bloodline

okres Bratislava
Organized Chaos...

• 26.6.2014  17:59
    Děti moje (2011)

Ak odložím bokom sentimentalitu z osobných životných útrap, Clooney a spol. rozjarili srdce takým milým príbehom zo života o živote pre život. Niekde v kútiku duše mám slabosť na podobné žánrové spracovania, lebo opantajú dušu takým srdečne nefalšovaným pocitom nenútenej ľahkosti. Všetko pôsobí tak nenútene, od srdca. Deduško večerníček však sfúkol jednu hviezdičku z nebíčka, z môjho pohľadu, za priemernú réžiu a občasné, herecky neprirodzené, úlety. Clooney (inak zahral fantasticky) by na režisérskej stoličke odviedol sakramentsky delikátnejšiu robotu. Okrem toho, na výbornú zvládnutý scenár, výprava a strih.

• 19.3.2012  11:54
    Dům snů (2011)

Koncept postavený na prvkoch The Amityville Horror a Shutter Island si hereckým zastúpením vydláždil ambiciózny cieľ, ktorý sa však zďaleka nenaplnil ani do poloprázdneho pohára. Prvých cca 20 minút pútalo pozornosť, ale postupne sa z toho vyvinula len povinná jazda bez akejkoľvek zmyslovej vnímateľnosti. Ďaleko za očakávaním dopadla pozícia Naomi Watts. Jej rola neoslnila a skončí akurát tak na smetisku filmových dejín. "Čerešničku na torte" vystrúhal Jim Sheridan maximálne zbytočne rýchlym záverom... Na počiatku bol chaos a Dream House...

• 14.10.2016  17:39
    Elysium (2013)

Keby réžiu masíroval Michael Bay, tak by rozum prepáčil kŕčovité búšenie do dutosti divákovho gusta. Ale keďže na keby existuje priestor iba v hypotetických rovinách a kritika musí pracovať s reálne videným materiálom, je to v prípade Elysium smutná pravda o scenáristických žalospevoch. Ani akcia zrovna nejedla špenát Pepka námorníka a interakcia diváka s postavami pripomínala citové iskrenie na mat-fyzáckom plese. Od stvoriteľa District 9 už nejde zobrať na milosť ani umelá krv sirupovej konzistencie v zmätenom a o dve triedy slabšom sci-fi elaboráte...

• 26.3.2015  18:50
    Enigma (2001)

Zo začiatku možno až priveľmi mystériom odetý príbeh, ktorý si postupne diváka šúpe ako Európa banánovú republiku a postupom času z toho vykvitne solídny thrillerový striptíz. Atmosférou špionáže páchne rozhodne príťažlivejšie ako mladší súputník Imitation Game a v celkovej konfrontácii vyhráva o prsia, keďže ho do cieľa ťahalo celé herecké združenie aj so Zlaticou Puškárovou čoby jablkom sváru. Po hudobnej, scenáristickej či režisérskej stránke si nemajú čo vyčítať/závidieť.

• 17.11.2014  20:51
    Equalizer (2014)

Nepochybne The Equalizer pripomína väčšine osadenstva resuscitáciu Man on Fire, ale okrem základnej dejovej a hudobnej kostry (a Denzelovej prítomnosti) nevidím až takú kópie chtivú záležitosť. Z mojej strany brehu vidím načrenie do štyroch iných filmových studní. Ide o vrt, z ktorého vytryskol mix surovosti a chladnokrvnosti z Taken, filantropie a námetu z Harry Brown a nakoniec nemenované aditíva z dvoch Cronenbergovských potrubí v podobe A History of Violence a Eastern Promises. Zmiešaním tejto kolekcie vznikol vyzretý mutant, ktorému som podľahol a zobal každú sekundu z ruky. Keď k tomu pripočítam skvostnú kameru + hudbu + záporáka = vysoko oktánový zážitok. Áno, The Equalizer pôsobí dojmom už niekde videného a počutého, ale rafinoval z toho najlepšieho, čo moderné akčné umenie prinieslo a to mi imponovalo. Mimochodom, odporúčam spomínané kvarteto zobrať frontálnym útokom. Akcie chtivým labužníkom urobí tento mäsokombinát hrejivé zimomriavky radosti ako pohľad krtka na pooranú záhradu :)

• 11.11.2018  13:04
    Equalizer 2 (2018)

Zbytočne rozťahané ako podprda Lolo Ferrari, patetické ako nemecká imigračná politika a vláčne ako ďalších 99% pokračovaní 99% úspešných (polo)originálov. Dalo sa čakať, že dejovo to bude subsaharská pustina s priezračným vývojom. Všetko mohla uhrať na rozumnú remízu aspoň vypiplaná akcia (veď práve to chlapi čakajú od každej akčnej zbíjačky), ale ostalo iba pri záchvevoch s rozpačitým, aj keď dobre natočeným, finálnym zúčtovaním.

• 18.5.2015  17:13
    Ex Machina (2014)

Štyri a pol herca tichou sci-fi vodou kinematografické brehy omylo a až k bránam Jerichovým na plné hodnotenie zatrúbilo. Beda každému, kto oka zažmúri nad novou generačnou reinkarnáciou K-PAX. Sterilná obrazová línia vrútená do drsného severského zátišia vrcholného romantizmu, obkolesená jednotkovo-nulovým mystériom s emočným potenciálom poznávacieho zájazdu autistickej triedy maturantov, kde herecký prednes ľúbivo laškoval s hudobne výstavným kusom gréckej sochárskej školy. Dej si ucelene recitoval ikonoklazmus nemých slov otvorených úst, aby presne mierené dávky poodhaľovania informačného embarga vdýchli život strojene grandióznemu finále. Takto vyzerá moderný sci-fi Neapol... Vidieť, umrieť a Aliciu Vikander na piedestál v pavilóne "Glorifikácia ženskej krásy" posadiť.

• 14.3.2012  17:10

Stará dobrá akčná all-star old-school trhavina, ostrejšia ako britva Sweeneyho Todda. Sly Stallone skonštruoval pevný základ pre ešte explozívnejšiu dvojku, ktorá zaklope granátom na dvere. Hrejivé výbuchy, litre krvi, tony munície či rozdávanie úderov jedna radosť, pookriali srdiečko nejedného bonvivána klasického akčného žánru, ktorý musel od vytrženia roniť slzy radosti pri pohľade, na zrejme už kultovú, kostolnú scénu. Mašinéria však mala aj o jeden kaliber menej, v podobe nedostatočného priestoru pre legionársku čatu Sylvestrovej družiny. Dúfam, že pri dvojke postihne detonáciu kino aj s mojou telesnou schránkou. It's your turn Arnie... :)

• 5.11.2015  20:56

Hitparáda nakúúúúúlovejších akčných šlágrov, pri ktorej nezostane ani jedno oko suché, telo krvavé a bránica rozrezaná. Zaživa vyrezávaná nostalgia ani snáď nemohla dopadnúť masakrálnejšie a čo scéna, stať scenára či herecký úryvok, to perla z návratu do minulosti na pozadí nefalšovanej akčnej moderny. Synchronizácia all-star game prebehla s pokornou modlitbou za dolámané kosti a plejády hrdelného smiechu kinosály z Chuckovej húževnatej prítomnosti zostanú v kolíske pamäti ako prvé pozretie Komanda. Arnieho, Bruceove a Jean-Claudeove nadhľadové vlohy kazil asi len bezprízorný pohľad na digitálnu krv. Veď to ako zakáľať prasa bez páľenky!

• 24.10.2011  16:56
    Fair Game (2010)

Typicky nezáživná americká terapia na traumy spojené s ich šírením a záchranou "demokracie". Zmätočné a zbytočné prvoplánové vzplanutie o udalostiach, nad ktorými už aj Saddám mávne rukou v Raji v obklopení panien (ktoré už asi pannami nie sú). Penn a Watts predvádzajú svetlé okamihy, v inak silno priemernej "férovke".

• 15.3.2017  17:36

Bosorácka ZOO splnila do bodky očakávania. Úspešne zarobila na pokračovateľov a popritom nelipla na špičkovom predstavení obsahovej stránky. Ukázala čo potrebovala, ohúrila atmosférou, ale zážitkovo vyšumela ako 80% marveloviek. Hudba a výprava siaha do výšin Harry Pottera, ale tam, kde krútila zjazvená tvár najväčšie ovácie, zvery naplnili pohár len do poloprázdna. Áno, reč je o obsadení. Redmayne a jeho mimika mi začínajú spôsobovať kurie oká na viečkach a súdružka Waterston tiež nepredstavuje najšťastnejšiu voľbu. Potter fans nepochybne vytiahnu z prasiatok aj posledné drobné len, aby v ďalších pokračovaniach naplnili kasy, veď z tejto čarodejníckej subkultúry vyvstala permanentná fanúškovská základňa akou sa asi pýšia iba u Star Wars. Otázka pretrváva skôr nad tým, či Yates pojme Fantastic Beasts s nemalou trochou originality, alebo ich fádne dovedie do cieľa s peňažnou megaistotou.

• 31.8.2015  18:00

Točiť "pilotné" filmy od Marvelu asi už dokáže aj bollywoodsky jimmy jib. Stačí mu dať aspoň zbytočných 150 mega, nejaké pohľadné tváričky v postpubertálnom veku, čo by zajtra mohli byť "in" a známu komiksovku bez štipky úcty k námetovým či scenáristickým veličinám. Keď už nič iné, tak strach naháňajú potenciálne smrdiace daňové úniky, pretože tam, kde sa ušetrilo na hereckých honorároch a podvyživenej akcii, pribudla v meste anjelov nejaká tá vilka v Beverly Hills či limitky tátošov upravených na mieru v Xzibitovej garáži. A to vraj táto blamáž uzrie svetlo sveta v pokračovaní... Priestor, ba priam univerzum, na vylepšenie, povedzme všetkého, tu každopádne existuje.

• 11.4.2011  13:27

Fantastic Mr. Fox nebol až taký úplne fantasitcký, ale nebol to ani vyslovený priemer. Scenáristicky podarená rodinná zábava so štipkou irónie a satiry v netradične-originálnom animátorskom prevedení á la Coraline rozhodne stojí za 4*.

• 20.7.2017  19:08

Žiaľ, krutá realita... Financie v rukách psychopatov a výsledok sme mali možnosť vidieť v priamom prenose (a ešte budeme vidieť). V snahe o komplexnú interpretáciu stavu vecí siaha dokument po kanonáde pojmov a vysvetlení a preto je jeho neoddeliteľnou súčasťou tlačidlo pauza. Konieckoncov podobným syndrómom trpí aj The Big Short. Netreba čakať žiadnu oddychovku, ale plnú dávku faktov, po ktorých máte chuť vyskočiť z okna bez istenia, zatiaľčo tí odvážnejší jedinci, so zmyslom pre kulinárstvo, zrichtujú Molotovov koktejl pre ranný pozdrav do banky. Tento militantno-korporátny kapitalizmus nemá s demokraciou nič spoločné a pre svoje víťazenie vyčaruje aj nemožné, len aby dobrí ľudia nerobili nič.

• 20.3.2015  19:50
    Focus (2015)

Ako ľahko naletiteľný typ, s naivitou sebe vlastnou, od piky zo srdca neznášam prvý apríl. Focus si zo mňa spravil deň vtákov hneď niekoľko krát, ale ten najpodarenejší ofajč prišiel až príliš skoro na môj skromný vkus. Za to NFL scéna položila touchdown sezóny. Aká to škoda, že zvyšok už mlel tak trochu z vývaru podobne bezúhonnej tematiky a odhodlal sa do "grandiózneho" finále formulovou rýchlosťou, pretože tyčinka Margot a (čierny) muž v čiernom si herecky svedčali ako jachty v monackom zálive. Keby ma Focus o pol hodinku viac šponoval v sedadle, s vypiplanejšou dejovou zásmažkou mohli na konci moje horné končatiny aplaudovať prekvapeniu sezóny hlavného prúdu. 3 a 1/2*

• 11.4.2014  15:21

Páni herci spôsobili veľmi príjemné opojenie dobrou náladou. Nechýbal tomu (svojský) humor, dráma, romantika. Vyboxovali všetky tipy emócií, striedavo a hravo. Možno sa zdalo, že ide o klišé alebo geriatrické blúznenie, tieto veci však odkladám bokom a vyzdvihujem iba to, čím si ma samotný film a herecké divadielko získalo. Jednoducho, tešil ma pohľad na The Hangover po 40 rokoch :)

• 28.11.2014  20:51

Z núdze cnosť? Splnenie tínedžerského sna? Alebo hold veľkým monštruóznym klasikám v detskom kútiku? Aj všetko aj nič z toho. Burton je svojský, ťažko opakovateľný, ešte ťažšie kopírovateľný, vizuálne v inej dimenzii, v spojení s Elfmanom neporaziteľný, no napriek tomu zachádza do dejového klišé, výpravovo dehonestuje siedme prikázanie (alebo ParaNorman?) a vsádza kožu na istotu. Aj keď s výhradami, všetko urobil s noblesou sebe vlastnou, sympatie vzkriesil tu a tam sporadicky, ale upútal priamočiarosťou a ľahkou stráviteľnosťou (aj to niekedy treba). A to mi tentokrát zaimponovalo (mimochodom čiernobiela je stále sexy!). Zavše zdvíham varovný ukazovák, že už nastal čas vzkriesiť niečo ikonické maestro...

• 3.6.2016  16:56

Neviem odkiaľ Haneke vyhrabal to nechutné obsesívno-úchylné duo, ale ak mu v tom pomohol veľký obrázkový slovník hrdlorezov pre začiatočníkov, potom skalpujem klobúk aj s vlasmi, pretože mať také hebedá v akomkoľvek rodinnom alebo príbuzenskom zväzku, asi by ma zmohol celibát niekde na Fidži (alebo radšej Fudži). Toľko stručné zakopnutie na štýl Laca Borbélyho. Funny Games nedovolia dýchať a ako respirátor položia do pléna beznádej, z ktorej vystrelia srdcervúcu impotenciu empatie. Ako defibrilátor roztočia ruskú ruletu s otvoreným scenárom možností. Aby toho nebolo málo, ruka v ruke šíria agresívnu dokonalosť. Momenty prekvapenia žiaria sťa sviečky na Matuzalemovej torte, z ktorej si Haneke sfúkol ovácie za epický perfekcionizmus. Hviezdičkový gangbang brzdí neskutočne vysoká miera reálneho rozmeru na brehoch každodennosti, ktorú rozpáral Eden Lake.

• 4.6.2014  11:39
    Gang Story (2011)

Slušná "řezničina", keď neviete, čo s večerom. Škoda len, že "rejža" nevisel nejaké tie babky hrubokrkým a neojekabátil známych, čo spávajú s kvérom pod záhlavkom (ľudovo nazývaný vankúš). Snáď by z toho ugriloval večer s poriadnymi... býčími žľazami, na ktorý nemá vplyv ani strýco Alzheimer. Pokryvkávajúci scenár a abstinujúci zmysel pre detail nedajú zabudnúť azda len nemocničnú prestrelku.

• 6.6.2011  13:17
    Gejša (2005)

Zaujímavo-netradične spracovaná nuda. Vizuálno-exteriérne-kostymérska extratrieda, ale to jediné sa delí o moje pridelené vavríny. Fakt, že som zaspal pri filme 2-krát(!) je do oka bijúci klinec do rakvy, ktorý ma našťastie neoslepil inak by ani nebolo čo hodnotiť. Ťažko stráviteľný kúsok pre niekoho, čo tuší aspoň to málo "o čom to asi bude" a pre mňa tiež, napriek tomu, že som toho tušil o niečo viac. Ale závan zvláštnej orientálnosti, hudby, víťazných kategórií a v neposlednom rade aj fantastickej tanečnej pasáže, ktorá dvíhala moje zaspaté oči vysoko k nebesám, nedovolia ísť v mojom prípade s hodnotením pod 4*.

• 1.8.2011  14:23

Účel svätí prostriedky a v prípade Gnomeo and Juliet to platí dvojnásobne. Hodnotenie by som skôr nechal na detských divákov, ktorí od spokojnosti určite nemali ďaleko, ako podaktorí dospeláci :) S príbehom, scenárom a adaptáciou som nemal väčší problém, graficky zvládnuté na veľmi slušnej úrovni, preto so strávením prostriedku k účelovej spokojnosti v mojom prípade musím vysloviť/napísať kladné hodnotenie.

• 16.5.2014  11:36
    Godzilla (2014)

Po dlhej dobe sa vyberiem do kina, vonku počasie ako v Emmerichovej Godzille. Prší všade, v telke, v obývačke, na zastávke, VŠADE a ani psa by ste tam nevyhnali. No a v duchu vybraných slov slovníka slovenského slangu si vykračujúc cestou z kina na zastávku (v ktorej ÁNO prší) hovorím, že aj ten chudák pes má niekedy viac rozumu ako ja. Ctím a vážim si tradície, ale tak ako sa dbalo tu na tradície, prišli okamihy, kde logika nefungovala s kostolným poriadkom a niekedy ani s cestovným. Koncepcia diela a jeho prevedenie ma úplne vyviedlo z rovnováhy. Nemôžem si pomôcť a hoci ma Godžira trhala zo spánku, Emmerich zvládol robotičku lepšie, originálnejšie, s nadsádzkou, poňatím sebe vlastným a keď už niekoho nič iné nepotešilo, minimálne hudobný doprovod rezonuje do dnešných dní. Kľudne ma zahádžte VHSkami, ale Emmerichov opus načeril viac vody ako táto jednohubka, po ktorej zostane iba to, čo ukázala poslednú sekundu a pol. Mimochodom, tak ako pred rokmi liezol na nervy dážď, tu ma privádzal do nepríčetnosti dym, hmla, prach a tie dve rádioaktívne kreatúry. Herci no comment, porážka na plne čiare...

• 15.11.2018  17:23
    Gravitace (2013)

Napriek tomu, že si Gravity neodpustila chyby nezlúčiteľné so životom a dej sa potáca na pokraji na vesmíru, s radosťou prepáčim tieto nedostatky. Splnila ďaleko dôležitejšie posolstvo. Ukázala život vo svojej najkrehkejšej podobe a mimo našu krásnu planétu si krízová situácia s nami vytrie zadok. Navyše dlho držala tepovú frekvenciu na pokraji kolapsu. Podmanivá kamera predvádzala úžasné jednozáberové divadlá, hudba tepala presne podľa gravitačných zákonov a po audiovizuálnej stránke to bol fantastický Čerešňák na torte. Zaslúžené ovácie, ocenenia, potlesky.

• 2.4.2012  16:07

Superman, Top Gun, The Incredibles... Green Lantern vykradol viac exkluzívnych hrobov ako je zdravé, aj keď sa dá niekedy z kolektívnej krádeže vystrúhať mahagónová truhla. Žiaľ, v prípade Green Lantern rúbal Campbell a spol. vysoko nad svoje možnosti, preto vyznie táto spleť farieb častokrát ako nevydarená reklama na hovoriace pero od marťankov. Bavil som sa ani nie na pol plynu, ale očakával som horšiu nálož filmovej kremácie aká ma nakoniec čakala. Priestoru na zlepšovanie vytvoril Ryan Reynolds viac ako dosť, len aby tvorcovia pokračovaním nekomponovali zelenú labutiu pieseň celému projektu... 2 a 1/2*

• 27.3.2015  18:14

Pred dvomi dekádami by išlo o štipľavý akčný kopanec, kde by nejaké to logické škrípnutie s prímesou obchádzania zdravého rozumu a plytkou romancou vyšlo víťazne ako jazvička krásy, ale v 21. storočí už prameň ťažko zmýšľajúcich, veľkohubých tlčhrdinov vysychá ako Aralské jazero. A keď už sa chceme hrať na sofistikovaný, napínavý drsný akčňák sem-tam by ma potešilo priamočiare obalamutenie na úkor splývajúceho scenára. Namiesto toho mi zadok stŕpal už asi pri "štyridsiatej prvej" mozgovej porážke, čo v konečnom dôsledku padlo na úžitok utrpeniu z celej corridy asi tak blahodárne ako pánovi Pennovi steroidy. No a Javier Bardem zbytočne vystužil herecký cirkus kvôli návratnostiam investícií, podobne ako Števko Seagal v "tragikomédii" Executive Decision (pre pamätníkov pamätný Boeing 747 v ohrození). Aspoň, že fiktívne breaking news na začiatku a na konci pustili do sveta za predlhú dobu pravdu.

• 31.1.2015  17:49
    Hacker (2015)

Prosím zobuďte ma z tohto zlého sna... Toto nemohol natočiť veľký maestro Mann! Určite má čínskeho menovca, či, lepšie povedané, čínsky fake. Intenzívne rozmýšľam, čím začať, ale zdravým rozumom rozhodne nie. Námet, scenár, herecké výkony okupovali neplatené voľno. Pán Hemsworth ako Thor či iný pseudolimonádový playboy funguje na vábenie ženského publika, ale vážny charakter by mu mali manažéri rozhovoriť razanciou čínskych Triád. Samotné obsadenie radím na popredné priečky v rebríčku the worst of. Mann zrejme senilnie aj v dejových vzratoch, ktoré oplývali korením lásky jeho tvorby. Ľahko čitateľné hranie na drsných kohútov obkolesených jedným pieskoviskom kočíroval akčnými scénami. Tam už sa macherstvo Mannových rúk prejavilo, ale v tomto smere prešiel od prvotriedneho perfekcionizmu k ťažkému pôrodu bez logiky a rešpektu k fanklubu. Posledným (a jediným) kvalitatívnym mohykánom čeriaci hladinu na multivysokom stupni zostal zvuk. A, prosím, rozkopte mu už niekto tú digitálnu kameru! Ďakujem. Prvé a veľké sklamanie roka. 2 a 1/2*

• 30.3.2014  16:54
    Halloween (2007)

Pre mňa (zatiaľ) skončila sága Halloween pri H20 a pri všetkej úcte k Robovi Zombiemu a jeho hudobnej tvorbe, ktorá patrí medzi moje srdcové záležitosti od White Zombie, jeho Helloween ma zo sedačky nepostavil. Prvá polovica nadchla ako tak, ale druhá vyznela béčkovito až hrúza.

• 20.5.2014  11:17

O zlomenú ruku prepracovanejší scenár, o vykrútený krk sofistikovanejšia réžia, o vypichnuté oči uveriteľnejšie herecké výkony (mimo hlavného predstaviteľa) a Jason Bourne by aj bez Freddieho začal spoznávať nočné mory. Každopádne sa severania pochlapili a uštedrili riadny kopanec na solar americkým predraženým sladkostiam. 3 a 1/2*

• 27.1.2015  18:03
    Hancock (2008)

Chudák Hancock... Srdce mi námetovo plesalo a z hereckej konštelácie Smith/Theron vzplanovite dojímalo. Až ma finálny produkt doviedol do filmovej klinickej smrti. Pán Berg, ako mám pochopiť tento 92 minútový pľuvanec, za ktorý by sa nehanbila ani grcajúca Barbie? Možno tento metamfetamín, čo ste ukuchtili, funguje na mladšie ročníky, ale ak nevideli tie žalostné efekty, potom ich už vizuálne nakŕmi aj Birdemic. Za 150 melónov by dokázala, s prižmúrením oka, aj bezraketoplánová NASA vyslať Lajku na Mesiac a nie prehlbovať svetový hladomor touto technickou impotenciou... Vaughn, Favreau, Singer, Snyder... toľko talentu naporúdzi a producenti si vyberú Berga, ktorý asi čítal predlohu k filmu Cock, lebo final result tomu zodpovedá. Už dlho vo mne neprekvital hnev z tak štýlovo doje...kabátenej roboty, pretože z tej obkročnej kvality (ktorá iskrila až v siedmom nebi) si to Hancock nezaslúžil. Veľká škoda... 3 a 1/2*

• 19.5.2014  12:05
    Happy Feet 2 (2011)

Animačno-grafická extratrieda. Všetko ostatné skončilo blamážou. Ako keby mi v reštaurácii s tromi michelinovskými hviezdami doniesli mrazenú šunkovú pizzu... Bez šunky.