiacom divákovi. Je to podobný pocit ako, keď prídete do ZOO na biele tigre a namiesto nich premietajú Chlapca v pruhovanom pyžame.

• 5.4.2017  18:10
    Mělký hrob (1994)

Explicitne drzý a šalamúnsky prefíkaný lišiak Danny Boyle. Mať na svedomí Shallow Grave chce poriadnu dávku guráže a... výčitky svedomia? V takýchto výsostných vodách si pán režisér od nepamäti nevytýčil akčný rádius. Nápad hodný jeho kolegu Guya Ritchieho rozomlel z jednoduchosti na drobné bizarnosti, pridal svieži mix exhibicionizmu s prvkami morbídnej mystiky, aby len tak z roztopaše naservíroval scenáristicky mimoriadne funkčný a herecky kompaktný debut súci veľkej pochvaly.

• 3.4.2017  19:59

Prvá polovica sa nesie v mierne apatickom nádychu, kde vláčna atmosféra len zdanlivo evokuje filmový leitmotív. Prelieva sympatie na úrovni priemeru drámy zo súdneho prostredia. Vyššie a ťažko zabudnuteľné obrátky vysolí do pléna druhá polovička. Na jej základe môžete z opovrhovania ľudskou dôstojnosťou vyrobiť vianočnú zberateľskú edíciu trhacieho kalendára a v určitej fáze aj žalúdok poprosí o kinedryl (nielen pri pohľadoch na trvalú). Škoda hodinovej predohry. S fantastickým predvedením Jodie Foster sa núkala narobiť väčšia kinematografická paseka.

• 31.3.2017  17:26
    Václav (2007)

Smutno-krásne čarovný príbeh jednej mozgovej tragédie aká sa mení v Trojanovom podaní na veselé umelecké dobrodružstvo. Občasné, ale mimoriadne silné, zahryznutie do emocionálnej roviny nestrhne dojemné pohľady natoľko, aby pošteklilo vysokou reputáciou aj masy. Osobne mi je ľúto, že Václav tiahne v komornom rozmedzí do apatického záveru. To z neho činí slabý tuzemský nadpriemer, v ktorom hrajú prvé husle, okrem Trojana, pani Vášáryová, hudba a kamera.

• 30.3.2017  10:13

Dokonalá Avatar párty pre najmenších. Reštart pýtal dejinný úsvit a s láskavým požehnaním verím, že predchádzajúce dva filmy navždy upadnú do zatratenia. Noví Šmolkovia kopírujú trendy súčasnosti, stále kúpu detské srdiečko v nevinnej čistote, ale nech ich snaha vyznie akokoľvek oduševnene, ťažko už prídu s niečim kúzelne originálnym.

• 29.3.2017  18:08
    Bílé maso (2008)

Musím uznať, frajerina! Kórejci vykrútili krky aj zdatnejším borcom remesla a na parádu maznajú pocity v mäsiarskych bielych rukavičkách. Prekvapenia, zápletky, či iné rozmary sledu udalostí súkajú do ľudských lebiek s presnosťou vražedných beštií, aby v konečnom účtovaní odpálili duševné zdravie do bezsenných, mánio-depresívnych, nocí. Občas povyskakujú aj menej záživné minúty pripomínajúce hľadanie konsenzu na taliansky spôsob, ale pokiaľ vás omrzela burgrová kultúra, tak vám ázijský orient napraví chuťové poháriky až na krv. 4 a 1/2*

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17