bloodline

Tomáš Nagy

okres Bratislava
Organized Chaos...

• 7.4.2014  14:28

Satira na mimozemskú inváziu a patriotizmom nasiaknutá zhovadilosť najhrubšieho amerického zrna. Jeden a pol hviezdy za tak hrozný prejav až to vyznelo vtipne, inak sa tomuto pamfletu treba vyhnúť veľkým oblúkom ako japonskému torpédu v Pearl Harbor. To sa síce nepodarilo madam Arizone, ale keby chudiatko USS Missouri vedela, ako ju filmovo znásilnia, asi by si radšej vybrala podobný osud niekde na šírych pacifických vodách. Chýbala tomu len jediná vec - spievajúca Rihanna. Tá sa však rozhodla otravovať strieborné plátno svojim drsným pohľadom á la Michelle Rodriguez. MAMMA MIA! 1 a 1/2*

• 3.12.2015  22:21

Celý mafiánsky ples pripomínal žmýkanie vody zo žulového náhrobku. Počet obetí vazalsky pripútaval pomer akcií napätia a všetko vôkol pôsobilo až neamericky mĺkvo. Vzhľadom k očakávaniam ide skôr o zaujímavú dokumentaristiku (so zvučnými menami) ako čistokrvnú kinematografiu. V konečnom výsledku zrnká prachu už brúsia na Black Mass náčinie, pod ktorým spočinie chvíľkový záblesk z hereckého opijášu s hybernáciou spomienky na nevkusný make-up pána Deppa hodný hororovej predlohy. Mám taký pocit, že v poslednej dobe práve tento aspekt zužuje výber jeho pracovných ponúk viac ako je zdravé.

• 16.2.2012  16:38

Zabával som sa tak hriešne skvelo, ako už dávno nie. Presne mierené dávky humoru postrádajú akúkoľvek suchopárnosť rýchlokvasených, recyklovaných hollywoodskych brakov. Moje laškovanie s revuálnou Crazy, Stupid, Love malo natoľko úsmevnú deštrukciu, že ochotne odpúšťam záverečné skĺznutie do klasických okov dramaticko-romantickej šlamastiky, ktorú si snáď "amíci" neodpustia ani v apokalyptickom marazme. Definitívne K.O. uštedrila Marisa Tomei. Jej cameo malo vysoko kvalitatívne spestrenie :)

• 7.2.2014  15:52

BRILANTNÉ! Tento opojný pocit dokonalosti vo mne rezonoval ako dvanásť valec toho nadupaného Ferrari. Všetko stojí a padá na hereckých výkonoch a, ach bože, tie boli tak dokonalé a kompaktné. Každý mal svojich 5 minút slávy, ale to čo predvádzali dve kapitánky striedačiek tímov Streep a Roberts uchvacovalo každým záberom, dialógom, vetou, gestom... Nikdy v živote by som nevyslovil takú nemysliteľnú myšlienku, ale otvorene priznávam: "ÁNO Julia, ukazujem prstom na teba, ty si toho Oscara zaslúžiš a bude pre mňa sklamanie, ak ho dostane niekto iný, lebo práve tu a teraz si ma presvedčila, že vieš HRAŤ a nemohol som sa toho nabažiť!" Pani Streepová už nemusí dokazovať nič. Ona nehrala, ona tú postavu žila. A znova ma utvrdila v jednej veci. Ak sa táto pani herečka raz pominie, Hollywood príde o jedno L zo svojho názvu, to znamená o Legendu. Podľa mňa už má akadémia vo svojich confidential smerniciach samostatnú kategóriu Meryl Streep a sošky jej nerozdáva zámerne, lebo by si z nich mohla spraviť trpaslíkov na záhradke. Žánrovo a typologicky sú mi filmy ako August: Osage County srdcovo veľmi blízke. Keď sa k tomu pridá okrem spomínaných faktorov vyššie aj jemná hudba, jednoduché prostredie (ktoré nechá vyniknúť jednoduché charaktery), výborný scenár a pevnou, ale citlivou rukou vedená réžia, je na kultúrny a umelecký zážitok namiesená kvalitná zmes čiernej drámy ešte s čiernejším (skromným) humorom. Scéna s večerou (po našom karom) dokazuje hereckú profesorskosť na najvyššej úrovni. Na hodnotenie nepozerajte. Toto je úzkoprofilová a ťažko stráviteľná špecialita, ktorá nemá šancu byť pochopená na prvý pokus, ak vôbec. A na ten druhý pokus sa neuveriteľne teším!

• 14.3.2016  19:12

Keď už niekto nadobudne nekritickú predstavu o obšťastnení tohto sveta ultra spektakulárnou tuposťou, rovnajúcou sa ročným prietokom Nílu, nech obalamutí publikum aspoň ostrým humorom. Megazbytočne predražená lúpež, ktorá spoza zeleného plátna útočí na staroveký nevkus a okrem nulového vtipu przní dojem hudobným pirátstvom The Mummy a Stargate. Horúci adept na Zlatú malinu s Geoffrey Rushom na čele ako predčasným víťazom.

• 1.9.2015  17:47
    Bojovník (2015)

Ak sústredíte všetku gýčovitosť a tuposť z obohraných dejových fragmentov filmov s boxerským či kvázi bojovným obsahom a lá Jean-Claude Van Damme, Silvester Stallone a spol., vyjde z tejto ušľachtilej rovnice monštruózna inverzná debilita menom Southpaw, bez nároku na občiansky preukaz, rodný list nebodaj rodisko. Stačí požehnanosť materiálu zostrihať do dvoch hodín, zaplatiť aktérov na voľnej nohe bez sebaúcty k vlastnému remeslu, režisérsky ziapať z neďalekého fast-foodu a letná filmová brušná chrípka obletí svet. Samozrejme cikpauzu odkrúti pri soche slobody a ďalej nespraví ani krok. Až ma zaráža ako seriózne vyzerajúca oddychovka, na prvý pohľad koketujúca s Oscarmi, zmenila imidž na nechutný prvoplánový blivajz. Pán Fuqua, točte v akčnejších vodách, toto prenechajte iným borcom ťažkej dramatickej váhy. Ale vitajte v tohtoročnom klube rozčarovaní. Elitný klub prijal po Clintovi Eastwoodovi a Michaelovi Mannovi ďalšieho kamaráta do dažďa.

• 13.5.2013  16:17

Veľa vybitých zubov skončilo na strieborných plátnach kín, kým nám producenti vypluli sequelový prequel novodobého akčného opusu magnum. A paradoxne symbolicky, časové ultimátum, ktoré celý kolos potreboval, najviac škodí. V spleti slovnej masturbácie pánov vo vykachličkovaných oblekoch v Lengley som sa častokrát nevymotal ani keby som bol najlepšie geneticky vybavená spermia. Kvitujem snahu o komplexné objasnenie minulosti, ale nie za cenu 2 až 3x repeat. Polovica filmu týmto spôsobom pojedá samého seba a tak najviac bavili len Rennerove sekvencie. O Bourneovi bez Bournea je nakoniec ako sex s nafukovacou ančou. Celý čas sa snažíte premáhať a predstavovať si, aké by to bolo, keby... a nakoniec poteší jedine nútený a očakávaný záver (z mojej strany iba hypotetická dedukcia :) A medzitým (miestami pra)málo akcie.

• 27.5.2014  10:35

Old school komédia a lá Jim Carrey, šialka kávy podľa môjho gusta, aj keď kávu nepijem :) Jeho komediálne prevedenie dá zabudnúť aj na klišé záver s povinnou morálnou jazdou, ktorá skôr vrhá účinky krízovo použitej ručnej brzdy. A čierny boh v podaní Morgana Freemana... Skvelý čierny humor a Carrey v tomto smere podkuroval jedna radosť. Už sa teším, keď raz bude hrať Alaha číňan, Budhu indián a Rona Hubbarda Tom Cruise :)

• 2.6.2014  10:57

Ako mohol Boh dopustiť stvorenie tejto filmovej kataklizmy? Minimálne spoveď a týždeň zaracha... 1 a 1/2*

• 26.5.2014  11:08
    Bratrstvo neohrožených (TV seriál) (2001)

Easy, Elite, Eternal, Elysian Company, skrátka rota E a jej jedinečný príbeh, premietnutý tým najfantastickejším spôsobom nie na strieborné plátno, ale priamym zásahom do srdca, si zaslúži absolutórium vygravírované na najvyššom piedestály filmových vyznamenaní. Kvalitnejšie, realistickejšie a, po prečítaní knižnej predlohy, vierohodnejšie to už ani natočiť nešlo... ĎAKUJEM! 6*

• 1.9.2017  16:20
    Brimstone (2016)

Nechutná nádielka divokého západu akú nevideli zapľuvané salóny divokých prérií roky rokúce! Pripravte sa na deštrukciu vlastnej psychiky pod štipľavým nánosom násilia a amorálnej dobovej krutosti. Guy Pearce siahol na bezbrehé dno absolútnej nuly antihrdinu, pretože v úpadku a odsúdení tkvie jeho neocenený megatalent. Herecký zlosyn však ťahá krvilačné oje z väčšej časti sám, mĺkva Dakota Fanning hľadí rezort vľúdnosti po vlastnej osi a zvyšok je nastavený ako dokonalí stepní bežci v špičkovej výprave. Mystiku dotvára mozaikovité štiepenie deja, ktorý uzurpuje pozornosť... a šialený kabaret môže začať. Westworld uč sa, ako má vyzerať tvoje západakovo na divoko! Holandská produkcia s výkvetom amerických dejín pozametala sympatiami na úrovni žánrových klenotov. The Road na westernový spôsob, paráda!

• 4.12.2018  16:15
    Brooklyn (2015)

Šľachetný romantický nárez, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani vedúce červeného politbyra Rosamunde P. a Danielle S. Dostať za Brooklyn nomináciu za najlepší film (+ scenár aj herečku v hl.roli) smrdí bojom nečestnými zbraňami, pretože, vzhľadom na pôvabné sfilmovanie, ide obsahovo o umeleckú plytčinu aká veľmi rýchlo zapadne kvantom kníh spomenutých dám. Na dojáky treba pustiť citovo viac vybrúsené opusy. 3 a 1/2*

• 3.1.2012  15:40

Tak, ako väčšina komentárov, aj ten môj bude stručný, pretože nielen presnosť, ale aj stručnosť je výsada kráľov a tento byl jednou jeden... Bohužiaľ ďalší už nebude, preto nech žije král, který jednou jeden byl... Byl co? Král. Král co? Byl. Komu byl král? Mně ne. :)

• 29.3.2017  18:08
    Bílé maso (2008)

Musím uznať, frajerina! Kórejci vykrútili krky aj zdatnejším borcom remesla a na parádu maznajú pocity v mäsiarskych bielych rukavičkách. Prekvapenia, zápletky, či iné rozmary sledu udalostí súkajú do ľudských lebiek s presnosťou vražedných beštií, aby v konečnom účtovaní odpálili duševné zdravie do bezsenných, mánio-depresívnych, nocí. Občas povyskakujú aj menej záživné minúty pripomínajúce hľadanie konsenzu na taliansky spôsob, ale pokiaľ vás omrzela burgrová kultúra, tak vám ázijský orient napraví chuťové poháriky až na krv. 4 a 1/2*

• 5.5.2015  18:56

V prípade oboch kapitánov hrajú prím v prijateľnejšom hodnotení ich prvé, pre náročnejšieho spotrebiteľa, príbehovo šmrncovnejšie polovičky. The Winter Soldier v tejto chrumkavejšej časti pestrofarebnej bonboniéry naservíroval ako exkluzivitku marovačku vo výťahu s predkrmom zdvorilo drsnej honby policajnej eskorty na z poli očarujúci pohľad Nicka Furyho. Ako plynul čas, tak vedno s ním v ruke aj filmovými vekmi vypreparovaná dejová maškaráda, ktorú, na rozdiel od prvorodeného avengera, zachránil efektový Opernball. Komornejší a temnejší Emmerichov Universal Soldier naďalej s prehľadom strieľa a skóruje...

• 17.1.2012  14:46

Snáď aj posledný Avenger... Prešľap na plnej čiare. Ako inak nazvať bohapusté efekty a "záporáka", ktorý stratil čaro ihneď, ako mu nasadili "reďkovku". Za maximálne faux pas považujem pozdrav "Heil Hydra!" (to už sa aj vianočný stromček chytal za kmeň od smiechu :) Spánok prerušoval môj boj s touto farebnou marmeládou na tri krát. Našťastie, neprichádzajúci koniec prišiel skôr ako Nový rok a jediné, čo mi utkvie v pamäti sú obstojné herecké výkony. Pre mňa veľké sklamanie roku 2011.

• 14.3.2016  19:35
    Carol (2015)

Blanchett, hudba, kostýmy, výprava a... predovšetkým úchvatná kamera. V skratke pozitíva vo všeobecnom pohľade na Carol. Všetko mala dokopy zmiesiť silná a dojímavá dejová linka, tá však absentovala ako jeden podstatne chýbajúci úd v lesbickej spálni. A tak dojmy vyzneli rozpačito z ťažkopádneho oderu umenia bez výraznejšej výpovednej lehoty, o hodnote nehovoriac = Carol vyšumí skôr ako nechladená neperlivá minerálka. 3 a 1/2*

• 2.8.2011  16:47
    Cesta (2009)

Fascinujúce znázornenie post apokalyptickej krajiny "vystrúhalo" prvé prekvapenie, ktoré sa postupom času pretransformovalo do nechutne krutej post apokalyptickej reality až mi bolo ľúto tej post apokalyptickej ne/krásy... Skutočne impozantný film s opäť skvelým Viggo-m Mortensen-om postavený na základoch veľmi kvalitne odrobenej práce s exteriérom, kamerou a námetom, podporený zo zálohy krásnou hudbou. Ale tým skutočným korením bol strach z našej vlastnej existencie, čoho by sme boli schopný dokázať za podmienok nám predostretých práve v tomto filme... Strach z toho, čo príde... Realita vyobrazená v danej situácii predstavovala ten ozajstný hnací motor. Komu česť, tomu česť, pastierovi trúba, Kodimu niekedy jednu za ucho a tomuto filmu víťazstvo, sláva víťazov a 5* za predvedený výkon a ani o kúsok menej aj keby ste ma rezali kanibalom do sviečkovej na smotane :)

• 10.3.2016  13:52

Pán Mijazaki buď fetuje exhumované pozostatky detí kvetov, alebo ako 4-ročný šliapal do pedálov v pelotóne na Tour de Hirošima-Nagasaki a späť, pretože také tsunami fantázie horko-ťažko vyprodukuje zasnený les Hollywoodu vo výkazoch päťročnice. Inak si nedokážem vysvetliť to nepreberné množstvo nápadov a obrazotvorných anomálií. Prevažne nad animáciami pozadí a lokácií, ako z veľkej knihy storyboardu, neraz jasal môj excitovaný duševný stav. Už len prehltnúť tradičnú japonskú anime školu a snáď prekleniem hranicu na vyšší mód ako 4* - 4 a 1/2*. Za normálnych okolností pretrvám v snení nad keby... Mijazaki a Pixar skĺbili lineárne konštanty svojej tvorby.

• 9.3.2015  20:48
    Chappie (2015)

Chappie pôsobil oveľa vábnejšie exkluzívnym dojmom ako to našľahané žrádlo pre psy. V tejto zmeske pre sci-fi žrútov sme si mohli v zložení všimnúť výrazný podiel Short Circuit, The Terminator, RoboCop a stopový prvok konzervantu I, Robot. Blomkamp síce nerozmetal moje strohé očakávania ako pri District 9, ale úroveň zaškatuľkoval na vysoko kvalitnej a pozerateľnej úrovni. Z krevetovej hordy si opäť s geniálnou nonšalantnosťou požičal výpravu (tú geograficky lokálpatriotickú JAR mu kvitujem všetkými desiatimi, pretože s ňou umyjem toľko prebytočného sci-fi odpadu a navyše mi po nej zostávajú tak hebké ruky). Ľahko prízemné futuristické videnie sveta, vyšpekulované herectvo, efektová salva a záblesk esencie sentimentu, mi ale aj tak neubrali pocit krivdy na logickej ujme. Nemal som poňatia, že do zbrojárskej firmičky sa chodí po všetko dôležité know-how ako do Kampflandu a do uveriteľného konceptu im akosi zabudli dokúpiť kamery a aspoň Linux (nejde o nanuk). Ale kde sa hrabe Apartheid. Blomkampovi úprimne prajem honor James Cameron 21. storočia a pevne verím, že nový Alien mu titul nenávratne nerozleptá. 4 a 1/2*

• 14.8.2014  23:21

20 rokov chce (skoro) každý ďalšie Se7en. Máte ho mať!!! Kvalitatívne bublajúce v rovnako pekelnom kotli, ale tu a tam sa vyskytla dierka (občas trhlina) krásy. Na budúce neopomeniem exorcistu a ujde sa plný kotol. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Zbohom! 4 a 1/2*

• 25.8.2011  16:53
    Cizinec (2010)

Angelina Jolie by asi mala vymeniť svojho manažéra, a to z dvoch dôvodov: po v celku kritikmi úspešnom roku 2008, prišiel veľmi zlý výber z ponúk na rok 2010 a mám taký pocit, že ju ešte aj v tom podporuje čoho dôkazom je The Tourist. "One man show" v podaní Angeliny, pri ktorej hrá dokonca aj Mrs. Depp "druhé husle" sa nevidí len tak každý deň. Inak film pôsobil veľmi amatérskym dojmom a už úvodná "sledovacia" scéna zmietla moje kladné hodnotenie do patologicky potupnej latky, ktorú aspoň zvyšok (vďaka za krásne Benátky) vytiahol do prijateľnej hodnoty. Pohľad na vyhladeného a na make-up-ovaného Johnny-ho Depp-a sa u mňa stretlo viac s nepochopením, pretože som nevedel či to tvorcovia mysleli zámerne s poukázaním na pomyselnú "plastiku" vo filme alebo sa len postarali nechtiac o faux pas... Každopádne, technicky vzaté, krok vedľa ako celé "umelecké dielo".

• 20.11.2018  19:37
    Collateral (2004)

Collateral zreje ako omšové. Časy, keď ma sužovali smrteľné poty z digitálnej kamery, odišli do zatratenia. Musím pripustiť fakt, že v tomto prípade digitál urobil z ďalšieho Mannovho skvostu sexy pozerateľný film a dodal mu drsnejšiu autenticitu. S prepracovanejším scenárom a záverečným rozuzlením by zrejme došlo aj k atakovaniu výšin Heat. Chcelo to viac filozofovania, pitvania do hĺbky charakterov, aby aj Cruise zožal sympatie (čo zožal) s chlapským podaním rúk na konci. Ale stačilo snívania. Aj v podaní, v akom Collateral ohuruje, máme oku lahodiaci thriller s nezabudnuteľnou hudbou, prestrelkou v klube, scénou s kojotmi či rozpravou o Rwande. A ten zvuk... Už iba on samotný vtiahne celú obývačku do diania. Mann ho môže vyučovať na univerzite.

• 13.9.2012  16:55
    Colombiana (2011)

Dehonestujúco znásilnený prostý motív (vyšperkovaný v minulosti k dokonalosti pod názvom Leon) ma s pribúdajúcim časom bytostne viac a viac urážal. Od filmovej stoky zachránilo túto úbohosť lámanie kostí so zubnými kefkami.

• 31.3.2015  19:50
    Con Air (1997)

Asi takto by mal vyzerať The Shawshank Redemption či The Green Mile po utrhnutí reťazí fantázii v cele smrti! Väzenská All-Stars Game vydraftovaná do jedného tímového klbka najšťavnatejších asociálnych živlov, na aké sa kedy odvážilo slnko zočiť, s najbláznivejším plánom na útek, pri ktorom sa môže aj Andy Dufresne červenať ako plechovka Coca-Smoly na XVIII. zjazde ÚV KSČ. Nebudem mlátiť prázdnu slamu. Humorne, akčne a audio-vizuálne dokonalý akčný gýč s dokonalým Malkovichom (ale aj Buscemim), pri ktorom musel zvlhnúť nejeden trestný čin. Veľká to preškoda z uboleného záveru. Žiaľ, ani môj zhýčkaný guilty pleasure to už morálne a logisticky nezvládol. Ukradol, okradol, zmlátil, znásilnil, rozštvrtil a zjedol jednu hviezdičku. Závidel, hajzel jeden :)

• 30.1.2016  11:30
    Creed (2015)

Žiadne strachy, Creed netrpí autobusovým a kamiónovým syndrómom a ani náhodou nevybočuje z rutinérskych boxerských dejových liniek, na ktoré, bohužiaľ, nadväzujú aj veľmi zhumpľované zápasy (k tomu kamera v rukách pána Parkinsona, čo ľúbi všetko rozliať). Rocky ale predstavuje najsvetlejší stavebný kameň žánru a v jeho tieni treba hľadať záblesky pracovitosti, stojacej nad konečnými rezultátmi v červených číslach. Zjavne definitívna labutia pieseň zapadla skvele do takmer 40 ročnej mozaiky a ak má pán Stallone dostať toho pozláteného bazmeka na filmovom kotúči, nastala správna chvíľa. Postava Rockyho dospela do štádia, kedy spĺňa všetky (papierové) predpoklady - americký sen za zenitom v pozadí vrcholového prieniku medzi špičku, neveselá minulosť a ešte neveselšia až žiadna budúcnosť. Zbohom Rocky...

• 22.11.2018  10:24
    Creed II (2018)

Pred troma rokmi som nad Rockym boxoval do umieračika, ale osud opäť premohla reč čísel, ktorá vylúdila, žiaľ, ďalšie zbytočné pokračovanie. Reputáciu nezachraňuje ani resustitovaný Drago, Sly pôsobí unaveným dojmom a zvyšok zmieta akosť B úrovne. Viem, že boxerské zápasy musia byť na filmovom plátne (trochu) pritiahnuté za vlasy, ale ten záverečný súboj bol prisilný aj na Alfových osem žalúdkov. 2 a 1/2*

• 24.4.2017  19:38

Mimoriadne hlboko plytká zábava tak, ako ju nepoznáme z televízneho panelu. Ikonické hlášky, narážky a iné dychberúce perimetre kačacej doby dostanete z ľahkého polpercenta. Všetko ostatné splýva so silene trápnou nudou, úspešne znásilňujúc značku komediálnej istoty. Je síce pravda, že dobre známy prejav dua Šebová/Polnišová by v celovečernom časopriestore sotva obstál, ale vynechať ho takmer úplne, sa rovná škaredej podpásovke na nič netušiacom divákovi. Je to podobný pocit ako, keď prídete do ZOO na biele tigre a namiesto nich premietajú Chlapca v pruhovanom pyžame.

• 3.1.2012  15:09

Zatiaľčo súčasnú česko(-slovenskú) filmovú (slobodnú) produkciu čas uvrhne do zabudnutia, zo starých kúskov ako Císařův pekař – Pekařův císař, spravil čas honosnú klasiku hodnú nálepky kultúrne dedičstvo. Nech má toto dielo akýkoľvek podtón jednostrannej červenej filozofie, navždy zostane jeho televízna projekcia malým sviatkom pre oči a pohladením pre dušu s tým najkrajším "vedľajším" účinkom v podobe smiechu. Nad Slnko jasná genialita pána Wericha nepotrebuje komentár.

• 8.3.2016  19:01
    Deadpool (2016)

Síce netuším, aké mená svietia v rodnom liste pána Deadpoola v kolónkach pre rodičov, ale stavím všetky riasy a sinice z mŕtveho bazéna na dvore, že po dodatočných DNA testoch, by za horúceho kandidáta na otca vyvstal istý Lloyd Christmas z málo známeho prequelu Dumb & Dumber. Ako čas letel jak vtáci nedoserní, vyrástla z fagana slušná tlčhuba, opitá natoľko vlastným egom, že po ročnej šukacej analbáze s Po(o)le Dance tanečníčkou aj zabudol čítať príbalové letáky s vedľajšími účinkami intravenóznej kyseliny sírovej. A tak vznikol hrdina s atopickým ekzémom na šiestich pätinách tela, ktorý zneužíva na alter ego latexové celotelové body, stuchnuté od vagíny a varlat zo zlatej éry pornofilmu Tisíc a jedna je moc. No, ako dumám, tak dumám, prerod zo zelenej metrosexuálnej lampy na podomácky vyšprcnutý červeno-čierny ejakulát zahýbä komiksovým svetom. Na bohapusté schnutie na vankúši môžeme zabudnúť, pretože diváci mojej krvnej skupiny nedopustia utretie do záclony dejín a vztýčia údy hore v zovretí Kick-Ass. Akurát škoda pána Francisa... 4 a pool *