bloodline

okres Bratislava
Organized Chaos...

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
    • 7.3.2019  19:45

Horúci kandidát na prepadák roku 2018 až kým svetlo sveta neuzrel Robin Hood. Veľkým hendikepom je žánrové zaškatuľkovanie v kolónke horor. Tri štvrtiny filmu sa tu buduje atmosféra psycho thrilleru, ktorý napĺňa prvú polhodinku aj nadpriemerné kritéria. Potom niekto z produkcie zistil, že videl zopár ducharčín Jamesa Wana, a tak v rámci naplnenia kasičky obšťastnil posledných 30 minút prvotriednou lobotómiou. Amaterizmus, pri ktorom aj Sharknado schováva hlavu pod vankúš.

• 7.3.2019  19:02

John McClane nepatrí do 21. storočia. To čo fungovalo ku koncu druhého milénia, vyšumelo v tom treťom ako analóg vo full hd verzii. Máme dočinenia (skoro) so všetkým, čo zdobilo sériu Die Hard, ale tlačenka na megalomániu a tínedžerskú verziu vyznieva zrelo do kazajky. Akcia totálne prepálila aj teflónovú panvicu, scenár ladí s výstrednosťou prvého apríla, záporák konkuruje charizmou vifonke a do toho praobyčajný policajt zachraňuje takú drobnosť ako svet. Starý, dobrý McClane viac menej zachraňoval vlastný (a manželkin) zadok, vyžíval sa v krčmovom slovníku vybraných slov a nespĺňal ani jedno kritérium cnosti. Zjavne, v rámci korektnosti, zostal poplatný novej dobe. Sodoma Gomora Cecilko!

• 6.3.2019  19:57

"Háček, vlasec a olůvko." Návrat ku koreňom ako hrom do duba! McTiernan resuscitoval klasiku v neoklasickom štýle a na čo siahol, to dopadlo sexi. Mrakodrap vyžongloval za veľké jablko, zimu roztavil pod lúčami leta a teroristický rozmer zaobalil do pomstychtivého rodinného podniku. Dejovo trafil všetky klince po hlavičke. Finálny výsledok tak vyznie hrôzostrašne realisticky. Všetka pompa so slávou narazila na kameň úrazu jedine v závere. Simon Gruber si zaslúžil ikonickejšie znesenie zo sveta. 4 a 1/2*

• 5.3.2019  19:44

Závan komercie cítiť ako pri vianočných výpredajoch. Dvojka páli často slepými, ale stále si drží nezameniteľný punc. Ani nevidiaci nepotrebuje titulky v braillovom písme k tomu, aby spoznal pokračovanie potuliek Johna McClana. Všade navôkol haraší ďalšia studnica znamenitých hlášok a teroristi (aj s malými nohami) sú opäť v zlom čase na zlom mieste. Prekonať jednotku chcelo nadľudský výkon, a aj keď sa snaha rozdáva na všetky strany, kvalita skĺzla o level nižšie. Nad povrchom lietajú logické nezrovnalosti, Dennis Franz preafektovanosťou otrávi aj nový príchod mesiáša a ako celok pôsobí Die Hard 2 menej uveriteľným dojmom.

• 8.2.2019  21:30
    Steve Jobs (2015)

Tá opojná chvľa, keď zvíťazí pri kino výbere núdza z cnosti, ale po dvoch hodinách vo vás rezonuje pocit výhry v lotte a do sveta chcete vyziapať tú radostnú zvesť - FILM ROKA!!! Emócia, aká sa dostaví menej ako menzes po prechode, je pre filmového fanúšika bytostne čarovná. Steve Jobs všetko do bodky splnil za fiškálny rok 2015. Diskrétne geniálne dielo posvätené majstrovským dirigentom Dannym Boyleom, ktorý vyhecoval orchester k životným výkonom. Elementárne vystavaný príbeh, podaný neuveriteľne napínavým štýlom, detailne prešpikovaný scenáristickými delikatesami a tak herecky skvostne podaný, že si sánku hľadáte v okruhu dvoch terabajtov od Didaktiku. Súzvuk s hudbou zaručí, že v napätí pohlcete každú dychberúcu sekundu ako pri mlčaní jahniat na Veľkú noc. Pokiaľ rovnica nevykazuje zhodný ortieľ, chce to obsah ešte zopár krát pretrepať (nemiešať) v prehrávači. V takom prípade, nadšenie stúpa vzostupnou krivkou v nadväznosti s pocitmi, že niečo podobné už roky vyzeráte na obzore. V tomto rozpoložení už premýšľate aj o preklasifikovaní vlastnej top 10.

• 8.2.2019  19:43
    Potomek (2019)

Solídny prírastok do strachuchtivej domácnosti. V čase, kedy vznikajú na hororovej scéne samé žbrndy, prišlo na svet konečne niečo s prémiovým nádychom. Inšpirácia s Chuckym reže viac ako Adidas s piatimi pásikmi, ale zároveň ponúka prešpekulovanejší priebeh. Koniec v štýle mindfuck ideálne zapadol do slastnej spokojnosti. Znova vidím hororové zajtrajšky vo veselších tieňoch. 3 a 1/2*

• 3.2.2019  20:13
    Rozpolcený (2016)

Shyamalan v plnej zbroji! Niektoré postupy smrdia neortodoxnosťou, ale takto si predstavujem návrat medzi nedotknuteľných. Opäť dožičil mystifikáciu ako z Protokolov sionských mudrcov, nervy vyšponoval do schizofenickej vývrtky a scenár vygradoval tak, že má asi toľko slabín ako rakúske cesty výtlkov. Typický uhladený štýl dostal povel na ústup, aby mohol naplno zažiariť James McAvoy. Zahral nad oscarové pomery a strháva celú pozornosť na súkromnú 24th man show. A práve to zatienilo Indov typický rukopis v nevšedný personálny koncert s niekoľkými preletmi nad kukučím hniezdom. A Anya... svetlá budúcnosť labilných filmových zajtrajškov. 4 a 1/2*

• 3.2.2019  18:25

Kong to na diaľku Godzille natrel aj s arašidovým maslom na hlave. Sexi ostrov mu svedčal viac ako tej zmutovanej jašterici fádna skulptúra mrakodrapov. Z priehršte nápadov ste si mohli vybrať kam siahala inšpirácia. Od Cesty do pravěku cez Indyho až po Predátora. Ťažisko môjho kladného hodnotenia treba hľadať, okrem iného, aj v delikátnej kamere a v šialene nadupaných efektoch, kde závisťou blednú aj A(ss)vengeri. Vidieť aj počuť v nich každý cent, vďaka čomu mi bola priemerne scenáristická a herecká vložka na míle ukradnutá. Ako prvotriedny blockbuster Kong rozdával radosť ako trinásty plat.

• 1.2.2019  20:31

Veľa ľuďom sa pri mene Oliver Stone ježia chlpy aj na dlaniach, ale treba uznať, že má guráž. Snaha o vyváženie mnoho krát silne subjektívnych názorov, odhalenie či vyvrátenie historických (polo)právd a načrenie za oponu machinácií alfa samcov s bezohľadnými korporáciami za chrbtom, má za cieľ jediné. Ukázať, že aj cisár je nahý a že svetový policajt môže zneužívať svoje právomoci, byť skorumpovaný a chrániť (iba) vlastné záujmy. Eufemizmus boja za mier/demokraciu zanechal tiež svoje potoky krvi, za ktoré sa skryli aj konšpirácie o biologických zbraniach niekde mezopotámskej púšti. Stone nepotrebuje šokovať ani ohúriť. Jeho závery vychádzajú zo súvislostí, kvôli ktorým rozohral faktorgrafický poker. Preto nekonštatuje len na základe suchých skutočností a ponúka trochu opačný pohľad na dejinné kauzality a konzekvencie. Kadencia faktov občas presahuje rámec mozgového hardvéru, ale účel svätí prostriedky. Dokument si nájde svoje dejinné miesto ako Chruščovova tajná správa O Kulte osobnosti a jeho dôsledkoch. Pre dotvorenie celkového obrazu dokumentu doporučujem pozrieť aj dva bonusové diely, ktoré mapujú roky 1900 - 1940.

• 1.2.2019  19:27

Zas ma dobehli vlastné očakávania. Netradičný spôsob poňatia dokumentu, ktorý azda osloví len fajnšmekrov (vojnovej) histórie, robí z neho úzkoprofilový tovar. Rozprávanie veteránov o živote radového vojaka od povolávacieho rozkazu po návrat z vojny domov uspí nejedno senzáciechtivé oko. Preto sú jedinou devízou colorované a ozvučené dobové zábery, ktoré aj tak vyťažia dĺžku dokumentu iba z polovice. Na škodu veci naďalej zostáva tieň, ktorý vrhá WW2 na staršiu predchodkyňu. Jacksonova robota nech slúži ku cti, ale v zálohe ešte zostalo veľa nevyužitého potenciálu. Pre spestrenie rýdzo kinematografického zážitku odporúčam Spielbergov War Horse, ktorý (odhliadnuc od deja) dokonale ilustroval (nielen) zákopové šialenstvo WW1.

• 22.1.2019  19:34
    Vyvolený (2000)

Darmo nás bude Hollywood opíjať komiksovými rožkami niekoľkokrát do roka. Svoje vrcholy už predviedol v plnej kráse a tie sa budú prekonávať len veľmi ťažko. Unbreakable patrí do tejto úzkej smotánky filmov spočítaných na prstoch jednej ruky. Za (oveľa) vyššiu nedocenenosť vďačí zmyslu číslo šesť, no napriek tomu Shyamalan naďalej ponúka luxusný tovar. Od režisérskej stoličky, cez učebnicovú kameru až po pôvabnú hudbu. Úroveň dávkovania mystifikácie zvláda v ostrieľaných šľapajach žánrových velikánov a... malý Ind bol skrátka na prelome milénií macher a všetky obhrýzané nechty mu ležali pri nohách.

• 21.1.2019  19:26

Novodobá vesmírna kovbojka vklinená niekde medzi prostoduchosťou Star Wars a komplexnosťou The Fifth Element. Dej odsýpa ako Spielbergove vylodenie v Normandii, ale na hlbšie formovanie postáv chýba časopriestor, čo sa odráža aj na plochosti scenára. Ten z veľkej časti roztrúsil pokusy o epický vtip do vákua nekonečného univerza, kde zostal doteraz nepochopený ako pre väčšinu homo (lat. človek) univerza pointa Interstellaru. Avšak v Marvel košiari sa táto intergalaktická ovečka nestratí. Strážcovia varia z nalinajkovaného receptu s vyšľachtenými ingredienciami predchodcov, ktorí už vynašli spôsob na zhodnotenie kapitálu.

• 20.1.2019  19:10

Angry Birds by svedčal ešte viac dospelejší rozmer s väčším množstvom prasačín. Podprahové a cielené odkazy síce držia odrastenejšie publikum v bdelom stave, ale na aplauz nestačí jedna perfektne vydarená scénka pri jazierku (a pár minút, ktoré jej predchádzali).

• 20.1.2019  18:57

Na svete neexistuje veľa filmov s Jennifer Lopez, ktoré sa dajú dopozerať bez úhony až do konca. Legenda hovorí, že toto je jeden z nich.

• 20.1.2019  18:41
    Robin Hood (2018)

Robin Flood disaster movie... Pokiaľ by išlo o adaptovanie komiksu (niečo na štýl 300) alebo iného pop kultúrneho fenoménu, rozmýšľal by som aj nad druhou hviezdou. Ale... za seriózne prznenie klasiky mám dočinenia s prepadákom roku a najhorším filmom (spolu s Maleficent) aký som kedy videl v kine. Tu nefungovalo NIČ!

• 4.12.2018  17:11

Komorné sci-fi, kde ufóni slúžia iba ako kulisa na rozmontovanie psychológie postáv, tu v takom komfortnom prevedení nebolo od čias K-PAX a Signs. Atmosféra griluje námet do špiku kosti, záhady rozdajú existenčný poker a herci hrajú srdiečkom. Goodman ako prototyp deviantného spasiteľa sám o sebe roztáča ruletu skepticizmu, ktorá rozožiera optimistické vyhliadky do ďalšieho priebehu kolotoča udalostí. Každá rozlúsknutá záhada zamotá hlavu novými hádankami. Film neulahodí masám, ale očarí bojachtivé povahy. Drsnejším spracovaním a prepracovanejším záverom to mohol byť mimozemský atak na film roka.

• 4.12.2018  16:15
    Brooklyn (2015)

Šľachetný romantický nárez, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani vedúce červeného politbyra Rosamunde P. a Danielle S. Dostať za Brooklyn nomináciu za najlepší film (+ scenár aj herečku v hl.roli) smrdí bojom nečestnými zbraňami, pretože, vzhľadom na pôvabné sfilmovanie, ide obsahovo o umeleckú plytčinu aká veľmi rýchlo zapadne kvantom kníh spomenutých dám. Na dojáky treba pustiť citovo viac vybrúsené opusy. 3 a 1/2*

• 22.11.2018  10:24
    Creed II (2018)

Pred troma rokmi som nad Rockym boxoval do umieračika, ale osud opäť premohla reč čísel, ktorá vylúdila, žiaľ, ďalšie zbytočné pokračovanie. Reputáciu nezachraňuje ani resustitovaný Drago, Sly pôsobí unaveným dojmom a zvyšok zmieta akosť B úrovne. Viem, že boxerské zápasy musia byť na filmovom plátne (trochu) pritiahnuté za vlasy, ale ten záverečný súboj bol prisilný aj na Alfových osem žalúdkov. 2 a 1/2*

• 20.11.2018  19:37
    Collateral (2004)

Collateral zreje ako omšové. Časy, keď ma sužovali smrteľné poty z digitálnej kamery, odišli do zatratenia. Musím pripustiť fakt, že v tomto prípade digitál urobil z ďalšieho Mannovho skvostu sexy pozerateľný film a dodal mu drsnejšiu autenticitu. S prepracovanejším scenárom a záverečným rozuzlením by zrejme došlo aj k atakovaniu výšin Heat. Chcelo to viac filozofovania, pitvania do hĺbky charakterov, aby aj Cruise zožal sympatie (čo zožal) s chlapským podaním rúk na konci. Ale stačilo snívania. Aj v podaní, v akom Collateral ohuruje, máme oku lahodiaci thriller s nezabudnuteľnou hudbou, prestrelkou v klube, scénou s kojotmi či rozpravou o Rwande. A ten zvuk... Už iba on samotný vtiahne celú obývačku do diania. Mann ho môže vyučovať na univerzite.

• 18.11.2018  19:52
    Ptáci (1963)

Hitchcock pokojne ulietava na svojich majstrovských kompozíciách. Príbeh mu, ale šteboce na dve strany a práve to The Birds polí do dvoch rovín, ktoré majú problém fungovať súdržne. V prvej polovici sa ťažisko položené v ľudskom rámci na budovaní vzťahu prehupne v tej druhej do existenčného boja bez zjavnej príčiny či vysvetlenia. Keď už vlastné ego začne hltať vtáčiu sebranku, film skončí v tom najlepšom hýrení strachu a nepochopiteľne sekne ťažko vystavanú atmosféru. Netuším či chcel majster Alfred viac psycho thriller alebo čistokrvný horor. Každopádne na pozadí špičkového dobového vizuálu mu nevyšlo ani jedno z toho. 3 a 1/2*

• 18.11.2018  12:33

Výkvet digitálnej doby funguje na veľkom plátne účelovo bezchybne ako japonská elektronika. Pre intelektuálne mozgy ničím neobohacujúce dielo naplní každý pixel megalomanskou akciou. Prestávky vypĺňa scenáristické vákuum, ktoré nemá čas na rozpitvávanie charakterov (to ponúkajú jednotlivé filmy). Potom opäť na plné gule, bum bác a koniec. Marvelovská all star game ponúkla všetko očakávané, ale mohla viac popracovať na záporákovi. Škoda, dodal by tomu väčší šmrnc a lesk. V Ultronovi tak rozkopali celý potenciál na obsahové vyžitie. Ničím iným totiž Avengeri nemôžu prekvapiť.

• 17.11.2018  13:40

Maximálne zbytočné pokračovanie. Človek, ktorý sa pod toto podpísal, nemá páru o jurských filmoch a dinosaura videl maximálne na drese jediného kanadského klubu v NBA. Reštart dobrodružstva z pred troch rokov vyzeral sľubne. Zdobil ho potenciál, na ktorý sa pozeralo dobre a v šikovných rukách mohol vyrásť do epickejších rozmerov. Ale všetko, čo jurskú ságu zdobilo v lepšom či horšom prevedení, tu pochovali zaživa. Presne ako jaštery pred 65 miliónmi rokov. Tržby však zachránili tretiu novodobú resuscitáciu a mám obavy, že skončí s ešte väčšou hanbou ako staršia trilógia...

• 17.11.2018  10:29
    Zpívej (2016)

Pekne vyzerajúci jukebox vyložene zameraný na najmenších. Dej zíva predvídateľnou prázdnotou, vtip odpálkovali už na konkurze a vizuál pokradol všetko možné zo Zootropolis. Pre dospelých zaslúžená nuda.

• 15.11.2018  17:23
    Gravitace (2013)

Napriek tomu, že si Gravity neodpustila chyby nezlúčiteľné so životom a dej sa potáca na pokraji na vesmíru, s radosťou prepáčim tieto nedostatky. Splnila ďaleko dôležitejšie posolstvo. Ukázala život vo svojej najkrehkejšej podobe a mimo našu krásnu planétu si krízová situácia s nami vytrie zadok. Navyše dlho držala tepovú frekvenciu na pokraji kolapsu. Podmanivá kamera predvádzala úžasné jednozáberové divadlá, hudba tepala presne podľa gravitačných zákonov a po audiovizuálnej stránke to bol fantastický Čerešňák na torte. Zaslúžené ovácie, ocenenia, potlesky.

• 13.11.2018  20:42
    Saulův syn (2015)

Viem, že Saul fia zobrazuje hrôzy najtemnejších chvíľ ľudstva v čiste naturalistickom postoji, ale... väčšiu do neba volajúcu hovadinu som dlho nevidel. Cesta do pekla býva dláždená dobrými umýslami. Žiaľ, v tomto prípade ide o učebnicový príklad. Prevažne vďaka svojim nezmyselným rozhodnutiam, fádny hlavný hrdina nedovolí divákovi budovanie hlbšej sentimentálnej interakcie. V ozajstnej realite by už dávno horel ako prvý český kozmonaut, takto ho máte chuť hodiť do pece už po pol hodine. Filmu chýbajú city, dejová linka kŕmi diváka neatraktívnou zápletkou a kamera by zaujala ako sympatický umelecký bonus, ktorý však nedokáže fungovať po celej stopáži. Takto iba vykrýva nedostatočný rozpočet. Na oskarový počin mi to príde len ako chabý pokus o umelecké vyrovnanie sa s holokaustom maďarských židov. Pokiaľ chcete skutočne ťažký náklad emócií, treba siahnuť po veľdielach ako Schindler's List alebo The Pianist. Toto odporúčanie bude platiť ešte veľmi dlho.

• 12.11.2018  20:28
    Venom (2018)

MCU stráca dych. Vykrádajú samých seba. Všetko mixujú do jedného digibordelu bez pointy s rovnakým priebehom a v inom kabáte. Venom vo svojej podstate nehrá so zlými kartami, ale Tom Hardy ako sám vojak v poli postráda väčšie esá na rovnocennú partiu merania vtákov. Chýba mu väčší dôraz na vtip a predovšetkým R-kový rating!!! Pri fungujúcej Deadpool mašine to v Marveli mohli risknúť. Venom by to s prstom v nose ustál. Takto ide len o ďalší bezcharakterný polotovar, ktorý obsahovo (a tak trochu aj digitálne) nemá čo ponúknuť, okrem jednej famóznej naháňačky v uliciach San Francisca. RIP Stan Lee

• 11.11.2018  13:04
    Equalizer 2 (2018)

Zbytočne rozťahané ako podprda Lolo Ferrari, patetické ako nemecká imigračná politika a vláčne ako ďalších 99% pokračovaní 99% úspešných (polo)originálov. Dalo sa čakať, že dejovo to bude subsaharská pustina s priezračným vývojom. Všetko mohla uhrať na rozumnú remízu aspoň vypiplaná akcia (veď práve to chlapi čakajú od každej akčnej zbíjačky), ale ostalo iba pri záchvevoch s rozpačitým, aj keď dobre natočeným, finálnym zúčtovaním.

• 10.11.2018  20:28
    The Sinner (TV seriál) (2017)

1. séria - Podarené krimi s nádychom mystiky. Všetky časti si hrkútajú vo vyváženej polohe, herci vyvádzajú s nadštandardom k spokojnosti... Akurát príbehovo to klesá k prehľadnej čítanosti a to sťahuje napätiu slučku. Neskôr neprichádzajú ani dychberúce zvraty až nakoniec výsledok vyšumí do priemerného rozuzlenia. Škoda, že taký potenciál stroskotal na podupanom scenári.

• 10.11.2018  19:41
    Monstrum (2008)

Reeves zhmotnil v horšej či lepšej forme z každého súdka niečo, ale podal to tým najepickejším spôsobom. Forma, nad ktorou Cloverfield drtí súperov minulosti, nastavila štandardy na vyššiu úroveň, aj keď občas postráda duchaplné myšlienkové pochody. Ako komplexný balík prevetrá hlavne audio-vizuálne zostavy obývačiek a s výživovým rámcom zapôsobí osviežujúco v každej strachom bažiacej duši. Nechajte sa unášať vírom jednoducho účinnej deštrukcie a ako milodar dostanete spektakulárnu búrku poetickej zábavy.

• 11.10.2018  17:42
    Přátelé (TV seriál) (1994)

Rokmi odkladané, ale konečne mám seriálový Mount Everest pokorený. Všetky diely v uncut verzii a neskutočne blažený pocit . Najväčšia devíza Friends spočíva v ich chémii pred kamerou aj za kamerou a je to sakra vidieť a cítiť. Priateľstvo nefalšované, ozajstné a nezištné. Kopec smiechu a slza na záver... Vlastne jediný moment, kedy vám to Priatelia dovolia. Ako celok fantázia a veľmi rád som bol toho súčasťou. Jedno veľké, nostalgické ĎAKUJEM :)

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18