Jak porodit a nezbláznit se (2012)

Z mojej strany nevidím toľko negatív ako v prípade ostatných. Ide o neškodnú záležitosť na po pracovné rozptýlenie. Nepotratil, zabavil a dopozeral s naplnenými očakávaniami. Scenár pokrivkával, úloha Cameron oklieštená na únosnú mieru (ostatné herecké výkony obstáli), zbytočne neprekombinované a žánrovo vyvážené. 3 a 1/2*

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Svojský humor Simona Pegga rezonuje ostrejšie (ale hlavne výstrednejšie) ako žiletka britskej ocele od judášského mnícha na počiatku rokov 80-tych. Zatiaľ čo sa na ostrovoch stal fenoménom Mr. Bean, z plienok postupne vyrástla jeho gramotná verzia, ktorá rozkvitla pred kamerami do sarkasticky-ironicko-grotesknej marihuany. No a tento filmový joint sa nevyhol kolapsom bránice. Skvele obsadená priamočiara línia sarkazmu a odkazov, zohizdená cca poslednými 20 minútami. Ale na zabitie pohodového soaré postačujúca ideálna eutanázia zábavy a smiechu.

Jak vycvičit draka (2010)

Jasný, priamy a výstižný kopanec medzi nohy celej rodine Pixar. Žiadna animačná jednohubka, či koncepciou príbehu vypálená vikingská dedina, ale digitálna plnokrvnosť v tej najelegantnejšej hravej forme. Celistvosť diela konsolidovalo kompaktné laškovanie s mojimi pocitmi tak systematicky, až som mal miestami enormný apetít byť súčasťou tej dračej pompéznosti. Silné momenty a grafická precíznosť zahanbily akékoľvek výhrady k nenáročnosti dejovej štruktúry. Zároveň ma tento obsiahly a nezrozumiteľný komentár privádza k rečníckej otázke, kde mám do čerta aj ja svojho draka? :)

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Keďže jednotka kvalitatívne zmietla dnešnú animátorskú impotenciu do večných lovíšť, stala sa ventilčekom kvality k pokračovaniu a úspech dvojky bol tak povediac na spadnutie ako podmínované dvojičky, aj keby púšťali v kine namiesto dvojky záver vysielania na Dvojke. Pokiaľ ste fanúšikom týchto avatarovsko-dračích ekíp je čas na radosť, pretože sklamania nehrozia a môžete zahorieť blaženosťou na sequelský upgrade a prequelovskú povinnosť. Kým jednotka sa orientovala na detského diváka, dvojka už pomerne častejšie lavírovala na vodováhe dieťa/dospelý. Každopádne treba nasadnúť na štvorkolesových okapotovaných drakov a upaľovať do kín za novým dobrodružstvom, lebo už len tá animácia za to stojí. Vážení, nejde o žiadnu čerešničku na torte, ale čerešňový sad, alebo lepšie povedané ide o tortu na čerešniach!!!

James Cameron's Deepsea Challenge 3D (2014)

Vysoko nadštandardný dokument, bohužiaľ s malou pridanou hodnotou z najhlbšieho miesta na Zemi. Cameron a spol. dosiahli niečo neuveriteľné, preto sú mnohé informácie zhltnuté skôr z rýchlika a neponúkajú divákovi ponor do spektra faktografie a fyziky zo širšej perspektívy či v súvislostiach. Bezodný záber dostane menej náročný konzument v podobe 3D a do vnútra formovania Cameronovej duše v netradičnom hobby. Každopádne James je trieda.

Já, padouch 2 (2013)

Vyváženosť na +/- úrovni jednotky. Svieže oživenie, viac-menej úspešné snaženie o vyhýbanie sa stereotypu a to zvyšné zachránili Mimoni, z ktorých sa stal skvelý obchodný artikel. Spokojnosť prevážila, nadštandard zachovaný.

Já, robot (2004)

Hutná hi-tech zábava pre celú rodinu, scenárovo nenáročná, za to umocnená profesorskou technikou. Ak chcete komerčne uspieť, meno Will Smith sa bude minimálne pretriasať u ľudí s hlavným slovom pri obsadzovaní. Preto je I, Robot tým čím je a vôbec sa nezamýšľam otázkami "čo keby"... Na keby sa nehrá, pretože Proyas dokázal bombastický námet s polopatistickým scenárom zabaliť do tak exkluzívneho obalu, ktorý bezhlavo uspokojí aj (nie všetkých) náročnejších užívateľov a o to predsa v súčasnom svete ide, nie?

Jasmíniny slzy (2013)

Takéhoto starého lišiaka Allena si chcem pamätať! Kubistickej réžii a impresionistickému scenáru dodala Cate Blanchett herecký Louvre, ktorý môže opomenúť aj Monu Lisu. Ako dáma obligátne noblesná, ako troska dychberúca sťa vrak Titanicu štyri kiláky pod hladinou mora. Vo všetkých smeroch unikátna súhra originality a poctivého remesla sprostredkovaná koloritom excelencie. No a čo s ňou? Obhadzovať vavrínovými vencami, šerpami a všakovakými pozlátenými pandrlákmi do nemoty :) Len ten mierny chaos na začiatku znesie malý pľuvanec. 4 a 1/2*

Já, Tonya (2017)

Výborne napísaná a ešte lepšie zahraná dráma, ktorá neberie servítku pred ústa a nebojí sa uťahovať nielen na vlastný účet, ale aj zo všetkého, čo je pre Ameriku sväté. Jednu z najväčších káuz športovej histórie má na svedomí enfant terrible krasokorčuľovania Tonya Harding a tú Margot Robbie predniesla s ľahkousťou riekanky Kolo, kolo mlynské na Hviezdoslavovom Kubíne. Zvyšok ansámblu jej vo voľnom programe zdatne bruslí do rytmu za asistencie čertovsky skvelého scenára a nadupaného soundtracku. Konieckoncov, by za umeleckú stránku vyfasovala najvyššiu známku aj od Ondreja Nepelu, k čomu nemalou mierou dopomohli borkyne v maskérni a šatni.

Jeden musí z kola ven (2011)

Spravodajské harašenie vo výpravnom opojení Munich, kvalitatívne na nižšom poschodí "Cirkusu" (po správnosti Cirku :) ako Spielbergov majestát. Pán Alfredson rozohral profesorsky pekelne komplikovanú spravodajskú skrumáž, ktorá pohltila aj bonusové spektrum môjho myslenia. Veľakrát som mal problém nestratiť sa v labyrinte postáv a dialógov, čo sa pravdepodobne nepodarí každému, preto sa treba pripraviť na ťažké bombardovanie. Film má esprit politického hnusu 70-tych rokov a hudobne mi pán Iglesias naaranžoval skvelý doprovod (hlavne úvod a záver utkveli hlboko v pamäti). Témovo ma Tinker Tailor Soldier Spy ukojil, len Gary Oldman pôsobil na mňa nezaujímavo, neosobne, fádne. Typ "kancelárskej krysy" ďaleko za hranicou jeho hereckej charizmy a geniality ma, na rovinu, sklamal (aj keď tú "kancelársku krysu" zahral charizmaticky geniálne).