bloodline

Tomáš Nagy

okres Bratislava
Organized Chaos...

• 4.5.2015  18:48

Pre životom zdecimovaného človiečika so symptómom zlomyseľnosti, ideálny typ na relax po sizyfovskej demolácii zronených duší. Inak námetovo obohraná mustra (pol) storočného vinylu hoc ide o akýkoľvek blahoslavený klenot. Úsmev prichádzal a odchádzal rýchlosťou marcového snehu a Huróni nechali bránicu učebnicovo ležať ľadom. Žiaľ ani herecké umenie sa nepľaslo po vačku, čo malo za následok bublajúce vírenie odpadových vôd v pozlátenej vani. 2 a 1/2*

• 2.4.2012  15:17

Herecký kumšt obalený v klaustrofobickej zlatej klietke finančných tokov a transakcií. Výkony spočívali so slovného pingpongu permutácií, konjugácií a vektorových nezmyslov, nad ktorými ani môj polopatistický duch nestratil hlavu a pätu. Gloriola finančného monštra vypláva decentne na povrch bez pompy a slávy. Jednoduché, priamočiare dielko, neurazí, ale ani neohúri, napriek tomu kráča so vztýčenou hlavou rovno do vytýčeného cieľa. Spokojnosť s videným a počutým.

• 22.10.2014  22:51
    Den zrady (2011)

The Ides of March predstavujú žiarivý príklad ako pútavo, dramaticky a štýlovo sa dá natočiť dramatický thriller z prostredia vykonštruovaných, zmanipulovaných, prehnane pompéznych a nič neriešiacich amerických pseudovolieb. Clooney ukázal režisérsky cit pre synchronizáciu herectva so scenárom s výpravovo čistou melanchóliou. Ku cti mu len neslúži jeho vlastná chabá minutáž pred kamerou (aj keď Gosling, Hoffman, Giamatti a spol. ťahali na výbornú) a zívania chtivú prvú polovicu, ktorá zrejme odradila početnú skupinu nadržaných fanyniek priamo úmerne s hviezdami v hodnoteniach. Nuž, pekní chlapci vedia točiť a hrať aj na umeleckú strunu...

• 13.1.2017  17:34

Romantika pri sviečkach, negližé, voňavý kúpeľ, fľaša perlivého, večera a na záver šukací maratón s hitparádou polôh, že aj mníška by podpísala reverz na celibát. Nie však v tomto filme... Hlavná protagonistka keby mohla, znesvätila by aj syfilis či HIV pozitívnu záchodovú kefu a intimitou manifestovala vlastnú neexistenciu decentnej zhýralosti. Semeno dekadencie umocňovala tuposťou životných rozhodnutí a nad odpad to vytiahol iba vcelku filozoficky potešiteľný epilóg. No hnus velebnosti! To už aj porno pre pamätníkov oplýva poetickejším rozmerom. 1 a 1/2*

• 16.5.2014  13:12
    Desperado (1995)

Dlhé roky a na dlho jediná Rodriguezovka čo má ozajstné "gule". Absolútna kultovica a rýdzo chlapská záležitosť. Blbé vtipy, kopu krvi, bezhlavá streľba, silné drísty, hriešne krásna Salma... Neabsentuje nič, čo by nedokázal spracovať, obdivovať a vychvaľovať výrazne rozumovo obmedzený chlapský mozog. A ja predsa nebudem kaziť priemer vyčnievajúc z radu :)

• 17.2.2016  17:26
    Diana (2013)

Točiť film o Lady Di, keď vám dýcha na chrbát naškrobené monarchistické oko, ktoré potlačí akýkoľvek náznak o umeleckú slobodu ako zvierač po majstrovstvách sveta v jedení fazuľového prívarku, rovná sa ambicióznej samovražde. Obsah a forma leteli v inej nadmorskej výške, iným smerom a v inom čase. Všetkých spojil akurát trinásty pilier istého parížskeho tunela, ale na rozdiel od skutočných udalostí, tie filmové suplementy nevykotili ani za piaď smútku, ľútosti či čokoľvek pozitívne živočíšneho. O princeznej ľudských sŕdc, ako bytosti milujúc oddane všetko humánne, je zložité skomponovať adekvátnu filmovú symfóniu, za to o čiernejších dušiach platia iné, lesku pozitívnejšie, kinematografické zákony, že The Queen? 2 a 1/2*

• 15.3.2015  18:21
    Divočina (2014)

Kto by sa niekedy odvážil povedať, že z legálnej blondínky sa vykľuje herečka (a najnovšie aj producentka) z kategórie Champions League of par excellence? Ale lepšie ako začínať vo filmoch pre najväčších. Nuž, cesty pána sú nevyspytateľné a obzvlášť táto filmová mala profil kráľovskej etapy Tour de stará dáma. Samotné spracovanie postrádalo dobre namazanú reťaz a výkon v cieli zodpovedal poloemočnému výkriku špičkového vrchára bez dávky dopingu. V každom aspekte chýbal krôčik (niekedy krok) k dokonalosti a už samotný námet predikoval heroické opojenie výpravou, ale... ani len súcit s tlačiacimi topánkami či harakiri potných žliaz z dramatickej noty sa nedostavil. Srdce oveľa viac obliala krásou a esenciou dojatia Estevezova The Way s Martinom Sheenom. A to bez dišputy. 3 a 1/2*

• 31.7.2015  20:36
    Divoši (2012)

Oli, Oli Stonko, kľakám na kolienko... Voilà! Pán spoločensky a politicky nekorektný na nás vydýchol ďalší masovo nekorektný prásk, pre mnohých, z ešte ťažšie stráviteľného jointa. Kašlať na celkové hodnotenie, Stone trčí vo vlastnej výkonnostnej a akostnej kategórii prelínajúcej sršiaci sarkazmus, dekadentnú brutalitu, vypointovaný cieľ a kultivované zvraty bez štipky úcty k divácky našponovaným nervom. Do toho zakomponujte ľúbivé herecké trio ostrieľaných šarkanov Del Toro, Hayek, Travolta a maximálny zážitok nechá na seba čakať iba plných 131 minút filmovej orgie. Stone v plnej svojej novodobej kráse vzdal hold talentu s citovou prepážkou pre drogovo sústredený legalizačný apel. Nehovoriac o technicky prešpikovanej kulise čo sužovala kameru do najvyšších mét.

• 4.11.2011  15:46
    Dluh (2010)

Konvenčná posledná tretina nahrala kritike na zmysluplný "vyhadzov". Mladá škola, našťastie, "pozametala" s hodnotením na vyššie méty a pasáž "made in" NDR rezonuje ako výbuch C4 česko-slovenskej výroby na Time Square. S celkovým výsledkom nie som úplne nad mieru spokojný, ale v rámci nekonvenčného prínosu do miestami výrazne plytkých vôd americkej kinematografie, prevláda hviezdička navyše nad hranicou znamenajúcu zabudnutie. Škoda mierneho zdevastovania reputácie starej školy, zaslúžila si kvalitatívne výraznejší "škrt cez rozpočet" pre náročnejšieho európskeho filmového fajnšmekra.

• 29.6.2012  17:23

Vtip a svižnosť drží Ice Age: Continental Drift nad vodou nekonečnej nudy. K tomu výrazná absencia hluchých miest, únosná miera nových charakterov, jednoduchosťou ovenčený príbeh a exkluzívna grafika prispievajú od sladkej neškodnosti k sviežemu letnému vánku nezáväznej animovanej zábavy. Ice Age už veľmi ťažko obohatí moje spektrum originality, ale na druhej strane nejde o žiadny lacno recyklovaný "nápad za milión", ktorý už nemá a nevie čo ponúknuť. To však neznamená, že hrozba tohto scenára nečíha sťa poctivý Diego...

• 5.5.2016  16:57

Mr. Peabody & Sherman patrí do kategórie veselých a sviežich animákov, ktoré potešia hravými detailami, vtipnými narážkami a celému kolosu kryje chrbát prvotriedna technická stránka veci. Zároveň, ale nedisponuje atraktívnejším oparom geniality. Okrem sociologicky-historického podtextu nevidím bližšie dôvody na resuscitáciu. Vďaka tomu poslúži zvieraco-ľudské duo iba na povinnú detskú jazdu každoročným animovaným repertoárom a po nej zabuchnú dvere dejiny s hordou podobne ladených rozprávok.

• 20.4.2015  19:45

Ani neviem prečo, ale nejakým záhadným spôsobom medzi nebom a zemou, mi je táto zmes nedotiahnutej romantiky s komédiou sympatická ako Gorbačovova perestrojka. Až prehnaná strohosť jej ubrala na vyššej atraktivite. Celá idea dôvtipu sa porúča do večných lovíšť skôr ako začne prekypovať intímnejší vzťah. Veľká to preškoda. Tá ostrovno-estetická obyčajnosť vzbudzovala intenzívnejšiu arómu zblíženia ako bláznivejšie náprotivky spoza Atlantiku, častokrát bez štipky súdnosti. Výsledok mohol byť chrumkavejší ako prívetivých 2 a 1/2*.

• 29.2.2016  19:21
    Don Jon (2013)

Don Jon ( - maskulínum, plurál, genit(ál)ív, zviera) chytil tabuizovanú tému pekne zostra za testes a sebaukájaním vlastného monolitu vyručkoval so solídnym živorodým materiálom stopnutým na 7 až 8 z 10. Sebaisto a chlapsky kefuje horizontálno-vertikálne pohyby orálnych svalov a s neriadenou ochranou chce byť viac ako hladina testosterónu v panicových tepnách pred prvou polúciou. Vzostupné vytriezvenie z mladíckej nerozvážnosti síce uprednostní rukou v skúsených nohavičkách, ale naďalej razí cestu sebareflexie vlastným kinematografickým penisom s nutnou (a občas aj hutnou) dávkou irónie. Darmo, sympatie a skúsenosti nadobudnuté plynutím času neodrbeš...

• 25.1.2016  20:16
    Donšajni (2013)

Žiaľ aj majster kat sa sem tam utne a aj také režisérske eso, aké bez pochyby pán Menzel je, natočí ultraspektakulárny sekrét. Mám taký pocit, že mu nesedí demokratický spôsob nakrúcania filmov a svoje vlohy by mal presunúť pod červené ľudovodemokratické patronáty v Ázii či Strednej Amerike. Snáď pod nálepkou Made in China by jeho imidž opäť nabral vzostupný trend a kvalitatívne by povzniesol aj mizernú reputáciu čínskych produktov. 0 a 1/2*

• 14.3.2017  17:59

Príjemná rodinná oddychovka na nedeľnú siestu. Mijazaki nefabuluje, oháňa sa nevtieravou atmosférou a s príjemným šteklením v bruchu máte aspoň na jeden a pol hodinky pocit, že tento svet predsa len oplýva krásou ducha a estetikou zovňajšku. Kiki nevykúzli fantastický svet zázrakov, ale s kocúrom a ľahkou podmanivosťou získa srdce s jemným úsmevom na perách. A popritom má ešte stále veľké príbehové rezervy. Viac však ani nepotrebovala ukázať.

• 2.7.2014  12:15

Všetci to dobre poznáme. Strelené americké komediálne jednohubky, netrafené logikou, líznuté (miestami prehnane) trápnosťami gigantických rozmerov, ale napriek tomu si radi pri nich oddýchneme. Asi takto by sa dal v skratke opísať nový skalp na komediálnej scéne a tretie harašenie dua Sandler/Barrymore. Minimálne 50x a stále ten istý raz dostanete presne to, čo si oko diváka žiada pri letnej filmovej grilovačke a zabehnuté koľaje marinované klišoidnosťou splnia do bodky aj tie naj(ne)očakávanejšie predpoklady. Aké (ne)čakané?! Ale musím uznať, zabavil som sa, zrelaxoval a potešil. Scenár šteklil bránicu (hlavne v supermarkete) a Sandler s Barrymore by mali zo svojej zladenosti založiť chránenú dielňu. Rande po dekáde im na kúzle neubralo, aj keď 50 First Dates predsa len kvalitatívne obstálo omnoho lepšie. A "Somewhere over the rainbow"... Pohladilo srdce... 3 a 1/2*

• 18.2.2016  18:08
    Dredd (2012)

Drsné ako funglový šmirgeľ papier, brutálne ako ordinácia doktora Mengeleho, priamočiare ako guľka od Zajceva, špinavé ako práčovňa na Luniku IX. a chlapské ako falus v ženskom lone. Dredd rozkopáva hrdosť tri štvrte Marvelu s tretinovým rozpočtom a vôbec sa nehanbí za nezaujatú plochosť a svojskú rovnosť pred zákonom futurálnej železobetónovej džungle. Sloboda a bratstvo lámu hodnoty priamoúmerne so zlomenými väzmi a pokiaľ práve vypadol televízny signál na finále Ligy Majstrov, Urban a kol. napraví, minimálne chlapskej časti publika, pošramotený dojem z patriarchálneho zverstva. Ani RoboCop v čase najväčšej slávy nedúfal v takú prozaickú budúcnosť.

• 24.10.2015  20:03
    Drive (2011)

Písať komentár na Drive je ako komponovať závet olympskému bohovi. Zároveň pociťujem veľký vnútorný kompliment, keď môžem zložiť poklonu takej filmovej symfónii na úrovni tej deviatej od Beethovena. Viac ako trojročná snaha splodiť niečo megalomansky pozitívne trefné, vyústila do ďalších opakovaní a pri každom srdce opoja úžasné filmové zásnuby na dobu nesmrteľnú. Umenie síce postráda merateľné hodnoty fyzickými veličinami, ale keby nejaké existovali, Drive jednu uchmatne bez potrebných oponentských posudkov či skúšok správnosti. Vyzdvihovať geniálne ťahy kamerou, hudbu, strih, scenár, námet, mystická jemnosť v kontraste s Cronenbergovskou drsnosťou a vlastne všetko, prekypuje mrhaním času a prostriedkami. Zbytočné ako ospevovanie Ferrari v limitovanej 100 kusovej výrobe... Treba sadnúť, stlačiť štart a poriadne si drajvnúť.

• 24.8.2011  15:50
    Drive Angry (2011)

Pre mňa rozhodne stráviteľnejšia demo jazda Cage-ovským talentom ako v prípade Season of the Witch, ale stále sa pohybujúca v rovine béčkovej úchylnosti filmového priemyslu. Herecká apokalyptická potopa sa nekonala, ale režiséra by som dal vypoklonkovať z Noemovej archy, že by ho ani nenapadlo prosiť o záchranné koleso. Svoj premrhaný čas neľutujem aj keď som ho mohol využiť sofistikovanejšie, napr. spánkom :) Ja len dúfam, že pána Cage-a raz omrzia tieto nič nehovoriace posolstvá do temnoty, lebo raz dopadne ako "mesiáš" bratstva nenarodených plyšových medvedíkov :) Mimochodom vcelku originálne dať hlavnému predstaviteľovi meno po autorovi Paradise Lost...

• 29.7.2013  12:04
    Drsňačky (2013)

Sedem smrteľných hriechov pozná každý a ten ôsmy zhmotnili v tomto filme. Smrteľný humor trhal bránicu ako texaský masaker a podkutý hriešne dobrým scenárom strieľaný Melissou McCarthy na všetky strany nekompromisnosťou kobercového náletu. Počul som už všelijaké hlášky, ale The Heat ich naporcoval toľko, že must see second part smrdí povinnosťou. Kašlite na hodnotenia a podobné nezmysly, kto sa chce zabaviť smelo do toho! 4 a 1/2*

• 19.7.2015  18:13
    Druhá míza (2015)

Netrpezlivo očakávam, či ešte z novodobých kinematografických záchvevov zrodí múza výkon Al Pacina na hranici rozdýchateľnosti. Danny Collins ju v tomto smere pošteklil, ale na intímnejšie harašenie zostali veľké priestory "na predaj". Na podobnú tématiku plodia opusy aj hollywoodsky vrátnici a bez obsadenia vychádzajúcich hviezd ako rakovina, ADHD, (ne)vyliečiteľný alkoholizmus by snáď dramatický podtón zaspieval labutiu pieseň po úvodných titulkoch. Výhrady nevýhrady využijem svoje právo na citové vzplanutie, keď sa z času na čas rád nechám uniesť viac ako treba. Výsledný efekt rozprúdi potrebnú dávku pozitívnej energie. Vypätejšie príbehové úseky oplývajú precítenou hĺbkou a po celý čas vyžaruje príjemné herecké zžitie s postavami. Predpoveď vývoja záverečnej scény zvládne aj dottore Iľko, ale keď ju miluješ nie je čo riešiť. Btw. Boh žehnaj Christophera Plummera.

• 10.11.2014  20:05
    Duch (1990)

Ghost patrí do špeciálnej vitríny v mojej osobnej kinematografii, aj keď po dlhé roky sme si nevedeli vybudovať vzťah a neprechovávali k sebe prílišné sympatie. Nuž, človek mieni a pán Boh mení, v tomto prípade doslova... Sled predestinovaných udalostí chcel, aby nastal obrat v chápaní a filmovom kumšte v tmavých zákutiach mojej duše a srdca, čo má za následok moju najhlbšiu, emocionálne vysoko podfarbenú, filmovú poklonu. Pričom jazyk mi zviera ospravedlnenie z vlastnej pýchy, ako som mohol pohŕdať tak výborne precítenou romantikou s výbornou Whoopi Goldberg, éterickou milostnou scénou a jedným z najkrajších filmových koncov od kedy bratia Lumièrovci nakopli svoj kinematograf. Navyše všetko umocňuje v pozadí hudobný klenot. Chlapsky priznávam svoje pochybenie a minimálne tieto dve hodiny dokazujú prítomnosť srdca v mojom tele... Čo Boh zmenil, ja nezmením.

• 17.7.2017  18:16
    Dvojčata (1988)

Milujem Twins (ale nie tie slovenské)! Vyrastal som na nich. Na skvelom slovenskom dabingu, na tak skvele hroznom herectve Arnieho s veľkým srdcom, nezabudnuteľným DeVitom, a hriešne krásnou Kelly Preston. Komediálna klasika v mojom kinematografickom chotári, ktorá vykalkuluje smiech a úsmev aj vo vysokom štádiu depresívnej gravidity :)

• 2.7.2015  17:58

Suchopárkové ako viedenský schnitzel, kde reputáciu ľudomilských chúťok Schindlerovho formátu spasila retrospektívna dejová linka a ostentatívny vklad Helen Mirren na osvedčene úctyhodnej úrovni. Zvyšok predstavuje nalinajkované ukájanie nad ľudskou krivdou menom holokaust, ktorá už nespočetne krát dojala v edukatívne ohromnejších dielach. Keď už naháňame umenie za chvost, nech žmýka zmysly nad rámec biologickej únosnosti aspoň hudba a kamera. Spoľah na dôchodkyňu a miliónový námet sú slabé esá vo fraku na to, že exteriérovo účinkovala filmogenická Viedeň. S polovicou rozpočtu by vystačil aj Time Square a hodinový dokument na Discovery Channel s coverom My Heart Will Go On od Conchity Wurst.

• 15.3.2016  19:02

Tak ako Carol zaujala predovšetkým technicky a s jemným dôrazom na tému, The Danish Girl demonštratívne útočí na všetky nerozhodné gender faktory nespochybniteľným herectvom a nebadateľnou audio-vizuálnou barličkou. Musím priznať, že so začiatkom záverečných tituliek ma opantala vlna nezadržateľnej eufórie z konca preveľmi trýznivej tematiky, ktorá sama o sebe vyvolávala stavy ťažko fyzicky znesiteľné. Z podobných schizofrenických pohlavných chúťok by ma vyliečila už len samotná predstava, že ten najzábavnejší inštrument by skončil ako ľudský separát v kafilérke alebo ako vedecko-biologický maskot vo formaldehyde. Navyše tak emocionálne vypätý námet zasluhoval odvážnejšie stvárnenie. 3 a 1/2*

• 2.9.2015  18:39
    Dárek (2015)

Príjemne šťavnatá psycho oddychovka a bez zbytočných kecov jazda s ponurou atmosférou. Čiste a poctivo zahratý falat filmárčiny a na režisérsku prvotinu aj vcelku kompaktné klbko šponovania nervov, kde zívacie fázy prehltli slonie sústo cyankáli. Pri väčších skúsenostiach na režisérskej stoličke, o aspoň level nadupané herectvo s temnejšou klímou a žáner by obohatil plus jeden skvost do zbierky výstavných kúskov s ohrozenými druhmi filmového vyhynutia. Ale inak, s menšími výhradami, zvládol Edgerton talentovky na výbornú.

• 7.4.2015  20:14

Učebnicový príklad demagogizácie más prednesený úhľadne pozitívnym, krásno-čistým, recitálom ako Baudelairove Kvety zla na Hviezdoslavovom Kubíne. Dnešná doba opíja masy rožkami v akcii (s pivom a banánmi), no voľakedy sa musela pochlapiť taktika zázrakmi či relikviami sakrálneho typu. Zo zaručených klincov a dreva, na ktorom spočinul mesiáš aj s našimi hriechmi, by sa dalo Vlkolíncov a Čičmian postaviť pre celú republiku, prvú československú... Nuž, ale človek mienil a pán Boh, žiaľ, zmenil a tak remake Dáždnika svätého Petra by dnes vyzeral mimoriadne lákavo minimálne pre študentov psychológie pri krčmychtivom hľadaní inšpirácie na diplomovku. Avšak tak výpravne a kostymérsky krištáľovo priezračne, herecky ľúbezne, scenáristicky ľúbozvučne, s humorom citlivo intelektuálnym, ktorý očarí davy a úžasne prostým námetom, čo dokonca okopírovala Riťhanna, by na dnešné pomery filmári plytvali drahocennými prostriedkami eurodolárov z B(P)ruseru... aj s ich jednoliatymi rožkami.

• 8.6.2015  23:12

Všetko, čo mal film stelesniť, naplnila až po okraj prvá polovica. Atmosférovo aj dejovo kompaktne držiaca línia ako hlasovanie politbyra. Následne prichádza utápanie vo vlastnej identite, z línie Espinosa upiekol bodkočiarkovanú neistú os, ktorá netrhá diváka temnotou doby, nebodaj kriminálnou zápletkou. Tak ako Dieťa 44 výborne zvládlo nástrahy života až po produktívny vek, s krízou stredného veku prišla Diéta 2015 s neexistujúcim nárokom na predčasný dôchodok. Chátrajúcu starobu neobalamutila ani povinná jazda dojímavého rozhrešenia pred posledným pomazaním... Toľko očakávaný Schindlerovský flirt zostal len pri platonickom koketovaní. Na budúce vznesiem miernejšie vízie skvalitnenia filmového života.

• 16.11.2014  18:56

Z môjho pohľadu Cronenberg v najlepšom rozkvete. Jeho tvorba nepostráda dotyk ozajstného umenia, dekadentnosti, bezcitnosti a drsnosti. Na jednej strane ukazuje harmonický súzvuk rodiny rozdávaním lásky aj do mlieka s vločkami, aby následne sexuálne hrátky povýšil nad divácky neľahko zabudnuteľnú vec s dôkazom, že aj posteľná gymnastika má svoje netradičné disciplíny na medziposchodí. Všetko krásne potom kotví pasovačkami na mäsiarsky spôsob a keď už bude vaša večera pripravená na zmŕtvychvstanie cez ústnu dutinu, rozpáli ju ešte väčšmi záber na zmasakrovaní ciferník. Nezlučiteľné protipóly z mäsa a kostí na Cronenbergovsky spôsob povyšujú A History of Violence na undergroundový kult. O scenári, hudbe a hereckých výkonoch nemá zmysel pojednávať, no a úvodná scéna na jeden záber patrí do kolonky pre fajnšmekrov. Po 8 rokoch dávam tomuto tataráku absolutórium. Nemôžem si pomôcť, pána Cronenberga evidujem v kategórii filmových sladkostí, na ktoré mám slabosť.

• 7.3.2019  19:45

Horúci kandidát na prepadák roku 2018 až kým svetlo sveta neuzrel Robin Hood. Veľkým hendikepom je žánrové zaškatuľkovanie v kolónke horor. Tri štvrtiny filmu sa tu buduje atmosféra psycho thrilleru, ktorý napĺňa prvú polhodinku aj nadpriemerné kritéria. Potom niekto z produkcie zistil, že videl zopár ducharčín Jamesa Wana, a tak v rámci naplnenia kasičky obšťastnil posledných 30 minút prvotriednou lobotómiou. Amaterizmus, pri ktorom aj Sharknado schováva hlavu pod vankúš.