bloodline

okres Bratislava
Organized Chaos...

• 27.2.2018  21:21
    Noční hra (2018)

Maximálne odviazané ako ruské dopingové kontroly... Ak by mal niekto vymyslieť patent na amputáciu bránice rehotom, tak v poslednej dekáde bojujú o primát Jason Bateman a Zach Galifianakis. Zabudnite na Sandlera so Stillerom. Prvý moc vymäkol a druhý varí z vody stále nejakých lotrov z fotrov. Bateman opäť potvrdil komediálnu extratriedu a ľahko negustiózne-štipľavú zábavu zveľadil na plnokrvnú jazdu bez okolkov s jemne parodickým námetom na Fincherovu The Game. Už nejde o takú jarmulkovú one man show, pretože v dnešnej dobe treba komplexne ťahať pílku každý svoju chvíľku. Aj preto zvyšok osadenstva nepôsobí ako predražený screensaver, ale dotvára komediálny kolorit do utešenej súhry dejových zvrat(k)ov a filmových odkazov. 4 a 1/2*

• 7.9.2011  11:18

Scenáristicky perfekcionizmus v luxusnom balení minimalistickej produkčnej ohraničenosti. Začiatok nakopne ako chilli con carne a aj napriek mierne stagnujúcej dejovej línii Bogosian/Stone a spol. servírovali jeden precízny rozhovor za druhým, gradovaný až do samého záveru. Pan Bogosian herecky ovládol Stone-ovu ako inak pozoruhodnú réžiu (schválne sa vyhýbam superlatívu, pretože Stone to neoživil tým správnym korením) a monológ na jeden zaber z ich podania - ako inak pour excellence. Čo k tomu viac dodať? Chýbalo už len spomínané oživenie deja a filmovo by som prežil iný rozmer, ktorý by sa určite prejavil aj na kladnejšom hodnotení.

• 27.4.2015  18:58

Takú dokonale originálnu najblbšiu blbosť s akou na nás vyletel Dumb & Dumber pred viac ako 20 rokmi matička Zem tak ľahko neporodí. Nasledovník blbosťou v žiadnou prípade nezaostáva, ale kultový status zostáva v ríši mýtov a legiend. Na obhajobu musím napísať, že silno humorné momenty majú svoje svetlé chvíle, ale ten šok z perfekcionistického debilizmu už nie je na programe dňa. Očakávajte (ne)očakávané, povinná jazda pritiahnutá za vlasy, sklamanie nehrozí. Jim Carrey a jeho napínanie ma dostalo do kolien... macher nestrácajúci čaro :)

• 8.8.2015  14:07

Príjemné obzretie do časov, keď v našich končinách udrelo umenie aj do filmovej tvorby pre typologicky náročnejší kus obecenstva. A pritom zo skromne žmurkajúcej maličkosti nepáchne kalkul po lacných emóciách, ale exteriérová kompozícia a prosto krásna hudobná linka dopĺňajú skladačkovú formu zážitku o mierumilovný dej, konfliktne strohý scenár a herecký kumšt na levelovej škále 9/10. Hodnotu diela výraznejšie docení asi len časové vytriezvenie po smrti idiota materializmu.

• 13.9.2011  16:57

Ak existuje filmové zaľúbenie na prvý pohľad, tak tento film ma zasiahol tak veľkým množstvom pozitívnej energie z jasného neba, že londýnske Millennium Dome mi popritom príde ako šopa v Dadaab-e. Medzi primárnu cieľovú skupinu, na ktorú tvorcovia upriamili svoju pozornosť patria dospievajúci, keďže porovnateľné problémy zmietajú mnohých mladých ľudí podobne ako hlavného predstaviteľa. Nejde tu však o ťažkú psychiatriu či psychologickú smršť, ale najjemnejšou ihlou ušité mini dielo s vyvážene výbornými hereckými výkonmi a neuveriteľne milou atmosférou až mi bolo ľúto môjho hektického života. Zach Galifianakis je jednoducho trieda, Keir Gilchrist a Emma Roberts závan hereckej budúcnosti s prvým vážnym výkrikom na konte v podobe It's Kind of a Funny Story. Hlavne vkladám nádeje do Emmy Roberts a dúfam, že svojim nesporným talentom predčí slávnejšiu tetu. Nad všetko ešte vyzdvihnem hudobno-videoklipovú Mini Playback Show - ten nával dobra a lásky druhý krát možno neprežijem od šťastia, pay attention please :)

• 31.1.2012  14:47
    Obhájce (2011)

The Lincoln Lawyer má presne všetko, čo daný žáner ponúka a potrebuje. Do toho zakomponovaný nádych špinavosti Training Day podopretý výborným výkonom Matthewa McConaugheyho a z priemerného námetu predo mnou stojí slastné prekvapenie filmovej sezóny 2011. Spokojnosť nadovšetko.

• 30.12.2014  13:59

Sympatické herecké výkony, krásna výprava a jednoduchý námet. Čo iné stačí ku klasickej rozprávke, na ktorú sa nedá nepozerať s úsmevom na perách s oduševnene krásnym pocitom na duši a pritom si ukrajovať z tej najgurmánskejšej neviditeľnej jaternice? "Kdo se nerad usmívá, ten je starý protiva. Hej, na světě je přece krásně!" a po tejto rozprávke, aspoň na chvíľku, skutočne je :)

• 6.6.2011  16:23

"Pelíšky" z dôb normalizačných 70.rokov? Prečo nie. Ale bez sladko-trpkého satiricko-ironického humoru, ktoré boli puncom a neodmysliteľnou umeleckou značkou to nejde. Neopozeraní herci zatiahli diváka do originálnejších vôd, ale zároveň ani nežiarili ako zaslúžilí umelci, ktorí vedia herecky aj z atmosféry šachovej partie V. regionálnej ligy vygradovať atmosféru majstrovstiev slnečnej sústavy a blízkeho okolia. Pôvodne u mňa film zaknihoval 4* (ktoré si s prižmúrením očí zaslúžil, oproti českým ne/zmyselným filmom posledných rokov), ale postupom času vo mne pocity ochladli a ostala len ďalšia zanedbateľná spomienka na ďalší "strašidelný" film z rokov socialisticky minulých. Pre mojich rodičov a ich rovesníkov to bude ne/príjemná spomienka s výpovednou hodnotou, ale z môjho pohľadu by ma potešil (konečne) film z obdobia prvej ČSR a umelecký pohľad na jej atmosféru.

• 20.3.2012  14:38

Bolestivý hollywoodsky brainwashing gigantických rozmerov. Námetová impotencia umocnená vykastrovaným scenárom a hereckým sebatrýznením. Odložený syn, múdrejší ako predsedníctvo Mensy, jazykovo vybavenejší lepšie ako orácie amerických prezidentov, skrachovaný tatko s pokriveným vzťahom, minulosťou a zadĺžený viac ako Lehman Brothers, dojímavá spomalená scéna tesne pred orgazmom... Stačí objaviť zhrdzavený odpadkový kôš a hurá, idú sa vyhrať Majstrovstvá oblasti Krompachy a priľahlých galaxií... Jednoduchý recept na splnenie amerického "sna", však? Ale no tak pán Levy, toto sme tu už mali stokrát len v inom obale. Jemne futuristická výprava stála viac-menej za vrece zemiakov, vizuálne chválitebné a inak vykrádanie hrobov rokov 80-tych. Ak mám toto porovnávať s Rise of the Planet of the Apes, potom si Real Steel hodil uterák do vlastného ringu. Bohužiaľ, na príklade Real Steel môžeme stále vidieť ako jednoducho sa dá zarobiť slušná kôpka peňazí bez štipky originality poskladanej do neforemnej zhrdzavenej škatule na zlatom podnose. Aj v tomto spočíva kúsok originality, že pán Levy? Našťastie sa mi podarilo prejsť týmto lobotomickým experimentom bez ujmy.

• 27.2.2012  16:56

Američania s tým svojim terorizmom nedajú pokoj :) Z počiatku kostrbaté vymieňanie názorov a prehadzovanie kompetencií od malej ryby až po vorvaňa, mi s komickou noblesou pripadalo ako politická dráma z pera Rowana Atkinsona (bez urážky Pán Fazuľka). Za Atlantikom si z toho urobili národný šport :) Vďaka Alahovi, teroristicko-dramatické zore zočilo aj svoj krajší deň a zo skromnej výpravy vytĺklo chvályhodný psychologický masaker, ktorý s pribúdajúcou minutážou sekal zlý dojem hlava-nehlava. Triviálny námet s morálnym lavírovaním určite nechal v neistote, či je správne obetovať jednotlivca pre dobro celku... S vyšperkovaným scenárom a silnejším hereckým puncom by sa mi, ale zaspávalo plnohodnotnejšie.

• 1.2.2019  20:31

Veľa ľuďom sa pri mene Oliver Stone ježia chlpy aj na dlaniach, ale treba uznať, že má guráž. Snaha o vyváženie mnoho krát silne subjektívnych názorov, odhalenie či vyvrátenie historických (polo)právd a načrenie za oponu machinácií alfa samcov s bezohľadnými korporáciami za chrbtom, má za cieľ jediné. Ukázať, že aj cisár je nahý a že svetový policajt môže zneužívať svoje právomoci, byť skorumpovaný a chrániť (iba) vlastné záujmy. Eufemizmus boja za mier/demokraciu zanechal tiež svoje potoky krvi, za ktoré sa skryli aj konšpirácie o biologických zbraniach niekde mezopotámskej púšti. Stone nepotrebuje šokovať ani ohúriť. Jeho závery vychádzajú zo súvislostí, kvôli ktorým rozohral faktorgrafický poker. Preto nekonštatuje len na základe suchých skutočností a ponúka trochu opačný pohľad na dejinné kauzality a konzekvencie. Kadencia faktov občas presahuje rámec mozgového hardvéru, ale účel svätí prostriedky. Dokument si nájde svoje dejinné miesto ako Chruščovova tajná správa O Kulte osobnosti a jeho dôsledkoch. Pre dotvorenie celkového obrazu dokumentu doporučujem pozrieť aj dva bonusové diely, ktoré mapujú roky 1900 - 1940.

• 20.3.2018  22:02
    Oni (2008)

Veľa krát recyklovaný vývar všetkého, čo pri hororoch najviac nasiera. Solídne našlapanej atmosfére krivý dojem výrazná deštrukcia rozumového aparátu. Tá robí z hlavných hrdinov iba poskokov iluzórneho utečeneckého módu. Únosná minutáž je tak jediným horúcim želiezkom v ohni, ktoré motivuje zmyslové bunky, ostať pri vedomí až do konca. 2 a 1/2*

• 23.3.2018  21:11

V jednotke deštrukcia rozumového aparátu... Dvojka zdvihla level na hotovú apokalypsu akéhokoľvek pokusu o myslenie. To už si mám vážne nahnať do trenok z nefunkčného štartéru? Viem, že horory existujú v určitých napätých linkách, ale nastal čas držať ich v rozumných medziach a posunúť žáner do 21. storočia. Priekopnícke Get Out či It Follows nech zadupú takéto chabé pokusy darobných filmárov do prízemných námetov albánskych telenoviel. 1 a 1/2*

• 12.12.2011  16:38

Za záver z "rýchlika" netlieskam, ale za prvú polovicu filmu skladám hlbokú poklonu. Jeff Bridges otrepane výborný, Hailee Steinfeld otvorila svoju Pandorinu skrinku s talentom a rozliala ho lepšie ako kanister mlieka. Scenárom by mohli bratia Coen-ovci zbúrať múry aj brány Jericha a zatopiť Sodomu s Gomorou, bohužiaľ "len" to nestačí. Z toho najlepšieho som dostal iba predjedlo posypané hviezdičkami od Michelin-u a som presvedčený, že dlhšou minutážou, prepracovanejším záverom a réžiou by som prekypoval šťastím nad renesanciou a úžasným prebudením spiaceho obra - westernu. Bratia Coen-ovci ho aspoň pošteklili a dúfam, že nezostanú len pritom.

• 15.2.2016  18:09
    Ostrov (2005)

Suverénne najlepší a najobľúbenejší made by Michael Bay, ktorému si dovolia dýchať na chrbát iba Armageddon a The Rock. Konečne si vrzol výpravne aj do sci-fi žánru a výsledok vyznie sexy, svižne a Bayovsky nadupane. Polemika hrá druhé husle na Mozartových guľkách, pretože The Island ukrýva obsahovo originálnu vyzretosť a námetovú jagavosť s filozofickým okienkom náuky o spoločnosti, etike a humanizmu. Spoločensko-vedný seminár demonštruje akčnými chuťovečkami na diaľnici či mrakodrape a kam oko dovidí, to srdce rozjarí hudobná príloha na prírodno. A veľká vďaka Bohu, že neignoroval perly múdrosti Steva Buscemiho :) ("Just cause people wanna eat the burger doesn't mean they wanna meet the cow.")

• 3.5.2017  19:17
    Ouija (2014)

Slabučké až hrôza... Dielko Ouija radím do kategórie vstupného pohovoru do útrob desivej zábavy. Neskúsený začiatočník si prejde prvými zimomriavkami, ale zároveň nepríde o panenstvo v prvom náklade do gatí. Možno v spánku zaklope prvá nočná mora, vyraší studený pot... Nás, hororovo ošľahaných, opradie akurát pocit viny z premárneného času, ktorý mohol nájsť užitočnejšie uplatnenie (už aj hranie Osadníkov z Katanu samého so sebou mi príde viac desivé). Kvalita teraz bokom a klobúk dolu pred marketingovým oddelením, pretože pretlačiť do kín sračku typu Ouija, musí byť výkon na úrovni vedeckého dôkazu záhrobia. No a navyše ešte na tom zaryžovať 100 melcov pri rozpočte 5 mega, tomu sa hovorí genialita.

• 14.1.2016  19:46
    Pach krve (2003)

Učebnicová -násťročná vyvražďovačka, ktorá aspoň nenasiera okoloidúceho diváka zbytočnými logickými lapsusmi, ale pulzuje svojim krátkym životom pohodovo ba až priam nad pomery žánrovej slobody. V neprospech Wrong Turn pília nervy bolestivejšie, vizuálne a príbehovo mladší a brutálnejšie vyzretejší súpútnici v podobe The Descent prípadne The Hills Have Eyes.

• 18.5.2015  21:30

Po siahodlhých frigídnych rozpravách celospoločenského spektra (skl)erotických nymfofanatikov neunikol mojej skromnej zvedavosti tento urologicko-gynekologický fenomén posledných mesiacov a padlo rozhodnutie prísť veci do klína. Pohľad na vlažné hodnotenia viedol k obavám o vlastné libido a k velice diplomatickému odmietnutiu premiéry, ale čo čert nechcel, nakoniec dobrovoľným poklusom mierili kroky do k(l)ina bez vlastných námietok. Síce sa Anastasii radovali filcky v rozkroku celé tri mesiace od premiéry kým ich nechala vybesniť pri mojej maličkosti, ale výsledok aj tak stál za deratizáciu kosačkou. Ľudia oplývajú skutočne krátkou pamäťou, pretože v čase, keď Nastenka poobhryzovala peru asi aj z vtáčej perspektívy a vypustila bobra lesného z panenského spánku, už celá generácia erektovala nad bobrom pani Stoneovej v Basic Instinct a Kim Basinger s Mickeym Rourkom šukali aspoň mesiac z 9 a pol týždňovej seksuálnej ana(l)bázy. 50 odtieňov prefíknutej odfláklo herecké obsadenie a to najmä v prípade BDSM MacG(a)yvera. Kvalita honí impotenciu v zbytočne rozťahanom príbehu na tri celovečeráky pričom z každého je (bude) možné použiť schopnú 45 minútovku. Zaobalením do jedného svižného a šteklivého erodramatu by aj kritika vybičovala známky hodnotenia do vyšších sfér. Takto ide len o nezmyselnú onaniu na Twilight spôsob tendenčne zameranú na tržby, umenie si môže trhnúť údom.

• 21.7.2011  10:15

Nemôžem si pomôcť, ale pán Popper mi so svojimi tučniakmi ulahodili mojim nárokom aj napriek viacerým klišé, ktorému sa tento film nevyhol. Navodiť takú atmosféru, aby som sa nad nimi povzniesol, si zaslúži hodnotenie 3,5-4* :) Jim Carrey ma jednoducho dokáže rozosmiať a "žral" som mu ten humor aj s tučniakmi v Crosbyho drese :)

• 7.10.2013  13:15
    Parker (2013)

Pišta Seagal novej generácie zas a znova predviedol "herecký" výkon na aký sme zvyknutí. Mňa už, ale tieto akčné jednohubky s lobotomickým priebehom akosi neberú. Pompéznosť 80. a 90. rokov, povýšená na jagavú klasiku, odplavila hromada splaškov bez štipky nadhľadu a štýlu a lá Parker. Korunu (plastickej) krásy nasadila J-Lo. Jej rola akoby odzrkadľovala to, čo už dávno vie slušný divák. Využiť, utiecť a poslať peniaze. Vlk je sýty aj J-Koza je celá (šťastná). 2 a 1/2*.

• 12.10.2011  16:46
    Paul (2011)

Ak niekedy nastane "invázia" mimozemšťanov a budú ako Paul, sem s nimi a hneď ! :) Jazda na plné "astrogule" ako sa patrí a zábavné prekvapenie, od ktorého som nečakal nič viac ako UFO-nudu. Humor, satira, irónia u mňa fungovali lepšie ako v prípade minulej tvorby dua Pegg/Frost. Dávam veľmi solídne 4 a pol*.

• 19.7.2013  12:54

Ságe The Hangover pomaly, ale isto dochádza dych. Part(ička) III žmýkala, čo sily stačili, ale hluchých miest pribúdalo ako nuly v gréckom dlhu. Galifianakis a Jeong nastavili latku pre ostatných príliš vysoko a oživenie s Goodmanom neprinieslo hurónske ovácie. Nuž uvidíme, čo prinesie Opica vol.4, malá degustácia položila na lopatky celú jeden a pol hodinovú snahu o bláznivú komédiu... Každopádne zostávam naďalej pri názore, že The Hangover mal byť one&only.

• 12.1.2012  16:57

Nalinajkované ako šablóna na ciferník švajčiarskych hodiniek, čo však neznižuje účelovú zmyselnosť pokračovania, na dnešné pomery málo vídanej, neviazanej, neúčelovej zábavy. Galifianakis a zvyšok sveta zmenili prostredie a zábavy po ázijsky som si užil, aj keď čaro prvého dielu už asi neprekonajú ani keby natočili trojku (držím palce). Za normálnych okolností by ma očarili "iba" na 3*, to by však nenormálne dobrý Zach Galifianakis musel pôsobiť normálne a TO sa nedá pri všetkej počestnosti a dôležitosti v jeho tvári :)

• 27.11.2014  19:42

Smrtiace promile endorfínov a maximalizácia fyzickej únosnosti smiechu opuncovali a demolovali kinosály pred poldekádou ako Stalinove slzy Berlínsky múr. A zo svojho šmrncu nestratila partička The Hangover ani v hitparáde filmového repete v pohodlí statusu obywaczkoveho. Z mojej strany, bez väčších výhrad, žánrová špička, ktorou treba v režime brain-off & oxygene-in občas vyvetrať hlavu. Moralisti nech si pustia Four Weddings and a Funeral, moralistky Bridesmaids a feministky Deep Throat. Mimochodom, tam kde amíci prežívajú symptómy The Hangover, priemerný Slovák má doobeda pozostatkový alkohol, ale inak je fajn, priemerný záhorák sa zobudí a vydrúľa pol fľaše, aby bol použiteľný, priemerný východniar pije stále, aby si spomenul, kedy bol triezvy a priemerný Rus operuje srdce, mozog a oči a popritom si odbehne na transplantáciu pečene. A priemerný Čech? Ten sa zobudí a nevidí nič (pardon, musel som :)

• 29.1.2016  18:38

V mnohých momentoch pôsobivé, vášnivé, nežné a láskyplné s nevyhnutnou dávkou fádnosti, emočnej chladnosti a kolísavosti v poličkách nálad na strane druhej. Zaujímavý koncept zhrnul snáď všetky podoby lásky a vzájomných vzťahových období od jari až po jeseň života. Jedinečné prostredie francúzskej metropoly dopĺňa kinematografický zážitok o príjemný bonusový rozmer. Škoda, že väčšina poviedok tvorí len slabo okysličený derivát tých ozaj skvostných (Coenovci, Chomet, Cuarón, Tykwer, Payne, Coixet, Schmitz). Ale skúste Paríž nemilovať?

• 2.1.2014  14:30
    Pelíšky (1999)

Tak ako som napísal pri The Shawshank Redemption, tak aj Pelíšky sú krásnym odkazom jednej hereckej generácie pre všetkých filmových labužníkov. Myslím si, že Pelíšky docenil až čas a povýšil na nespochybniteľnú a všetkými obdivovanú klasiku. Čo už viac napísať na film, ktorý dokázal za menej ako dekádu od svojho vzniku zľudovieť a zaradiť sa medzi legendy česko/slovenskej kinematografie?

• 19.6.2012  17:16

Ľahká a precítená umelecká symfónia zasadená do jednoduchého apokalyptického obrazu. Zombíci, pohyblivé kontinenty, asteroidy, kométy, neposlušné jadro, slnečné erupcie, mimozemská invázia, smrteľné vírusy, doby ľadové, zostali pekne uchované v miliónovom šuplíku Emmerichovej rezidencie niekde na úpätí Beverly Hills. Namiesto toho nám britské ostrovy ponúkli pomalú agóniu ľudského pokolenia bez primárnych zmyslov v neuveriteľne skromnom ošatení, z ktorého v kalifornskom zálive padla nejedna sánka. Herecká chémia a sladko-trpká romantika ponúkli podobne spektakulárnu dimenziu ako celá stopáž. Azda by ma na budúce potešila aj adekvátna dĺžka minutáže, v zmysle výraznejšieho estetického precítenia v bez zmyslovom opojení. 4 a 1/2*

• 28.10.2011  16:17

Veľmi zložito hľadať pozitívne slová, keď "piráti" už ťažko vymyslia niečo originálne a aj to originálne z nich pomaly, ale isto vyprchá. Už som len čakal kedy sa objaví Harrison Ford a uplatní svoje schopnosti z "Indyho" a z hľadania najsvätejšieho kalicha :) Akciu museli zachraňovať panny (šarm a sympatie zasa ich hlavná predstaviteľka, slečna Berges-Frisbey), inak široko-ďaleko nuda ako v staničnom bufete na Mikuláša... Navyše ani zábava neponúkala ten esprit minulých dielov. Pán Depp si ustrážil iba svoje pohyby, humor nechal vo fľaši s Čiernou Perlou, Penélope Cruz herecky neotrávila, ale duo Bloom/Knightley citeľne chýbalo. Myslím si, že tento kúsok pirátskeho opusu dlho nezostane v pamätiach filmových kritikov a milovníkov toho pravého filmového kumštu... Dúfam, že ďalšie diely budú námetovo, režisérsky, scenárovo a herecky na oveľa vyššej úrovni a nezostane po nich pachuť rýchlo kvasenej, jednorazovej "zábavy", bažiacej po obsahu peňaženiek.

• 9.9.2011  17:24

Veľmi príjemný fantasy zážitok z "predkolumbových 3D čias" obohatený o fascinujúce animácie, nad ktorými by aj Jules Verne neveriacky krútil hlavou a Walt Disney by dal "ruku do ohňa". Príbehovo sa pýtalo kreatívnejšie vyhratie, ale inak veľmi solídne zvládnutý jeden z "posledných mohykánov" animačnej klasickej éry.

• 27.6.2015  15:39

Uznávam, že Boat Trip nepatrí medzi klenoty z komediálneho kurína, ale svojich niekoľko hviezdičiek si Roger Moore a scéna s banánom určite zaslúži :) 2 a 1/2*