bloodline

Organized Chaos...

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 31.5.2017  19:21
    Únos (2017)

Únos treba chápať ako dobre cielenú politickú satiru a nie ako mienkotvorný dokument na propagandistické vzbĺknutie vášní pre precedens v jurisdikcii. Samotné historické udalosti by v niektorých prípadoch vykreslila dôveryhodnejšie aj Horná Dolná, ale po technickej stránke už konečne filmári dobiehajú dobu (aj keď v tomto ohľade skladám väčší kompliment Červenému kapitánovi). Režisérska stopa skôr pasovala na hraný dokument, v čom utvrdzovali aj herecké výkony. S časovým ohraničením vznikol iba malý priestor na zložitejšie poprepletanie zákulisného boja kohútov s veľkým egom. Takto nám bol večerníčkovým spôsobom prerozprávaný príbeh o tom ako zlodej uniesol zlodeja (a dodnes lapajú iba jedného z nich). 3 a 1/2*

• 31.5.2017  17:53
    Šakal (1997)

Bruce Willis ako stelesnenie Šakala rovná sa trefa do čierneho. Herecké esá skladajú zaujímavý thrillerový sled a posúvajú šakalíkové šibalstvá nad chválitebné oznámkovanie. Žiaľbohu, scenár na úrovni vreckového zlodeja a réžia zaostávajúca aj za lúpežným prepadnutím so štrimpflou na hlave nakopili priveľa školáckych chýb do ultraprofesionálneho životopisu zabijaka, aký navonok odprezentovali. Napriek tomu z obľúbeného regála filmov The Jackal nevypadol, aj keď už nie je pre mňa tým dychberúcim zážitkom ako za čias tínedžerskej pochabosti.

• 30.5.2017  18:05
    The Circle (2017)

Dráma prešpikovaná naivitou, ktorú vstrebe s minimálnou ujmou asi len americký divák. Prízemný pohľad na kybernetickú spoločnosť, kde najväčším prehreškom popularity býva offline status a cucanie zápletky z prsta dávno stokrát lepšie prezentovanými "náhodami" ani nemožno nazvať plnohodnotným námetom na trápny blog s čítanosťou na úrovni umelej inteligencie MS DOS. Inšpirácia Orwellom očividne razí ako pozostatkový alkohol po fláme s Vladimírom W. ml., ale etické ponaučenie postráda logiku, pretože korporátna realita už predbehla morálny status ďaleko chytrejšími a globálnejšími prostriedkami na stratu súkromia a identity.

• 12.5.2017  19:27

Iniciatívou hýriaci pokus o skonštruovanie univerza pred marvelovským letopočtom. Wow efekt z originálnej jednotky dostihol dvojku v načančanej komplexnosti výpravy, ale ten rýdzi gangsterský duch na intergalaktickej úrovni (pravdepodobne) vďaka tomu vytuhol ako cornetto. Dokázal nadchnúť iba vo väzenskej pasáži. Po zvyšok filmu, všade tam, kde sa zjavili Necromongolovia, badať známky únavy materiálu a výsledný obsah je skôr podobný lacnej rutine, kde forma zhltla majoritný kusisko rozpočtu.

• 11.5.2017  19:54

Chutne podarené béčko s najidiotickejšou dvojicou hlavných postáv od zrodu kinematografie. The Creeper má sexapílu na rozdávanie a po čase mu v tých jatkách aj začnete fandiť. Na škodu veci nepadol na úrodnú pôdu, popri hercoch, ani scenár. Nebyť toho, tak by svetlo sveta uzrela hororová delikatesa zo šablóny na strach pre menej náročných. 2 a 1/2*

• 5.5.2017  18:01
    Uteč (2017)

Producenti môžu Alaha do nebies vzývať, že Barrack Hussein Obama nemohol do tretice skysnúť na štyri roky v Bielom dome (niečo mi tu smrdí rasizmom). Úspech filmu sa, podľa mňa, vlečie s módnou vlnou kydania na novú hlavu štátu v mierumilovnej a Bohom vyvolenej krajiny s orlom bielohlavým v znaku. Odhliadnuc od komerčného zákutia, ide o neokukaný mysteriózny kus poctivej práce, ktorý spása prérie pozitívnej kritiky právom. Tri štvrtiny naťahuje Get Out skľúčenú atmosféru do rozpoloženia súceho pre klinickú cvokarinu. Má nápad, rozvíjajúcu myšlienku, ťah na bránu, ale zároveň ultra rýchle finále. Vzhľadom na priebeh akcie je príliš jednoduchým sústom a hádže uterák do ringu vyšším poschodiam kladnej kritiky. Správne rasisticky uletený, napätím grandiózny avšak so záverom vysoko nekultivovaným k daným dejovým podmienkam.

• 3.5.2017  19:17
    Ouija (2014)

Slabučké až hrôza... Dielko Ouija radím do kategórie vstupného pohovoru do útrob desivej zábavy. Neskúsený začiatočník si prejde prvými zimomriavkami, ale zároveň nepríde o panenstvo v prvom náklade do gatí. Možno v spánku zaklope prvá nočná mora, vyraší studený pot... Nás, hororovo ošľahaných, opradie akurát pocit viny z premárneného času, ktorý mohol nájsť užitočnejšie uplatnenie (už aj hranie Osadníkov z Katanu samého so sebou mi príde viac desivé). Kvalita teraz bokom a klobúk dolu pred marketingovým oddelením, pretože pretlačiť do kín sračku typu Ouija, musí byť výkon na úrovni vedeckého dôkazu záhrobia. No a navyše ešte na tom zaryžovať 100 melcov pri rozpočte 5 mega, tomu sa hovorí genialita.

• 25.4.2017  18:09
    Skryté zlo (2017)

Ale no tak... Nejedná sa o takú hlúposť, ako nasvedčuje hodnotenie vox populi. Uznávam, má to scenáristické trhliny a aj v trikových zákutiach mohol The Bye Bye Man brúsiť vyššiu ligu. Ale v pravej chvíli docupital horor, ktorý prekvapil v psychických rozmedziach a nesnažil sa iba prvoplánovo strašiť so slabou nekoexistenciou deja. V tomto smere valí jedna radosť a nehrá na rovnakú strunu ako plejáda novodobých hororových predchodcov. Šikovný koncept, ktorý by mohol otesať do lahôdky zvučnejší žánrový fachman.

• 24.4.2017  19:38

Mimoriadne hlboko plytká zábava tak, ako ju nepoznáme z televízneho panelu. Ikonické hlášky, narážky a iné dychberúce perimetre kačacej doby dostanete z ľahkého polpercenta. Všetko ostatné splýva so silene trápnou nudou, úspešne znásilňujúc značku komediálnej istoty. Je síce pravda, že dobre známy prejav dua Šebová/Polnišová by v celovečernom časopriestore sotva obstál, ale vynechať ho takmer úplne, sa rovná škaredej podpásovke na nič netušiacom divákovi. Je to podobný pocit ako, keď prídete do ZOO na biele tigre a namiesto nich premietajú Chlapca v pruhovanom pyžame.

• 5.4.2017  18:10
    Mělký hrob (1994)

Explicitne drzý a šalamúnsky prefíkaný lišiak Danny Boyle. Mať na svedomí Shallow Grave chce poriadnu dávku guráže a... výčitky svedomia? V takýchto výsostných vodách si pán režisér od nepamäti nevytýčil akčný rádius. Nápad hodný jeho kolegu Guya Ritchieho rozomlel z jednoduchosti na drobné bizarnosti, pridal svieži mix exhibicionizmu s prvkami morbídnej mystiky, aby len tak z roztopaše naservíroval scenáristicky mimoriadne funkčný a herecky kompaktný debut súci veľkej pochvaly.

• 3.4.2017  19:59

Prvá polovica sa nesie v mierne apatickom nádychu, kde vláčna atmosféra len zdanlivo evokuje filmový leitmotív. Prelieva sympatie na úrovni priemeru drámy zo súdneho prostredia. Vyššie a ťažko zabudnuteľné obrátky vysolí do pléna druhá polovička. Na jej základe môžete z opovrhovania ľudskou dôstojnosťou vyrobiť vianočnú zberateľskú edíciu trhacieho kalendára a v určitej fáze aj žalúdok poprosí o kinedryl (nielen pri pohľadoch na trvalú). Škoda hodinovej predohry. S fantastickým predvedením Jodie Foster sa núkala narobiť väčšia kinematografická paseka.

• 31.3.2017  17:26
    Václav (2007)

Smutno-krásne čarovný príbeh jednej mozgovej tragédie aká sa mení v Trojanovom podaní na veselé umelecké dobrodružstvo. Občasné, ale mimoriadne silné, zahryznutie do emocionálnej roviny nestrhne dojemné pohľady natoľko, aby pošteklilo vysokou reputáciou aj masy. Osobne mi je ľúto, že Václav tiahne v komornom rozmedzí do apatického záveru. To z neho činí slabý tuzemský nadpriemer, v ktorom hrajú prvé husle, okrem Trojana, pani Vášáryová, hudba a kamera.

• 30.3.2017  10:13

Dokonalá Avatar párty pre najmenších. Reštart pýtal dejinný úsvit a s láskavým požehnaním verím, že predchádzajúce dva filmy navždy upadnú do zatratenia. Noví Šmolkovia kopírujú trendy súčasnosti, stále kúpu detské srdiečko v nevinnej čistote, ale nech ich snaha vyznie akokoľvek oduševnene, ťažko už prídu s niečim kúzelne originálnym.

• 29.3.2017  18:08
    Bílé maso (2008)

Musím uznať, frajerina! Kórejci vykrútili krky aj zdatnejším borcom remesla a na parádu maznajú pocity v mäsiarskych bielych rukavičkách. Prekvapenia, zápletky, či iné rozmary sledu udalostí súkajú do ľudských lebiek s presnosťou vražedných beštií, aby v konečnom účtovaní odpálili duševné zdravie do bezsenných, mánio-depresívnych, nocí. Občas povyskakujú aj menej záživné minúty pripomínajúce hľadanie konsenzu na taliansky spôsob, ale pokiaľ vás omrzela burgrová kultúra, tak vám ázijský orient napraví chuťové poháriky až na krv. 4 a 1/2*

• 28.3.2017  17:28

Prelietavá demoverzia Hotel Transylvania prevažne so slabšie našľahaným dejovým súkolím, ale stále v pohode zábavným poňatým, ktorému sa nevyhýbajú účinné vtipy a iné, vysoko úsmevné, vsuvky. Všetky pochvalné prvky striedajú menej záživné pasáže. Cítiť z nich pachuť tlaku na pílu a absolútne nulové účinky v diváckych očakávaniach. V širokospektrálnom ponímaní za rok 2016 sú Storks v animovanom priemysle tá lepšie odprezentovaná strana mince.

• 25.3.2017  11:50
    Život (2017)

Pútavá výprava Gravity, slabý vývar fóbií zo skulptúry Alien a neuveriteľne graficky sprasená forma života, ľahko kopírujúca The Thing s otužilými schopnosťami Chucka Norrisa. Life posplietal hitparádu z kultových veličín, ale zlyhal v ich súhre do jednej organicky fungujúcej zápletky, počas ktorej žili očakávania, že vedci (v podstate elita vo svojich odboroch) občas použijú aj zdravý sedliacky rozum. Nič z toho sa nedeje a popri empirickom filozofovaní a v hre na schovávačku, prestane baviť aj to vesmírne kúzlo. V polovici začnete chrliť dejové predpovede ako doktor Iľko počasie na minulú zimu a po štyristotridsiatomôsmom pukanci definitívne zlomíte palicu nad ďalším (pod)priemerne zbytočným sci-fi bijákom.

• 24.3.2017  17:48

Avengeri pre vekovú kategóriu do 10 rokov. A to doslova. Solídne vystavaná tímovka, priamočiary dej, fatálne hlášky, fungujúce vtipy, prvotriedna grafika. Malý divák od blaženosti aj prestane dýchať a pre starších čaká milé prekvapenie v podobe vysokofrekvenčnej zábavy.

• 24.3.2017  17:28

Totora ukuli pre najmenších a v tomto prípade ma to môže veľmi mrzieť, že už nebrázdim ulice s tatrovkou. Ako človek vzdelaný hľadám vyšší zmysel s väčším prierezom do sveta fantázie. Priveľké očakávania tak trochu umocnili vlnu sklamania na konci. Totoro očaril, nadchol, vlial do duše dobro, ale... je ho málo. Maloletému divákovi viac netreba a dostane svoju dávku epickej rozprávkovosti. Za to dospeláci nájdu stav blaženosti skôr v iných Mijazakiho veličinách.

• 22.3.2017  17:41

Koncept situačnej komédie tentokrát britskému impériu trošku nevyšiel. Akokoľvek Bill Nighy a Emily Blunt hrajú, čo im sily stačia, ten povestný ostrovný humor míňa vkus pevninového diváka viac, ako pripúšťa pravdepodobnosť výhru v jackpote pri ruskej rulete. Wild Target funguje pri predstave nenáročného trávenia popoludňajšej siesty ako ašpirant na prienik medzi humornú smotánku. 3 a 1/2*

• 22.3.2017  16:39

Smažka sem, smažka tam a odysea za hľadaním morálneho rozhrešenia akosi pokryvkáva na druhej koľaji. Pritom frajersky zahrané, režisérsky vypiplané a zmysluplne potiahnuté, hudobne na parádu sprostredkované. Hodnotiace popevy tiež doplácajú na žánrovú nejednoliatosť, ktorá kymáca od (ne)veselého nadhľadu komédie po nesystematickú líniu drámy. Trainspotting obsahuje na môj vkus pomenej ikonických scén pre opečiatkovanie pojmom klasika. Medzi nimi totiž šarapatí tuctová suchosť britského kalibru.

• 15.3.2017  17:36

Bosorácka ZOO splnila do bodky očakávania. Úspešne zarobila na pokračovateľov a popritom nelipla na špičkovom predstavení obsahovej stránky. Ukázala čo potrebovala, ohúrila atmosférou, ale zážitkovo vyšumela ako 80% marveloviek. Hudba a výprava siaha do výšin Harry Pottera, ale tam, kde krútila zjazvená tvár najväčšie ovácie, zvery naplnili pohár len do poloprázdna. Áno, reč je o obsadení. Redmayne a jeho mimika mi začínajú spôsobovať kurie oká na viečkach a súdružka Waterston tiež nepredstavuje najšťastnejšiu voľbu. Potter fans nepochybne vytiahnu z prasiatok aj posledné drobné len, aby v ďalších pokračovaniach naplnili kasy, veď z tejto čarodejníckej subkultúry vyvstala permanentná fanúškovská základňa akou sa asi pýšia iba u Star Wars. Otázka pretrváva skôr nad tým, či Yates pojme Fantastic Beasts s nemalou trochou originality, alebo ich fádne dovedie do cieľa s peňažnou megaistotou.

• 14.3.2017  17:59

Príjemná rodinná oddychovka na nedeľnú siestu. Mijazaki nefabuluje, oháňa sa nevtieravou atmosférou a s príjemným šteklením v bruchu máte aspoň na jeden a pol hodinky pocit, že tento svet predsa len oplýva krásou ducha a estetikou zovňajšku. Kiki nevykúzli fantastický svet zázrakov, ale s kocúrom a ľahkou podmanivosťou získa srdce s jemným úsmevom na perách. A popritom má ešte stále veľké príbehové rezervy. Viac však ani nepotrebovala ukázať.

• 14.3.2017  17:19

Kubove hlavné tromfy ukrývajú technické kúzla, pomocou ktorých dáva na frak aj etablovanejším žánrovým monster podnikom. Otázka príbehu osloví viac (podstatne) neskôr narodené ročníky a z tohto pohľadu dostane dospelácka myseľ skôr štandardizovaný model pásovej výroby, prevažne ľahko stráviteľný a ešte ľahšie predvídateľný. Ale po zhodnotení za a proti konštatujem, že Kubo vlial svieži závan do animovaného ringu presýteného od pokračovaní osvedčených značiek. 3 a 1/2*

• 7.3.2017  18:01
    Westworld (TV seriál) (2016)

1. séria - koncepčne zaujímavá polievka nápadov zvíjajúca sa v dramaturgických bolestiach. Skoro každú akciu brzdí predimenzované filozofické kolokvium o spoločenských neduhoch či choroboplodných zárodkoch ľudskej mysle. A to natoľko, že v poslednej časti by výslednému skóre napomohol jedine Arnieho T-800. V istých úsekoch sa pýtala do popredia plytká nenáročnosť priemerného inteligenčného kvocientu obyvateľov Wild West, ktorú akoby Westworld nechcel sprostredkovať. Navyše špinu, hrubosť a hnus divokého západu výprava ani omylom nesprostredkovala a namiesto toho vysolila horibilnú sumu na sterilnú poetickosť operačnej sály. Na úroveň prešpikovaného zážitku to nevytlačili ani stálice hereckej siene slávy Ed Harris a Anthony Hopkins, super prepracované úvodné titulky a dejové zvraty, za ktoré by aj Game of Thrones zapredalo duševné vlastníctvo.

• 6.3.2017  16:45

Za týmto museli byť drogy, veľmi veľa veselých drog :) Samorast SpongeBob neprekypuje ambíciami dobíjania serióznych rebríčkov. On ich doslova demoluje neviazanou a ničím nebojácnou zábavou. Búra akékoľvek konvencie, je unikátny telom aj dušou a kraľuje kategórii "je to tak zlé, až je to dobré". Na umocnenie zážitku neodporúča Komora nevyliečených narkomanov pozerať v triezvom stave.

• 3.3.2017  17:29
    Temný případ (TV seriál) (2014)

1. séria - Dokonalé 8 hodinové miesenie Se7en a 8 MM. Ešte raz podotýkam DOKONALÉ! Definitívne zabudnite na cukríčkové a béčkové úlohy pána Matthewa McConaugheyho. Herecká sien slávy mu leží pri nohách a True Detective zhmotňuje jednosmerný lístok do jej náručia. Harrelson nehrá druhé husle, on ich žije, rovnako ako Matthew tie prvé. Na vytknutie tu slúži veľmi málo vecí, ak vôbec. Okrem samotných aktérov vystúpili, v mojich očiach, na Olymp aj scenár, kamera, výprava, hudba, strih a úvodné titulky. Zvyšok ho dosiahol tiež, s menšou kyslíkovou maskou. Osem dielov, ktoré vypovedali viac ako osem sérií prekombinovaných tovární na prachy.

• 3.3.2017  15:55
    Amadeus (1984)

Hudobný prelet nad kukučím hniezdom o Michaelovi Jacksonovi svojej doby. Forman je macher. Jeho pitvanie v psychológii postáv môže poslúžiť na nejednu dizertačku. Tam, kde dochádzajú slová, necháva prehovoriť molové a durové stupnice, ktoré odzrkadľujú stelesnenie doby. Jej božská majestátnosť musí vibrovať v srdci každého hudobného neznajboha. Kašľať na to, že Amadeus nekráča s faktografiou po jednej ceste, to prináleží dokumentu. Amadea treba chápať ako oslavnú spoveď nôt v ebenovej filmovej škatuľke, ktorá s prehľadom rozoberie akýkoľvek muzikál na súčiastky. No a zvyšok je história...

• 3.3.2017  14:25

Hneď na začiatku som si užil výživnú kopačku na solar, akú od dôb Taken šíre oči nevideli a prvá polhodina kulminuje nervové vypätie ako imigrantská cesta cez Stredozemné more. Ale čo z toho, keď slušný thrillerový vzorec vystrieda klasické suchopárne konzumné obžerstvo a namiesto dramatického rozuzľovania utŕžim svedectvo o ďalšej prebytočnej tuposti ušitú na mieru fastfoodovej spoločnosti. Logický sled rozhodnutí tu mal asi takú kvalitu ako grafická práca na monokli Abigail Breslin.

• 20.1.2017  16:06
    Zakladatel (2016)

''McDonald's znie tak úžasne... ako Amerika.'' A nielen názov, ale aj to krásne, demokraticky bezohľadné, správanie, plné nesplnených sľubov, vydierania, drancovania a ožobračovania. Keatonov brilantne zahraný hajzel, ktorý by aj vlastné dieťa predal do otroctva v uránovej bani, očarujúco sprostredkuje strojený príbeh v dokonalej vizualizácii. V krištáľovo čistej výprave nenájdete ani smietku prachu na nábytku, kvapku špiny na kapote auta a nedajboh upršanú scénu, pretože McDonald's a úspech pána Kroca vnímajú za veľkou mlákou ako zlaté teľa vytrvalosti a cieľavedomosti. V našich končinách chcete, po dvojhodinovom trpkom precitnutí, opľuť plátno a zaradiť reťazec so zlatými oblúkmi do black listu na veky vekov.

• 13.1.2017  18:14
    Room (2015)

Vysoké žánrové predpoklady vyprchali skôr než dezorientácia v petržalskej garsónke a inkvizičnému martýriu nervov odbil umieračik posledné pomazanie zhruba v polovici. V ďalšom priebehu išlo už len o pozvoľné utrpenie diváka s nechápavým výrazom v tvári, čo sú schopní akademici ešte nominovať na Oscara. Brie Larson nesiahala oscarovému výkonu ani po kurie oká. Ťarchu kvality nosili na bedrách muzika a mladý chalanisko, ktorý zvládli domáce úlohy na riaditeľskú pochvalu. Nuž, preškoda takto zdevastovať potenciál, potné žľazy musia vystáť radu na okázalejšie dramatické razenie.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16