bloodline

okres Bratislava
Organized Chaos...

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17
    • 26.4.2018  20:45

Malý krok pre kinematografiu, veľký skok pre digitálne efekty. Všetky doterajšie CGI eskapády za posledných 10 rokov zhrnula The Jungle Book do all star game, kde aj realita bledne závisťou tradičného Slováka a musí prijať osud fackovacieho štatistu. Hrané disneyovky bavia. Revolúciu po obsahovej stránke nečakajte, ale forma špičkovo ukázala výkvet možností 21.storočia. Tá krása, hravosť, jednoduchosť a dojatie zostali v analógovej dobe. Kto ju (aspoň z časti) zažil, vie, s nostalgiou na srdci, o čom je reč.

• 25.4.2018  20:35

Vzhľadom k súčasnej dobe a k spoločenskej situácii, účelne mierená novinársko-politická rana s presnosťou Vasilija Zajceva. Spielbergov cveng a prostriedky naservírovali technicky atraktívne spracovanú drámu s hereckými esami, ktorá skôr slúži ako povinná výplň v nominačných jazdách zámorských ocenení. Bežný divák, viacmenej, nemá šancu nájsť vlastnú niť v kope (ušľachtilého) scenáristického sena, pokiaľ sa aspoň z časti neorientuje v danej historickej problematike. Pre liberálno-kapitalistických deviantov chlieb každodenný, pre zvyšok ľudstva mierne nadpriemerný Spielberg.

• 13.4.2018  21:09
    Ďábel (2010)

Neortodoxný námet pochovalo spracovanie pre masy. Fungujúce maškrty prekričia do neba volajúce chyby. V optimálnom prípade by ma dostal do filmovej brány nebeskej iba výťah, pôvodné osadenstvo a poriadne našľahaný scenár, z ktorého by aj v pekle naskakovala čertom husia koža. To záchranárske krovie popritom a pokusy o mystické rodeo iba marilo čas, peniaze a hodnotenie. 2 a 1/2*

• 6.4.2018  20:49

Števo už do kín nevykopne také zlaté vajce ako Jurassic Park. Nech mu je snaha akokoľvek na chválu, oplieskal nám zmysly dva a pol hodinovým digibordelom, ktorý využíva kompaktnosť primitívneho a stokrát prežutého deja s 2D charaktermi. Ak túžite po zábave, tak tento totálne špičkovo učebnicový hi-tech výkvet absolútne zakopal potenciál s percentami humoru na úrovni nula celá päť, divákovu psychiku "ohúril" asi ako grafika prvého Wolfensteina a iba sa viezol na vlne bezduchého vykrádania hrobov. Ale aj Spielberg už má svojho A(a)vatara. Slabé 4*

• 23.3.2018  21:11

V jednotke deštrukcia rozumového aparátu... Dvojka zdvihla level na hotovú apokalypsu akéhokoľvek pokusu o myslenie. To už si mám vážne nahnať do trenok z nefunkčného štartéru? Viem, že horory existujú v určitých napätých linkách, ale nastal čas držať ich v rozumných medziach a posunúť žáner do 21. storočia. Priekopnícke Get Out či It Follows nech zadupú takéto chabé pokusy darobných filmárov do prízemných námetov albánskych telenoviel. 1 a 1/2*

• 20.3.2018  22:02
    Oni (2008)

Veľa krát recyklovaný vývar všetkého, čo pri hororoch najviac nasiera. Solídne našlapanej atmosfére krivý dojem výrazná deštrukcia rozumového aparátu. Tá robí z hlavných hrdinov iba poskokov iluzórneho utečeneckého módu. Únosná minutáž je tak jediným horúcim želiezkom v ohni, ktoré motivuje zmyslové bunky, ostať pri vedomí až do konca. 2 a 1/2*

• 19.3.2018  20:37

Spomeňte si na akýkoľvek špionážny film od Jamesa Bonda po Bourna a máte 90% šancu, že ide o trefu do fajnovejšieho filmu ako Red Sparrow. Scenáristicky bezzubé, námetovo fádne a suchopárne natočené. 140 minút ťažkého boja s vlastnými sedacími svalmi, silno pociťujúce prvé štádium dekubitov. Pred šedým zákalom ma uchránilo občasné a explicitne tupé (a)sexuálne pasáže, popretkávané prehnanou brutalitou niektorých scén. S minimom výčitiek, prvé sklamanie tohto roka za 2 a 1/2*

• 8.3.2018  18:29

100 krát opakovaná lož sa stane pravdou... Ale čo so 100 krát opakovanou dejovou kostrou? Už aj guatemalská telenovela mi príde viac vynaliezavá ako námet Death Wish. Kde robia deti v Afrike chybu pri zháňaní peňazí na ich hlad, keď producenti ešte stále neváhajú vysoliť na nekonečne omieľaný akčný príbeh kopu dolárov, len preto aby nakojili a napojili nejakého obezitného (afro)američana? Na druhú stranu Bruce to dal so cťou jamajského bobistu. Miestami pripomínal toho hláškujúceho bad assa spred 20-30 rokov. Ale naháňať vlastný chvost za zenitom už akosi smrdí únavou materiálu. Z očakávaného totálneho braku to aspoň zachránil na neslušný priemer.

• 5.3.2018  22:28

Ak niekto natočí drvivú časť filmu s vyšším fps, ako dokáže ľudské oko pogniaviť, tak niekde nastala chyba. Doba síce pokročila a priamo úmerne zrýchlila, ale nemusí to platiť ex aequo aj v továrni na sny. Mozog občas potrebuje psychohygienu v podobe emócií, atmosféry či strachu. Potenciál kdesi čosi bublal, ale vyšumel rýchlejšie ako umelecká hodnota Justina Biebera. Navyše World War Z môžeme chápať ako prvý rukolapný dôkaz toho, že Chuck Norris uveril v reinkarnáciu. Ako po podpise zmluvy v teologickom traktáte riekol režisérovi "(moje) Slovo sa telom Brada Pitta stalo a na smrť sa zvysoka vysralo". Nakoniec už len konštatujem, že miestami by sa plátaním logických dier uživil aj priemerne zručný slovenský cestár s africkým citom pre meteorológiu...

• 27.2.2018  21:21
    Noční hra (2018)

Maximálne odviazané ako ruské dopingové kontroly... Ak by mal niekto vymyslieť patent na amputáciu bránice rehotom, tak v poslednej dekáde bojujú o primát Jason Bateman a Zach Galifianakis. Zabudnite na Sandlera so Stillerom. Prvý moc vymäkol a druhý varí z vody stále nejakých lotrov z fotrov. Bateman opäť potvrdil komediálnu extratriedu a ľahko negustiózne-štipľavú zábavu zveľadil na plnokrvnú jazdu bez okolkov s jemne parodickým námetom na Fincherovu The Game. Už nejde o takú jarmulkovú one man show, pretože v dnešnej dobe treba komplexne ťahať pílku každý svoju chvíľku. Aj preto zvyšok osadenstva nepôsobí ako predražený screensaver, ale dotvára komediálny kolorit do utešenej súhry dejových zvrat(k)ov a filmových odkazov. 4 a 1/2*

• 18.2.2018  23:05

Prostí hrdinovia so sprostým slovníkom v (s)prostom mestečku. Klišé na aké mám citlivé srdce. McDormand síce s chlapským napľutím do rúk ťahala dejové opraty, čo jej umelecké sily stačili, ale až páni Rockwell a Harrelson rozvinuli tú ozajstnú sentimentálnu časť, pri ktorej nejeden slzný kanálik nezostal suchý. Trefne napísané, hudobne časovo presne umocnené a slastne natočený kinematografický kúsok, ktorý na opojný zážitok ani nepotreboval zodpovedať na mnoho otázok. Namiesto toho prišla adekvátna náhrada v podobe hneď niekoľkých silných momentov.

• 6.2.2018  22:51

Každý nosíme v sebe svoje druhé ja, a je len na nás či pán Hyde zostane neprebádaným kostlivcom v skrini, alebo dovolíme zvedavému doktorovi Jekyllovi, nájsť mu nutkavú cestu do našich životov prostredníctvom chytrých pomocníkov. Film, ktorého sila spočíva v úhľadnej skromnosti. Na nej postupne spočinie dokonalá žánrová zmes s veľkým posolstvom. Kvôli takýmto dielam bije moje filmové srdce. Netuším aké je to dotknúť sa hviezd, ale Perfetti sconosciuti ma ku koncu k takému pocitu fatálne priblížili. Dokonalé umelecké pohladenie s imperatívom viacerých pozretí. Film roku 2017

• 6.2.2018  21:32
    Stranger Things (TV seriál) (2016)

Úchvatne opojné retro dobrodružstvo vzdávajúce úctivý hold ikonickým hororovým klasikám. S parádne vyskladaným vizuálom a nechty obhrýzajúcim príbehom vás vcucne do strašidelných spárov ako nočná mora z Elm Street a herectvom rozporcuje ako Michael Myers na Helloween. Navyše decká nadchnú, dojmú či rozosmejú úchvatnejšie ako v Abramsovom Super 8. Prvá séria dodá všetko v zberateľskom prevedení s červeným balónikom na torte a osobným venovaním od Pennywisa. Druhú sériu sprasila jedna off-topic časť, ale so všetkým ostatným nadviazala nad maximálnu možnú mieru viac ako dôstojne. Možno to chcelo viac Upside Down, ale prevláda spokojnosť s paralelne príchodiacim pocitom, že dve série bohate stačia na pár nezabudnuteľných hrôzostrašných večerov.

• 21.10.2017  19:46
    Wrestler (2008)

Sentimentálne autentická dráma o zašlej sláve outsidera. Rourke pristúpil k životnej úlohe maximálne ľudsky, zdvorilo a pokorne. Napriek kľukatej životnej ceste vštepuje hrdinovi silnú túžbu po druhej šanci s vyhliadkou na dôstojný život. Aronofsky príbehovo exceluje, herecky búra limity a s Wrestlera vykresal pokojný kus bojovníka, ktorý netúži po sile reflektorov ako Warrior, ale prehovorí do duše a nadchne do budúcna k opätovným príjemným filmovým večerom. Ako bonus k tomu Springsteen zložil nenápadné hudobné veľdielo.

• 29.9.2017  18:47

Solídny akčný nadštandard píliaci vlastný konár dejovými klišé momentkami z 80. rokov, scenáristickým zhlukmi bez fascinácie ruka v ruke s logickými dierami. Dokonca aj Clouser iba zrecykloval soundtrack so Saw. Pred 10 rokmi fajn náklad, ktorému odťali vyššie percentá neskorší prišelci s uveriteľnejšími borcami na čele s Taken. 3 a 1/2*

• 29.9.2017  18:26

Števo v najlepších časoch, kedy z polámaných kostí tvoril herbár a charizmaticky skladal protivníkov ako Chuck Norris Rubikovu kocku (za zlomok sekundy, tromi ťahmi bez použitia končatín). Hard to Kill patrí do jeho výkladnej skrine klasických akčných jednohubiek, na ktoré fajnšmekri žánru nedajú dopustiť. Nájdeme v nej všetko, čím nás ohurovali poctivé seagalovky v 90. rokoch.

• 16.9.2017  14:28
    Neutečeš (2014)

Prekérny horor. Spracovaním ho radím k umeleckým klasikám žánru. Keď nad ním rozmýšľam, už dávno ma tak nepohltila strašidelná atmosféra každým záberom a to pri vynaložení nevyhnutného filmárskeho minimalizmu. Dúšok po dúšku žiarim blahom, že konečne po rokoch čakania vidím ozajstnú chiméru, kde aj herci konajú v súlade so zdravým sedliackym rozumom, keď tu zrazu príde záverečná a ja sedím obarený šokovou terapiou ako po 15 minútach Executive Decision. Na pranier s tými, čo ma pripravili o ultimatívny horor desaťročia, iba vďaka maximálne zhumpľovanému záveru! Druhý deň sám seba presviedčam, že som asi niečo zle pochopil... Na napravenie reputácie dávam šance ďalším pokusom. Tých 85 minút malo totiž brilantný drajv a šťavu.

• 15.9.2017  16:47

Ak vás bude ťažiť déjà vu, neprepadajte panike. Skutočne to nemá nič spoločné s líderkami presladenej romantiky Steel/Pilcher. We Bought a Zoo im statočne šliape na suché päty, ibaže tu máme dočinenia s asi o 50 levelov kvalitnejším spracovaním pri zhruba nemenej rozdielnom výsledku. Krásna rodinná oddychovka aj pre najmenších vcucne všetky negatívne myšlienky, zahatá sklony k domácemu násiliu či urobí škrt cez rozpočet pri štylizovaní listov na rozlúčku. Osobnosti s ťažším životným prídelom dorazí finále, a ktorým nebude stačiť ani to (ako mne), môžu rozjímať sentimentalitu pri parádnom soundtracku (Jónsi a Temple of the Dog... úctivá poklona páni).

• 15.9.2017  16:05
    Wonder Woman (2017)

Schizofrenický marazmus v DC pokračuje na úspešnej vlne predchodcov. WW chce a robí veci čiastočne inak, ale výsledok tentokrát končí iba ľahkým fiaskom. Chabý dej, amatérske CGI a digitálne porno znova hádžu flintu do žita nádejám na kvalitatívny posun. Obsadenie s výpravou zakrývajú pramálo nedostatkov. Postupom času zisťujem, že The Dark Knight otvoril Pandorinu skrinku s prekliatym Pyrrhovým víťazstvom pre celú DC sebranku. Marvel im ľahkým, sviežim a humorným poňatím zobral vietor z plachiet a latka vysoko nastavenej temnoty robí paseku v kladných dojmoch ako Meliško pri prázdnom regáli s cibuľou (dva týždne po výplate). Ovácie nad Marvel univerzom tak naďalej zostávajú u Warner konkurencie iba zbožnou chimérou ilúzií, aj keď z tržieb im na teambuilding zostane rozpočet.

• 14.9.2017  19:59

Ľahko stráviteľné akčné béčko, ktoré si neláme hlavu nad scenáristickými blábolami a dejovými stereotypmi. Jednoducho to do vás nasolí z prvej a máte vystaranú necelú dvojhodinku makareny zlámaných kostí, letiacich guliek s minimálnou dávkou výstrahy a na rad prídu aj nejaké tie okázalejšie detonácie. Občas povznesú osoh príjemné prekvapenia, občas čosi nečakané. Na mojej krvotvornej mienke to určite nezanechalo trvalé následky syndrómu American Sniper.

• 1.9.2017  16:20
    Brimstone (2016)

Nechutná nádielka divokého západu akú nevideli zapľuvané salóny divokých prérií roky rokúce! Pripravte sa na deštrukciu vlastnej psychiky pod štipľavým nánosom násilia a amorálnej dobovej krutosti. Guy Pearce siahol na bezbrehé dno absolútnej nuly antihrdinu, pretože v úpadku a odsúdení tkvie jeho neocenený megatalent. Herecký zlosyn však ťahá krvilačné oje z väčšej časti sám, mĺkva Dakota Fanning hľadí rezort vľúdnosti po vlastnej osi a zvyšok je nastavený ako dokonalí stepní bežci v špičkovej výprave. Mystiku dotvára mozaikovité štiepenie deja, ktorý uzurpuje pozornosť... a šialený kabaret môže začať. Westworld uč sa, ako má vyzerať tvoje západakovo na divoko! Holandská produkcia s výkvetom amerických dejín pozametala sympatiami na úrovni žánrových klenotov. The Road na westernový spôsob, paráda!

• 31.8.2017  19:01

Chladne láskyplný film o nedokonalosti, márnotratnosti a krehkosti šťastia, pokiaľ nie je prijímané s pokorou a zároveň príjemne nekonfliktná dráma, zasadená v pôvabnom prostredí s prekvitajúcimi detailami. Lepšie prekyprená réžiou by azda zožala väčšiu úrodu na hereckom poli. Poväčšine bol zaradený polplyn a z takých es ako Waltz či Vikander už treba žmýkať vodu zo skaly. Ale aj ten polplyn stačil na slušný zážitok, ktorý miesil sympatie kultivovaným spôsobom zlatého veku Amsterdamu a v napätí ulahodil vyšším nárokom na spotrebu nervov.

• 23.8.2017  19:20

Ďalší biedny pokus zo zákulisia ženských rozlúčok so slobodou... Keď už nestačil varovný prst v podobe Bridesmaids, tak potom čo ešte?! Z humoru naskakovali kŕčové žily a o ostatných veciach radšej pomlčím. Skomolenina The Hangover a Very Bad Things naháňa hrôzu aj husej koži, namiesto toho, aby dávila lukulské hody smiechu. Aspoň uletená scéna na spôsob ukradnutia tigra Mikovi Tysonovi by potešila (napr. intímna hračka prvej dámy). Facepalm za 1 a 1/2*

• 21.8.2017  17:55

Krásne animovaný, hudobne podmanivý, príbehovo láskavý, ale tak trochu citovo bezzubý. S jasným zámerom načrieť viac do hlbín dospelej duše, mohol si dovoliť emotívnejšie sústo, vygradované do trýznivejšieho záveru s nevyhnutnou potrebou rodinného balenia vreckoviek. Stále však táto konzerva od arašidov sfúkne 95% súčasnej animovanej konkurencie. Napriek tej jednej výčitke prekypuje The Iron Giant spielbergovskou hravosťou.

• 18.8.2017  18:17

Pokiaľ by scenár nekopíroval Deadpool a námet Kingsman: The Secret Service, snáď by zarezonovala úvaha nad štedrou originalitou sparného leta. Herecký potenciál kvitne sťa láska pod májovými čerešňami, ale čo z toho, keď ma siločiary nútili dvíhať kútiky na 1488. (pozdravujem NAKA) variáciu slova "fuck" a "motherfucker" a na záporácku charizmu Garyho Oldmana musím obrátiť list na The Fifth Element alebo Leon. Váľanie od smiechu levitovalo v zbožných predstavách Entourage a prvky drámy zbytočne natiahli minutáž k dvom hodinám. Jedine akčný rádius pookrial znudený dojem, pretože tam si počínal The Hitman's Bodyguard na vysoko pestrej úrovni. Inak mu priamočiarou erekciou nápadov dopriali K.O. komiksový grobian a britská špionážna revolta.

• 20.7.2017  19:08

Žiaľ, krutá realita... Financie v rukách psychopatov a výsledok sme mali možnosť vidieť v priamom prenose (a ešte budeme vidieť). V snahe o komplexnú interpretáciu stavu vecí siaha dokument po kanonáde pojmov a vysvetlení a preto je jeho neoddeliteľnou súčasťou tlačidlo pauza. Konieckoncov podobným syndrómom trpí aj The Big Short. Netreba čakať žiadnu oddychovku, ale plnú dávku faktov, po ktorých máte chuť vyskočiť z okna bez istenia, zatiaľčo tí odvážnejší jedinci so zmyslom pre kulinárstvo zrichtujú Molotovov koktejl pre ranný pozdrav do banky. Tento militantno-korporátny kapitalizmus nemá s demokraciou nič spoločné a pre svoje víťazenie vyčaruje aj nemožné, len aby dobrí ľudia nerobili nič.

• 18.7.2017  18:57

Ak ma Star Wars obišli masívnym oblúkom, potom The Fifth Element zasadil do srdca nadnesenej sci-fi zábavy oblúk víťazný. Šialená jazda plná neortodoxného humoru aká sa nevidí ani v najzaostalejších kútoch galaxie. Kostýmy zľudoveli, casting, námet, scenár či réžia nabrali status postmoderného kultu a tam, kde Star Wars hádžu flintu do žita, začína Besson s elementmi otáčať skóre spoza trojkového oblúka. Jeho jazda na vrchole len podčiarkla súdobú mantru originálne všestranného umelca. Obrovská škoda, že v súčasnej dobe to (zatiaľ) prestalo platiť.

• 17.7.2017  18:29

Paródia či horor? Žánrový mačkopes s nulovou esenciou strachu, ktorá originalitu chytá za chvost iba v úvodných 5 minútach. Zvyšok si odkrojí tupá masová vyvražďovačka za akú by sa nehanbil ani strašidelný spin-off Beverly Hills 90210. 1 a 1/2*

• 17.7.2017  18:16
    Dvojčata (1988)

Milujem Twins (ale nie tie slovenské)! Vyrastal som na nich. Na skvelom slovenskom dabingu, na tak skvele hroznom herectve Arnieho s veľkým srdcom, nezabudnuteľným DeVitom, a hriešne krásnou Kelly Preston. Komediálna klasika v mojom kinematografickom chotári, ktorá vykalkuluje smiech a úsmev aj vo vysokom štádiu depresívnej gravidity :)

• 31.5.2017  19:21
    Únos (2017)

Únos treba chápať ako dobre cielenú politickú satiru a nie ako mienkotvorný dokument na propagandistické vzbĺknutie vášní pre precedens v jurisdikcii. Samotné historické udalosti by v niektorých prípadoch vykreslila dôveryhodnejšie aj Horná Dolná, ale po technickej stránke už konečne filmári dobiehajú dobu (aj keď v tomto ohľade skladám väčší kompliment Červenému kapitánovi). Režisérska stopa skôr pasovala na hraný dokument, v čom utvrdzovali aj herecké výkony. S časovým ohraničením vznikol iba malý priestor na zložitejšie poprepletanie zákulisného boja kohútov s veľkým egom. Takto nám bol večerníčkovým spôsobom prerozprávaný príbeh o tom ako zlodej uniesol zlodeja (a dodnes lapajú iba jedného z nich). 3 a 1/2*

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17